Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

IMG-20200730-092203.jpg

 

IMG-20210411-110035.jpg

 

IMG-20200731-120914.jpg

 

IMG-20200708-204154.jpg

 

Ας ανεβάσω και εγώ χωρίς επεξεργασία με κινητό των 110€. Βλέπω που ανεβάζετε μερικοί εξαιρετικές φωτογραφίες με διάφορες ναυαρχίδες και είπα και εγώ να ανεβάσω με την ναυαρχίδα της Alcatel του 2019 το 3x 2019. ;). Οι δύο πρώτες είναι με την κύρια κάμερα στα 16mp και ενεργή την τεχνητή νοημοσύνη ΑΙ και οι δύο τελευταίες με την κάμερα βάθους στα 5mp.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη δεν βγάζει λεπτομέρειες ανάλυσης.

 

Το διόρθωσα. Δεν είχα πάρει όλο το link.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αφύσικη τωρα ; Είναι πολύ καλή φωτογραφία .

 

ευχαριστώ πολύ.. ο καθενας έχει το γούστο του βέβαια. το μονο σίγουρο είναι πως μου βγήκε λίγο κουνημένη τώρα που τη βλέπω σε μόνιτορ

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

OnePlus 8pro

Gcam 8.2

PXL_20210625_201146054.NIGHT

 

Official camera

IMG_20210626_104544

 

η πρώτη είναι σαν πίνακας ζωγραφικής και όχι σαν φωτογραφία!

Δεν μου αρέσει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 8pro

Gcam 8.2

PXL_20210625_201146054.NIGHT

 

Official camera

IMG_20210626_104544

 

η πρώτη πολύ χάλι και αν κάνεις ζουμ εκεί θολώνουν ολα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κακό,όταν σε νυχτερινές προσπαθείς να ανοίξεις τις σκιές.

Ας μην φαίνεται τι υπάρχει στην σκοτεινή γωνία δεν πειράζει,αρκεί να βγεί όπως πρέπει και με τις σωστές σκιές και χρώματα.

Αυτό με το HDR παντού είναι πολύ κακό και θα ξεχάσουμε τα βασικά απο αυτα που γνωρίζουμε απο την σωστή φωτογραφία.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όντως σαν ζωγραφιά ήταν η πρώτη. Εκ πρώτης όψεως είπα, ζωγραφιά είναι αυτό ή φωτογραφία;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει χάλι δεν την λες με την καμία, μπορούμε όμως να αρκεστούμε ότι μοιάζει σαν πίνακας ζωγραφιας και σαν πλάνο είναι ωραίο.
Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς δεν την έβαλε εδώ ο άνθρωπος για το πλάνο αλλά για την ποιότητα.

Γενικά είμαι τύπος πού πλέον οι gcam δεν μου αρέσουν.

Νομίζω ότι με την stock camera, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο σκοτάδι που πρέπει να είχε, πάλι καλά που βγήκε σαν πίνακας ζωγραφικής. Με τα κινητά που είχαμε πριν κάποια χρόνια θα έβγαινε μια μαυρίλα.

 

Προσωπικά την βρίσκω εντυπωσιακή.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα δεν το συγκρίνουμε με τις συσκευές που είχαμε χρόνια πριν, επίσης δεν είναι καν συγκριτικό αυτές οι 2 φωτογραφίες(off topic)

Και σίγουρα κάποιον προβολέα πρέπει να είχε εκεί!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα δεν το συγκρίνουμε με τις συσκευές που είχαμε χρόνια πριν, επίσης δεν είναι καν συγκριτικό αυτές οι 2 φωτογραφίες(off topic)

Και σίγουρα κάποιον προβολέα πρέπει να είχε εκεί!

