Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλετε να ελέγξετε την οθόνη σας, δεν χρειάζεται καμία εφαρμογή, κατεβάστε φωτογραφίες απο το Google με σκέτο μαύρο, άσπρο και rgb και κάντε τα τεστ με οτι φωτισμό θέλετε.

 

Τα προγράμματα δεν είναι και πολύ έμπιστα.

Για την εφαρμογή screen tester έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου. Εχω την εντύπωση ότι είναι biased να βγάζει ένα πράσινο χρωματισμό δεδομένου ότι φτιάχτηκε κυρίως για το mate 20 pro. Αν και σε ένα άλλο κινητό που τη δοκίμασα δεν ήταν τόσο έντονο, σχεδόν δεν φαινόταν.

Δοκίμασα και με εικόνες όπως το λινκ που δίνω πιο πάνω και η εφαρμογή oled tools νομίζω είναι αξιόπιστη δεδομένου ότι αναπαράγει τα ίδια αποτέλεσμα με τις εικόνες όσον αφορά το Uniformity test. Εν πάσει περιπτώσει κάποια ανοιομορφία στα χρώματα είναι φυσιολογική.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά βγάζω την αυτόματη φωτεινότητα και ενώ στην αρχή είναι οκ μετά από κάποιο διάστημα την βρίσκω ενεργοποιημενη...Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος;

 

Οταν κλειδωσεις την οθονη ή μετα απο καποιο χρονικο διαστημα επανερχεται στο αυτοματο. Δυστηχως ετσι ειναι ρυθμισμενο και δεν μπορεις να κανεις κατι.

Βεβαια μπορεις με tasker να το βαλεις να σου το απενεργοποιει συνεχεια.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά βγάζω την αυτόματη φωτεινότητα και ενώ στην αρχή είναι οκ μετά από κάποιο διάστημα την βρίσκω ενεργοποιημενη...Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος;

 

Είναι feature της Huawei για εξοικονόμηση, για το ίδιο παραπονιούνται απο το mate 9 και μετά , απενεργοποιείται απο το developer options κλείνεις το "αυξηση της αναγνωρισιμ. στο ηλιακό φώς"

 

Να τονίσω ομως πως στο chrome και σε κάποιες άλλες εφαρμογές που έχουν δική τους προσαρμογή στο φως, θα σου μειώνεται ή θα αυξάνεται η φωτεινότητα ανεξαρτήτου.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ για μένα ότι η προρμαγωγη της φωτεινότητας στο αυτόματο δεν είναι ικανοποιητική. Αργεί πολύ να την προσαρμόσει και δεν την φερνει στα κατάλληλα επίπεδα. Σε προηγούμενη συσκευή μου λειτουργούσε πολύ καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να ελέγξετε την οθόνη σας, δεν χρειάζεται καμία εφαρμογή, κατεβάστε φωτογραφίες απο το Google με σκέτο μαύρο, άσπρο και rgb και κάντε τα τεστ με οτι φωτισμό θέλετε.

Τα προγράμματα δεν είναι και πολύ έμπιστα.

 

Εδώ ενα gif που φτιάχνω πάντα με τα βασικά χρώματα που χρησιμοποιώ και για τις τηλεοράσεις να δω αν έχουν πιξελ καμένο

Έιναι προσαρμοσμένο για το κινητό μας

https://i.ibb.co/CHfd4ML/BWRGB.gif

 

Εγω απλα να δωσω συγχαρητήρια και να πω ευχαριστώ στον φιλο rackal,τον papadarxon και τα υπολοιπα μελη που πραγματικα ασχολουνται και μας βοηθουν :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το modem που έχεις σπίτι σου είναι το speedport plus της cosmote?

 

