Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδες, μιας και εχω το Mate 20 pro μαζι με s10+ , βαζω μερικες φωτο απο αμεση συγκριση να δουμε τις διαφορες.. Επισης εχω και τις 2 εκδοσεις s10, δηλαδη exynos/snapdragon οποτε σε καποιες περιπτωσεις υπαρχει και συγκριση των 2 μιας και καποιοι λεγανε οτι το snapdragon βγαζει καλυτερα (δεν το νομιζω αλλα θα πειτε εσεις την αποψη σας).

Εδω ειναι στο αυτοματο και τα 2.

48617822011_269c658dcb_c.jpgS10 plus auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

48617633293_77dde92d22_c.jpgMate 20 pro auto by Nikos Bletas, on Flickr

Εδω με hdr on Και τα 2 καθως δεν ξερω ακομα πως δουλευει στο αυτοματο το mate:

 

48617473583_d447508286_c.jpgS10 plus hdr by Nikos Bletas, on Flickr

 

48618132147_97fa9c300c_c.jpgMate 20 pro hdr by Nikos Bletas, on Flickr

 

ultra wide συγκριση:

48618060622_f5e01c8350_c.jpgS10 plus ultra wide by Nikos Bletas, on Flickr

 

48617629383_c4562dd2b0_c.jpgMate 20 pro ultra wide by Nikos Bletas, on Flickr

 

3x ZOOM:

48617569108_4856951589_c.jpgS10 plus 3x zoom by Nikos Bletas, on Flickr

 

48617637183_25b30e3575_c.jpgMate 20 pro 3x by Nikos Bletas, on Flickr

 

νυχτερινη αυτοματο με λιγο παιξιμο στην εκθεση καθως με ταπ το mate εριχνε αρκετα τον υπερφωτισμο αλλα τα samsung οχι, οποτε εριξα λιγο παραπανω με το χερι.

48631264988_20f281d197_c.jpgS10 plus auto snapdragon by Nikos Bletas, on Flickr

 

48631740207_d24306a58a_c.jpgS10 plus exynos auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

48631254433_bcff169bd4_c.jpgMate 20 pro auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

nightmode on:

48631401028_d947ba1987_c.jpgS10 plus nightmode snapdragon by Nikos Bletas, on Flickr

 

48631247798_bac6152f5d_c.jpgS10 plus exynos night mode by Nikos Bletas, on Flickr

 

48631753942_65a8bd58eb_c.jpgMate 20 pro night mode by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

Αυτα για αρχη και ερχονται κι αλλες..

Θελω τα σχολια σας για λεπτομερεια, ευκρινεια, χρωματα, θορυβο, και ο,τι αλλο νομιζετε..

Προσπαθησα να τα κανω οσο πιο αντικειμενικα γινεται. Επισης στο ζουμ θεωρησα ιδανικο να γινει στο 3x που ειναι ο φακος του mate, εχω κανει και με 5x οπου παιζουν και τα 2 ψηφιακα, και θα ανεβει αλλη στιγμη. Τα συγκριτικα γινονται για να μαθαινουμε αληθειες, να επιβεβαιωνονται ή απορριπτονται θεωριες και τελος παντων να βοηθιουνται τα μελη που ενδιαφερονται στο κομματι των καμερων.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά και τα δύο.χωρις να είμαι ειδικός μου αρέσουν ένα κλικ παραπάνω του mate.αλλα νομίζω ότι οι διαφορές στο δικό μου μάτι τουλάχιστον είναι απειροελάχιστες.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Όντως μικρές οι διαφορές.

Του mate μου φαίνονται πιο φυσικές στο μάτι, πιο ρεαλιστικές, δηλαδή λίγο πιο κοντά σε κανονική φωτογραφική μηχανή.

Βέβαια εσύ να μας πεις που ξέρεις και τις συνθήκες.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Όντως μικρές οι διαφορές.

Του mate μου φαίνονται πιο φυσικές στο μάτι, πιο ρεαλιστικές, δηλαδή λίγο πιο κοντά σε κανονική φωτογραφική μηχανή.

Βέβαια εσύ να μας πεις που ξέρεις και τις συνθήκες.

 

εγω θεωρω οτι οι διαφορες κρυβονται στις λεπτομερειες πια. Οι συνθηκες εδω ηταν οι εξης. Στις πρωτες πηγα μεσημερι με νταλα ηλιο και στις νυχτερινες χθες βραδυ με πολλη υγρασια.

εννοειται στο χερι και εννοειται διπλα διπλα.

