Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα frames δεν τα βρίσκω
Η πρώτη ρύθμιση πάνω πάνω είναι.. hdr+ parameters

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

μωρε εγω ψοφαω για κατι τετοια χαχα απλα το παιδι δεν το ηξερα και τωρα να ζητησω το κινητο του να βγαζω εγω φωτογραφιες ειναι καπως.Τωρα θα μου πεις να εβγαζε αυτος και να μου τις εστελνε αλλα αυτος δεν πολυ ασχολειτε και δεν θα τον εμπιστευομουν η αλήθεια ειναι. Την επόμενη φορα που λογικα θα ξαναβρεθούμε γιατι ειναι φιλος φιλου αν το εχει ακομη γιατι θελει να το δωσει απο οτι μου ειπε.Τωρα τι θέματα εχει και σαν λειτουργικο δεν ξερω γιατι ουτε το δαχτυλικο in monitor ειναι καλη υλοποίηση .

Φιλε Νικο απο τα λιγα που ειδα εν κατακλείδι βραδυ το κινητο αλλα και σε δύσκολους εσωτερικους χωρους δεν προσφερει το WOW factor συμπεριφερεται απλα σαν ενα καλο κινητο.Την ημερα στον αντιποδα οι φωτογραφιες ειναι πολυ καλες.

Δεν ξερω αν ειχες ποτε 950 ή 1020 αλλα η επεξεργασια την φωτογραφιων ειναι καθαρα κοντα τους.Μου τα θυμησε παρα παρα πολυ.

καταλαβα..κριμα! εγω σε κατι τετοια το βουταω,βγαζω 3-4-5 οσες μπορω, μετα ΒΤ σε μενα ολες και τελος..

Δεν ειχα ποτε 950/1020,μεχρι Ν8 εφτασα και παραλιγο 808 αλλα παντα κοιτουσα και αλλα πραγματα περα απο καμερα γιαυτο δεν τα πηρα. anyway, αν κατσει ξανα ευκαιρια κανε κανα συγκριτικο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ρύθμιση πάνω πάνω είναι.. hdr+ parameters

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό φθινόπωρο...

Samsung Galaxy Note 10 plus Auto AI on rainbow

p><p> <a href=Samsung Galaxy Note 10 plus Auto AI rainbow by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

 

Βλέπω εξαιρετικο dynamic range κάτι που είχα διαβάσει και στα review.

Edited by Nikos_Mpl
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να τις βαλω και εδω οποτε αντιγραφω απευθειας το ποστ μου.

Oneplus 7 pro στο αυτοματο.

Τρεις νυχτερινες και μακρινες φωτο.Χερατες,στοκ,απειραχτες.

Με νυχτερινο τοπιο ενω φωτιζε αρκετα τα σπιτια,ο ουρανος ηταν πολυ κακος οποτε δεν εχει νοημα να τις βαλω.

Η Θεσσαλονικη απο τα Κάστρα.Στο βαθος Θερμαικος κολπος.Αρκετα μεγαλες αποστασεις για φακο κινητου.

Σε υπολογιστη φαινονται σωστα,σε κινητο οχι και τοσο.Ανοιγμα σε νεο παραθυρο.

Σε αυτην με το ανεβασμενο iso απλα εκανα φωτομετρηση.

 

48684808848_5dc57df812_c.jpgIMG_20190905_215412 by Dim Tsak, on Flickr

 

48685323542_f23f5fd9b9_c.jpgIMG_20190905_211052 by Dim Tsak, on Flickr

 

Ζουμ 3x

48684854543_ef332f39fc_c.jpgIMG_20190905_211101 by Dim Tsak, on Flickr

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Στις δύο τελευταίες έχεις πιο λίγο iso σε σχέση με την πρωτη, αν και αρκετό πάλι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στις δύο τελευταίες έχεις πιο λίγο iso σε σχέση με την πρωτη, αν και αρκετό πάλι!

