Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστη επισήμανση.. εγω ηθελα πιο πολύ να αναδειχθεί η λεπτομέρεια στο άγαλμα. Νομίζω καλά τα πήγε δεδομενων των συνθηκων

Με τη στοκ κάμερα είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι ο punisher θελει να δειξει το εύρος της συσκευής κ της gcam για να εχουμε ιδέα τεχνικά .

Αλλιως για εμενα κανονικά αυτη η φωτογραφία δεν ηθελε hdr αν ηθελες να είναι πρωταγωνιστής κ να δείξεις το άγαλμα .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι ο punisher θελει να δειξει το εύρος της συσκευής κ της gcam για να εχουμε ιδέα τεχνικά .

Αλλιως για εμενα κανονικά αυτη η φωτογραφία δεν ηθελε hdr αν ηθελες να είναι πρωταγωνιστής κ να δείξεις το άγαλμα .

....και οι δύο gcam είναι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι ο punisher θελει να δειξει το εύρος της συσκευής κ της gcam για να εχουμε ιδέα τεχνικά .

 

Αλλιως για εμενα κανονικά αυτη η φωτογραφία δεν ηθελε hdr αν ηθελες να είναι πρωταγωνιστής κ να δείξεις το άγαλμα .

Εγώ πιστεύω οτι το hdr+ βοήθησε διότι ανοίγει τις σκιές και δείχνει καλύτερη λεπτομέρεια.

Αλλά ναι αν ήθελα να αναδείξω μόνο αυτό, θα έπρεπε να το πλησιάσω πιο πολύ και να τραβήξω σε portrait mode

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι το hdr+ βοήθησε διότι ανοίγει τις σκιές και δείχνει καλύτερη λεπτομέρεια.

Αλλά ναι αν ήθελα να αναδείξω μόνο αυτό, θα έπρεπε να το πλησιάσω πιο πολύ και να τραβήξω σε portrait mode

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Aν ηθελες απλα το αγαλμα ειναι λαθος ωρα-(ή στιγμη γιατι μαλλον ουτε εσεις ειχατε ηλιοφανεια).

 

Σκουρο αγαλμα σε σκουρο φοντο σε σουρουπο...

Το hdr καλως μπηκε -ειτε μονο του ειτε οχι- γιατι διαφορετικα με ταπ στο αγαλμα θα στα εκαιγε ολα . Και ας βγηκαν ετσι οπως βγηκαν τωρα με hdr.

(υποθετω εκανες ταπ στα ποδια..ή καπου χαμηλα γιατι ηθελε ακομα πιο φωτεινο το πανω μερος)

Ακομα και ετσι με ελαχιστο photoshop τη φερνεις σε πιο "φυσικα" επιπεδα.

 

Εναλλακτικα ..απογευμα χωρις εντονες σκιες απο εντονο ηλιο..(σε μερες που οντως εχουμε ηλιο)

Βηθαει portrait mode με τον τηλεφακο(οπου υπαρχει στο κινητο) .

Να μην ειναι μονο δλδ απλα blur μεσω sfotware στον βασικο φακο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα κ την είδα για να δω τι θα έκαιγε . Το περίπτερο λοιπον κ τις μαρκιζες . Εγω μαλλον την βλέπω διαφορετικά την ιστορία ως προς την έννοια θελω να δείξω το "αγαλμα" στην εδώ περίπτωση .

Φλατ κ αντίθεση στο πάτωμα , κ σαν εικόνα κ σαν συναίσθημα . Το ιδανικό ειναι να βγαίνουν ολα ! Ακομα κ το περίπτερο .

 

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγουμαστε , η εικόνα τεχνικά σαν δυναμικό εύρος ειναι οπως η από πάνω , φοβερή , η gcam κ οπως την εχει μονταρει ο φιλος είναι πριόνι . Απλα δεν μου αρέσει αισθητικά και ξανά λέω οτι δεν ηθελε αυτο ο punisher , ήθελε τεχνικά να δείξει και καλά έκανε .

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα κ την είδα για να δω τι θα έκαιγε . Το περίπτερο λοιπον κ τις μαρκιζες . Εγω μαλλον την βλέπω διαφορετικά την ιστορία ως προς την έννοια θελω να δείξω το "αγαλμα" στην εδώ περίπτωση .

Φλατ κ αντίθεση στο πάτωμα , κ σαν εικόνα κ σαν συναίσθημα . Το ιδανικό ειναι να βγαίνουν ολα ! Ακομα κ το περίπτερο .

 

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγουμαστε , η εικόνα τεχνικά σαν δυναμικό εύρος ειναι οπως η από πάνω , φοβερή , η gcam κ οπως την εχει μονταρει ο φιλος είναι πριόνι . Απλα δεν μου αρέσει αισθητικά και ξανά λέω οτι δεν ηθελε αυτο ο punisher , ήθελε τεχνικά να δείξει και καλά έκανε .

Έχεις δίκιο, για αυτό έλεγα ότι κάτι με χαλάει σε σχέση με την πρώτη που είναι πολύ καλή!

Όμως πιστεύω ότι αν θες να βγάλεις το άγαλμα σωστά, δεν σε νοιάζει αν θα βγει το περίπτερο ή αν θα κάψει μια φωτεινή πηγή απο πίσω.