Στις νυχτερινες το φως ηταν οπως περιπου το δειχνει το samsung, το οποιο ομως αν το αφηνα αυτοματο, ακομα και με ταπ που πατουσα στα φωτεινα σημεια στο βαθος, την εβγαζε πολυ πιο φωτεινη. αντιθετα το huawei με ταπ στα φωτα στο βαθος την εριχνε αρκετα και ερχοταν στο κανονικο..

 

επισης στις ultra wide βλεπω μεγαλυτερη παραμορφωση στο s10+, βεβαια εχει και πιο ευρυ φακο..

Παρολα αυτα θα ηθελα τις γνωμες των πιο ειδικων..

 

Τελος στο exynos vs snapdragon, μετα τις αστειες διαφορες περι μπαταριες, βλεπω και αστειο το θεμα διαφορων στην καμερα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το night mode του pro ειναι χειρότερο απο το αυτόματο.

Απο εκει και πέρα άνετα καλύτερο το mate και στην μέρα και στην νύχτα αυτόματο.

Ακούω τον κόσμο να λεει -δεν μου αρέσουν τα χρώματα και ο κορεσμος στα huawei- εγω όμως πιστεύω οτι δεν εχουν τις συσκευές.

Για νυχτα δεν το κοιτάει το mate ,ειναι πιο καλό απο το sammy.

Για όποιον θελει έτοιμη τροφή το mate ειναι πιο καλο,για καποιον που θα βαλει καί λιγο το χεράκι-μερακι μετα ΟΛΕΣ οι συσκευές σήμερα θα του κάνουν την δουλειά!!!

Υ.Γ δεν είμαι ειδικός φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωινές του Mate μου άρεσαν πιο πολύ και ιδιαιτερα η σκιά που βγάζει το δέντρο στο τοίχο της Εκκλησιας.

Για να υπάρχει εκεί σκιά σημαίνει ότι υπάρχει και δε το αποτύπωσε αυτό το Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η 2η και 6η ειναι private

 

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το mate εχει θολουρα στις ακρες της ultra wide (δυστυχως δεν μπορω να δω την αντιστοιχη του samsung)

 

Στην hdr βλεπω λιγο πιο σωστη εκθεση στο mate ενώ του s10+ εχει λιγο υπερεκθεση/καψει το πέτρωμα της εκκλησίας (αν και δεν ειναι ακριβως ιδια γωνία)

 

Στο ζουμ μοιαζει το mate 20 pro να εχει καλυτερη λεπτομέρια

 

Στις νυχτερινές μου κάνει εντυπωση που διαφέρουν τοσο σε sharpening ο exynos με τον snapdragon. Μηπως διαφέρουν σε έκδοση λογισμικού (πχ του ενος το λογισμικο της κάμερας ειναι πιο νέο) ; Του mate βεβαια κλασσικα εχει πολύ περισσότερο sharpening. Δυστυχως αυτη η ληψη δεν βοηθαει και πολυ για να κρίνουμε λεπτομέρεια. Θα ηθελα να δω ενα νυχτερινο φωτισμένο τοπίο όπως και εσωτερικό χώρο.

 

Εν το μεταξυ το night mode του mate δειχνει χειρότερο απο την auto του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακούω τον κόσμο να λεει -δεν μου αρέσουν τα χρώματα και ο κορεσμος στα huawei- εγω όμως πιστεύω οτι δεν εχουν τις συσκευές.

 

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν εχω πει ποτέ κάτι για τα χρώματα. Ίσα ισα που πχ σε wb μπορεί να ήταν πιο εύστοχος από άλλες. Για το υψηλό noise reduction + sharpening έλεγα (στο pro βεβαια εχει λιγοτερο sharpening). Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν άντεξα το p20 pro πριν κάνα μήνα.

 

Από εκει και πέρα ειναι και θέμα γούστου φυσικά. Απλα εχει τυχει πολλες φορές να λένε το sharpening λεπτομέρεια. Εκεί είναι που "κολλάω" :). Αν ειναι εντος του θεματος μπορω αν θελετε να σας βαλω μια φωτογραφία με και χωρις sharpening και clarity για να δείτε τι εννοώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νίκο η 2η και 6η ειναι private

 

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το mate εχει θολουρα στις ακρες της ultra wide (δυστυχως δεν μπορω να δω την αντιστοιχη του samsung)

 

Στην hdr βλεπω λιγο πιο σωστη εκθεση στο mate ενώ του s10+ εχει λιγο υπερεκθεση/καψει το πέτρωμα της εκκλησίας (αν και δεν ειναι ακριβως ιδια γωνία)

 

Στο ζουμ μοιαζει το mate 20 pro να εχει καλυτερη λεπτομέρια

 

Στις νυχτερινές μου κάνει εντυπωση που διαφέρουν τοσο σε sharpening ο exynos με τον snapdragon. Μηπως διαφέρουν σε έκδοση λογισμικού (πχ του ενος το λογισμικο της κάμερας ειναι πιο νέο) ; Του mate βεβαια κλασσικα εχει πολύ περισσότερο sharpening. Δυστυχως αυτη η ληψη δεν βοηθαει και πολυ για να κρίνουμε λεπτομέρεια. Θα ηθελα να δω ενα νυχτερινο φωτισμένο τοπίο όπως και εσωτερικό χώρο.