Σε αυτη με το ζουμ δεν εκανα τιποτα και απλα πατησα το κουμπι του 3χ και εβγαλα την φωτο.

 

Onelpus 7 pro,στοκ καμερα,ολες σε λειτουργια νυχτερινο τοπιο, απειραχτες. Σε οθονη υπολογιστη φαινεται σωστα ο ουρανος,στο κινητο φαινεται λιγο πιο φωτισμενος,πλην της τελευταιας φωτο που ειναι τραβηγμενη απο τα 300 μετρα περιπου(συμφωνα με τον γκουγκουλη μαπς) οποτε ο ηδη φωτισμενος ουρανος της Θεσσαλονικης,φωτιστηκε ακομα παραπανω για να πιασει τοσες λεπτομεριες στα σκοτεινα σημεια.

Ολες υπαρχουν και σε αυτοματη ληψη που ειναι σαφως πιο σκοτεινες και με λιγοτερη λεπτομερια.

Τα καραβια θα ειναι εκει για 3 μηνες απο οσο ειπαν οποτε σπευσατε για φωτογραφιες!Συντομα και onboard οταν ερθει το android 10!

 

48739196693_b3bc5b209c_c.jpgIMG_20190915_212124 by Dim Tsak, on Flickr

 

48739205493_f56a770b74_c.jpgIMG_20190915_212138 by Dim Tsak, on Flickr

 

48739713312_9414ff4bde_c.jpgIMG_20190915_212232 by Dim Tsak, on Flickr

 

48739709917_3dc43d5e9c_c.jpgIMG_20190915_212810 by Dim Tsak, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ω υπέροχες!

Εξω απο το τεχνικό του πράγματος αυτή με το πολεμικο από μακρυά ειναι έτοιμη για πίνακα/κάδρο!

Χωρις πλάκα,αυτη θέλει κάδρο.

Το υδατογράφημα τι στον κόρακα το θες;

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Ω υπέροχες!

Εξω απο το τεχνικό του πράγματος αυτή με το πολεμικο από μακρυά ειναι έτοιμη για πίνακα/κάδρο!

Χωρις πλάκα,αυτη θέλει κάδρο.

Το υδατογράφημα τι στον κόρακα το θες;

Το εχω επιτηδες γιατι κραταω κατι σαν αρχειο με τις εκδοσεις του Oxygen για να συγκρινω μελλοντικες βελτιωσεις (μην ψαχνω πότε και τι φωτο τραβηξα.

Σ ευχαριστω δασκαλε Γιωργο!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω επιτηδες γιατι κραταω κατι σαν αρχειο με τις εκδοσεις του Oxygen για να συγκρινω μελλοντικες βελτιωσεις (μην ψαχνω πότε και τι φωτο τραβηξα.

Σ ευχαριστω δασκαλε Γιωργο!

 

Δασκαλος που δίδασκε!!!!

Μη τα γράφεις εδω αυτά ,μεταξυ μας μόνο.

Εδω ειμαι σε εμβρυακό στάδιο σε σχεση με άλλους.

Να το βγάλεις!

Θα θες να κανεις κάτι με αυτα τα ωραία που τραβάς και θα το εχεις μπαστακα.

Link to comment
Share on other sites

LG g 7 ...παλιο αλλα σταθερη αξια :)

48744793356_b82fdd814f_z.jpg2019-09-15 19.38.14 by freddy dyfre, on Flickr

 

48744451953_91d12fa4e2_z.jpg2019-09-15 19.09.17 by freddy dyfre, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

nokia 9 pureview auto

Δεν το εχει στο σκοταδι,οπως λεει και ο φιλος πιο πανω.....:lol:

 

48748001857_79a89f574d_k.jpg2019-09-17_10-00-36 by tarirs, on Flickr

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

nokia 9 pureview auto

Δεν το εχει στο σκοταδι,οπως λεει και ο φιλος πιο πανω.....:lol:

 

https://live.staticflickr.com/65535/48748001857_79a89f574d_k.jpg[/ig]2019-09-17_10-00-36 by tarirs, on Flickr

