Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα, στα πορτρέτα θες γενικά γρήγορο shutter ώστε να αποφύγεις motion blur. Τα κινητά με ois συνήθως βάζουν πιο αργό shutter. Κατά τα άλλα το ois είναι πάντα χρήσιμο. Απλά ήθελα να πω ότι δεν είναι πανάκεια ενώ υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές (όπως στη περίπτωση των μεγάλων αισθητήρων)

 

Δεν συμφωνω για τα πορτραίτα εκτός αν βγάζεις παιδια. Με ενήλικες σε φωτογραφία που περιμένουν βγαινει άνετα φώτο με αργό shutter αν υπαρχει ois.θα βγει και με χωρις αλλα οι πιθανότητες λαθους ειναι πολυ μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές δεν έχουν OIS; Ή η DSLR;...

Αρκούνται στον μεγάλο αισθητήρα και στο οπτικό ζουμ;

 

Στις dslr, αν δεν έχει σταθεροποίηση στον αισθητήρα, είναι ξεκάθαρα τι φακό έχεις βάλει. Δεν έχουν όλοι ois.

 

Κατά τα άλλα εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστο. Πάντα βοηθαει. Αλλά δεν είναι πανάκεια. Δηλαδή αν το ένα έχει μέγεθος pixel 1 microns με ois και το άλλο 1.6 χωρίς, ε δεν το λες και αδύναμο το δεύτερο. Ίσα ίσα που μπορεί να είναι και καλύτερη η δεύτερη υλοποίηση.

 

Το focal τι σχέση έχει; Ίσα ίσα που αν είναι μεγάλο τότε το ois είναι αναγκαιο ακόμα και τη μέρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν συμφωνω για τα πορτραίτα εκτός αν βγάζεις παιδια. Με ενήλικες σε φωτογραφία που περιμένουν βγαινει άνετα φώτο με αργό shutter αν υπαρχει ois.θα βγει και με χωρις αλλα οι πιθανότητες λαθους ειναι πολυ μεγαλύτερες.

 

Λίγο motion blur μπορεί να τύχει και πάλι στα μάτια, μάγουλα κλπ .

 

Βασικά ξαναλέω, δεν είπα ποτέ άχρηστο το ois. Αλλα είναι λάθος να συνδυάζεις τα πορτρέτα με το ois από τη στιγμή που μάλλον το γρηγορότερο shutter είναι πιο χρήσιμο σε τέτοια κάδρα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα στο κινητο μου που δεν εχει ois γιατί μπορώ εύκολα να βγαλω μια φωτογραφία με ταχύτητα 1/8 ενω σε μια μηχανη που δεν εχει ούτε ενσωματωμένο ουτε στον φακο δε μπορώ ουτε καν να πλησιάσω τέτοιο νούμερο;

Ειναι το βάρος;

Η ο πιο μεγαλος αισθητήρας νιώθει πιο ευκολα την κίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα στο κινητο μου που δεν εχει ois γιατί μπορώ εύκολα να βγαλω μια φωτογραφία με ταχύτητα 1/8 ενω σε μια μηχανη που δεν εχει ούτε ενσωματωμένο ουτε στον φακο δε μπορώ ουτε καν να πλησιάσω τέτοιο νούμερο;

Ειναι το βάρος;

Η ο πιο μεγαλος αισθητήρας νιώθει πιο ευκολα την κίνηση;

 

Ισως εχεις κάποιο μικρό camera shake αλλα απλα αυτό που κερδίζεις απο το χαμηλότερο iso (λιγοτερο παστέλιασμα) να ειναι μεγαλυτερο από αυτό που "χάνεις" απο το κουνημα.

