Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αχέρων ποταμός

HTC U12+ (stock)

(Ευτυχώς η αδιάβροχη θήκη ήταν όντως αδιάβροχη)

 

48433678736_ead63611fc_h.jpgAcheron River (Greece) by P. V, on Flickr

 

48433817252_d7d39ce4f9_h.jpgAcheron River (Greece) by P. V, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Χαχα... Σου έπεσε στο ποτάμι;;;...

Υπήρχε περίπτωση να μην είναι αδιάβροχη;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαχα... Σου έπεσε στο ποτάμι;;;...

Υπήρχε περίπτωση να μην είναι αδιάβροχη;

 

Το κινητό θεωρείται αδιάβροχο.

Δεν θα το έβαζα ποτέ όμως έτσι στο νερό

Στο ποτάμι ήταν το μόνο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω.

Τώρα τέλη Ιουλίου αν και η σταθμη έχει πέσει, σε μερικά σημεία είναι άπατα και κόντρα η ροή.

Εκεί προσευχήθηκα, το άφησα κρεμασμένο στο λαιμό με την θήκη και κολύμπησα.

Είμαστε όλοι καλά....

48445594937_65189075dc_b.jpgIMAG0989 by P. V, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θεωρείται αδιάβροχο.

Δεν θα το έβαζα ποτέ όμως έτσι στο νερό

Στο ποτάμι ήταν το μόνο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω.

Τώρα τέλη Ιουλίου αν και η σταθμη έχει πέσει, σε μερικά σημεία είναι άπατα και κόντρα η ροή.

Εκεί προσευχήθηκα, το άφησα κρεμασμένο στο λαιμό με την θήκη και κολύμπησα.

Είμαστε όλοι καλά....

[ig]https://live.staticflickr.com/65535/48445594937_65189075dc_b.jpg[/ig]IMAG0989 by P. V, on Flickr

 

Αν και εκτός θέματος,απλά αυτό: ένας λόγος που παίρνω τέτοια κινητά είναι η στεγανοποιηση, και επειδή εκεί το νερό είναι ακινδυνο καθώς δεν είναι αλμυρό ούτε έχει χλώριο, είναι ιδανικό για χρήση χωρίς προστασία και καταγραφή των στιγμων άνετα.. Οπότε μην μασάς. Προσωπικά τα βάζω στο νερό σε παρόμοιες περίπτωση και έχω φοβερές εικόνες στο αρχείο μου

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://i.postimg.cc/J4cYyJXh/91-AA6511-A999-429-F-B594-5-C834359-DEF9.jpg

Από iphonexsmax όλα στο auto νομίζω κράτησε πολύ σωστά τα χρώματα κόντρα στον ηπλιο χωρίς σκιές κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://i.postimg.cc/J4cYyJXh/91-AA6511-A999-429-F-B594-5-C834359-DEF9.jpg

Από iphonexsmax όλα στο auto νομίζω κράτησε πολύ σωστά τα χρώματα κόντρα στον ηπλιο χωρίς σκιές κλπ

 

91-AA6511-A999-429-F-B594-5-C834359-DEF9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια, καθως τοσα χρονια δεν ξερω πως να βγαζω σωστες φωτογραφιες, ειμαι απαραδεκτος! Οταν θελουμε να βγαλουμε φωτογραφια, απλα ανοιγουμε την καμερα και βγαζουμε φωτο ή παταμε με το δαχτυλο μας εκει που θελουμε να εστιασει; Ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος; Και ποια η διαφορα στην καθε περιπτωση; Με την εστιαση δεν κανει lens blur, και δεν βλεπω και καποια ουσιαστικη διαφορα.

 

Επισης θελω να ρωτησω εαν παιζει ρολο και το ποσο καθαρο ειναι το γυαλι της καμερας και πως το καθαριζουμε.