 

Aν και απο οτι λενε το αυτη η σκηνή ειναι κομμένη και ραμμένη στα μετρά του γιατι το dynamic range ειναι το μεγαλο ατου του εσυ αυτη την φωτογραφία την θεωρείς παρα πολυ καλη?Δεν ξερω αν ασχολησε με φωτογραφια γενικα αν εχεις dslr ή καποια σύγχρονα κινητά Pixel s10 mate κλπ αλλα αυτη η φωτογραφια εχει εμφανη μειονεκτηματα.οι σκιες καλυτερα να ηταν λιγοτερο εμφανη παρα να κανει αυτο το desaturation και το παστελιασμα .Δεν μπορω να την δω σε κανονικη αναλυση γιατι ειναι κλειδωμενη μαλλον αλλα δεν υπερτερει σε κατι αυτη η φωτογραφια ενα κινητο με gcam των 200 ευρω ετσι θα την εβγαζε ισως και καλυτερη.Το πιξελ και το s10 Πολυ καλυτερη και οι αλλες περσυνες ναυριχδες στα ιδια επιπεδα.Παντως οι φωτρογραφιες που ανεβασες με την μπυρα και αυτη εδω κατα την γνωμη μου δεν εκθειαζουν το κινητο.Και στο λεω γιατι κοιτουσα να το παρω και κατι τετοια βλεπω και λεω αστο.

ειλικρινα αυτη την φωτογραφια μπορεις να την παρεις σχεδον ιδια με το 950 που εχω μου το θύμισε πάρα πολύ .Πρεπει να εχουν πανομοιότυπο αλγόριθμο στις σκιές .

Edited by Nikos_Mpl
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

nokia 9 pureview auto

Δεν το εχει στο σκοταδι,οπως λεει και ο φιλος πιο πανω.....:lol:

 

on Flickr

 

φίλε αν αναφέρεσαι σε μένα συνεχίζω να το πιστεύω και εσυ μου ενισχύεις περισσότερο την αποψη μου.

Μέσα στο καφέ που ειμασταν με λιγο φωτισμό οι φωτογραφίες στα πρόσωπα που έβγαλε ηταν απλα οκ τίποτα το ιδιαιτερο με χαρακτηριστικο οτι ανέβασε το iso στο θεό γι'αυτο ρώτησα αν το κάνει γενικά αυτό για να καλύψει την έλλειψη ΟΙS ώστε να εχει γρήγορο κλείστρο.

όταν περνώ τέτοια φωτογραφία πανευκολα 32512296708_b637883426_z.jpgIMG_20181219_175529 by kkk1881, on Flickr

με gcam θέλω απο το κινητό που φτιάχτηκε για αυτο ακριβός το λογο να το κανει πολύ πολύ καλύτερα αλλα δύστυχώς δεν το κανει.

Όπως ειπε και ο φίλος πιο πάνω γιατί ειχα και εγω το 950 όντως οι φωτογραφίες μοιάζουν πολύ και το ανέφερα και εγώ στο ποστ που είχα κάνει.

Δεν υπαρχει λόγος για κοντρες ο καθενας εχει την αποψη του.Εμενα απο οσα δειγματα εχω δει στο internet αλλα και εδω μεσα βραδυ δεν μου αρεσει το κινητο ωστε να μου κανει το κλικ να πω αυτο ειναι.

μαλιστα σημερα εψαχνα παλι πληροφοριες και επεσα πανω σε αυτο το λινκ https://drive.google.com/drive/folders/10Qb52EiMoB9i2rkayUW21HHcCmb8u_o2

ειναι απο εναν γνωστο reviewer αν εσενα σου αρεσουν οι νυχτερινές δες το κάστρο ή πιο κατω εκει που φενεται η πόλη απο μακρια πχ εγω παω πασο γουστα ειναι αυτα.

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

φίλε αν αναφέρεσαι σε μένα συνεχίζω να το πιστεύω και εσυ μου ενισχύεις περισσότερο την αποψη μου.

