Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως γενικότερα τώρα που την βλέπω στο Laptop την θεωρώ μέτρια φωτογραφία.

Με χαλάει ο ουρανός και δεν εννοώ τον θόρυβο, κάτι δεν μου αρέσει στον κόκκινο τοιχο και στην πρόσοψη αυτού του κτηρίου.

Γενικότερα έχω την εντύπωση ότι η "μαμα" κάμερα θα έκανε καλύερη δουλειά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

S20 FE 5G

gcam

στα βιαστικά γιατί ξυρίζει κεφάλια απόψε ο βαρδάρης στη συμπρωτευουσα

 

50878918727_528a56a922_z.jpgIMG_20210126_204219 by vasilis poun, on Flickr

 

Ποια gcam του πέρασες?

Exynos έχεις, σωστά?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικότερα τώρα που την βλέπω στο Laptop την θεωρώ μέτρια φωτογραφία.

Με χαλάει ο ουρανός και δεν εννοώ τον θόρυβο, κάτι δεν μου αρέσει στον κόκκινο τοιχο και στην πρόσοψη αυτού του κτηρίου.

Γενικότερα έχω την εντύπωση ότι η "μαμα" κάμερα θα έκανε καλύερη δουλειά!

 

ναι δεν βγήκε καλή, σίγουρα θελει αρκετούς πειραματισμούς μέχρι να παρεις το σωστο αποτέλεσμα.. μπορεί να μην έκατσε καλά η συγκεκριμένη

 

Ποια gcam του πέρασες?

Exynos έχεις, σωστά?

 

την urnyx 7.3.018 v2.5

οχι snapdragon φοράει..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

 

την urnyx 7.3.018 v2.5

οχι snapdragon φοράει..

 

Πάντως δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς με gcom μιας και η Samsung έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς με gcom μιας και η Samsung έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

ναι ισως έχεις δικιο.. θα ρίξω και αύριο με στοκ καμ. απλά λογω καιρου σήμερα δεν ηταν για να κάτσεις πολυ εξω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω,όταν έχεις στα χέρια σου ένα κινητό που μπορεί να τραβήξει αρκετά καλα εώς πολύ καλά φωτογραφίες τότε οι gcam δεν νομίζω να έχουν τόσο αξία,αλλά βέβαια έτσι για το "παιχνίδι" καλό είναι!:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

S20 FE 5G

 

auto, hdr on

50885384836_4419115ebb_z.jpg20210128_133359 by vasilis poun, on Flickr

 

auto

50885382916_69fbe7f0e2_z.jpg20210128_204850 by vasilis poun, on Flickr

 

auto, night mode

50885483807_aced8f1ed0_z.jpg20210128_204921 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Στις νυχτερινές ξεκάθαρα με Night mode.

Με την πρώτη ματιά οι φωτό φαίνονται περίπου ίδιες.

Με πιο προσεχτική ανάλυση διαχειρίζεται καλύτερα τον θόρυβο χωρίς να κοβει λεπτομέρειες.

Επίσης θεωρώ ότι η χωρίς night mode έχει κορεσμενα χρώματα.

 

Νομίζω ότι πλέον το night mode με μια καλή διαχείριση στο λογισμικό της κάθε συσκευής δεν θα χρειάζεται πλέον.

Η πιο φωτεινή νυχτερινή δεν είναι και σωστή και αυτό αρχίζουν και το καταλαβαίνουν πολλοί.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στις νυχτερινές ξεκάθαρα με Night mode.

Με την πρώτη ματιά οι φωτό φαίνονται περίπου ίδιες.

Με πιο προσεχτική ανάλυση διαχειρίζεται καλύτερα τον θόρυβο χωρίς να κοβει λεπτομέρειες.

Επίσης θεωρώ ότι η χωρίς night mode έχει κορεσμενα χρώματα.

 

Νομίζω ότι πλέον το night mode με μια καλή διαχείριση στο λογισμικό της κάθε συσκευής δεν θα χρειάζεται πλέον.

Η πιο φωτεινή νυχτερινή δεν είναι και σωστή και αυτό αρχίζουν και το καταλαβαίνουν πολλοί.