 

Φυσικα παιζουν και άλλα ρολο. Αν ας πουμε εχει ενα μικρο shutter lag εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να βγει οκ από οτι αν τραβαγε αστραπιαία. Ή αν εχεις μικροτερο focal μπορεις και με πιο αργο shutter. Τελος σημασια εχει και αν εξεχει ο φακος, ποσο καλα μπορεις να πιασεις το κινητο, ποσο σταθερα είναι τα χερια σου κλπ

 

Ας πουμε σε ενα lumia 730 που δεν ειχε ois (αλλα ειχε και μικρη αναλυση) μπορουσα με περισσεια ευκολια shutter 1/6 sec που πολλες φορές τέτοιο shutter δεν μπορούσα καλα καλα σε κινητο με ois. Φυσικα μεγαλη σημασια έχουν και οι συνθηκες που τραβας πχ σε καλο φωτισμο θα ειναι πιο αισθητο το camera shake από οτι σκοταδια που ηδη εχεις χασει αρκετα σε λεπτομερια από το noise reduction.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι οτι δεν έχει ΟIS.

Λογικά με το σύστημα των 5 καμερων ήταν δύσκολο να βάλουν .Και αυτό είναι μεγάλο μείον .

Και ίσως είναι και ο λόγος που το iso σε κάθε νυχτερινή είναι πάρα πολύ μεγάλο. Εκει λογικά μόνο σε manual μπορείς να πάρεις κάλο αποτέλεσμα ώστε να ρίξεις iso να πάρεις βαθιά ανάσα και να πυροβολήσεις.

 

Σωστά.... δεν το είχα προσέξει, ίσως γιατί το θεωρούσα δεδομένο για τοπ κινητό μιας εταιρείας.

Χαμένη ευκαιρία το 9αρι....

Το OIS μπορεί να μην είναι πανάκεια, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ακριβό είναι (μιας και τεχλογικά είναι εύκολα εφικτό στις πιο πολλές περιπτώσεις) και δεν συμπεριλαμβάνεται ώστε να δρα έστω και επικουρικά...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα στο κινητο μου που δεν εχει ois γιατί μπορώ εύκολα να βγαλω μια φωτογραφία με ταχύτητα 1/8 ενω σε μια μηχανη που δεν εχει ούτε ενσωματωμένο ουτε στον φακο δε μπορώ ουτε καν να πλησιάσω τέτοιο νούμερο;

Ειναι το βάρος;

Η ο πιο μεγαλος αισθητήρας νιώθει πιο ευκολα την κίνηση;

 

Mπορεις να αναφερεις λιγο τι μηχανη εχεις ?? (και με τι φακο κιολας)

 

 

edit

απαντω εν ταχυ χωρις να γνωριζω τι εχεις..

Δεν οφειλεται αμεσα στο μεγεθος του αισθητηρα.

Αμεσα οφειλεται στο μεγεθος του pixel size. Οποτε εμμεσα ο μεγαλος αισθητηρας εχει πανω κατω 4nm pixel size (ff αν δεν εχεις 50mpx εχει ακομα μεγαλυτερο) και του κινητου παιζουν απο 1.4nm ως 1.6nm .(ας πουμε τα συγχρονα γιατι υπαρχουν και 1nm σε uw/tele εκδοσεις...και μερικα 2nm).

Οποτε με ενα "φακο" της ταξης των 26-28mm (σε ισοδυναμο) καθε πιξελ απεικονιζει μια χ αποσταση (ας πουμε στην οριζοντια διασταση) .

Οποτε ενα pixel size 3χ φορες μεγαλυτερο θα καλυψει 3χ φορες την παραπανω αποσταση. Για αυτο και ειναι πιο ευαισθητο σε τετοιες ληψεις.

 

Περαν αυτου το κινητα με fixed focal length εχουν ενα σωρο αλγοριθμους για να μειωνουν το blur στην ιδια ληψη (δεν λεω σαρπενινγκ) κατι που δεν μπορει να γινει σε non-fixed focal lenght μηχανες.

