Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα δεις έχει αναγκαστεί να φωτίσει φουλ τον ουρανό. Όταν συμβαίνει αυτό συνήθως είναι πολύ χαμηλά η φωτεινότητα του κάδρου (το night της gcam δεν ανοίγει τόσο το εύρος όσο το αντίστοιχο της στοκ). Οπότε πιστεύω πως δεν είναι προβολέας (όχι δυνατό φως αλλά κάποιο πιο αδύναμο).

 

Anyway. Ας πει ο Γιώργος πως ήταν η σκηνή.

 

Καλημέρα καταρχήν και συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Στο σημείο από όπου τράβηξα την φωτογραφία υπάρχει δημοτικός φωτισμός. Αλλά λόγου δέντρων είναι σαν να μην έχει, σκοτάδι. Το μόνο φως είναι ο προβολέας εκεί στις βάρκες και του ξενοδοχείου. Όσο αφορά το κούνημα πιθανότατα να φταίω εγώ γιατί δεν θυμάμαι αν είχε αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο μέρος είναι η φωτογραφία;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καταρχήν και συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Στο σημείο από όπου τράβηξα την φωτογραφία υπάρχει δημοτικός φωτισμός. Αλλά λόγου δέντρων είναι σαν να μην έχει, σκοτάδι. Το μόνο φως είναι ο προβολέας εκεί στις βάρκες και του ξενοδοχείου. Όσο αφορά το κούνημα πιθανότατα να φταίω εγώ γιατί δεν θυμάμαι αν είχε αέρα.

 

Το καταλαβα απο το ποσο άνοιξε τον ουρανο. Φαινεται οτι ανεβασε πολυ την έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά δείγματα από A52 5G

 

51272342736_17d372d76b_c.jpgSamsung A52 5G by SigmaDelta GR, on Flickr

 

51272338851_3fbfa7d1be_c.jpgSamsung A52 5G Ultra Wide by SigmaDelta GR, on Flickr

 

51266380028_93069a200d_c.jpgSamsung A52 5G Ultra Wide by SigmaDelta GR, on Flickr

 

51266511396_a1635e4efc_c.jpgSamsung A52 5G 64MP by SigmaDelta GR, on Flickr

 

51272611440_e3f567b39d_c.jpgSamsung A52 5G 64MP by SigmaDelta GR, on Flickr

 

51270837437_4cafcbf87a_c.jpgSamsung A52 5G Ultra Wide by SigmaDelta GR, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου αρέσει πολύ , δε με νοιάζει τεχνικά . Ειναι πολύ ωραία φάση .

 

Και εγώ αυτό θα έγραφα μέχρι που είδα την δεύτερη με την utra!

Πολύ καλή!:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όλες είναι ωραίες, αλλά η δεύτερη ξεχωρίζει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη οι ξαπλώστρες δείχνουν να είναι πιο μακριά. Αλλά και γενικότερα έχει καλύτερα χρώματα από την πρώτη. Η πρώτη βγήκε λες και έχει σκόνη στον αέρα. Πιο μουντή είναι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δυνατό το α52.και δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία για να έχεις μια αξιοπρεπεστατη κάμερα σε κινητό. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δυνατό το α52.και δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία για να έχεις μια ξιοπρεπεστατη κάμερα σε κινητό.

Πράγματι. Την έβαλα στο μάτι και αυτήν. Έχει και ois και είναι 5G. Πολύ λίγες συσκευές έχουν ois με τον 64άρι αισθητήρα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 φωτογραφίες vs μεταξύ Huawei P40 pro και Xiaomi Mi10t pro (gcam) εσωτερική φωτογράφιση σε μπαρ.