 

θα συμφωνήσω.. και τα δέντρα τα έπιασε με περισσότερη λεπτομέρεια η night mode

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν χρειάζεται η gcam για νυχτερινές σε αυτή τη συσκευή να υποθέσω;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω.. και τα δέντρα τα έπιασε με περισσότερη λεπτομέρεια η night mode

 

Και στο αυτόματο έχω την εντύπωση πως γυρίζει στη νυχτερινή αλλά μένει λιγότερο χρόνο ανοιχτό το κλείστρο.

Στην πρώτη φωτογραφία νομίζω πως έπρεπε να πιάσει καλύτερα τον ήλιο (σε κινητό τις βλέπω).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο λαπτοπ που τις βλέπω τον ήλιο τον έβγαλε μια χαρά και γενικά είναι μια "απαγορευτική" φωτογραφία με κόντρα ήλιο και στάθηκε καλά η συσκευή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν χρειάζεται η gcam για νυχτερινές σε αυτή τη συσκευή να υποθέσω;

 

αυτο για να απαντηθεί με σιγουριά θα πρέπει να δοκιμαστούν πολλαπλές gcam με αρκετές ρυθμίσεις/παραλλαγές μέχρι να πιάσει το απόλυτο αποτέλεσμα.. δεν πρόκειται να μπω σε αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία

 

Και στο αυτόματο έχω την εντύπωση πως γυρίζει στη νυχτερινή αλλά μένει λιγότερο χρόνο ανοιχτό το κλείστρο.

Στην πρώτη φωτογραφία νομίζω πως έπρεπε να πιάσει καλύτερα τον ήλιο (σε κινητό τις βλέπω).

 

δεν ξέρω, έχω κλειστή την επιλογή ''βελτιστοποίηση σκηνής'' (κοινως ΑΙ) και δεν το γύρισε μόνο του..

 

στο λαπτοπ που τις βλέπω τον ήλιο τον έβγαλε μια χαρά και γενικά είναι μια "απαγορευτική" φωτογραφία με κόντρα ήλιο και στάθηκε καλά η συσκευή!

 

θα ξανα-συμφωνήσω.. δεν είναι η καλύτερη κινητοκάμερα του κόσμου, αλλά οτι κάνει το κάνει καλά και στέκεται στο ύψος των περιστάσεων

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα δοκίμαζα για άλλες gcam. Θα το άφηνα έτσι. Μέχρι να βρεθεί κάποια έτοιμη...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα πηγε καλα με κόντρα ήλιο , ο κόντρα ηλιος οπως και εμας τους ίδιους μας τρελαίνει .

Ετσι το κινητό πολλές φορές χανει το wb και αστοχεί με την αντίθεση χώρια την θαμπαδα .

Όταν λοιπόν ενα κινητό σου δινει την απο πάνω εικόνα ειναι μια πολύ καλή μαγιά για να πας εσύ μετά "εφοσον θες την εικονα" και να κανεις ενα dehaze να παίξεις με την αντίθεση "να μαλακώσεις λιγο την εικονα" και να ρυθμίσεις λιγο wb και είσαι λουλούδι .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες δοκιμαστικές φωτογραφίες με Poco X3,δεν γνωρίζω γιατί δεν φαίνονται λεπτομέρειες στο exif.

 

50887130697_620f377ccd_z.jpgPoco X3 NFC auto by SigmaDelta GR, on Flickr

 

50887131137_ba4dc6b229_z.jpgPoco X3 NFC ultra wide by SigmaDelta GR, on Flickr

 

50886305178_15fdb38dfa_z.jpgPoco X3 NFC 64MP by SigmaDelta GR, on Flickr

 

50886762736_e5689ac11d_z.jpgPoco X3 NFC auto by SigmaDelta GR, on Flickr

 

50886040508_eca408d543_z.jpgPoco X3 NFC ultra wide by SigmaDelta GR, on Flickr

 

Και μία με GCam

50886873067_bf8d910bd3_z.jpgPoco X3 NFC Gcam auto by SigmaDelta GR, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Στις νυχτερινές ξεκάθαρα με Night mode.

Με την πρώτη ματιά οι φωτό φαίνονται περίπου ίδιες.

Με πιο προσεχτική ανάλυση διαχειρίζεται καλύτερα τον θόρυβο χωρίς να κοβει λεπτομέρειες.

Επίσης θεωρώ ότι η χωρίς night mode έχει κορεσμενα χρώματα.

