Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί ξεχωρίζουν πλεον τα κινητά απο τις ναυαρχίδες . Στο zoom , ενας φιλος που εχει το s21u εχω ξανα γραψει, εαν κατι έχω ζηλέψει ειναι η δυνατότητα για ποιοτικές εικόνες και σωστές στο ζουμ , εκτοξεύονται οι επιλογές κάδρου κ η φαντασία πλεον ειναι το όριο σου .

Επίσης ο κυρίως φακος του εαν βαρεσεις με 108 κ βολεύει το φως το κροπ που μπορείς να κανεις κ να φτιάξεις τελείως διαφορετικά πράγματα στην ιδια φωτογραφία κ να παραμείνουν οι εικονες σε καλό επίπεδο είναι επίσης κάτι που ζηλεψα .

Link to comment
Share on other sites

 

γίνεται εύκολα αντιληπτό πως ακόμη και ακριβά μοντέλα όπως η σειρά RX της SONY (τουλάχιστον η III) μπαίνει πια στο συρτάρι για το μέσο και λίγο πιο πάνω χρήστη.

 

Σκέφτομαι σοβαρά πια να την βάλω αγγελία. Δεν είναι μόνο αυτές οι αρετές της αλλά τελικά εγώ δεν είναι ικανός να πάρω κάτι πολύ παραπάνω και στις διακοπές το P40 είναι η τέλεια λύση.

δεν συγκρινεται η φυσικοτητα που βγαζει η rx με το αποτελεσμα που δινουν οι ναυαρχιδες...βεβαια ειναι και τι ζηταει ο καθενας
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να πιάνει όσο το δυνατόν περισσότερη λεπτομέρεια σε συνδιασμό με dynamic range. Στα χρώματα σε φωτογραφίες που αξίζουν κατι παραπάνω για τον εκάστοτε χρήστη, μπορούν χωρίς παραμόρφωση να επεξεργαστούν λίγο προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Πάντως αν δεν είναι και κάτι τελείως παράταιρο σε σχέση με την πραγματικότητα, το 99,9% των χρηστών δεν θα ασχοληθούν με επεξεργασίες κλπ.

Το βάρος οι εταιρείες το ρίχνουν στη φωτογράφιση με λίγο φως, με το μεγάλωμα των αισθητήρων και ευτυχώς στο ζουμ.

 

HUAWEI P40 Pro 5X

 

HUAWEI P40 Pro 10X

 

SONY RX100 III (70mm)

 

 

Οταν με ένα κινητό έχουμε πια 135mm περίπου σε αντιστοιχία, πόσο μάλλον με κάποιες μικκρές παραχωρήσεις στην ποιότητα ακόμα και 270mm όπως πιο πάνω, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως ακόμη και ακριβά μοντέλα όπως η σειρά RX της SONY (τουλάχιστον η III) μπαίνει πια στο συρτάρι για το μέσο και λίγο πιο πάνω χρήστη.

 

Σκέφτομαι σοβαρά πια να την βάλω αγγελία. Δεν είναι μόνο αυτές οι αρετές της αλλά τελικά εγώ δεν είναι ικανός να πάρω κάτι πολύ παραπάνω και στις διακοπές το P40 είναι η τέλεια λύση.

 

Eiναι ευκολια ενα καλο κινητο (στη φωτογραφια) ασυζητητι.

Παρ' όλα αυτά το συγκεκριμενο huawei διακρινεται για τον υπερευρυγωνιο και οχι τον τηλεφακο. (περα απο τη κυρια καμερα).

Προσωπικα δεν με ευχαριστει το αποτελεσμα ακομα και στο 5χ.

Καλο feature δεν αντιλεγω..και σε ξελασπωνει οποτε θες κατι πιο "τηλε" απο τον βασικο , αλλα μεχρι εκει. (για τα δικα μου "θελω" παντα).