Και μη ξεχναμε και το mirror slapping που ειναι μια επιστημη απο μονη της για να μειωθει αν εχεις καθρεφτη και οχι mirrorless .(Αλλα εστω δεν εχεις καθρεφτη)

Και εννοειται υποθετω οτι δοκιμαζεις σε αντιστοιχα focal length μιας και αν πχ εχεις κανα 50αρη πανω το πραμα δυσκολευει ακομα περισσοτερο.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.... δεν το είχα προσέξει, ίσως γιατί το θεωρούσα δεδομένο για τοπ κινητό μιας εταιρείας.

Χαμένη ευκαιρία το 9αρι....

Το OIS μπορεί να μην είναι πανάκεια, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ακριβό είναι (μιας και τεχλογικά είναι εύκολα εφικτό στις πιο πολλές περιπτώσεις) και δεν συμπεριλαμβάνεται ώστε να δρα έστω και επικουρικά...

 

Το ois συνηθως προσθετει ογκο. Για φαντασου να εκανε 6 καρουμπαλακια. Θα γινοταν ακομα πιο ασχημη η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

αντρεα αν και ειμαι τελειος off topic και να με συνχωρουν εχω nikon 1 j5 με 1 nikkor 18.5 f1.8 και τον κιτ βεβαια .

να ξερεις μου καις τον εγκεφαλο με τις απαντησεις σου και ας γραφω οτι καταλαβα!!!

βασικα το παραπανω σετ που σου εγραψα ειναι ο λογος που θα ξαναπαρω κινητο μονο εαν σπασει αυτο που εχω και στεναχωρηθηκα που δεν εκανα μια τετοια κινηση χρονια τωρα που αποκτησα αγαπη για την φωτογραφια,δε μπορω να ξαναβγαλω ειδικα ανθρωπο με κινητο,δε βγαινει απο την τσεπη πια τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

αντρεα αν και ειμαι τελειος off topic και να με συνχωρουν εχω nikon 1 j5 με 1 nikkor 18.5 f1.8 και τον κιτ βεβαια .

να ξερεις μου καις τον εγκεφαλο με τις απαντησεις σου και ας γραφω οτι καταλαβα!!!

βασικα το παραπανω σετ που σου εγραψα ειναι ο λογος που θα ξαναπαρω κινητο μονο εαν σπασει αυτο που εχω και στεναχωρηθηκα που δεν εκανα μια τετοια κινηση χρονια τωρα που αποκτησα αγαπη για την φωτογραφια,δε μπορω να ξαναβγαλω ειδικα ανθρωπο με κινητο,δε βγαινει απο την τσεπη πια τοσο απλα.

 

Κοιτα, αν δουλέψεις έστω και λίγο gcam ίσως αλλάξεις γνώμη. Καπου εχω συγκριτικό rn7 gcam vs rx100 m3. Αν συμφωνει ο Πετρος με τον οποιο καναμε τη συγκριση καθως και αν θεωρηθει ontopic το ανεβαζω.

 

Κατά τα άλλα εννοείται πως καλύτερη η mirrorless 1 ίντσας με το τον f1.8 φακό. Αλλα πως και πήρες την j5 και όχι πχ κάποια α5100 ή rx100; Η πρώτη έχει μεγαλύτερο αισθητήρα και η δευτερη πολυ πιο βολικο φακό; Στειλε καλυτερα σε Pm να μην γεμιζει offtopic

Link to comment
Share on other sites

Το ois συνηθως προσθετει ογκο. Για φαντασου να εκανε 6 καρουμπαλακια. Θα γινοταν ακομα πιο ασχημη η συσκευη.

Κι εγώ νόμιζα μόνο το xenon flash προσθέτει όγκο! Όπως πχ το 808.