 

Νομίζω ότι πλέον το night mode με μια καλή διαχείριση στο λογισμικό της κάθε συσκευής δεν θα χρειάζεται πλέον.

Η πιο φωτεινή νυχτερινή δεν είναι και σωστή και αυτό αρχίζουν και το καταλαβαίνουν πολλοί.

 

H night mode παντα θα χρειαζεται .

Ειναι η φιλοσοφια τετοια του night mode που για να φανει θα πρεπει η αντιστοιχη αυτοματη να ειναι iso 6400 πχ..

Το πως αποδιδουν πλεον οι σενσορες σε μικρα iso -ακομα και iso500- το ξερουμε. Αποδιδουν.

 

Παρολαυτα και λεπτομερειες εδειξε στο αναγλυφο του τοιχου στη προσοψη και λιγοτερο θορυβο/artifact περιμετρικα του κεντρου πχ σημαια/κονταρι δεξια στο φως.

Λεπτομερειες μεν ..αλλα ακομα και ετσι υπαρχουν χωρις να εχει καν εκτοξευτει το ισο στο θεο (στην αυτοματη).

Κορεσμενη ειναι η αυτοματη. Πιο κορεσμενη δεν ειναι , ξεγελαει οτι η night εχει "αναδειξει" περισσότερο τα σκοτεινα και μοιαζει να χανει στο contrast.

Link to comment
Share on other sites

H night mode παντα θα χρειαζεται .

Ειναι η φιλοσοφια τετοια του night mode που για να φανει θα πρεπει η αντιστοιχη αυτοματη να ειναι iso 6400 πχ..

Το πως αποδιδουν πλεον οι σενσορες σε μικρα iso -ακομα και iso500- το ξερουμε. Αποδιδουν.

 

Παρολαυτα και λεπτομερειες εδειξε στο αναγλυφο του τοιχου στη προσοψη και λιγοτερο θορυβο/artifact περιμετρικα του κεντρου πχ σημαια/κονταρι δεξια στο φως.

Λεπτομερειες μεν ..αλλα ακομα και ετσι υπαρχουν χωρις να εχει καν εκτοξευτει το ισο στο θεο (στην αυτοματη).

Κορεσμενη ειναι η αυτοματη. Πιο κορεσμενη δεν ειναι , ξεγελαει οτι η night εχει "αναδειξει" περισσότερο τα σκοτεινα και μοιαζει να χανει στο contrast.

Θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς την χρήση του night mode και όχι δεν χρειάζονται τόσα πολύ iso όταν μπορείς να έχεις ένα πολύ σωστό αποτέλεσμα με λιγότερο, παράδειγμα τα νέα xperia.

Πάντως είτε το βαφτίσουμε Night mode είτε μεγαλύτερος χρόνος κλείστρου είτε ότι άλλο mode βρουν το σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα των πιο νέων "night mode" έχει εξελιχθεί και βγάζει ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα απο τα τέρατα που έβλεπε κάποιος 2 γενιές πίσω.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα πηγε καλα με κόντρα ήλιο , ο κόντρα ηλιος οπως και εμας τους ίδιους μας τρελαίνει .

Ετσι το κινητό πολλές φορές χανει το wb και αστοχεί με την αντίθεση χώρια την θαμπαδα .

Όταν λοιπόν ενα κινητό σου δινει την απο πάνω εικόνα ειναι μια πολύ καλή μαγιά για να πας εσύ μετά "εφοσον θες την εικονα" και να κανεις ενα dehaze να παίξεις με την αντίθεση "να μαλακώσεις λιγο την εικονα" και να ρυθμίσεις λιγο wb και είσαι λουλούδι .

 

το μονο κακο σε τέτοιες λήψεις ειναι πως δεν γλιτώνεις τα ''στίγματα'' που αφήνουν οι αντανακλάσεις των φωτεινών πηγών

 

Πρώτες δοκιμαστικές φωτογραφίες με Poco X3,δεν γνωρίζω γιατί δεν φαίνονται λεπτομέρειες στο exif.

 

 

το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω με το mi 10.. καποια ασυμβατότητα θα έχει το flickr με τους drivers απο ορισμένα μοντελα της χιαομι

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς την χρήση του night mode και όχι δεν χρειάζονται τόσα πολύ iso όταν μπορείς να έχεις ένα πολύ σωστό αποτέλεσμα με λιγότερο, παράδειγμα τα νέα xperia.