Tα s20/21 ultra αλλη υποθεση. Μου αρεσουν και οποιαδηποτε κινητο εχει βαλει αντιστοιχο σενσορα για τηλεφακο.

 

 

Για τα επομενα ποστ ..υπαρχει τελειο κινητο εννοειται ..(οπως και καμερα) . Ειναι αυτο που καλυπτει απολυτα τον χρηστη που το εχει και οχι τον γενικο πλυθησμο.

Πχ προσωπικα κοιταω την ποιοτητα της εικονας, θορυβο , παραμορφωσεις λοιπες ευκολιες raw και οχι ποσο μπλε κοκκινο θα βγαλει το οτιδηποτε αν θα βγει φωτεινη-σκουροχρωμη-αληθοφανη. Πχ το oversharpenning στη gcam δεν φτιαχνει απο την τελικη φωτο. Θα πρεπει να ρυθμιστει απο πριν με αλλο προφιλ-ρυθμισεις. Γενικα σαν ποιοτητα το αναφερω οχι αν ειναι καλη/κακη η gcam.

(ξαναλεω...για τα δικα μου "θελω" παντα).

 

 

Η σονυ ρχ100 γερασε...προωρα..(αν και η συγκεκριμενη ειναι 7ετιας νομιζω).

Πλεον στα κινητα εχουμε πολυ κοντα μια ιντσα σενσορα χωρια το computational που δεν εχει καμμια compact/mrrorles/dslr.

(αντε ενα "ετοιμο" hdr στη καλυτερη) και δεν υπολειπονται σε καποιο τομεα. (pixel size , ηλεκτρονικα).

Εχουν και ενα μεγαλυτερο διαφραγμα οποτε κερδιζουν και απο εκει ιδιως οταν πεφτουν τα σκοταδια.

 

Πλεον μονο mft/apc-s compact/mirrorless πλεονεκτουν (ακομα) εναντι ενος καλου κινητου.

(και μαλλον υπο προυποθεσεις αλλα τεσπα)

 

Με το καλο να δουμε και το mi 11 ultra.

 

@babill2004

Oποτε και αν μπορεις θα ηθελα να δω ενα αντιστοιχο σετακι στοκ/gcam απο χιαομι , p40 pro και σονυ ΑΛΛΑ βραδυ.

Βραδυ οχι διπλα σε προβολεις ,βιτρινες, νεον κλπ.:p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η σονυ ρχ100 γερασε...προωρα..(αν και η συγκεκριμενη ειναι 7ετιας νομιζω).

Πλεον στα κινητα εχουμε πολυ κοντα μια ιντσα σενσορα χωρια το computational που δεν εχει καμμια compact/mrrorles/dslr.

(αντε ενα "ετοιμο" hdr στη καλυτερη) και δεν υπολειπονται σε καποιο τομεα. (pixel size , ηλεκτρονικα).

Εχουν και ενα μεγαλυτερο διαφραγμα οποτε κερδιζουν και απο εκει ιδιως οταν πεφτουν τα σκοταδια.

 

Πλεον μονο mft/apc-s compact/mirrorless πλεονεκτουν (ακομα) εναντι ενος καλου κινητου.

(και μαλλον υπο προυποθεσεις αλλα τεσπα)

 

μαλλον βλεπεις τις φωτογραφιες σε κινητο η ταμπλετ

 

σε μεγαλη οθονη καταλαβαινει καποιος ευκολα απο τι συσκευη ειναι η φωτο χωρις να δει το εξιφ.Ειδικα σε τοπια φαινεται η διαφορα...

 

Ακομα και το iphone x το εχω συγκρινει με την panasonic tz70 που ειναι superzoom compact και δεν ειδα καμια υπεροχη του μηλου...

 

το μονο που εξαιρειται ειναι ισως το ακριβο xiaomi με τα 108 mp που βγαζει πολυ ωραια αποτελεσματα!

