Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.Μπορείτε να μου πείτε πράγματα που θα μπορούσα να κάνω ώστε να αυξήσω την διάρκεια της μπαταρίας και δεν επηρεάζουν κάπου;Τώρα την στρωνω,έχω κάνει 2 φορτίσεις οπότε δεν έχω εικόνα αλλά θα ήθελα ότι καλύτερο γίνεται γιατί παίζει ρόλο σε μένα.Εννοειται δεν μιλάω για εξοικονόμηση ενέργειας κλπ.Το κινητό το έχω πάντα σε 2G γιατί έχω WiFi εκεί που κινούμαι.Εχω κλείσει τις αυτόματες ενημερώσεις στο playstore.Σε Samsung υπήρχε μια κρυφή επιλογή που την άνοιγες και μειώνες κάποια animation κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Χαχα παιδιά μη με κράξετε αλλά παρακαλάω να αργήσει λίγο ακόμα το update γιατί βαριέμαι να στήνω το κινητό από την αρχή.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by simaras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μπορείτε να μου πείτε πράγματα που θα μπορούσα να κάνω ώστε να αυξήσω την διάρκεια της μπαταρίας και δεν επηρεάζουν κάπου;Τώρα την στρωνω,έχω κάνει 2 φορτίσεις οπότε δεν έχω εικόνα αλλά θα ήθελα ότι καλύτερο γίνεται γιατί παίζει ρόλο σε μένα.Εννοειται δεν μιλάω για εξοικονόμηση ενέργειας κλπ.Το κινητό το έχω πάντα σε 2G γιατί έχω WiFi εκεί που κινούμαι.Εχω κλείσει τις αυτόματες ενημερώσεις στο playstore.Σε Samsung υπήρχε μια κρυφή επιλογή που την άνοιγες και μειώνες κάποια animation κλπ.

 

Καταργεις οτιδηποτε εχει να κανει με ενημερωση καιρου

 

καταργεις εφαρμογες social media και μπαινεις μεσω browser σε αυτα

για browser βαζεις τον kiwi ή samsung browser κι ενεργοποιεις το μαυρο θεμα (στον kiwi βαζεις 101% για maximum αποτελεσματα)

 

απενεργοποιεις την εφαρμογη google που ειναι το search αλλα τρωει πολυ μπαταρια χωρις να το δουλευεις

 

μεσω adb κανεις disable τα appgallery και huawei mobile services (com.huawei.appmarket , com.huawei.hwid)

 

για απενεργοποιηση animations πας στις πληροφοριες για το τηλεφωνο και κανεις 7 φορες tap στο αριθμος εκδοσης κι ενεγοποιεις τις επιλογες προγραμματιστη, μετα στο ρυθμισεις->συστημα->επιλογες για προγραμματιστες πας και βαζεις 0.5χ ή απενεργοποιεις τις 3 επιλογες: κλιμακα κινησης παραθυρου, κλιμακα κινησης μεταβασης, κλιμακα διαρκ. κινουμ. εικον.

 

ρυθμισεις->μπαταρια->εκκινηση τα βαζεις στην μη αυτοματη και τα στηνεις αναλογα τις δικιες σου προτιμησεις

 

ρυθμισεις->εφαρμογες και ειδοποιησεις->εφαρμογες->κατω στο γραναζι (ρυθμισεις)->ειδικη προσβαση->βελτιστοποιηση μπαταριας->εδω βαζεις τις εφαρμογες που θελεις να μπορουν να τρεχουν ενω εχεις κλειστη την οθονη

σιγουρα βαζεις ενημερωση λογισμικου, πλαισιο υπηρεσιων google, υπηρεσιες google play, hwlbsservice, viber.