Μέσα στο καφέ που ειμασταν με λιγο φωτισμό οι φωτογραφίες στα πρόσωπα που έβγαλε ηταν απλα οκ τίποτα το ιδιαιτερο με χαρακτηριστικο οτι ανέβασε το iso στο θεό γι'αυτο ρώτησα αν το κάνει γενικά αυτό για να καλύψει την έλλειψη ΟΙS ώστε να εχει γρήγορο κλείστρο.

όταν περνώ τέτοια φωτογραφία πανευκολα https://live.staticflickr.com/4843/32512296708_b637883426_z.jpg[/ig]IMG_20181219_175529 by kkk1881, on Flickr

με gcam θέλω απο το κινητό που φτιάχτηκε για αυτο ακριβός το λογο να το κανει πολύ πολύ καλύτερα αλλα δύστυχώς δεν το κανει.

Όπως ειπε και ο φίλος πιο πάνω γιατί ειχα και εγω το 950 όντως οι φωτογραφίες μοιάζουν πολύ και το ανέφερα και εγώ στο ποστ που είχα κάνει.

Δεν υπαρχει λόγος για κοντρες ο καθενας εχει την αποψη του.Εμενα απο οσα δειγματα εχω δει στο internet αλλα και εδω μεσα βραδυ δεν μου αρεσει το κινητο ωστε να μου κανει το κλικ να πω αυτο ειναι.

μαλιστα σημερα εψαχνα παλι πληροφοριες και επεσα πανω σε αυτο το λινκ https://drive.google.com/drive/folders/10Qb52EiMoB9i2rkayUW21HHcCmb8u_o2

ειναι απο εναν γνωστο reviewer αν εσενα σου αρεσουν οι νυχτερινές δες το κάστρο ή πιο κατω εκει που φενεται η πόλη απο μακρια πχ εγω παω πασο γουστα ειναι αυτα.

 

Δεν αναφέρομαι σε εσένα....

Edited by Nikos_Mpl
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε εσένα....

 

Ok άπλα επειδή ήμουν από τους τελευταίους που αναφέρθηκα στο κινητό .

εν πάση περιπτώσει έκανα ξανά μια τοποθέτηση :)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το Nokia, πέρα από τον ορίζοντα, που προφανώς κάπου σου έφυγε και γέρνει αρκετά, η φωτογραφία δεν δικαιολογείται να είναι τόσο "κακή". Κακή για τα δεδομένα τα σημερινά ανεξαρτήτως κατηγορίας. Κάτι δεν μου πάει καλά. Δεν μπορεί να είναι τέτοιο το αποτέλεσμα..

Πρόσεχε (αν και έχει OIS) τη σταθερότηατα των χεριών, αν κάποια από τις 5 κάμερες έχει δαχτυλιές κλπ.

Εν πάσει περιπτώσει, τράβα σε κάθε πλάνο αρκετές και συνέκρινέ τες.

Ηθελα το 9αρι, να είναι το come back της nokia στη φωτογραφία και να το επιλέξω, αλλά μέχρι στιγμής έχει αποτύχει.....

Ελπίζω/ουμε να έχει να κάνει με τη χρήση του 9 και όχι με το hardware και το λογισμικό του....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το Nokia, πέρα από τον ορίζοντα, που προφανώς κάπου σου έφυγε και γέρνει αρκετά, η φωτογραφία δεν δικαιολογείται να είναι τόσο "κακή". Κακή για τα δεδομένα τα σημερινά ανεξαρτήτως κατηγορίας. Κάτι δεν μου πάει καλά. Δεν μπορεί να είναι τέτοιο το αποτέλεσμα..

Πρόσεχε (αν και έχει OIS) τη σταθερότηατα των χεριών, αν κάποια από τις 5 κάμερες έχει δαχτυλιές κλπ.

Εν πάσει περιπτώσει, τράβα σε κάθε πλάνο αρκετές και συνέκρινέ τες.