Όχι. Έχω ένα ZTE ZXHN H168N της Nova. Μήπως φταίει αυτό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη που σας ενοχλώ και πάλι αλλά τελικά αυτό το πρόβλημα με την μπαταρία, συνεχίζει και με κουράζει. Ενώ μου αρέσει η συσκευή, είναι το μόνο που με ενοχλεί πολύ. Αναφέρομαι στο battery drain το βράδυ που πέφτει 12-17%. Το πήγα και στην τεχνική υποστήριξη, στην Huawei, το έλεγξαν και μου είπαν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό και απλά μου έσβησαν τα πάντα και ξανά πέρασαν το 8.1.0.161. Το ξανά ρύθμισα και το άφησα και χθες το βράδυ με μόνο υπηρεσίες google play & gmail ανοιχτά (μπαταρία -> εκκίνηση εφαρμογών), με AOD, με ανοιχτά wifi και δεδομένα και έπεσε 12%. Στο σχεδιάγραμμα της μπαταρίας που δείχνει ότι πέφτει το σήμα είναι κίτρινο. Τόσο πολύ ρίχνει την μπαταρία αν είναι αυτό; Και δείχνει να ανοίγει που και που το google play store και καμία φορά παρατηρώ και το "αρχική σελίδα huawei". Με το iphone που είχα παλιά, δεν είχα παρατηρήσει παρόμοιο φαινόμενο. Βέβαια έχω παρατηρήσει ότι το P20 Pro έχει καλύτερη ποιότητα στην ομιλία κατά την διάρκεια κλήσης και εγώ τους ακούω πιο καθαρά και οι άλλοι με ακούν πιο καθαρά. Ωστόσο, δεν ξέρω αν παίζει αυτό στο χάσιμο της μπαταρίας. Εντωμεταξύ, κατέβασα και ένα προγραμματάκι, νομίζω το Accubattery και με ρώτησε πόση χωρητικότητα είναι η μπαταρία. Έγραψα 4000 και μετά αργότερα μετά από ώρες, μου εμφάνισε ότι είναι 3540 κάπου εκεί.. Μήπως τελικά έχει κάποιο πρόβλημα η μπαταρία και δεν φαίνεται εύκολα; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Με την έκδοση 9 μήπως βελτιωθεί η μπαταρία; Ευχαριστώ και εγώ παιδιά για τις συμβουλές και οδηγίες. Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποιος που να του έχει έρθει στο κινητό η νέα αναβάθμιση σε android 9.0 pie στο p20 pro dual sim 6/128gb CTL-L29 ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η AOD την νύχτα τρώει 5% από μόνη της, βάλε και το κίτρινο σήμα που έχεις, βάλε και την κατανάλωση από τα wakelocks εύκολα φτάνεις τα 15% που σου τρώει. Δοκίμασε χωρίς την AOD, απενεργοποίησε και τον καιρό και δες. Ακόμα να υποθέσω έχεις κάρτα sim που είναι εργοστασιακά κομμένη κι όχι καμία που την έκοψες εσύ ή σε κατάστημα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Η AOD την νύχτα τρώει 5% από μόνη της, βάλε και το κίτρινο σήμα που έχεις, βάλε και την κατανάλωση από τα wakelocks εύκολα φτάνεις τα 15% που σου τρώει. Δοκίμασε χωρίς την AOD, απενεργοποίησε και τον καιρό και δες. Ακόμα να υποθέσω έχεις κάρτα sim που είναι εργοστασιακά κομμένη κι όχι καμία που την έκοψες εσύ ή σε κατάστημα.

 

Χμμ μάλιστα. Ναι αυτό θα ήταν το επόμενο μου τεστ - να απενεργοποιήσω το AOD, να δω πόσο πιάνει. Και ήθελα και να απενεργοποιήσω και το wifi calling.. Όσο για την sim, μου την έδωσαν έτσι αν θυμάμαι καλά στο κατάστημα Cosmote. Εγώ δεν την είχα κόψει σίγουρα. Παίζει όντως ρόλο αν κόπηκε ή όχι; Τον καιρό το έχω αφήσει σαν widget μονάχα. Τις πληροφορίες τοποθεσίας τις έχω απενεργοποιημένες. Πρέπει να αφαιρέσω και το widget?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχω ένα ZTE ZXHN H168N της Nova. Μήπως φταίει αυτό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη που σας ενοχλώ και πάλι αλλά τελικά αυτό το πρόβλημα με την μπαταρία, συνεχίζει και με κουράζει. Ενώ μου αρέσει η συσκευή, είναι το μόνο που με ενοχλεί πολύ. Αναφέρομαι στο battery drain το βράδυ που πέφτει 12-17%. Το πήγα και στην τεχνική υποστήριξη, στην Huawei, το έλεγξαν και μου είπαν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό και απλά μου έσβησαν τα πάντα και ξανά πέρασαν το 8.1.0.161. Το ξανά ρύθμισα και το άφησα και χθες το βράδυ με μόνο υπηρεσίες google play & gmail ανοιχτά (μπαταρία -> εκκίνηση εφαρμογών), με AOD, με ανοιχτά wifi και δεδομένα και έπεσε 12%. Στο σχεδιάγραμμα της μπαταρίας που δείχνει ότι πέφτει το σήμα είναι κίτρινο. Τόσο πολύ ρίχνει την μπαταρία αν είναι αυτό; Και δείχνει να ανοίγει που και που το google play store και καμία φορά παρατηρώ και το "αρχική σελίδα huawei". Με το iphone που είχα παλιά, δεν είχα παρατηρήσει παρόμοιο φαινόμενο. Βέβαια έχω παρατηρήσει ότι το P20 Pro έχει καλύτερη ποιότητα στην ομιλία κατά την διάρκεια κλήσης και εγώ τους ακούω πιο καθαρά και οι άλλοι με ακούν πιο καθαρά. Ωστόσο, δεν ξέρω αν παίζει αυτό στο χάσιμο της μπαταρίας. Εντωμεταξύ, κατέβασα και ένα προγραμματάκι, νομίζω το Accubattery και με ρώτησε πόση χωρητικότητα είναι η μπαταρία. Έγραψα 4000 και μετά αργότερα μετά από ώρες, μου εμφάνισε ότι είναι 3540 κάπου εκεί.. Μήπως τελικά έχει κάποιο πρόβλημα η μπαταρία και δεν φαίνεται εύκολα; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Με την έκδοση 9 μήπως βελτιωθεί η μπαταρία; Ευχαριστώ και εγώ παιδιά για τις συμβουλές και οδηγίες. Να είστε καλά.