 

περι adb υπαρχει οδηγος εδω στο myphone http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=468349 απλα αντι για [pm uninstall –k —user 0 <name of package>] κανεις [pm disable-user --user 0 <name of package>] και μετα πας στην εφαρμογη που εκανες disable και πατας αναγκαστικη διακοπη, Σε περιπτωση που θες να την κανεις παλι enable την εφαρμογη πατας [pm enable --user 0 <name of package>]

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καταργεις οτιδηποτε εχει να κανει με ενημερωση καιρου

 

καταργεις εφαρμογες social media και μπαινεις μεσω browser σε αυτα

για browser βαζεις τον kiwi ή samsung browser κι ενεργοποιεις το μαυρο θεμα (στον kiwi βαζεις 101% για maximum αποτελεσματα)

 

απενεργοποιεις την εφαρμογη google που ειναι το search αλλα τρωει πολυ μπαταρια χωρις να το δουλευεις

 

μεσω adb κανεις disable τα appgallery και huawei mobile services (com.huawei.appmarket , com.huawei.hwid)

 

για απενεργοποιηση animations πας στις πληροφοριες για το τηλεφωνο και κανεις 7 φορες tap στο αριθμος εκδοσης κι ενεγοποιεις τις επιλογες προγραμματιστη, μετα στο ρυθμισεις->συστημα->επιλογες για προγραμματιστες πας και βαζεις 0.5χ ή απενεργοποιεις τις 3 επιλογες: κλιμακα κινησης παραθυρου, κλιμακα κινησης μεταβασης, κλιμακα διαρκ. κινουμ. εικον.

 

ρυθμισεις->μπαταρια->εκκινηση τα βαζεις στην μη αυτοματη και τα στηνεις αναλογα τις δικιες σου προτιμησεις

 

ρυθμισεις->εφαρμογες και ειδοποιησεις->εφαρμογες->κατω στο γραναζι (ρυθμισεις)->ειδικη προσβαση->βελτιστοποιηση μπαταριας->εδω βαζεις τις εφαρμογες που θελεις να μπορουν να τρεχουν ενω εχεις κλειστη την οθονη

σιγουρα βαζεις ενημερωση λογισμικου, πλαισιο υπηρεσιων google, υπηρεσιες google play, hwlbsservice, viber.

 

περι adb υπαρχει οδηγος εδω στο myphone http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=468349 απλα αντι για [pm uninstall –k —user 0 <name of package>] κανεις [pm disable-user --user 0 <name of package>] και μετα πας στην εφαρμογη που εκανες disable και πατας αναγκαστικη διακοπη, Σε περιπτωση που θες να την κανεις παλι enable την εφαρμογη πατας [pm enable --user 0 <name of package>]

 

Εξαιρετικός, σ ευχαριστώ πολύ!!Κάτι ακόμα...Πως βρίσκω το θέμα που είχε στην αρχή το κινητό (βρήκα μόνο την ταπετσαρία) και πως μπορώ να απενεργοποιησω αυτο που όταν σηκώνω το κινητό ανοίγει και η οθόνη (εκτός αν δεν καίει μπαταρία)?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός, σ ευχαριστώ πολύ!!Κάτι ακόμα...Πως βρίσκω το θέμα που είχε στην αρχή το κινητό (βρήκα μόνο την ταπετσαρία) και πως μπορώ να απενεργοποιησω αυτο που όταν σηκώνω το κινητό ανοίγει και η οθόνη (εκτός αν δεν καίει μπαταρία)?

 

Αν εννοείς το ξεκλείδωμα μέσω προσώπου το απενεργοποιεις από τις ρυθμίσεις, ασφάλεια και απόρρητο

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός, σ ευχαριστώ πολύ!!Κάτι ακόμα...Πως βρίσκω το θέμα που είχε στην αρχή το κινητό (βρήκα μόνο την ταπετσαρία) και πως μπορώ να απενεργοποιησω αυτο που όταν σηκώνω το κινητό ανοίγει και η οθόνη (εκτός αν δεν καίει μπαταρία)?

 

Στην εφαρμογη θεματα πας και πας στην καρτελα εγω, εκει ειναι ολα τα ενσωματωμενα θεματα.