Edited by alphonso79
Link to comment
Share on other sites

Oποτε και αν μπορεις θα ηθελα να δω ενα αντιστοιχο σετακι στοκ/gcam απο χιαομι , p40 pro και σονυ ΑΛΛΑ βραδυ.

Βραδυ οχι διπλα σε προβολεις ,βιτρινες, νεον κλπ.:p

 

Αν και δεν είμαι φαν της (τόσο) νυχτερινής φωτογράφισης, (χλευάζαμε τον Κώστα - Paok - Πόζαρ για τις "μπουντρούμ" φωτογραφίσεις), με την πρώτη ευκαιρία θα δω τι μπορώ να κάνω. Δεν έχω και ωραία αντικείμενα φωτογράφισης κοντά στο σπίτι, ίσως αν βρω κάποιο ελαφρώς φωτισμένο ακίνητο.

Πρακτικά, σε προσωπικό επίπεδο μιλώντας πάντα, το 5Χ με υπερκάλυψε/πτει για το 99% των φωτογραφιών που τράβηξα/άω.

Αν η Huawei βάλει 1'' σένσορα, κρατήσει το ζουμ έστω στα ίδια επίπεδα σε ποιότητα και ικανότητα, δεν έχει (έντονα) προβλήματα autofocus λόγω του μεγάλου σένσορα, τότε μπορεί του......... χρόνου το καλοκαίρι που θα είναι πιο λογική η τιμή του, να πάω στο P50 pro κάνοντας ένα συμβιβασμό με την μη σωστή λειτουργία των gms....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

μαλλον βλεπεις τις φωτογραφιες σε κινητο η ταμπλετ

 

σε μεγαλη οθονη καταλαβαινει καποιος ευκολα απο τι συσκευη ειναι η φωτο χωρις να δει το εξιφ.Ειδικα σε τοπια φαινεται η διαφορα...

 

Ακομα και το iphone x το εχω συγκρινει με την panasonic tz70 που ειναι superzoom compact και δεν ειδα καμια υπεροχη του μηλου...

 

το μονο που εξαιρειται ειναι ισως το ακριβο xiaomi με τα 108 mp που βγαζει πολυ ωραια αποτελεσματα!

 

 

Ξερω που τις βλεπω τις εικονες.

Σε οθονη υπολογιστη στο 100% (pixel peeper)..και αν η φωτογραφια ή ο σενσορας με ενδιαφερει για τον οποιον λογο ξοδευω περισσοτερο χρονο και απο αυτον που την τραβηξε.

 

Το iphone X δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Η τεχνολογια εχει προχωρησει αρκετα..ποσο μαλλον για την apple που επιμενει να πουλαει σενσορες μια δυο γενιες πισω.

Πολυ καλο software στη καμερα εκμεταλευεται πληρως τον σενσορα..-το αντιστοιχο δεος μιας καλης gcam- αλλα μεχρι εκει. Ο σενσορας "δεν μπορει".

Με το καλο να παρεις ενα συγχρονο android με καλο software στη καμερα ..(ειτε μαμα ειτε gcam).

 

 

Αν και δεν είμαι φαν της (τόσο) νυχτερινής φωτογράφισης, (χλευάζαμε τον Κώστα - Paok - Πόζαρ για τις "μπουντρούμ" φωτογραφίσεις), με την πρώτη ευκαιρία θα δω τι μπορώ να κάνω. Δεν έχω και ωραία αντικείμενα φωτογράφισης κοντά στο σπίτι, ίσως αν βρω κάποιο ελαφρώς φωτισμένο ακίνητο.

Πρακτικά, σε προσωπικό επίπεδο μιλώντας πάντα, το 5Χ με υπερκάλυψε/πτει για το 99% των φωτογραφιών που τράβηξα/άω.