 

Τελος, δεν μπορω να καταλαβω γιατι πλεον η google camera με αρκετες ρυθμισεις και enhanced hdr+ βγαζει φωτογραφιες με λιγοτερες λεπτομερεις και περισσοτερη θολουρα και sharpness, σε σχεση με την stock camera. Οταν ειχα πρωτοβαλει την google camera ειχα μεινει με το στομα ανοικτο. Τι αλλαξε ξαφνικα; Μολις εβαλα και την τελευταια εκδοση της google camera ( arnova's advanced 1.6 για android 8 ) και παλι τα ιδια.. Εχω το oneplus5.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια, καθως τοσα χρονια δεν ξερω πως να βγαζω σωστες φωτογραφιες, ειμαι απαραδεκτος! Οταν θελουμε να βγαλουμε φωτογραφια, απλα ανοιγουμε την καμερα και βγαζουμε φωτο ή παταμε με το δαχτυλο μας εκει που θελουμε να εστιασει; Ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος; Και ποια η διαφορα στην καθε περιπτωση; Με την εστιαση δεν κανει lens blur, και δεν βλεπω και καποια ουσιαστικη διαφορα.

 

Επισης θελω να ρωτησω εαν παιζει ρολο και το ποσο καθαρο ειναι το γυαλι της καμερας και πως το καθαριζουμε.

 

Τελος, δεν μπορω να καταλαβω γιατι πλεον η google camera με αρκετες ρυθμισεις και enhanced hdr+ βγαζει φωτογραφιες με λιγοτερες λεπτομερεις και περισσοτερη θολουρα και sharpness, σε σχεση με την stock camera. Οταν ειχα πρωτοβαλει την google camera ειχα μεινει με το στομα ανοικτο. Τι αλλαξε ξαφνικα; Μολις εβαλα και την τελευταια εκδοση της google camera ( arnova's advanced 1.6 για android 8 ) και παλι τα ιδια.. Εχω το oneplus5.

 

Οταν ειναι χαμηλος φωτισμος και με κοντρα φωτα καλυτερα να μην κανεις ταπ... αστο να εστιασει στο απειρο. Αλλιως θα δυσκολευτει.

Σε ποιο νορμαλ συνθηκες, αν δεις οτι εχει εστιασει λαθος, κανε ταπ εκει που θελεις.

 

Υποψιν, σε πολλα κινητα δεν ειναι μονο η εστιαση αλλα και η φωτομέτρηση. Οπότε με το που κανεις καπου ταπ θα αλλαξει και η φωτεινοτητα αναλογως ποσο φωτεινο ειναι το σημειο. Αυτο βεβαια μπορεις να το εκμεταλλευτεις για να αλλαζεις και την φωτεινοτητα. Προσοχη αν κάνεις ταπ καπου σχετικα κοντα τοτε θα θολώσει το πισω.

 

Αν εχει λαδιες/δαχτυλιες εννοειται πως πρεπει να το σκουπισεις. Κατα προτιμησει με ενα κατάλληλο απαλο πανάκι (πχ πανακι γυαλιων) για να μην ρισκαρεις φθορες.

 

Τωρα με τη gcam εξαρταται απο τις ρυθμισεις και πως καθονται στη συσκευη σου. Αν λοιπον η επομενη εκδοση που εβαλες εχεις διαφορετικες default ρυθμισεις τοτε θα αλλαξει και το αποτέλεσμά σου. Μπορεις να δεις και τον οδηγό μου. Ομολογούμενως είναι λιγο παλιός πλεον (δεν ειναι ευκολο να κανω edit ως απλό μελος). Παρόλα αυτά θα πάρεις μια γεύση και θα πιάσεις το νόημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι χαμηλος φωτισμος και με κοντρα φωτα καλυτερα να μην κανεις ταπ... αστο να εστιασει στο απειρο. Αλλιως θα δυσκολευτει.

Σε ποιο νορμαλ συνθηκες, αν δεις οτι εχει εστιασει λαθος, κανε ταπ εκει που θελεις.

 

Υποψιν, σε πολλα κινητα δεν ειναι μονο η εστιαση αλλα και η φωτομέτρηση. Οπότε με το που κανεις καπου ταπ θα αλλαξει και η φωτεινοτητα αναλογως ποσο φωτεινο ειναι το σημειο. Αυτο βεβαια μπορεις να το εκμεταλλευτεις για να αλλαζεις και την φωτεινοτητα. Προσοχη αν κάνεις ταπ καπου σχετικα κοντα τοτε θα θολώσει το πισω.

 

Αν εχει λαδιες/δαχτυλιες εννοειται πως πρεπει να το σκουπισεις. Κατα προτιμησει με ενα κατάλληλο απαλο πανάκι (πχ πανακι γυαλιων) για να μην ρισκαρεις φθορες.

