Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως και στο x2 pro, που έχουν ίδιο βασικό, προτιμούσα gcam όταν το είχα.
Ναι κατέβασα ένα κλικ ευκρίνεια και κορεσμό..πιστεύω είναι λίγο πιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα. Η στοκ πολύ οξύτητα αν είδες που ανέβασα μερικά ποστ πριν. Οκ δεν είναι ίδιο το κάδρο αλλά κι εκεί υπήρχαν κύματα και φαίνεται η διαφορά

 

Στάλθηκε από το RMX2086 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς κάμερα, είναι κλάσεις ανώτερο το realme. Το έχω ακόμα το rn8pro (θα το δώσω αύριο στο πατέρα μου) οπότε κάνω σύγκριση αν θέλεις αλλά δεν αξίζει το κόπο. Αν κοιτάξεις και άλλων ημερών δείγματα θα καταλάβεις.

...........

 

 

Ναι για την καμερα ελεγα .

Ελεγα για ιδιο καδρο στην ιδια στιγμη αν σου ηταν ευκολο αλλα οκ.

Απλα για να μου φυγει η απορια του ποσο μπορει να απεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς κάμερα, είναι κλάσεις ανώτερο το realme. Το έχω ακόμα το rn8pro (θα το δώσω αύριο στο πατέρα μου) οπότε κάνω σύγκριση αν θέλεις αλλά δεν αξίζει το κόπο. Αν κοιτάξεις και άλλων ημερών δείγματα θα καταλάβεις.

 

Σκέψου ότι το rn7 που έχεις, χάνει μεν η στοκ του αλλά με gcam είναι καλυτερο από το rn8pro... έχει μεν μεγαλύτερο αισθητήρα από το rn7 αλλά με τα περισσότερα mp καταλήγει να έχει ίδιο μέγεθος pixel

 

Όσον αφορά τις συσκευές που είπες, φίλοι που έχουν poco x3 και mi note 10 lite (που έχει ουσιαστικά ίδιο αισθητήρα) είναι αρκετά μέτρια τη νύχτα. Με gcam στρώνουν αρκετά βέβαια αλλά δεν φτάνουν το realme.

 

Τώρα, να έχει τόση διαφορά το mi 10t lite από τα άλλα; Δεν ξέρω. Πάντως στο realme είναι τόσο καλό το λογισμικό της στοκ που η gcam είναι άχρηστη (κατώτερη).

Ισχύει και για τις νυκτερινές αυτό το τελευταίο που έγραψες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια στα όρθια χωρίς "δεύτερη ευκαιρία"......

 

Note 20 ultra

50828087018_cdf6da644f_b.jpgNote 20 ultra by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

 

IPhone 12 pro max

50828927702_81c0df5133_b.jpgIphone 12 pro max by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πρασίνισε πιο πολύ το pro max βλέπω. Ακόμα και το φως... Το Ultra είναι πιο ρεαλιστικό στα χρώματα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια διαφορά και στις σκιές επίσης.. Υπέρ του ουλτρα

 

Στάλθηκε από το RMX2086 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καθαρή νίκη του ultra, βέβαια το 3200 iso σημαίνει ότι είχε σκοτάδι το σημείο και αυτό που βλέπουμε δεν έχει σχέση με το πώς είναι ο φωτισμός

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την καμερα ελεγα .

Ελεγα για ιδιο καδρο στην ιδια στιγμη αν σου ηταν ευκολο αλλα οκ.

Απλα για να μου φυγει η απορια του ποσο μπορει να απεχουν.

 

Ορίστε ένα συγκριτικό Redmi Note 8 Pro vs Realme 7 Pro.

 

Έβαλα και στα δύο night mode αφού βοηθάει και στις δύο συσκευές.

 

Πρώτα Redmi και μετά Realme. Γενικά, αν εξαιρέσουμε το θόρυβο, δεν είναι άσχημο το redmi... έχει καλό DR και λεπτομέρια.

 

50829175106_9f85a20cf4_z.jpg2021-01-12_09-32-47 by Andreas L., on Flickr

 

50829260822_da5b05a6c6_z.jpgIMG20210112212037 by Andreas L., on Flickr

 

50829249572_61043449e2_z.jpgIMG_20210112_211906 by Andreas L., on Flickr

 

50828424848_d34a96d3af_z.jpgIMG20210112212058 by Andreas L., on Flickr

 

50829165696_214b483e3d_z.jpgIMG_20210112_212217 by Andreas L., on Flickr

 

50829261002_9f264a5c31_z.jpgIMG20210112212321 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το συγκριτικό note 20 ultra vs 12 Pro Max πράγματι το iPhone τραβάει πολύ pop φωτογραφίες.