Αν η Huawei βάλει 1'' σένσορα, κρατήσει το ζουμ έστω στα ίδια επίπεδα σε ποιότητα και ικανότητα, δεν έχει (έντονα) προβλήματα autofocus λόγω του μεγάλου σένσορα, τότε μπορεί του......... χρόνου το καλοκαίρι που θα είναι πιο λογική η τιμή του, να πάω στο P50 pro κάνοντας ένα συμβιβασμό με την μη σωστή λειτουργία των gms....

 

Kοντα στην ιντσα ειναι ο κυριος σενσορας στο huawei που εχεις. Υπολειπεται μεν..αλλα δεν τρεχει και τιποτα στη παρουσα φαση.

(ελαχιστα μεγαλυτερος απο τον 108αρη της samsung)

Στον τηλεφακο θα ηθελες αντιστοιχο σενσορα..πχ απο s20/21 ultra απο ο,τι καταλαβαινω.

 

 

Οσο για τις βραδινες απλα για να τις δω διπλα διπλα..Ουτε κατι το ενδιαφερον ψαχνω ουτε κατι που να αξιζει περα απο το πως αποδιδει ο καθε σενσορας.

(οχι σε night mode).

O,τι βλεπει η βεραντα σου..οπως ο antretng πχ..

Link to comment
Share on other sites

@xteacher Εννοώ για τον πληθυσμό δεν υπάρχει το τέλειο φωτογραφικό κινητό. Ο κάθε ένας εντάξει, μπορεί να έχει το δικό του τέλειο κινητό, αλλά και πάλι τέλειο 100% δεν θα είναι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξερω που τις βλεπω τις εικονες.

Σε οθονη υπολογιστη στο 100% (pixel peeper)..και αν η φωτογραφια ή ο σενσορας με ενδιαφερει για τον οποιον λογο ξοδευω περισσοτερο χρονο και απο αυτον που την τραβηξε.

 

Το iphone X δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Η τεχνολογια εχει προχωρησει αρκετα..ποσο μαλλον για την apple που επιμενει να πουλαει σενσορες μια δυο γενιες πισω.

Πολυ καλο software στη καμερα εκμεταλευεται πληρως τον σενσορα..-το αντιστοιχο δεος μιας καλης gcam- αλλα μεχρι εκει. Ο σενσορας "δεν μπορει".

Με το καλο να παρεις ενα συγχρονο android με καλο software στη καμερα ..(ειτε μαμα ειτε gcam).

 

 

 

 

Kοντα στην ιντσα ειναι ο κυριος σενσορας στο huawei που εχεις. Υπολειπεται μεν..αλλα δεν τρεχει και τιποτα στη παρουσα φαση.

(ελαχιστα μεγαλυτερος απο τον 108αρη της samsung)

Στον τηλεφακο θα ηθελες αντιστοιχο σενσορα..πχ απο s20/21 ultra απο ο,τι καταλαβαινω.

 

 

Οσο για τις βραδινες απλα για να τις δω διπλα διπλα..Ουτε κατι το ενδιαφερον ψαχνω ουτε κατι που να αξιζει περα απο το πως αποδιδει ο καθε σενσορας.

(οχι σε night mode).

O,τι βλεπει η βεραντα σου..οπως ο antretng πχ..

 

Βρέθηκα σούρουπο στην Πλάκα και ότι μπόρεσα τράβηξα εκεί.

Πες μου αν σου ανοιγει το vs album

 

https://flic.kr/s/aHsmVWCw7n

 

Μου ξέφυγαν μερικές αντιστοιχίες.....

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

το κακό με την νέα μόδα στις φωτογραφίες κάποιων κινητών είναι ότι τραβάς το σούρουπο φωτογραφία κι αν δεν δεις exif για την ώρα, θα νομίζεις ότι είναι ακόμα νωρίς το απόγευμα!

Αυτό με την gcam που πάει και ανοίγει όλες τις σκιές και κάνει μια flat φωτογραφία με ξεπερνάει!

Στο scooter μόνο η φωτογραφική μηχανή το πέτυχε τη σωστή λήψη!