Δεν χρειάζεται να είναι προβολέας. Εμένα το κινητό που έχω και με απλό φωτισμό βάζει αρκετή φωτεινότητα το βράδυ με τη στοκ. Πόσο μάλλον με το 1+ 8pro και gcam.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι προβολέας. Εμένα το κινητό που έχω και με απλό φωτισμό βάζει αρκετή φωτεινότητα το βράδυ με τη στοκ. Πόσο μάλλον με το 1+ 8pro και gcam.

 

το κουράσαμε το θέμα νομίζω:lol:

Ας βγει ο ίδιος να πει για την φωτογραφία:lol:

Φαίνεται ότι υπάρχει φώς απο κάπου και ότι δεν είναι της συσκευής!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

το κουράσαμε το θέμα νομίζω:lol:

Ας βγει ο ίδιος να πει για την φωτογραφία:lol:

Φαίνεται ότι υπάρχει φώς απο κάπου και ότι δεν είναι της συσκευής!

 

Άμα δεις έχει αναγκαστεί να φωτίσει φουλ τον ουρανό. Όταν συμβαίνει αυτό συνήθως είναι πολύ χαμηλά η φωτεινότητα του κάδρου (το night της gcam δεν ανοίγει τόσο το εύρος όσο το αντίστοιχο της στοκ). Οπότε πιστεύω πως δεν είναι προβολέας (όχι δυνατό φως αλλά κάποιο πιο αδύναμο).

 

Anyway. Ας πει ο Γιώργος πως ήταν η σκηνή.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Από τις σκιές που κάνει, το θεωρώ λίγο απομακρυσμένο το φως, όχι αδύναμο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να εχει 5 προβολεις απεναντι οπως φαινεται στο καδρο..και ενδεχομενος να εχει και πισω απο τη ληψη για να φωτιζει την περιοχη-λιμανακι (ο,τι ειναι).

 

Νομιζω ενα δευτερολεπτο υποθεση να κατεβασει(ς) το Ev σε πιο "επιθυμητο" επιπεδο να φαινεται πιο "φυσικη".

Αλλα και παλι θα υπηρχαν σχολια "δεν πηρε αρκετο φως", "δεν εχει καλο hdr" κλπ :p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να εχει 5 προβολεις απεναντι οπως φαινεται στο καδρο..και ενδεχομενος να εχει και πισω απο τη ληψη για να φωτιζει την περιοχη-λιμανακι (ο,τι ειναι).

 

Νομιζω ενα δευτερολεπτο υποθεση να κατεβασει(ς) το Ev σε πιο "επιθυμητο" επιπεδο να φαινεται πιο "φυσικη".

Αλλα και παλι θα υπηρχαν σχολια "δεν πηρε αρκετο φως", "δεν εχει καλο hdr" κλπ :p

απο κάποιον που του αρέσει η σωστή φωτογραφία, είναι σίγουρο ότι δεν θα θέλει hdr.

'Έλεος με τις flat φωτογραφίες!

Κατα τα άλλα έχεις δίκιο!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν πατε στο flickr του φίλου 3 αριστερά θα δειτε οτι η ιδια έχει τραβηχθεί καλύτερα για εμενα από ποιότητα , αλλα θα δείτε κ μια κυρία στις ξαπλώστρες το βραδάκι να χαλαρώνει , κ εκει ειναι το ζουμί της εικόνας .

Την καλησπέρα μου στους Αθηναίους συμπολίτες μου και στο λατρεμένο μας χωνευτήρι των ψυχωνε !!!

Link to comment
Share on other sites

xiaomi mi 10 μετά την αναβάθμιση σε 12.5.1

Agios Ilias - Pirgi, Πύργος Ηλείας και στο βάθος η ζάκυνθος

Official camera auto

 

51286192757_79d9f60edd_w.jpgIMG_20210703_105920 by stefanos322002, on Flickr

 

Agios Ilias - Pirgi, Πύργος Ηλείας

Official camera 108mpx auto

 

51286964346_3196703be0_w.jpgIMG_20210703_105934 by stefanos322002, on Flickr

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Aπο lap top που τις βλέπω,καμία διαφορά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...