Σκέψου να μην ήταν ένα άγαλμα αλλά ένα πρόσωπο(το παιδί μας), αυτό που ζητάς εκείνη την ώρα είναι το πρόσωπο και όχι τι υπάρχει απο πίσω.

Ή θα κάνει κάτι σωστά ή θα κάνει πολλά πράγματα μέτρια.

Στην φωτογραφία με το άγαλμα, έγιναν πολλά πράγματα μέτρια.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετική για εμένα!

Μου θύμισε φωτογραφία απο την δικιά μου συσκευή(xperia 1ii)

Σκιές εκεί που πρέπει και όσο πρέπει,χρώματα σωστά χωρίς υπερβολές.

Πολύ καλή για εμένα και στα δικά μου γούστα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετική για εμένα!

Μου θύμισε φωτογραφία απο την δικιά μου συσκευή(xperia 1ii)

Σκιές εκεί που πρέπει και όσο πρέπει,χρώματα σωστά χωρίς υπερβολές.

Πολύ καλή για εμένα και στα δικά μου γούστα!

 

να είσαι καλα.. ίσως να εχει ενα κλικ τσιμπημένο το noise reduction αλλά σε γενικές γραμμές κι εμένα μ άρεσε

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα που θα με αναγκάσεται να πάρω κάποιο FE... Τώρα το 20 θα είναι το 21 θα είναι...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα που θα με αναγκάσεται να πάρω κάποιο FE... Τώρα το 20 θα είναι το 21 θα είναι...
εκτός θέματος.κινηταρα με τα ολα του.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Super slow video με κόντρα τον ήλιο...

Note 20 ultra.

 

51130208813_b2a8ded45b_c.jpg20210421_190834 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Super slow video με κόντρα τον ήλιο...

Note 20 ultra.

 

51130208813_b2a8ded45b_c.jpg20210421_190834 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

Πολύ καλό!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Iphone 12 vs Mia3 gcam

 

51149257798_58517793b8_c.jpgimage3 by Vag Man, on Flickr

 

51149255363_94e4c6742a_c.jpgNEX_20210430_223822 by Vag Man, on Flickr

 

51149032021_32dcd5be83_c.jpgimage0 by Vag Man, on Flickr

 

51149810754_478d67c9b4_c.jpgNEX_20210430_223844 by Vag Man, on Flickr

 

51139134519_a32d7a0351_c.jpgIMG_0008 by Vag Man, on Flickr

 

51139467730_9ccceafe38_c.jpgPLX_20210425_171713 by Vag Man, on Flickr

 

UW:

51138358771_a9e7dfa37d_c.jpgIMG_0009 by Vag Man, on Flickr

 

51138360831_f04632b092_c.jpgPLX_20210425_171755 by Vag Man, on Flickr

 

51149258018_4fbcaf9fb7_c.jpgimage1 by Vag Man, on Flickr

 

51149255593_e10bf48369_c.jpgPLX_20210430_223808 by Vag Man, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 12 έχει πιο πολύ φως στο σκοτάδι και γενικότερα βγάζει μικρότερο iso σε όλες.

Οι πραγματικές συνθήκες στο σκοτάδι ποιές ήταν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 12 έχει πιο πολύ φως στο σκοτάδι και γενικότερα βγάζει μικρότερο iso σε όλες.

Οι πραγματικές συνθήκες στο σκοτάδι ποιές ήταν;

 

Αυτές που έβγαλε το mia3

Link to comment
Share on other sites

Του μήλου δεν είναι σωστές!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καληπέρα παιδιά.

Καιρό είχα να "περάσω" από το τόπικ εδώ.

Κάτοχος Huawei P40 pro, δεν μπορώ να πάω μετά σε άλλο κινητό που δεν (θα) διαθέτει ανάλογο ζουμ. Ποιότητα και έκταση.

Απελευθερώθηκα από το να κουβαλάω άλλη κάμερα ειδικά σε διακοπές.

Εβαλα στο συρτάρι μία Sony RX 100 III.

Χωρίς να είμαι υπόδειγμα σταθερού χεριού, το αντίθετο μάλλον, παραθέτω και γω μετά από καιρό 3 φωτό 1Χ, 5Χ και 10Χ αντίστοιχα.

 

51186187557_3576d6b6a9_h.jpgHUAWEI P40 PRO 1X by P. V, on Flickr

 

51186883041_42c62a02aa_h.jpgHUAWEI P40 PRO 5X by P. V, on Flickr

 

10Χ

51187103038_8b51de8b92_h.jpgHUAWEI P40 PRO 10X by P. V, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εαν κάτι ζηλεύω στα τηλέφωνα αυτής της κατηγορίας οπως ενός s21ultra φίλου κ p40pro που βλεπουμε από πάνω ειναι οι ζουμ φακοί .

Τον υπερευρυγωνιο τον γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια , απο πάντα δούλευα αν γουσταρα πανόραμα , τον κανονικό wide ψιλο οκ , εχω μαθει να βγάζω μια χαρά εικονες με ότι συσκευή μου δώσεις , οχι οτι δεν αναγνωρίζω την αύξηση στην ποιότητα .

Αλλα οι ζουμ ! Και τέτοια ποιότητα , σωστά όμορφα αξιόλογα αρχεία !!!

Τα ζηλεύω . τα κάδρα με λίγη φαντασία , που ειναι απαραίτητο συστατικό , πολλαπλασιάζονται .

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...