 

Πάντως θα μπορούσαν να βάλουν στο Nokia 9 σε έναν ή δύο φακούς OIS και όχι και στις 5 κάμερες. Όπως κάνει και η Huawei πχ αλλά και άλλες εταιρίες.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όλες αυτές οι 48άρες κάμερες που έχουν διάφορα κινητά, είτε με OIS είτε χωρίς, είναι ίδιες; Δηλαδή από ίδια εταιρία;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια αθλια φωτο στο αυτοματο σε εσωτερικο σπιτιου,με κρυφο φωτισμο....απο το Νokia 9 pureview

 

48750811512_606af9b3b7_k.jpg2019-09-17_09-50-44 by tarirs, on Flickr

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια αθλια φωτο στο αυτοματο σε εσωτερικο σπιτιου,με κρυφο φωτισμο....απο το Νokia 9 pureview

 

r

 

φιλε με ολη την καλη διαθεση δεν ξερω αν φταιει η συσκευη σου ή καποια επεξεργασια που κανεις αλλα η φωτογραφια ειναι κακη.Και αν εμενα με θεωρεις οτι εχω κατι μαζι σου ας μιλησει και καποιος αλλος.Αν μου ελεγες πχ οτι αυτη η φωτογραφια ειναι απο Galaxy s4 πχ θα σε πιστευα.Μπορει να γινομαι κακος και αντιπαθης αλλα αυτο βλεπω. Παρε και μια δικια μου με gcam απο τον φωτισμο απο παραθυρακι και το τζακι.41297044642_0c1b6fce1c_z.jpgIMG_20180407_193326 by kkk1881, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

φιλε με ολη την καλη διαθεση δεν ξερω αν φταιει η συσκευη σου ή καποια επεξεργασια που κανεις αλλα η φωτογραφια ειναι κακη.Και αν εμενα με θεωρεις οτι εχω κατι μαζι σου ας μιλησει και καποιος αλλος.Αν μου ελεγες πχ οτι αυτη η φωτογραφια ειναι απο Galaxy s4 πχ θα σε πιστευα.Μπορει να γινομαι κακος και αντιπαθης αλλα αυτο βλεπω. Παρε και μια δικια μου με gcam απο τον φωτισμο απο παραθυρακι και το τζακι.[ig]https://live.staticflickr.com/807/41297044642_0c1b6fce1c_z.jpg[/img]IMG_20180407_193326 by kkk1881, on Flickr

 

Να λέμε με το όνομα τους..άν δεν καταλαβαίνεις...έχεις βάλει χερουκλα με gcam....τι άλλο να λέμε εγώ βγάζω χωρίς πείραγμα σε auto κατάσταση,και χωρίς εφαρμογές τρίτες....

 

ΥΓ: Δεν μου γίνεσαι ούτε αντιπαθείς ούτε χαρακτηρίζω κάποιον,δεν έχω τέτοια κολλήματα,αλλά τις εμμονές αμφισβητώ...

Τεσπά δημοκρατία έχουμε ο καθένας όπως τα βλέπει...δεν χαλιεμαι για είναι κινητό....έχω καλύτερα πράγματα να ευχαριστιεμαι και να χαλιεμαι,διότι όλα στην ζωή είναι...

Edited by Nikos_Mpl
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και γω αν τρολάρεις ή αν βλέπεις ότι βλέπουμε και μεις.

Ο πολύ χαμηλός φωτισμός δεν ενδείκνυται για συμπεράσματα για οποιοδήποτε κινητό.

Πάντως στο group στο Flickr ( Nokia PureView 9 ) βλέπω πολύ καλά δείγματα από το 9αρι.

Μεταχειρισμένο ή καινούριο αν το πήρες, κάνε αρκετές δοκιμές και αν βλέπεις παρόμοια αποτελέσματα κάντο μια βόλτα από το service...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και γω αν τρολάρεις ή αν βλέπεις ότι βλέπουμε και μεις.

Ο πολύ χαμηλός φωτισμός δεν ενδείκνυται για συμπεράσματα για οποιοδήποτε κινητό.

Πάντως στο group στο Flickr ( Nokia PureView 9 ) βλέπω πολύ καλά δείγματα από το 9αρι.

Μεταχειρισμένο ή καινούριο αν το πήρες, κάνε αρκετές δοκιμές και αν βλέπεις παρόμοια αποτελέσματα κάντο μια βόλτα από το service...