 

Τωρα με τη gcam εξαρταται απο τις ρυθμισεις και πως καθονται στη συσκευη σου. Αν λοιπον η επομενη εκδοση που εβαλες εχεις διαφορετικες default ρυθμισεις τοτε θα αλλαξει και το αποτέλεσμά σου. Μπορεις να δεις και τον οδηγό μου. Ομολογούμενως είναι λιγο παλιός πλεον (δεν ειναι ευκολο να κανω edit ως απλό μελος). Παρόλα αυτά θα πάρεις μια γεύση και θα πιάσεις το νόημα ;)

Οποτε το tap κανει εστιαση και δινει περισσοτερη λεπτομερεια σε εκεινο το σημειο; Οποτε σε μεγαλο ζουμ οι περιοχες διπλα απο το ταπ θα ειναι πιξελιασμενες; Καλυτερα ειναι να βγαζουμε φωτογραφιες με το tap ή χωρις;

 

Ειμαι σιγουρος οτι γινεται καποιο conflict πλεον με την gcam και την rom ισως.. Δεν ξερω. Εκτος αν αυτο γινεται μονο στις βραδινες με το flash και εχει καποιο bug. Θα δοκιμασω και αυριο το πρωι στο φως να δω τι γινεται. Αλλιως θα κανω φορματ και θα βαλω την καινουρια εκδοση στην rom, μηπως και στρωσει, καθως εχω να κανω κατι τετοιο πανω απο μισο χρονο. Απλα θυμαμαι οτι η gcam ηταν κορυφη και την πατουσε την στοκ καμερα, και τωρα δεν ισχυει. Μαλλον το αντιθετο.

 

Εχει δοκιμασει κανεις το night shift; Δεν μου αρεσε και τοσο, αλλοιωνει λιγο το μαυρο χρωμα, το κανει μπλε-μωβ.

 

Ο οδηγος που λες που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσω και εγώ δυο φωτογραφίες μετά από καιρό.

iPhone X auto HDR (όταν επιλεγει να βγάλει HDR είναι σχεδόν πάντα ημερησιες....σχεδόν ποτε βράδυνες)

 

48522079932_1a646982f8_c.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

48521911346_a9db2e2f09_c.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη απλα!! Πανεμορφη φωτο..

Ηθελα να ηξερα τι παραπάνω η πως θα ηταν σε ενα p30 pro αν ηταν τραβηγμένη;

Αυτό διερωτάμαι και εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη απλα!! Πανεμορφη φωτο..

Ηθελα να ηξερα τι παραπάνω η πως θα ηταν σε ενα p30 pro αν ηταν τραβηγμένη;

 

Χειρότερη πιστεύω ότι θα ήταν. Βέβαια αν δεν δεις λήψη και από τις 2 δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φοβερη απλα!! Πανεμορφη φωτο..

 

Ηθελα να ηξερα τι παραπάνω η πως θα ηταν σε ενα p30 pro αν ηταν τραβηγμένη;

Με p30 pro λογικά θα ήταν πιο φωτισμένο το foreground και η γέφυρα κρατώντας τους τόνους του ηλιοβασιλέματος. Επίσης στο zoom θα φαινόντουσαν περισσότερες λεπτομέρειες. Αλλά και πάλι του iphone θα προτιμούσα :) Μαρεσει η προσέγγιση της Apple στο θέμα φωτογραφία μέχρι το σούρουπο όμως. Μετά τα χαλάει λιγο

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νήμα πλέον έχει φτάσει σε επίπεδο να παρουσιάζει σύγκριση καμερών χωρίς να υπάρχει καν η φωτογραφία. Αυτό πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Respect :)
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το νήμα πλέον έχει φτάσει σε επίπεδο να παρουσιάζει σύγκριση καμερών χωρίς να υπάρχει καν η φωτογραφία. Αυτό πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Respect :)

 

Το νήμα είναι κορυφαίο (και όχι μονο στη χωρα μας)....έχουν περάσει όλα τα κινητά από εδώ.

Εδώ και πολύ καιρό κανένας δε προσπαθεί να περάσει το κινητό του ως το καλύτερο.

 

Δείγμα Υγείας

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...