 

Εν το μεταξυ το night mode του mate δειχνει χειρότερο απο την auto του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν εχω πει ποτέ κάτι για τα χρώματα. Ίσα ισα που πχ σε wb μπορεί να ήταν πιο εύστοχος από άλλες. Για το υψηλό noise reduction + sharpening έλεγα (στο pro βεβαια εχει λιγοτερο sharpening). Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν άντεξα το p20 pro πριν κάνα μήνα.

 

Από εκει και πέρα ειναι και θέμα γούστου φυσικά. Απλα εχει τυχει πολλες φορές να λένε το sharpening λεπτομέρεια. Εκεί είναι που "κολλάω" :). Αν ειναι εντος του θεματος μπορω αν θελετε να σας βαλω μια φωτογραφία με και χωρις sharpening και clarity για να δείτε τι εννοώ.

 

τις ανοιξα.

στο ζουμ λογικο νομιζω αφου ο φακος του σ10 ειναι 2x ενω ο αλλος 3x, αλλα θεωρησα πιο χρησιμη μια συγκριση στο 3x αφου το περισσοτερο ειναι καλυτερο θεωρητικα. γιαυτο εκανα και με 5x σε αλλες που θα βαλω να δουμε πως τα πανε οταν παιζουν και τα 2 ψηφιακα..

 

Στα 2 samsung εχω διαφορα 1 μηνα, αλλα του exynos που ειναι πιο προσφατο ηταν μικρο, μονο security..Θεωρω οτι η διαφορα οφειλεται σε μικρες λεπτομερειες, επειδη ηταν στο χερι ενα ελαφρυ κουνημα αν ειχα αλλαζε την επεξεργασια?

 

Θα βαλω κι αλλες ομως απο τα 2.

 

το Night mode μου εκανε εντυπωση ποσο χαλια ηταν, ισως θελει τριποδο, τι να πω..

Παντως γενικα δεν ειναι τοσο κορεσμενα τα χρωματα του mate σε σχεση με το samsung, μικρη διαφορα

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

To βραδυ το Mate κανει desaturation αρκετο?Αυτο το γνωστο καφε πέπλο?

Την ημερα και εμενα του Μαte μου αρεσαν περισσοτερο μιας και πιο φυσικες.Το βραδυ δεν μου αρεσε καμια να πω την αληθεια ,εκει νομιζω βασιλιας θα ηταν τα Pixel.

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εντος του θεματος μπορω αν θελετε να σας βαλω μια φωτογραφία με και χωρις sharpening και clarity για να δείτε τι εννοώ.

 

Δεν ειχα εσενα στο μυαλό μου φυσικά Αντρέα με τίποτα.

Γενικολογησα από σχόλια σε διάφορα forum αλλα και ξένων οπως YouTube κ.α .

Εαν θες βαλε τις εικόνες.

Εμένα προσωπικά θα με βοηθούσε πολύ να ξεδιαλυνω καποια πράγματα που ακομα εχω σουπα στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα αν θες βάλε, γενικά το να αναλύσει κάποιος κάτι με παράδειγμα, ώστε να καταλάβουμε και τι συζητάμε στην πράξη δεν είναι κακό ούτε εκτός θέματος. Σίγουρα το θέμα αφορά σύγκριση αλλά δεν έχουμε όλοι το ίδιο καλές γνώσεις οπότε οτιδήποτε βοηθάει να τις βελτιώσουμε και να καταλάβουμε την ανάλυση που γίνεται στη σύγκριση είναι δεκτό, αρκεί να μην ξεφύγει πολύ το πράγμα και γράφουμε σεντόνια και σελίδες... Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε μια ματιά εδώ. No edit είναι η αρχική φωτογραφία και edited η επεξεργασμένη. (νομίζω τις βγαζει με την ανάποδη σειρά οπότε προσέξτε τους τιτλους) https://photos.app.goo.gl/59DTCH5ypjPjwZAu8

 

Βεβαια και παλι εκανα λιγοτερη επεξεργασία από αυτή που συζητάμε αλλά νομίζω δείχνει αυτό που λεω. Οτι συγχέουμε πολλές φορές το sharpening & clarity με λεπτομέρια.