Όλα τα άλλα ανοίγανε σκιές στο πεζοδρόμιο και σε άλλες δεν ηξερες αν ήταν απόγευμα η βράδυ!

Στους μουσικούς η φωτογραφική μηχανή βγήκε κουνημένη!

Κοινώς αυτό με το HDR παντού αρχίζει και με χαλάει!

Μπράβο για την προσπάθεια φίλε!!!!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στους μουσικούς η φωτογραφική μηχανή βγήκε κουνημένη

 

Το είδα και εγώ αλλά τους ζήτησα να μου κάνουν τα..... μοντέλα και δεν ήθελα να τους κουράσω με 2 ή 3 φωτογραφίες από το καθένα.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα σούρουπο στην Πλάκα και ότι μπόρεσα τράβηξα εκεί.

vs album

 

https://flic.kr/s/aHsmVWCw7n

το p40 ειναι ανετα το χειροτερο στο συγκριτικο
Link to comment
Share on other sites

η gcam παντως πολυ τεχνητο αποτελεσμα.σχεδον καμμια φυσικοτητα.
όπως τα λες και δεν κάνω πλάκα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι gcam δεν βγάζουν καλές φωτογραφίες εκτός κ εαν ο χρήστης την σεταρει. Πολλά παιδιά δινουν τρομερά ετοιμα αρχεία με αυτές εδω στο φόρουμ . Αλλά γενικά αυτο που κάνουν κατα κανονα , να ανοίγουν τις σκιές κ να ρίχνουν τα φωτεινά, ενώ δίνουν μια εικόνα με μεγάλο εύρος απο σκιες σε φωτεινά ουσιαστικά δίνουν διαρκώς φλατ εικονες κ φυσικά μακριά απο την πραγματικότητα . ηταν της μοδος ενα φεγγάρι κάργα , όχι πια . Πλεον ολοι οι oem μαζι κ η sammy ( ο βασιλιάς του hdr τραβηγμένο απο μαλλιά ) δίνουν ισορροπημένα jpeg .

Με τους μεγάλους πλέον αισθητήρες δεν εχουν κ ανάγκη τοσο την ψεύτικη λεπτομέρεια κ έχουν φρενάρει κ σε οξύτητα .

Γενικα τα κινητά πλεον ειναι πολύ καλα φωτογραφικά , οι εικονες τους ειναι σωστές .

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον .

Με τους ζουμ κιόλας φακούς ειναι ο ελβετικός σουγιάς των αναμνήσεων . Φωτογραφία/βίντεο .

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα σούρουπο στην Πλάκα και ότι μπόρεσα τράβηξα εκεί.

Πες μου αν σου ανοιγει το vs album

 

https://flic.kr/s/aHsmVWCw7n

 

Μου ξέφυγαν μερικές αντιστοιχίες.....

 

Ευχαριστω...:)

 

Πολυ πραμα..

Κουραγιο σε οποιον/οποιους ηταν μαζι σου :p

Link to comment
Share on other sites

Την σβήνω παιδιά την φωτογραφία γιατί δεν θα μπορέσουμε να εκτιμήσουμε την φωτογραφία. Ανεβαίνει μόνο συμπιεσμένη δεν μπορώ να την ανεβάσω με τα 30 mb Edited by challenge143
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

IMG-20210613-135608.jpg

 

Καλλιθεα, εκδρομες, ναρκωτικα. Ετσι μαθαμε απο παιδια μικρα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Wellcome back!

Χωρίς night mode θα μπορούσες να την τραβήξεις ή μπαίνει αυτόματα?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Wellcome back!

Χωρίς night mode θα μπορούσες να την τραβήξεις ή μπαίνει αυτόματα?

 

καλησπέρα φίλος.. ναι μπορείς, είναι ξεχωριστή λειτουργία

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

νομίζω τότε ότι θα είχες πιο φυσικό αποτέλεσμα....:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...