Ηθελα το 9αρι, να είναι το come back της nokia στη φωτογραφία και να το επιλέξω, αλλά μέχρι στιγμής έχει αποτύχει.....

Ελπίζω/ουμε να έχει να κάνει με τη χρήση του 9 και όχι με το hardware και το λογισμικό του....

 

Μα το θέμα είναι οτι δεν έχει ΟIS.

Λογικά με το σύστημα των 5 καμερων ήταν δύσκολο να βάλουν .Και αυτό είναι μεγάλο μείον .

Και ίσως είναι και ο λόγος που το iso σε κάθε νυχτερινή είναι πάρα πολύ μεγάλο. Εκει λογικά μόνο σε manual μπορείς να πάρεις κάλο αποτέλεσμα ώστε να ρίξεις iso να πάρεις βαθιά ανάσα και να πυροβολήσεις.

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι οτι δεν έχει ΟIS.

Λογικά με το σύστημα των 5 καμερων ήταν δύσκολο να βάλουν .Και αυτό είναι μεγάλο μείον .

Και ίσως είναι και ο λόγος που το iso σε κάθε νυχτερινή είναι πάρα πολύ μεγάλο. Εκει λογικά μόνο σε manual μπορείς να πάρεις κάλο αποτέλεσμα ώστε να ρίξεις iso να πάρεις βαθιά ανάσα και να πυροβολήσεις.

 

Μπα το ois, αν έχει πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα ή συνδιασμούς καμερών, δεν είναι τόσο αναγκαίο. Ας πούμε το rn7 είναι από τις καλύτερες κάμερες που χω πιάσει παρά την έλλειψη ois (με gcam πάντα). Όπως και άλλες συσκευές χώρες ois (πχ mate 20 pro, mi9 κλπ). Και μην ξεχνάμε ότι το ois βοηθάει μόνο σε τοπία. Αν τραβάς κάτι κινούμενο μάλλον κακό θα κάνει το πιο αργό shutter που θα βάλει.

 

Κατά τα άλλα, το ois στη φωτογραφια που ανεβηκε θα ήταν άχρηστο αφού μιλάμε για iso 100 και shutter 1/277

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπα το ois, αν έχει πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα ή συνδιασμούς καμερών, δεν είναι τόσο αναγκαίο. Ας πούμε το rn7 είναι από τις καλύτερες κάμερες που χω πιάσει παρά την έλλειψη ois (με gcam πάντα). Όπως και άλλες συσκευές χώρες ois (πχ mate 20 pro, mi9 κλπ). Και μην ξεχνάμε ότι το ois βοηθάει μόνο σε τοπία. Αν τραβάς κάτι κινούμενο μάλλον κακό θα κάνει το πιο αργό shutter που θα βάλει.

 

Κατά τα άλλα, το ois στη φωτογραφια που ανεβηκε θα ήταν άχρηστο αφού μιλάμε για iso 100 και shutter 1/277

Ναι δεν μιλάω για το ois στην συγκεκριμένη αλλά γενικά. Εκτός από τα τοπία εμένα με έχει βοηθήσει και σε πορτραίτα εσωτερικών χώρων το ois αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μιλάω για το ois στην συγκεκριμένη αλλά γενικά. Εκτός από τα τοπία εμένα με έχει βοηθήσει και σε πορτραίτα εσωτερικών χώρων το ois αρκετα

 

Κοίτα, στα πορτρέτα θες γενικά γρήγορο shutter ώστε να αποφύγεις motion blur. Τα κινητά με ois συνήθως βάζουν πιο αργό shutter. Κατά τα άλλα το ois είναι πάντα χρήσιμο. Απλά ήθελα να πω ότι δεν είναι πανάκεια ενώ υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές (όπως στη περίπτωση των μεγάλων αισθητήρων)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές δεν έχουν OIS; Ή η DSLR;...

Αρκούνται στον μεγάλο αισθητήρα και στο οπτικό ζουμ;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...