 

Ρυθμισεις->εξυπνη βοηθεια->ελεγχος κινησης->πιασιμο->αφυπνιση συσκευης

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μπορείτε να μου πείτε πράγματα που θα μπορούσα να κάνω ώστε να αυξήσω την διάρκεια της μπαταρίας και δεν επηρεάζουν κάπου;Τώρα την στρωνω,έχω κάνει 2 φορτίσεις οπότε δεν έχω εικόνα αλλά θα ήθελα ότι καλύτερο γίνεται γιατί παίζει ρόλο σε μένα.Εννοειται δεν μιλάω για εξοικονόμηση ενέργειας κλπ.Το κινητό το έχω πάντα σε 2G γιατί έχω WiFi εκεί που κινούμαι.Εχω κλείσει τις αυτόματες ενημερώσεις στο playstore.Σε Samsung υπήρχε μια κρυφή επιλογή που την άνοιγες και μειώνες κάποια animation κλπ.
Η μπαταρία είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρακτηριστικά του εν λόγω κινητού. Δούλεψέ το λίγες ημέρες να δεις πόσες ώρες βγάζεις sot με τη χρήση που το κάνεις. Με WiFi μόνο μπορεί να χτυπάς και 7:30-8 ώρες οθόνη χαλαρά, οπότε να μην χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν έχεις cosmote να ενεργοποιήσεις το wifi call εφόσον το δουλεύεις με WiFi. Βάζεις airplane mode, ανοίγεις το WiFi και θα φορτίζεις το κινητό κάθε 3 ημέρες.

Εγώ μετά από χρόνια η μπαταρία είναι το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί με αυτό κινητό. Έχω πλέον σταματήσει να κοιτάω αν κάποια εφαρμογή καταναλώνει μπαταρία και πόσο, ποια τρέχει στο παρασκήνιο κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.Το άνοιξα στις 10 και είναι στο 83% με 1 ώρα και 35 λεπτά sot.Εβγαλα 2 μικρά βίντεο κάποιες φωτογραφίες και λίγο ίντερνετ.Να υποθέσω είναι νωρίς ακόμα δεν έχει στρώσει η μπαταρία (;).Καμερα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ,η σελφι λίγο δεν μου αρέσει τόσο (για 24αρα) κατά τ άλλα το μαθαίνω σιγά σιγά το emui.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρακτηριστικά του εν λόγω κινητού. Δούλεψέ το λίγες ημέρες να δεις πόσες ώρες βγάζεις sot.

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Σωστός! +1.000

Απόλαυσε το @George6633

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@PapaDarxon... many thanks for the Kiwi browser.

Εξαιρετικός! ✌

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει ήδη να το χαίρομαι και έχω πάθει και ένα σοκ με την κάμερα του.Πόσο καλύτερη είναι στην 9 δηλαδή;Το χω ρυθμισμένο στα 10mp.Να το βάλω στα 40?
Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος για δευτερη φορα την πρωτη φορα το κρατησα λιγο και δεν εβγαλα ασφαλη συμπερασματα αυτη την φορα μπορω να πω οτι με ενθουσιασε και σε γενικες γραμμες δεν εχει ζηλεψει τιποτα απο αλλες ναυαρχιδες.Αντιμετωπιζω ενα θεμα με την καταναλωση.Ενω το εχω εδω και 2 εβδομαδες με περασμενη την 9 και εχω παθει πλακα με την μπαταρια δεν με εχανε ολο το βραδυ ουτε ενα 1% σημερα βλεπω εχω battery drain γενικα στο σερφαρισμα κατεβαινει πιο ευκολα η μπαταρια και σε στο 4ωρο ειδα οτι εχασε 3 με 4%.Τι μπορει να φταιει δεν περασα καμια εφαρμογη ειναι οπως το εστησα απο την αρχη