 

Αύριο πρωί πρωί πάω για σέρβις και οφθαλμίατρο...κάτι έχω....χαχαχαχα

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις , οι όποιες παρατηρήσεις (από τους περισσότερους τουλάχιστον) είναι καλοπροαίρετες...
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Tarirs αν υποθέσουμε ότι δεν τρολλαρεις επειδή στην πέσαμε πριν και κατανοώ ότι γύρισες λίγο επιθετικά την γραφή σου τις φωτογραφίες τις βλέπεις σε pc σε μεγάλη καλή οθόνη η μόνο στο κινητο; γιατί ίσως να αλλάξεις και εσύ γνώμη.
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, η gcam δεν είναι 100% η δυνατότητα της συσκευής άρα άλλο gcam κι άλλο stock

Δεύτερον η φωτο με την γάτα μέσα στο σπίτι δεν ειναι καλή φωτογραφία στα μάτια μου, με iso στο Θεό, το noise πίσω από τη γάτα χαλάει την εικόνα.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν υπάρχει καλογραμμένη gcam για κάποιο κινητό, τη θεωρώ ότι κάνει χρήση του hardware και δεν με νοιάζει πως το κάνει.

Αν μπορώ να πάρω καλύτερα αποτελέσματα χωρίς μετά να μπω στο PC να κάνω επιπλέον επεξεργασία, τη θεωρώ σαν stock και την μαμά εφαρμογή τη βάζω στην άκρη.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν υπάρχει καλογραμμένη gcam για κάποιο κινητό, τη θεωρώ ότι κάνει χρήση του hardware και δεν με νοιάζει πως το κάνει.

 

Αν μπορώ να πάρω καλύτερα αποτελέσματα χωρίς μετά να μπω στο PC να κάνω επιπλέον επεξεργασία, τη θεωρώ σαν stock και την μαμά εφαρμογή τη βάζω στην άκρη.

Έτσι ακριβώς.. αν το software χαντακωνει τις δυνατότητες της κάμερας, γιατί να μην βάλω gcam ώστε να πάρω το βέλτιστο αποτέλεσμα;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το να συζητάμε για την χρηστικότητα της gcam σε μια συσκευή είναι τουλάχιστον βλασφημία που σε αλλες εποχες θα ηταν αιτία ραβδισμου.

Σε leeco x722 που παιζει τον ρολο του είλωτα της οικογένειάς η gcam του εδωσε την δυνατότητα να αποδίδει φωτογραφίες ΑΑ σε καλό φωτισμό.

Σε htc u ultra του κολλητού ακολούθησα συμβουλές Αντρέα και περασα μια gcam και απο τοτε μου χρωστάει 300 ευρω,γιατι απο 250 η συσκευή κοστιζει min 600 απο την ποιότητα που αποδίδει σε φωτογραφία.

Η δε selfie ......perfection!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο καθενας οπως βολευεται ρε παιδια. Αλλα ειναι αμαρτια σε συσκευες που μπαινει χωρις καν ξεκλειδωμα ή ρουτ να μην την δοκιμάσεις. Προσωπικά είτε η συσκευή έχει 100 ευρώ είτε 600 την gcam θα την βαλω λογω των εξαιρετικών πορτρέτων (εννοω λήψεις προσωπων) καθως και οτι μπορω να την φερω ακριβως στα μετρα μου μεσω των ρυθμισεων που εχει (denoise, libs για contrast, saturation κλπ).

 

Όσον αφορά το nokia 9, ίσως το αδικουμε λιγο αφου εχω την αισθηση οτι ηταν και "κακες" σαν ληψεις. Ας πουμε η φωτογραφία με τη μπυρα ειναι κουνημενη. Η φωτογραφία με το γατι πρεπει να ηταν πολυ πιο σκοτεινη από οτι δειχνει (βλέπε iso 6400) οπότε το υψηλότερο exposure (ισως λογω tap σε μαυρο τριχωμα) εμφανισε θορυβο. Παράλληλα εχει κρατησει καλή λεπτομέρια όπου ηταν in focus οπότε πρέπει να χει γενικά χαμηλό Noise reduction. Ηταν αναμενόμενο να εμφανισει θορυβο ενώ δειχνει πιο φωτεινη/ευκολη από οτι ηταν στη πραγματικότητα.