 

Επειδή αργεί λιγο το google photos, δωστε μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω σε κάθε φωτογραφία να φορτώσει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε μια ματιά εδώ. No edit είναι η αρχική φωτογραφία και edited η επεξεργασμένη. (νομίζω τις βγαζει με την ανάποδη σειρά οπότε προσέξτε τους τιτλους) https://photos.app.goo.gl/59DTCH5ypjPjwZAu8

 

Βεβαια και παλι εκανα λιγοτερη επεξεργασία από αυτή που συζητάμε αλλά νομίζω δείχνει αυτό που λεω. Οτι συγχέουμε πολλές φορές το sharpening & clarity με λεπτομέρια.

 

Επειδή αργεί λιγο το google photos, δωστε μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω σε καθω φωτογραφία να φορτώσει.

 

Μεχρι και εγω καταλαβα ακριβως τι θελει να μας δειξει και σε ευχαριστούμε για το δωρεαν μαθημα :)

Ομολογω ότι θα εκρινα χωρις 2η σκεψη την φωτογραφια με το ''edit'' ότι εχει πολύ καλυτερη λεπτομερεια (βλεπε πλακες πεζοδρομου,δεντρα) από την ''no edit'' αλλα αυτό που βλέπουμε τελικα (ασχετα αν αρεσει περισσοτερο σε παρα πολλους) είναι το sharpiness....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

πραγματι σε ξεγελα 100% !!!!

οταν αρχισα να κανω edit της φωτογραφιες μου έπεσα σε αυτο το τρυπακι.

το αποτελεσμα ηταν ενω νομιζα οτι εφερνα καποιες λεπτομερειες πισω και στο κινητο φαινοταν ουαου εβγαινε μπουμερανγκ σε μεγαλες οθονες οπου η οξυτητα φωναζε απο μακρια.

απο τοτε σχεδον το 0νησα αυτο το πραγμα.

οταν ειδα δε οτι σε μια προετοιμασία προς εκτυπωση εικονας για μεγεθη οχι 10χ15 αλλα για καδρα καμβαδες κ.α στο διαδυκτιο περνάνε φιλτρο unsurpening κιολας καταλαβα το ποσο κατεστρεφα στο παρελθον τις ιδιες μου φωτογραφιες (αφου διεγραφα τις αρχικες μετα) .

το τελευταίο μαθημα το πηρα οταν επεσε στα χερια μου μια entry level dslr με τον kit φακο και ειδα πιο smooth εικονες καμια σχεση με τις αγριες του κινητου και την εσκεμμένη οξυτητα των jpeg engine τους προκειμενου να κρυψουν την αδυναμια των μικρων αισθητηρων .

ευχαριστουμε αντρεα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και εγω σαν κατοχος του Mate20 pro οτι πρεπει να εχει χασει την νυχτερινη λετουργια του λιγο! στο αυτοματο παιρνεις καλυτερο αποτελσμα απο οτι στο Nightmode,δεν ξερω γιατι τα κανανε ετσι!
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και εγω σαν κατοχος του Mate20 pro οτι πρεπει να εχει χασει την νυχτερινη λετουργια του λιγο! στο αυτοματο παιρνεις καλυτερο αποτελσμα απο οτι στο Nightmode,δεν ξερω γιατι τα κανανε ετσι!

 

Ισως να το εκαναν για πολυ extreme Καταστασεις? ποιος ξερει, παντως περιμενα να δω κατι φοβερο στο Night mode και ειδα αυτο το αποτελεσμα.. θα συνεχισω να βαζω δειγματα να δουμε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το εκαναν για πολυ extreme Καταστασεις? ποιος ξερει, παντως περιμενα να δω κατι φοβερο στο Night mode και ειδα αυτο το αποτελεσμα.. θα συνεχισω να βαζω δειγματα να δουμε..

Φίλε μου στα πορτραίτα μιας και καταλαβαίνω δεν μπορείς να ανεβάσεις εδώ πως τα πάνε τα δυο τηλέφωνα ?

Ποιο κάνει πιο καλό bokeh και πιο είναι πιο φυσικό?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στα πορτραίτα μιας και καταλαβαίνω δεν μπορείς να ανεβάσεις εδώ πως τα πάνε τα δυο τηλέφωνα ?

Ποιο κάνει πιο καλό bokeh και πιο είναι πιο φυσικό?

Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, θυμάμαι όταν είχε βγει το mate που το δοκίμασα πρόχειρα στο πλαίσιο ότι ηταν καλύτερο από note 9 s8 plus που είχα τότε με διαφορά. Τώρα δεν ξέρω αλλά θα βρω καμιά φίλη που θέλει να ποζάρει να βάλω συγκριτικό.. Λίγη υπομονή μόνο γιατί με 2 παιδιά δεν έχω πολύ χρόνο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

....επίσης τα καλώδια στο βάθος πάνω στον ουρανό, στο Samsung διακρίνονται καλύτερα!

Ειδικότερα όταν δεν κάνεις ζουμ πάνω στη φωτογραφία.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το εκαναν για πολυ extreme Καταστασεις? ποιος ξερει, παντως περιμενα να δω κατι φοβερο στο Night mode και ειδα αυτο το αποτελεσμα.. θα συνεχισω να βαζω δειγματα να δουμε..

 

Και στο p20 pro καλύτερο ήταν το auto. Βασικά επειδή το είχε και φίλος με χέρια "χειρουργου" κατάλαβα ότι θέλει πολύ σταθερό χέρι μιας και σε αυτόν ήταν καλύτερο το night.

Link to comment
Share on other sites

Και στο p20 pro καλύτερο ήταν το auto. Βασικά επειδή το είχε και φίλος με χέρια "χειρουργου" κατάλαβα ότι θέλει πολύ σταθερό χέρι μιας και σε αυτόν ήταν καλύτερο το night.

 

Αχα, αυτό ψιλιαστηκα και εγώ, ότι θέλει πολύ σταθερό.. Και δεν τις έβγαλα με ηρεμία. Θα προσπαθήσω με σταθερό ή τρίποδο και στα 2 να δούμε διαφορές

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ημουν κατοχος και P20 Pro και Mate 20 pro και τωρα P30 Pro κανενα night mode δεν συγκρινεται με το ξεκίνημα του P20 pro....Μετα από τοσες αναβαθμίσεις το εχουν αλλαξει εντελως σε ολες τις συσκευες όπως όμως εχουν αλλαξει και τις νυχτερινες φωτο στο αυτοματο...Γενικος πλεον στο αυτοματο με το πολύ ανεβασμενο iso παιρνεις πιο καλα φωτισμένες φωτογραφιες απ ότι με το night mode το οποιο προαπαθει να κρατησει την εικονα σε λογικα επίπεδα με αρκετη λεπτομερεια...Προσωπικα προτιμουσα το night mode όπως ηταν παλια.... Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. μια ακομα συγκριση s10 plus vs mate 20 pro σε κλειστο χωρο καθως και ημερα με κοντρα ηλιο.

 

48617921551_50be80f379_c.jpgS10 plus auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

48617989896_e367b8d795_c.jpgMate 20 pro auto by Nikos Bletas, on Flickr

ultrawide συγκριση:

48618068332_fdf053230f_c.jpgS10 plus ultra wide by Nikos Bletas, on Flickr

 

48618137147_6f9feb645e_c.jpgMate 20 pro ultra wide by Nikos Bletas, on Flickr

 

Εδω το ζουμ το πηγα 5x ωστε να ειναι ψηφιακο και στα 2 και ισο.

48617930496_18bc6d51e5_c.jpgS10 plus 5x by Nikos Bletas, on Flickr

 

48617642568_35819299da_c.jpgMate 20 pro 5x by Nikos Bletas, on Flickr

 

και σε 3x:

48617583338_2e88e16ed3_c.jpgS10 plus 3x by Nikos Bletas, on Flickr

 

48617995271_ba52594490_c.jpgMate 20 pro 3x by Nikos Bletas, on Flickr

 

εξωτερικες με τον ηλιο πανω αριστερα οριακα εκτος πλανου:

48645849686_dcdcc0ae19_c.jpgS10 plus auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

48645988072_63f9ce9cb3_c.jpgMate 20 pro auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

48645493413_0ff132d253_c.jpgS10 plus ultra wide by Nikos Bletas, on Flickr

 

48645497043_06aca850f0_c.jpgMate 20 pro ultra wide by Nikos Bletas, on Flickr

 

εδω εκανα συγκριση σε ο,τι ζουμ δινει η καθε μια, 2x για s10+ και 3x για mate 20 pro, οπου καθε ενας μπορει να κροπαρει για να δει ποια κερδιζει εχοντας ως πρωτη υλη αυτες.

48645986892_6657b3fa56_c.jpgS10 plus 2x zoom by Nikos Bletas, on Flickr

 

48645855711_965e912775_c.jpgMate 20 pro 3x zoom by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...