Το είχα γράψει και στο συγκριτικό τού Νίκου με το note 20 vs 5ii vs 12 Pro max ότι το Samsung και Sony είχαν πιο ρεαλιστική άποψη στην φωτογραφία.

Το ίδιο ακριβώς καί στο συγκριτικό που είχα κάνει με το 1ii vs 11 Pro max.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ένα συγκριτικό Redmi Note 8 Pro vs Realme 7 Pro.

 

Έβαλα και στα δύο night mode αφού βοηθάει και στις δύο συσκευές.

 

Ευχαριστω.

 

Ειναι σαφεστατα καλυτερο το ρεαλμε στη "μαμα" συγκριση.

Ειναι και το διαφορετικο ιντερπολατιον που μαλλον κανει στις νυχτερινες και βγαζει 12μπχ..

(το θυμηθηκα μολις τις ειδα full sized).

Δεν εριχνες και μια gcam στο ρεδμι?

 

Αν σου κατσει ποτε κανα poco ή mi 10t lite..θα ηθελα μια απο τα ιδια αν γινεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

 

Ειναι σαφεστατα καλυτερο το ρεαλμε στη "μαμα" συγκριση.

Ειναι και το διαφορετικο ιντερπολατιον που μαλλον κανει στις νυχτερινες και βγαζει 12μπχ..

(το θυμηθηκα μολις τις ειδα full sized).

Δεν εριχνες και μια gcam στο ρεδμι?

 

Αν σου κατσει ποτε κανα poco ή mi 10t lite..θα ηθελα μια απο τα ιδια αν γινεται. :)

 

Έχω την αίσθηση ότι το realme πέφτει σε mp λόγω κροπαρισματος. Anyway, ας είναι ότι είναι :)

 

Τώρα για το redmi, με gcam θα είχα λιγότερο θόρυβο αλλά θα έχανα είτε σε dr είτε σε λεπτομέρια (δύο gcam που έστησα). Τώρα αν θα καταφέρω νεα σύγκριση μάλλον δύσκολο αφού εκτός απροόπτου θα το πάρει σήμερα. Πρέπει να έχω κάπου σύγκριση gcam με stock αυτόματο που βέβαια είναι πιο κάτω από το stock night. Θα κοιτάξω να τα βρω το απόγευμα που θα έχω γυρίσει.

 

Τώρα για το poco αν τύχει να βρεθώ με το φίλο θα το φροντίσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι το realme πέφτει σε mp λόγω κροπαρισματος. Anyway, ας είναι ότι είναι :)

 

 

Για οποιον αλλον μας διαβαζει μιας και τα ειχαμε πει και σε πμ...

 

...για διαφορετικο debayering αναφερομουν. Για τα δικα μου δεδομενα παει στο κομματι του computational.

Οχι απλα σε επιπεδο cropp-αρισματος.

Δεν εχουν λογο να κανουν crop αν βγαζουν οντως τετοια εικονα και σε 16mpx. Αν ναι , μπραβο τους για τον σενσορα αλλα νομιζω οτι ειναι περισσοτερο computational.

(θα βοηθουσε η συγκριση με poco που εχουν ιδιο αισθητηρα -εφοσον βγαζει 16μπχ σε night shot)

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον αλλον μας διαβαζει μιας και τα ειχαμε πει και σε πμ...

 

...για διαφορετικο debayering αναφερομουν. Για τα δικα μου δεδομενα παει στο κομματι του computational.

Οχι απλα σε επιπεδο cropp-αρισματος.

Δεν εχουν λογο να κανουν crop αν βγαζουν οντως τετοια εικονα και σε 16mpx. Αν ναι , μπραβο τους για τον σενσορα αλλα νομιζω οτι ειναι περισσοτερο computational.