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νεος κατοχος p20 pro για δευτερη φορα την πρωτη φορα το κρατησα λιγο και δεν εβγαλα ασφαλη συμπερασματα αυτη την φορα μπορω να πω οτι με ενθουσιασε και σε γενικες γραμμες δεν εχει ζηλεψει τιποτα απο αλλες ναυαρχιδες.Αντιμετωπιζω ενα θεμα με την καταναλωση.Ενω το εχω εδω και 2 εβδομαδες με περασμενη την 9 και εχω παθει πλακα με την μπαταρια δεν με εχανε ολο το βραδυ ουτε ενα 1% σημερα βλεπω εχω battery drain γενικα στο σερφαρισμα κατεβαινει πιο ευκολα η μπαταρια και σε στο 4ωρο ειδα οτι 3 με 4%.Τι μπορει να φταιει δεν περασα καμια εφαρμογη ειναι οπως το εστησα απο την αρχη

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε πρόβλημα και σας βγάζει failed τι κινήσεις κάνετε; Γράψτε τη διαδικασία να εντοπίσουμε το πρόβλημα και που κολλάει η διαδικασία σε σας...

 

Επίσης αν δεν τα καταφέρνετε με τπτ υπάρχει και η διαδικασία μέσω hisuite

 

Απο εδώ κατεβάζετε το FF για Windows

https://pro-teammt.ru/firmware-finder-en/

 

Και εδώ το βίντεο της διαδικασίας...

 

https://youtu.be/8wH0N2brgTA

 

 

Σποιλερια.

 

Μη γράψετε στην αναζήτηση FRD αλλά CLT-L29 για dual και CLT-L09 για single...

 

χιλια ευχαριστω τον φιλο rackal....για τον οδηγο....επιτελους 9 pie.....λιγο που το σκαλισα ....καλυτερο smooth και σημαντικα βελτιωμενη η καμερα......

Link to comment
Share on other sites

com.huawei.hwid τι ακριβώς είναι? Μπορεί να διαγραφεί με ασφάλεια??

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Τα Mobile services, χωρίς αυτό δεν μπορείς να συνδεθείς με το id σου και δεν θα συγχρονίζει cloud και η εφαρμογή "Υγεία"

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό power bank για το κινητό μας για μεγάλο ταξίδι (Μεξικό)

Να είναι αξιόπιστο και να φορτίζει σχετικά γρήγορα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

com.huawei.hwid τι ακριβώς είναι? Μπορεί να διαγραφεί με ασφάλεια??

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Δεν αξίζει τον κόπο παιδιά να κάνετε unistall εφαρμογές συστήματος και ειδικά της Huawei. Από άποψη κατανάλωσης το μόνο που ίσως κερδίσετε είναι λίγα λεπτά οθόνης παραπάνω. Απενεργοποιήστε αν είναι κάποιες που δεν τις χρειάζεστε ή κάντε unistall όσες επιτρέπεται μέσω του HiSuite με ασφάλεια. Ειδάλλως αν δεν γνωρίζετε τι κάνετε unistall είναι πολύ πιθανό να δημιουργηθούν δυσλειτουργίες και προβλήματα και δεν θα γνωρίζετε από που προέρχονται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει ήδη να το χαίρομαι και έχω πάθει και ένα σοκ με την κάμερα του.Πόσο καλύτερη είναι στην 9 δηλαδή;Το χω ρυθμισμένο στα 10mp.Να το βάλω στα 40?

 

Όχι. Άστο στα 10. Εκεί συνδιαζονται και οι 3 κάμερες. 40 μόνο αν θες να την εκτυπώσεις σε μεγέθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό μου έχω βίντεο, ακολούθησε το βίντεο, είναι παιχνιδάκι.

Δεν καταφέρνω να αλλάξω επιτυχώς τον DNS με τίποτε λέμε!!

