Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα

Αναβάθμισα και εγώ το τηλέφωνο σε pie... Θα σας πω ακριβώς τι έκανα

1.Αρχικά κατεβάζουμε το firmware Finder...επιλεγουμε την 9.0.0.163 και τσεκάρουμε πια είναι συμβατή για εγκατάσταση (check firmware access)

2.επιλεγουμε το get an update via erecovery... Πατάμε next σε όλα τα κουτάκια που θα μας βγάλει και σε κάποια στιγμή θα βγάλει επιλογή που λέει register update... Πατάτε register και μετά next...

3.Αφήνουμε το κινητό από τα χέρια και πιάνουμε τον υπολογιστή... Μπαίνουμε στις ρυθμίσεις του ρουτερ και αλλάζουμε την διεύθυνση dns σε 188.225.84.142 (αποθηκεύουμε τον αρχικο αριθμό dns γιατί μετά θα πρέπει να τον ξανά βάλουμε πίσω)

4. Κλείνουμε το κινητό... Έπειτα πατάμε το volume up και συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο... Για να μπείτε σε erecovery Mode θα πρέπει να βγάλει η οθόνη τα λογότυπα της εταιρείας και μόλις φύγουν από την οθόνη τότε να αφήσετε το κουμπί volume up... Αφού γίνει και αυτό πατάτε την πρώτη επιλογή update recovery νομίζω λεει... Πατάτε εκεί και θα αρχίσει να ψάχνει για WiFi... Αφού συνδεθεί στο δικό σας θα σας βγάλει την τελευταία έκδοση λογισμικού που θα κατεβάσει... Αν σας βγάλει την pie τότε τα κάνατε όλα σωστά... Αν σας βγάλει την oreo σημαίνει ότι δεν βάλατε σωστά την διεύθυνση dns...

 

Ελπιζω να βοήθησα... Για οποιαδήποτε απορία, ρωτήστε με

Καλημέρα ... Γράφει "Not approved for installation"..... Είμαι στην 161 ήδη...

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα

Είχα κατεβάσει την rom από το xda και σήμερα την πέρασα με usb ( μια μεριά usb c και από την άλλη usb )

Το μισοέστησα μια φορά και μετά έκανα factory reset και πέρασα το αντίγραφο μου από το hisuite

Ωραίο το always on , βολικό , δεν ξέρω αν είναι καλό λόγο του τύπου της οθόνης amoled ... :X

Ωραίο το νέο menu ..

Μέχρι στιγμής , όλα καλά :) αυτή τη μια ώρα που το έχω στήσει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και εγώ. Έχω κατεβάσει το σωστό αρχείο. Κάνω την διαδικασία και όταν πάει να κάνει install μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Σε εσένα αν μπεις μέσω Firmware Finder σε όποια από τα 2 αρχείο σε βγάζει approved; Γιατί έχω την εντύπωση ότι μου το βγάζει στο αρχείο του L09 εννω έχω το L29.

 

Καλημέρα.. Δεν ασχοληθηκα με το ff αφού με το ρουτερ που εχω6δεν μπορώ να αλλάξω dns...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους φιλους και καλη χρονια !!! Οσοι περασατε την 9....ειδατε βελτιωση στη καμερα ?? ειναι το μονο κομματι που με ενδιαφερει.Ευχαριστω πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα πρέπει να την έχω στα 40mp η στα 10 που διάβασα κάπου;Επίσης βγαίνει κάπως η γρήγορη φόρτιση και τέλος για εξοικονόμηση μπαταρίας υπάρχει κάποιο κρυφο πρόγραμμα όπως στη Samsung να κλείσω animation κλπ ή οτιδήποτε που θα μπορούσα να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Σε speedport 2ι cosmote αλλαξα τον dns στο ATM DSL αλλά πάλι δεν δουλεύει. Ούτε σε TP link. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αμάν αυτή η Huawei ένα update σωστό στις ναυαρχίδες της δεν μπορεί να δώσει; τι αναμονή είναι αυτή. Τα μισά ελληνικά έχουν πάρει και τα αλλα μισά περιμένουν
Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια με την Huawei...... δεν αντέχεται άλλο η αναμονή πουλάω P20 Pro Twilight οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει pm να πάω σε oneplus 6T τουλάχιστον εκεί δίνουν τις αναβαθμίσεις στην ώρα τους
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα

Είχα κατεβάσει την rom από το xda και σήμερα την πέρασα με usb ( μια μεριά usb c και από την άλλη usb )

Το μισοέστησα μια φορά και μετά έκανα factory reset και πέρασα το αντίγραφο μου από το hisuite

Ωραίο το always on , βολικό , δεν ξέρω αν είναι καλό λόγο του τύπου της οθόνης amoled ... :X

Ωραίο το νέο menu ..