(θα βοηθουσε η συγκριση με poco που εχουν ιδιο αισθητηρα -εφοσον βγαζει 16μπχ σε night shot)

 

Ενδεχομένως να έχουν λόγο από άποψη stacking καθώς για 5 δευτερόλεπτα τραβάει frames που μπορεί να έχουν διαφορά ως προς το κάδρο. Και στο Photoshop αν πας να κάνεις ένα median πολλαπλά κάδρα, πιθανότατα να χρειαστεί να κροπαρεις. Εναλλακτικά μπορεί να ήθελαν να κόψουν τις άκρες του φακού που με το άνοιγμα των shadows να εμφάνιζε θόρυβο/θολούρες. Ποιος ξερει...

 

Πάντως με night είναι σαν να έχει 1.2 με 1.3 ζουμ (σε σχέση με αυτόματο) και ούτως ή άλλος ο αισθητήρας σε χαμηλό φωτισμό παίζει ήδη με pixel binning του quad bayer (δηλαδή τραβάει με 16 mp). Λογικο δεν ειναι αν κροπάρεις ενα 16Mp κάδρο να χάσει MP? Θέλω να πω ότι παίζει να ειναι πιο απλή εξήγηση.

 

Τέλος πάντων. Ας είναι ότι ειναι. Το μόνο σίγουρο ειναι ότι τα πάει περίφημα! Όταν θα τυχει να βρεθώ με το poco θα παίξει τετ α τετ :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Antretng Με τις 64άρες και των δύο δοκίμασες;

 

Δοκιμασα. Νομίζω το night mode του redmi είναι λίγο καλύτερο από 64... οπότε δεν μπήκα στο κοπο

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

50859584107_e2e923aa8a_z.jpgSamsung S20 auto by SigmaDelta GR, on Flickr

 

50859585142_a758ba41df_z.jpgSamsung S20 Ultra Wide auto by SigmaDelta GR, on Flickr

 

Και μια από χιόνι

50860012737_b23bcac6ed_z.jpgSamsung S20 Ultra Wide auto by SigmaDelta GR, on Flickr

Edited by GoutosGr
Link to comment
Share on other sites

Realme X2 Pro gcam, hdr+ enhanced.

 

Ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει το στήσιμο αλλα νομίζω είμαι κοντα :)

 

50866262707_da1957a136_z.jpgIMG_20210123_031140 by Andreas L., on Flickr

 

50866172421_d16e9d6301_z.jpg2021-01-23_01-36-37 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

σε laptop που την βλέπω, εξαιρετική διαχείριση στον θόρυβο,πολύ καλός μαύρος ουρανός και όχι τίποτα αηδίες τύπου λίγο μπλε λιγο γκρι που βλέπω και σε πιο ακριβές συσκευές!

Πολύ καλη διαχείριση και στα φώτα που υπάρχουν εκεί τριγύρω χωρίς να τα "κάψει"

Δεν μου αρέσει το παστέλιασμα να πω(?) όχι τόσο στα φύλλα των δέντρων που γενικά είναι πολύ δύσκολο να βγουν σωστά σε φωτογραφία απο κινητό όσο στο πεζοδρόμιο.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

σε laptop που την βλέπω, εξαιρετική διαχείριση στον θόρυβο,πολύ καλός μαύρος ουρανός και όχι τίποτα αηδίες τύπου λίγο μπλε λιγο γκρι που βλέπω και σε πιο ακριβές συσκευές!

Πολύ καλη διαχείριση και στα φώτα που υπάρχουν εκεί τριγύρω χωρίς να τα "κάψει"

Δεν μου αρέσει το παστέλιασμα να πω(?) όχι τόσο στα φύλλα των δέντρων που γενικά είναι πολύ δύσκολο να βγουν σωστά σε φωτογραφία απο κινητό όσο στο πεζοδρόμιο.

 

Πολύ σωστη κριτική.. έχουν επιλέξει αλγόριθμους με λίγο παραπάνω noise reduction απ οσο θα έπρεπε, άλλες εταιρείες προτιμούν φυσικότητα με θόρυβο και άλλες παστέλιασμα με όξυνση μαζι για εντυπωσιακά νυχτερινά. Ο καθένας με τα γούστα του.. Γενικά το πιο ισορροπημένο night mode το εχω δει μέχρι στιγμής στο mi 10 που είχα πριν

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

S20 FE 5G

gcam

στα βιαστικά γιατί ξυρίζει κεφάλια απόψε ο βαρδάρης στη συμπρωτευουσα

 

50878918727_528a56a922_z.jpgIMG_20210126_204219 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να την δώ και χωρίς gcam

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...