 

Όταν λες το βράδυ, πόσες ώρες εννοείς, 6-8-10? Αν σε flight mode δεν έχεις drain, ευθύνεται το κακό σήμα. Για να δεις αν κάποια εφαρμογή σου καταναλώνει μπαταρία κατά τη διάρκεια της νύχτας, στο διάγραμμα της μπαταρίας πάτησε το θαυμαστικό που έχει πάνω δεξιά και όταν εμφανιστεί η κάθετη μπάρα μετακίνησέ τη πάνω στο διάγραμμα να δεις κάθε ώρα τι καταναλώνει κάθε εφαρμογή. Αν έχεις WiFi call βάλε flight mode και άνοιξε το WiFi ώστε να μπορείς να δέχεσαι κλήσεις. Η κατανάλωση σίγουρα θα μειωθεί.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το βράδυ, πόσες ώρες εννοείς, 6-8-10? Αν σε flight mode δεν έχεις drain, ευθύνεται το κακό σήμα. Για να δεις αν κάποια εφαρμογή σου καταναλώνει μπαταρία κατά τη διάρκεια της νύχτας, στο διάγραμμα της μπαταρίας πάτησε το θαυμαστικό που έχει πάνω δεξιά και όταν εμφανιστεί η κάθετη μπάρα μετακίνησέ τη πάνω στο διάγραμμα να δεις κάθε ώρα τι καταναλώνει κάθε εφαρμογή. Επίσης να απενεργοποιήσεις τα location services κατά τη διάρκεια της νύχτας αν τα έχεις ανοιχτά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

6-7 ώρες συνήθως. Ναι σε flight mode, η μπαταρία είχε πέσει μόνο 7%. Άρα ίσως να είναι το κακό σήμα. Το έχω κάνει και αυτό με το (i) και είναι μονάχα google play store και αρχική σελίδα huawei. Αλλά το google play μπορεί να ψάχνει και να κατεβάζει updates. Από την άλλη δεν ξέρω πόσο ακριβώς χαλάνε την μπαταρία. Γράφουν μόνο < 1 mAh. και μετά στην χρήση μπαταρίας -> Υλικό, η οθόνη είναι με 47,49%, τηλέφωνο σε αδράνεια 9,01%, Ετοιμότητα κυψέλης 5,18% και Wi-Fi 2,63%. Τα location services ναι τα έχω μονίμως απενεργοποιημένα τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσουμε το κινητό μας σε τηλεόραση που δεν είναι smart τι χρειαζόμαστε?

(για να δούμε τα αρχεία μας, βίντεο, εικόνες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να δωσω συγχαρητήρια και να πω ευχαριστώ στον φιλο rackal,τον papadarxon και τα υπολοιπα μελη που πραγματικα ασχολουνται και μας βοηθουν :)

Και λίγα λες.

 

Ειδικά ο rackal μονο βοήθεια προσφέρει, και στο Α1 να δεις κάτω απο πολύ αντίξοες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσουμε το κινητό μας σε τηλεόραση που δεν είναι smart τι χρειαζόμαστε?

(για να δούμε τα αρχεία μας, βίντεο, εικόνες κλπ)

 

Ένα καλώδιο USB Type C σε HDMI ή κάποιο HDMI miracast dongle για ασύρματη σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μάλιστα. Ναι αυτό θα ήταν το επόμενο μου τεστ - να απενεργοποιήσω το AOD, να δω πόσο πιάνει. Και ήθελα και να απενεργοποιήσω και το wifi calling.. Όσο για την sim, μου την έδωσαν έτσι αν θυμάμαι καλά στο κατάστημα Cosmote. Εγώ δεν την είχα κόψει σίγουρα. Παίζει όντως ρόλο αν κόπηκε ή όχι; Τον καιρό το έχω αφήσει σαν widget μονάχα. Τις πληροφορίες τοποθεσίας τις έχω απενεργοποιημένες. Πρέπει να αφαιρέσω και το widget?