Πάντως είτε το βαφτίσουμε Night mode είτε μεγαλύτερος χρόνος κλείστρου είτε ότι άλλο mode βρουν το σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα των πιο νέων "night mode" έχει εξελιχθεί και βγάζει ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα απο τα τέρατα που έβλεπε κάποιος 2 γενιές πίσω.

 

Οσο και αν μοιαζουν τυχαια τα ισο δεν μπαινουν στη τυχη.

 

Για να μπορεις να ριξεις το iso καποιος πιο εξελιγμενος αλγοριθμος τρεχει απο πισω οταν δεν ευθυνεται μονο το κλειστρο.

 

Τα περι iso που ανεφερα για 6400 ειναι επειδη η φωτο που ανεβασε αν και βραδυ δεν ηταν κατι ιδιαιτερο. (απο πλευρας δυσκολιας-φωτισμου)

Αλλο φως εχει μια εκκλησια με 5-10 προβολεις αλλο ενα στενακι χωρις μεγαλα μαγαζια/επιγραφες.

 

 

 

Και για να αλλαξω λιγο το πρωτο ποστ χωρις να αναφερω νουμερα που μπορει να προσανατολισουν.

Το night mode παντα θα υπαρχει και θα βοηθαει οταν ο σενσορας δουλευει σε ακραιες συνθηκες. Και iso500 για τετοιο σενσορα -και γενικοτερα για συγχρονους-δεν ειναι ακραια περιπτωση.

Δεν νομιζω να επελιχθηκε καν στο "αυτοματο" ..Χειροκινητα επιλεχθηκε.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν μοιαζουν τυχαια τα ισο δεν μπαινουν στη τυχη.

 

Για να μπορεις να ριξεις το iso καποιος πιο εξελιγμενος αλγοριθμος τρεχει απο πισω οταν δεν ευθυνεται μονο το κλειστρο.

 

Τα περι iso που ανεφερα για 6400 ειναι επειδη η φωτο που ανεβασε αν και βραδυ δεν ηταν κατι ιδιαιτερο. (απο πλευρας δυσκολιας-φωτισμου)

Αλλο φως εχει μια εκκλησια με 5-10 προβολεις αλλο ενα στενακι χωρις μεγαλα μαγαζια/επιγραφες.

 

 

 

Και για να αλλαξω λιγο το πρωτο ποστ χωρις να αναφερω νουμερα που μπορει να προσανατολισουν.

Το night mode παντα θα υπαρχει και θα βοηθαει οταν ο σενσορας δουλευει σε ακραιες συνθηκες. Και iso500 για τετοιο σενσορα -και γενικοτερα για συγχρονους-δεν ειναι ακραια περιπτωση.

Δεν νομιζω να επελιχθηκε καν στο "αυτοματο" ..Χειροκινητα επιλεχθηκε.

Μάλλον δεν διαφωνούμε πουθενά απλά το λέμε με διαφορετικό τρόπο.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και ένα πρώτο δείγμα στο 100x και στο 30x

 

50887669468_82b9baff1b_c.jpgS21 ultra by Nikos Bletas, on Flickr

 

50888383096_f23a9620d6_c.jpgS21 ultra by Nikos Bletas, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σου ηρθε το samsung ε ; ωραιος , περιμενουμε υλικο , με την σελήνη ειμαι ενθουσιασμενος , δεν ειναι φωτογραφια που θα εκτυπωσεις η ποιοτική , αλλα ειναι ενα δειγμα του τι μπορει να δει , και στα 30 ειναι πολυ καλο , αλλα στα 100 σου λεει , φιλε βλεπω ......πολλα !
Link to comment
Share on other sites

Και ένα πρώτο δείγμα στο 100x και στο 30x

 

Ωραίες!

Το κινητό Νίκο το είχες στο χέρι ή είχες κάποιο τρίποδο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες!

Το κινητό Νίκο το είχες στο χέρι ή είχες κάποιο τρίποδο;

 

Στο χέρι από το παράθυρο του αυτοκινήτου. Έτσι για πρώτο δείγμα. Τις επόμενες μέρες θα κάνω και σύγκριση με Xperia 5ii που έχω παράλληλα και αν κάτσει κάνα άλλο θα προσπαθήσω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...