 

Huawei P40 pro

51306065661_9ed27ca218_h.jpgBOTTLES HUAWEI P40 Pro by P. V, on Flickr

 

Xiaomi Mi10t pro

51307072645_35ef17e25f_h.jpgBOTTLES Xiaomi Mi 10T PRO (Gcam) by P. V, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι έχεις επιχειρήση να τραβήξεις με τον 108 κ να καταφέρεις να την ανεβάσεις; έχω τραβήξει κάποιες φωτογραφίες που η κάθε μία είναι πάνω από 38mb κ δεν τις ανεβάζει. Να δείξουμε τι λεπτομέρειες τραβάει για όποιον ενδιαφέρεται για την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι έχεις επιχειρήση να τραβήξεις με τον 108 κ να καταφέρεις να την ανεβάσεις; έχω τραβήξει κάποιες φωτογραφίες που η κάθε μία είναι πάνω από 38mb κ δεν τις ανεβάζει. Να δείξουμε τι λεπτομέρειες τραβάει για όποιον ενδιαφέρεται για την συσκευή.

 

Προσπάθησα να ανεβάσω και εγώ κάποιες από το κινητό αλλα ούτε εμένα με αφήνει.. πάντως προσωπικά μου αρέσει καλύτερα αυτή που ανέβασα παρά με 108 megapixel.. ακόμα Το ψάχνω με την κάμερα και δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα εντυπωσιασμένος.. ίσως περίμενα περισσότερα πράγματα.. η αυξημενή τιμή με έκανε να έχω περισσότερες προσδοκίες.. θα το δουλέψω ακόμα γιατί δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη από τώρα καθώς είναι λίγες οι μέρες που το έχω αγοράσει..

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι έχεις επιχειρήση να τραβήξεις με τον 108 κ να καταφέρεις να την ανεβάσεις; έχω τραβήξει κάποιες φωτογραφίες που η κάθε μία είναι πάνω από 38mb κ δεν τις ανεβάζει. Να δείξουμε τι λεπτομέρειες τραβάει για όποιον ενδιαφέρεται για την συσκευή.

 

Έχω ανεβάσει εγώ (κάμποσες σελίδες πριν) με s20 Ultra και note 20 ultra.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τις κάνετε συμπίεση μέσο κάποιου app , το photoshop express ειναι οτι πρέπει για αυτό .

Ενα 60% ειναι μια χαρά κ ακομα πιο κατω, κ θα ανέβει η εικονα κ αυτος που θελει να δει θα ειναι πλήρης .

Αυτο που θα χάσει η εικονα με μια συμπίεση ειναι η πληροφορία που θα ειχες σε ενδεχόμενο edit .

 

Απο εκει κ πέρα με τον 108 θα βαρεσεις οταν δεν ξέρεις πιο ειναι το κάδρο σου κ θα βαρεσεις γενικά.

Κατόπιν απο μια κ μονο εικόνα μπορείς να βγάλεις μεσο crop οτι θες κ να φτιάξεις αλλά κάδρα απο την ιδια αρχική εικόνα .

Η δύναμη που σου δινει απο την μη απώλεια λεπτομέρειας είναι μεγάλη .

 

Κάποιος που μπορεί να αντιληφθεί τι ειναι τα 108 κ που χρησιμεύουν θα τα βρει εργαλείο .

 

Φυσικά θέλουν καλο φωτισμό , ημερήσιες εικόνες .

 

Δεν εχω την συσκευή αλλα εχω δει τι μπορεί να κάνει .

 

Εχω παρει εικόνα φίλου γενική , ένα καρότσι με ενα μωρό , το καρότσι έπιανε περι το 30% της εικόνας , φαινόταν δρόμος μπροστά πισω πανω ταράτσες κ.α .

Έβγαλα πορτρέτο του μωρού με το πρόσωπο να καταλαμβάνει το 70% της εικόνας , και ηταν άψογο .

 

Εβαλα κ νούμερα για να καταλάβετε το μέγεθος του crop .

 

Απο εικονα με ενα καρότσι με μωρό κ ουτε να πιανει τον μισο χώρο , γέμισα 3/4 το πρόσωπο του μωρού .

Φυσικα από εκείνη την εικονα του έβγαλα αλλες 3 αν θυμαμαι καλα σε διάφορα crop κ πέταγα κ άφηνα οτι ήθελα .

 

Αυτό κάνουν τα 108 .

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι έχεις επιχειρήση να τραβήξεις με τον 108 κ να καταφέρεις να την ανεβάσεις; έχω τραβήξει κάποιες φωτογραφίες που η κάθε μία είναι πάνω από 38mb κ δεν τις ανεβάζει. Να δείξουμε τι λεπτομέρειες τραβάει για όποιον ενδιαφέρεται για την συσκευή.