Σε windows 10, βάζω τον προτεινόμενο server 188.225.84.142 στις ρυθμίσεις του PC (TCP IPV4) για να προχωρήσω μέσω Hisuite 3.0, εξακολουθεί όμως να μου γράφει ότι η 161 είναι η τελευταία έκδοση.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Άστο στα 10. Εκεί συνδιαζονται και οι 3 κάμερες. 40 μόνο αν θες να την εκτυπώσεις σε μεγέθυνση.

 

Πάει και αυτό..Κάτι ακόμα που δεν μπορώ να καταλάβω.Καποιες φορές όταν πάω να κατεβάσω την μπάρα πάνω ή να γράψω κάτι μου βγάζει κάτι χρώματα σαν να σχεδιάζω κάτι.Οταν πάω να το ξανακάνω δεν μπορώ.Τι είναι αυτό ρε παιδιά :p

Link to comment
Share on other sites

Πάει και αυτό..Κάτι ακόμα που δεν μπορώ να καταλάβω.Καποιες φορές όταν πάω να κατεβάσω την μπάρα πάνω ή να γράψω κάτι μου βγάζει κάτι χρώματα σαν να σχεδιάζω κάτι.Οταν πάω να το ξανακάνω δεν μπορώ.Τι είναι αυτό ρε παιδιά :p

 

Επιλεκτικό screenshot, σχεδιάζεις το κομμάτι που θέλεις να κάνεις screenshot

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταφέρνω να αλλάξω επιτυχώς τον DNS με τίποτε λέμε!!

Σε windows 10, βάζω τον προτεινόμενο server 188.225.84.142 στις ρυθμίσεις του PC (TCP IPV4) για να προχωρήσω μέσω Hisuite 3.0, εξακολουθεί όμως να μου γράφει ότι η 161 είναι η τελευταία έκδοση.

 

Καταρχάς έχεις παλιό HiSuite, τελευταία βερσιον είναι η 9.0.2

 

Προληπτικά γράφω και τον τρόπο που αλλάζεις DNS σε windows 10

 

Πας WiFi δεξί κλίκ - άνοιγμα ρυθμίσεων δικτύου και ίντερνετ - αλλαγή επιλογών προσαρμογέα στο εικονίδιο του WiFi δεξί κλίκ - ιδιότητες - πρωτόκολλο ίντερνετ 4 -ιδιότητες και αλλάζουμε απο αυτόματη σε χρήση των παρακάτω DNS και γράφουμε τη διεύθυνση στο προτιμώμενος DNS...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε πρόβλημα και σας βγάζει failed τι κινήσεις κάνετε; Γράψτε τη διαδικασία να εντοπίσουμε το πρόβλημα και που κολλάει η διαδικασία σε σας...

 

Επίσης αν δεν τα καταφέρνετε με τπτ υπάρχει και η διαδικασία μέσω hisuite

 

...

 

Εαν θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει τι κανω λαθος..

1. Κατεβασα τα αρχεια που εδωσε ο φιλος Rakcal απο τους σερβερ της HW

2. Τα μετονομασα σε "_sd_" Οπως λεει στη διαδικασια του xda. Ετσι στο τελος εχω

dload

------- update_sd.zip

L29_hw_eu

------- update_sd_CLT-L09_hw_eu.zip

3. Format exFat stick με usb-c (sandisk)

4. copy τον φακελο dload στο στικακι

5. το στικακι στο κινητο--> το αναγνωριζει κανονικα

6. *#*#2846579#*#* -->κανει reboot κανονικα (εαν δεν μετονομασω στο προηγουμενο βημα τα αρχεια βγαζει σφαλμα οτι δεν υπαρχει αρχειο αναβαθμισης)

7.Ξεκιναει αλλα βγαζει το ακολουθο μηνυμα fail

SOFTWARE INSTALL FAILED

INCOMPATIBILITY WITH CURRENT VERSION

PLEASE DOWNLOAD THE CORRECT UPDATE PACKAGE

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...