Μέχρι στιγμής , όλα καλά :) αυτή τη μια ώρα που το έχω στήσει

 

Τι μάρκα είναι το USB σου αν επιτρέπεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα

Αναβάθμισα και εγώ το τηλέφωνο σε pie... Θα σας πω ακριβώς τι έκανα

1.Αρχικά κατεβάζουμε το firmware Finder...επιλεγουμε την 9.0.0.163 και τσεκάρουμε πια είναι συμβατή για εγκατάσταση (check firmware access)

2.επιλεγουμε το get an update via erecovery... Πατάμε next σε όλα τα κουτάκια που θα μας βγάλει και σε κάποια στιγμή θα βγάλει επιλογή που λέει register update... Πατάτε register και μετά next...

3.Αφήνουμε το κινητό από τα χέρια και πιάνουμε τον υπολογιστή... Μπαίνουμε στις ρυθμίσεις του ρουτερ και αλλάζουμε την διεύθυνση dns σε 188.225.84.142 (αποθηκεύουμε τον αρχικο αριθμό dns γιατί μετά θα πρέπει να τον ξανά βάλουμε πίσω)

4. Κλείνουμε το κινητό... Έπειτα πατάμε το volume up και συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο... Για να μπείτε σε erecovery Mode θα πρέπει να βγάλει η οθόνη τα λογότυπα της εταιρείας και μόλις φύγουν από την οθόνη τότε να αφήσετε το κουμπί volume up... Αφού γίνει και αυτό πατάτε την πρώτη επιλογή update recovery νομίζω λεει... Πατάτε εκεί και θα αρχίσει να ψάχνει για WiFi... Αφού συνδεθεί στο δικό σας θα σας βγάλει την τελευταία έκδοση λογισμικού που θα κατεβάσει... Αν σας βγάλει την pie τότε τα κάνατε όλα σωστά... Αν σας βγάλει την oreo σημαίνει ότι δεν βάλατε σωστά την διεύθυνση dns...

 

Ελπιζω να βοήθησα... Για οποιαδήποτε απορία, ρωτήστε με

 

Έκανα το ίδιο και εγώ. Όταν είναι να ψάξει όμως το WiFi δεν βρίσκει τίποτα. Δεν ξέρω αν αλλάζω στο σωστό σημείο την Dns. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα είναι το USB σου αν επιτρέπεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έκανα το ίδιο και εγώ. Όταν είναι να ψάξει όμως το WiFi δεν βρίσκει τίποτα. Δεν ξέρω αν αλλάζω στο σωστό σημείο την Dns. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις.

 

Αυτό έχουμε όλοι

 

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/storage-hard-disk-drives-and-usb-sticks/usb-sticks/181822-sandisk-ultra-dual-drive-type-c-64gb

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα είναι το USB σου αν επιτρέπεται;.

 

SanDisk

https://www.e-shop.gr/sandisk-ultra-dual-drive-32gb-usb-type-c-sdddc2-032g-p-PER.577016

Κατέβασα το zip αρχείο από τον οδηγό του

https://forum.xda-developers.com/huawei-p20-pro/how-to/guide-how-to-update-to-emui-9-c432-l09-t3883557

και ακολούθησα τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους φιλους και καλη χρονια !!! Οσοι περασατε την 9....ειδατε βελτιωση στη καμερα ?? ειναι το μονο κομματι που με ενδιαφερει.Ευχαριστω πολυ :)

 

Πολύ μεγάλη διαφορά φυσικά προς το καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη διαφορά φυσικά προς το καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.

 

χιλια ευχαριστω φιλε μου....να εχεις μια νεα χρονια γεματη υγεια καια αγαπη !!! εισαι ο μονος που μου απαντησε :)

Link to comment
Share on other sites

SanDisk

https://www.e-shop.gr/sandisk-ultra-dual-drive-32gb-usb-type-c-sdddc2-032g-p-PER.577016

Κατέβασα το zip αρχείο από τον οδηγό του

https://forum.xda-developers.com/huawei-p20-pro/how-to/guide-how-to-update-to-emui-9-c432-l09-t3883557

και ακολούθησα τις οδηγίες

 

Εγω δεν έχω αυτό. Έχω πάρει ένα άλλο από ebay της Kingston. Έχω κάνει ακριβώς ότι λέει στον οδηγό και μου βγάζει error

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους !

Ερωτηση,σε καποιους εδω μεσα εχω δει το σηματακι του VoWifi διπλα στο σημα τις κινητης...εμενα δεν μου το βγαζει ! γιατι αραγε ? ειναι ολα ενεργοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πιστευω ειναι θεμα usb αν και εγω ειχα μια καρτα sd την εκανα φορματ και περασα το φακελο dload εκει και μετα την εβαλα σε ανταπτορα θsb που εχω που παιρνει πολλες καρτες.Μπορει να πω χαζομαρα γιατι το επαθα παλια το σωστο ειναι να βαλετε τον φακελο dload με τα σρχεια και οχι σκετα τα αρχεια.Μακαρι να βοηθησα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους !

Ερωτηση,σε καποιους εδω μεσα εχω δει το σηματακι του VoWifi διπλα στο σημα τις κινητης...εμενα δεν μου το βγαζει ! γιατι αραγε ? ειναι ολα ενεργοποιημενα

 

Μόνο όσοι έχουν cosmote, η Vodafone είχε πει μέχρι τέλος του χρόνου θα το είχε ενεργοποιήσει αλλά όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα τπτ δεν πάει σωστά. Υπομονή μέχρι τέλος Φλεβάρη που θα ολοκληρωθεί το project της Vodafone.

 

Εγω δεν έχω αυτό. Έχω πάρει ένα άλλο από ebay της Kingston. Έχω κάνει ακριβώς ότι λέει στον οδηγό και μου βγάζει error

 

Έιναι exFAT, άν όχι δεν θα στο διαβάσει ποτέ.

 

Όποιος θέλει την ρομ μόνο το update ας το κατεβάσει απ το επίσημο site

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G3409/g1699/v199274/f1/full/update.zip

 

Αφού το περάσει κάνει αναβάθμιση ξανά με το παρακάτω update

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G3409/g1699/v199274/f1/full/CLT-L29_hw_eu/update_full_CLT-L29_hw_eu.zip

 

Η διαδικασία γίνεται με απλό τρόπο μέσω usb (ίδια διαδικασία με του xda)

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όσοι έχουν cosmote, η Vodafone είχε πει μέχρι τέλος του χρόνου θα το είχε ενεργοποιήσει αλλά όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα τπτ δεν πάει σωστά. Υπομονή μέχρι τέλος Φλεβάρη που θα ολοκληρωθεί το project της Vodafone.

 

 

 

Έιναι exFAT, άν όχι δεν θα στο διαβάσει ποτέ.

 

Όποιος θέλει την ρομ μόνο το update ας το κατεβάσει απ το επίσημο site

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G3409/g1699/v199274/f1/full/update.zip

 

Αφού το περάσει κάνει αναβάθμιση ξανά με το παρακάτω update

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G3409/g1699/v199274/f1/full/CLT-L29_hw_eu/update_full_CLT-L29_hw_eu.zip

 

Η διαδικασία γίνεται με απλό τρόπο μέσω usb (ίδια διαδικασία με του xda)

 

exfat είναι. Δεν ξέρω τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι σε αυτό το νήμα ή στο mate 10 pro ή στο mate 20 pro κάποιος είχε γραψει για δύο ρυθμίσεις μέσα στους προγραμματιστές α) αναγκαστική απόδοση GPU και β) αναγκαστικά 4χ MSAA .Έφαγα τα νήματα να τα βρω αλλά δεν.Αν ο φίλος το έγραψε σε αυτό το νήμα ας το επαναλάβει.Δηλαδή τα τικάρουμε αυτά τα δύο και για πιο λόγο.

Ευχαριστώ.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι σε αυτό το νήμα ή στο mate 10 pro ή στο mate 20 pro κάποιος είχε γραψει για δύο ρυθμίσεις μέσα στους προγραμματιστές α) αναγκαστική απόδοση GPU και β) αναγκαστικά 4χ MSAA .Έφαγα τα νήματα να τα βρω αλλά δεν.Αν ο φίλος το έγραψε σε αυτό το νήμα ας το επαναλάβει.Δηλαδή τα τικάρουμε αυτά τα δύο και για πιο λόγο.

Ευχαριστώ.-

 

ok Βρήκα τι σημαίνουν και τα τικάρισα και τα δύο. Με λίγα λόγια boostάρισμα κάρτας γραφικών(επιτάχυνση εφαρμογών) και καλύτερη απεικόνιση γενικά και ιδιαίτερα σε παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με vodafone και αγορασμενο απο πλαισιο μολις μου ηρθε η 9.το θεμα ειναι ποιος ειναι ο καταληλοτερος τρόπος να την περασω? ΟΤΑ η με καλωδιο μεσω pc και τελικα βρε παιδια ποιο ειναι το πιο σωστο?

1. Να κανουμε factory reset πριν να την περασουμε και να ξανακανουμε μετα.

 

2.Να την περασουμε και να κανουμε factory reset μετα.

 

3.Να την περασουμε και αν τρεχει απροβληματιστα να μην κανουμε factory reset.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...