 

Εφόσον την αγόρασες έτσι την sim τότε όλα οκ. Το widget του καιρού δειχνει τα δεδομενα της εφαρμογής η οποία κάθε 1 ώρα κάνει ανανέωση του καιρού κι έτσι την νύχτα ξυπνάει την συσκευη από το deep doze. Εσύ για αρχή κλείσε την AOD και αφού έχεις wificall την νύχτα βαλε λειτουργία πτήσης και μετά άνοιξε το WiFi γιατί μόλις βάλεις πτήση κλείνουν όλες οι κεραίες. Μετά μπορείς αν θες να δεις και χωρίς τον καιρό αν έχει διαφορά. Για τον καιρό θα κάνεις disable την εφαρμογή και μετά θα βγάλεις το widget από την κεντρική.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Καλή χρονιά. Βλέπω ότι κι άλλους κατόχους του p20 pro να μην έχουν πάρει το Android 9. Ξέρει κανείς να μας πει το γιατί??

Ειχει η γυναίκα μου το honor 10 και έχει αναβαθμιστεί σε Android 9 όπως και το mate 10 pro, κι εκείνο έχει αναβαθμιστεί.

 

Εμένα έχει την 8.1.0.161 έχει κάποιο θέμα η συσκευή μου?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον την αγόρασες έτσι την sim τότε όλα οκ. Το widget του καιρού δειχνει τα δεδομενα της εφαρμογής η οποία κάθε 1 ώρα κάνει ανανέωση του καιρού κι έτσι την νύχτα ξυπνάει την συσκευη από το deep doze. Εσύ για αρχή κλείσε την AOD και αφού έχεις wificall την νύχτα βαλε λειτουργία πτήσης και μετά άνοιξε το WiFi γιατί μόλις βάλεις πτήση κλείνουν όλες οι κεραίες. Μετά μπορείς αν θες να δεις και χωρίς τον καιρό αν έχει διαφορά. Για τον καιρό θα κάνεις disable την εφαρμογή και μετά θα βγάλεις το widget από την κεντρική.

 

Καλημέρα. Εντάξει τελικά όλα καλά. Το άφησα χθες με μόνο wifi και κλήσεις (όχι flight mode) και ούτε φυσικά πληροφ. τοποθεσίας και ούτε AOD και μου κατανάλωσε μόνο 5%. Φταίει αυτό το ριμάδι το AOD εντέλει. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

καποιος να μου πει παρακαλω εαν εχει δεχθει το 9.0 android pie?

 

Οι τελευταίες 10+ σελίδες γράφουν μόνο για την 9..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στην παρέα. Καλή χρονιά. Βλέπω ότι κι άλλους κατόχους του p20 pro να μην έχουν πάρει το Android 9. Ξέρει κανείς να μας πει το γιατί??

Πολλοί ακόμα είναι, περιμένετε να "αδειάσει" ο server της εταιρείας..

Η συσκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Που και που μέσα στην ημέρα δοκιμάστε να κάνετε ενημέρωση χειροκίνητα, συνδεμένος με WiFi..

 

Πάντως όσο καιρό έχω την 9 δε είδα καμιά σημαντική διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες 10+ σελίδες γράφουν μόνο για την 9............

.... Πάντως όσο καιρό έχω την 9 δε είδα καμιά σημαντική διαφορά

 

Μιας και έχεις καιρό την 9, διαφορές (προς το καλύτερο) βρήκες στην Aod? Πουουου μπορούμε να "διαμαρτυρηθουμε" για την AOD?

UI δεν είναι τίποτα διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Την έχω , εγώ ότα δεν έχει δυστυχώς καμία διαφορά δεν έχει third party ειδοποιήσεις κάτι που το θεωρώ αν μη τι άλλο απαραίτητο κ απαράδεκτο γτ αλλιώς μόνο ωρα;Ε σιγά κ εμένα με χαλάει πολύ αυτο
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχεις καιρό την 9, διαφορές (προς το καλύτερο) βρήκες στην Aod? Πουουου μπορούμε να "διαμαρτυρηθουμε" για την AOD?

UI δεν είναι τίποτα διαφορετικό?

 

Να κάνεις διαμαρτυρία για την AOD ως προς τι;

Παρατηρείς κάποιο πρόβλημα;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις διαμαρτυρία για την AOD ως προς τι;

Παρατηρείς κάποιο πρόβλημα;

 

Να είναι πιο παραμετροποιήσιμη (όπως Samsung) και με περισσότερες ειδοποιήσεις ισως

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...