 

Γενικά σε χαμηλό φωτισμό ειναι καταστροφικό το overexposure... πόσο μάλλον σε συσκευή που φαινεται να εχει ηπια προσεγγιση επεξεργασια με χαμηλό noise reduction (παρεμπιπτοντως κριμα για το ματακι του). Από περιέργεια μπήκα στη διαδικασία να χαμηλώσω λιγο φωτεινότητα και να ανεβασω λιγο το Noise reduction. Νομιζω αξιζει το κόπο να την δειτε https://photos.app.goo.gl/2WjFKmUfotjcRsbF8

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

mix 2s auto

Να βάλω και εγω 4 φωτογραφίες απο στοκ και gcam F1 v9.5

Εννοείτε ημέρας,έτσι για το παιχνίδι μιας και δεν μου αρέσουν γενικα οι φωτο απο τις gcam την ημέρα.

Πρώτα στοκ

 

48753817726_739c07e43c_c.jpgIMG_20190918_142357 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

48753813881_eb6156072a_c.jpgIMG_20190918_142402 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

48754012537_76f85cffab_c.jpgIMG_20190918_142145 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

48754017432_0945dbfb24_c.jpgIMG_20190918_142150 by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο καθενας οπως βολευεται ρε παιδια. Αλλα ειναι αμαρτια σε συσκευες που μπαινει χωρις καν ξεκλειδωμα ή ρουτ να μην την δοκιμάσεις. Προσωπικά είτε η συσκευή έχει 100 ευρώ είτε 600 την gcam θα την βαλω λογω των εξαιρετικών πορτρέτων (εννοω λήψεις προσωπων) καθως και οτι μπορω να την φερω ακριβως στα μετρα μου μεσω των ρυθμισεων που εχει (denoise, libs για contrast, saturation κλπ).

 

Όσον αφορά το nokia 9, ίσως το αδικουμε λιγο αφου εχω την αισθηση οτι ηταν και "κακες" σαν ληψεις. Ας πουμε η φωτογραφία με τη μπυρα ειναι κουνημενη. Η φωτογραφία με το γατι πρεπει να ηταν πολυ πιο σκοτεινη από οτι δειχνει (βλέπε iso 6400) οπότε το υψηλότερο exposure (ισως λογω tap σε μαυρο τριχωμα) εμφανισε θορυβο. Παράλληλα εχει κρατησει καλή λεπτομέρια όπου ηταν in focus οπότε πρέπει να χει γενικά χαμηλό Noise reduction. Ηταν αναμενόμενο να εμφανισει θορυβο ενώ δειχνει πιο φωτεινη/ευκολη από οτι ηταν στη πραγματικότητα.

 

Γενικά σε χαμηλό φωτισμό ειναι καταστροφικό το overexposure... πόσο μάλλον σε συσκευή που φαινεται να εχει ηπια προσεγγιση επεξεργασια με χαμηλό noise reduction (παρεμπιπτοντως κριμα για το ματακι του). Από περιέργεια μπήκα στη διαδικασία να χαμηλώσω λιγο φωτεινότητα και να ανεβασω λιγο το Noise reduction. Νομιζω αξιζει το κόπο να την δειτε https://photos.app.goo.gl/2WjFKmUfotjcRsbF8

Πάντως το γατάκι δεν μου το ανοίγει στο Flickr.

Ούτε από τον tarirs ούτε από σένα. :(

Μάλλον από σένα ανοίγει, αλλά δεν φαίνονται οι λεπτομέρειες iso.

Όλα τα άλλα ανοίγουν κανονικά!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...