 

Ανέβασα 2 στα 108..

 

51308281740_a861fd4623_z.jpg20210711_201615 by lelelo lele, on Flickr

 

51307227506_0aaf421f3d_z.jpg20210711_140235 by lelelo lele, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην πρώτη, άνοιξε πολύ τις σκιές και έγινε λίγο flat η φωτογραφία.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να τις κάνετε συμπίεση μέσο κάποιου app , το photoshop express ειναι οτι πρέπει για αυτό .

Ενα 60% ειναι μια χαρά κ ακομα πιο κατω, κ θα ανέβει η εικονα κ αυτος που θελει να δει θα ειναι πλήρης .

Αυτο που θα χάσει η εικονα με μια συμπίεση ειναι η πληροφορία που θα ειχες σε ενδεχόμενο edit .

 

Απο εκει κ πέρα με τον 108 θα βαρεσεις οταν δεν ξέρεις πιο ειναι το κάδρο σου κ θα βαρεσεις γενικά.

Κατόπιν απο μια κ μονο εικόνα μπορείς να βγάλεις μεσο crop οτι θες κ να φτιάξεις αλλά κάδρα απο την ιδια αρχική εικόνα .

Η δύναμη που σου δινει απο την μη απώλεια λεπτομέρειας είναι μεγάλη .

 

Κάποιος που μπορεί να αντιληφθεί τι ειναι τα 108 κ που χρησιμεύουν θα τα βρει εργαλείο .

 

Φυσικά θέλουν καλο φωτισμό , ημερήσιες εικόνες .

 

Δεν εχω την συσκευή αλλα εχω δει τι μπορεί να κάνει .

 

Εχω παρει εικόνα φίλου γενική , ένα καρότσι με ενα μωρό , το καρότσι έπιανε περι το 30% της εικόνας , φαινόταν δρόμος μπροστά πισω πανω ταράτσες κ.α .

Έβγαλα πορτρέτο του μωρού με το πρόσωπο να καταλαμβάνει το 70% της εικόνας , και ηταν άψογο .

 

Εβαλα κ νούμερα για να καταλάβετε το μέγεθος του crop .

 

Απο εικονα με ενα καρότσι με μωρό κ ουτε να πιανει τον μισο χώρο , γέμισα 3/4 το πρόσωπο του μωρού .

Φυσικα από εκείνη την εικονα του έβγαλα αλλες 3 αν θυμαμαι καλα σε διάφορα crop κ πέταγα κ άφηνα οτι ήθελα .

 

Αυτό κάνουν τα 108 .

 

Xανεις το computational ομως.

Δεν ειναι το ιδιο 0.8nm πιξελ σιζε με 2.4nm και ουτε παιζει να γινουν ως προς τις δυνατοτητες που προσφερουν.

Σε ψηφιακη εποχη ζουμε..αν δεν ξερεις (γενικα οχι εσυ) το καδρο παρε μερικες ληψεις παραπανω. Δε χαλαει το φιλμ.

Στη τελικη θα σε βοηθησει να μαθεις ποιο ειναι το επομενο καδρο που θες να παρεις και τι ειναι σημαντικο να υπαρχει μεσα σε αυτο.

 

 

υ.γ

Δεν αντιλεγω στα οφελη του cropping..αλλα οχι και ετσι..:p

 

 

u.g2

Αν καποιος θελει να αναδειξει τη λεπτομερεια τοσων πολλων mpx ..ας κανει ενα κροπ και να δειξει σε δευτερη φωτο πως φαινεται η λεπτομερεια απο τα 108mpx.

Προσωπικα το προτιμω απο το να μαντευω τι εκανε η συμπιεση και τι το κινητο.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Εαν μου δώσει ο lellelo το οκ να κατεβάσω την ημερήσια θα κάνω ενα άλλο καδράρισμα να δούμε .

 

Πάντως το ultra σε raw δινει 16αρια "αν θυμαμαι καλα" αρχεία .

Δηλαδη είναι φτιαγμένος να δουλεύει σε binning .

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...