Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περι περιαγωγης...

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1343&menuId=1343

Επειδη μπερδευομαι οπως τα διαβαζω για χρεωσεις περιαγωγης, για να καταλαβω, στο εξωτερικο, δεν ισχυει η καταναλωση των μη χρησιμοποιηθεντων gb απο το πακετο που εχει καποιος στην ελλαδα, εστω κι αν αυτα καταναλωνονται με μεγαλυτερο ρυθμο?

 

Αν εχω το πακετο VMB 5GB με 29,5ευρω το μηνα τοτε δεν μπορω να τα καταναλωσω με καποιο τροπο στο εξωτερικο?

 

 

Τι παει να πει "14,28 € / 24 ώρες "??? Μπορει να μου το εξηγησει κανεις?

 

 

"Oι παραπάνω τιμές και τα δωρεάν ΜΒ δεν ισχύουν κατά τη χρήση περιαγωγής εκτός από το Monthly Travel.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1339

 

Tώρα… αν θες vmb στο εξωτερικό, όπως το καταλαβαίνω εγώ, μπορείς με το προγράμμα Vodafone Connect Abroad το οποίο προσφέρει δύο τρόπους. Με ημερήσια χρέωση (24 ώρες) 14,28 € την ημέρα (πχ αν πας για δύο μέρες σε χώρα της ευρώπης και ενεργοποιήσεις το VCA για δύο μέρες θα πληρώσεις 14,28Χ2 )και μέχρι 50ΜΒ την ημέρα. Η μηνιαία χρέωση (mobile internet σε χώρα της ευρώπης για ένα μήνα) είναι 130 € και μέχρι 150ΜΒ τον μήνα.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1343

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να βαλω Vodafone Mobile Broadband on Demand και να την χρησιμοποιησω μεσω του 5800 μου για μοντεμ στο λαπτοπ μου?ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να βαλω Vodafone Mobile Broadband on Demand και να την χρησιμοποιησω μεσω του 5800 μου για μοντεμ στο λαπτοπ μου?ευχαριστω:)

Θεωρητικά μπορείς, απλά θα πρέπει να βάλεις το κατάλληλο apn.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το apn?Μου εχουν πει οτι με WIND δουλευει σιγουρα αλλα επειδη εκει που ειμαι δεν ξερω κατα ποσο καλο σημα θα εχω,ενω με vodafone ξερω
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε δωρεάν από το κινητό σου το 1392 και θα λάβεις τις ρυθμίσεις δωρεάν

ή πήγαινε στο παρακάτω link

 

http://portal.vodafone.gr/vdmsgr/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα αυτο ειναι ολο?θα παρω αυριο την καρτα και θα το δοκιμασω το πολυ πολυ να μπαινω μονο απο το κινητο αν δεν τα καταφερω :P ευχαριστω παντως :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πάρω το usb modem k3565 της vodafone μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κάρτα της wind ή της cosmote για να μπαίνω από το laptop στο ίντερνετ; ή είναι κλειδωμένο στη vodafone;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πάρω το usb modem k3565 της vodafone μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κάρτα της wind ή της cosmote για να μπαίνω από το laptop στο ίντερνετ; ή είναι κλειδωμένο στη vodafone;

Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα Νοντα...

 

Λοιπον, σε προσπαθεια μου να εισάγω την καρτα της Wind έφαγα άκυρο απο το software Vodafone Mobile Connect. H αλήθεια ειναι πως δεν το παιδεψα παραπανω, δοκιμάζοντας να δημιουργησω απλη dialup μεσα απο τα Windows. Υπόσχομαι να το δοκιμάσω και να αναφέρω σχετικά μόλις μου έρθει απο το service το στικ (αντεξε μολις 4χ 24ωρα)

 

Εν τω μεταξυ, πήρα και ένα δεύτερο Κ3565 το οποίο με το καλημέρα σας το FLASHαρα με το firmware της HUAWEI και πλέον δέχεται όλες τις εταιρίες! Φυσικά είναι εκτός εγγύησης, αλλά νταξ... παίρνεις ένα ρίσκο ελαφρύ σχετικά μιας και δεν στοίχησε και πολλά. ;)

 

Κατα τα άλλα σαν στικ είναι πολύ καλό... μονο ενα "τικ" εχω ανακαλύψει... σε 24/7 χρήση... μπορεί να κάνει στιγμιαιο disconnect... να εξαφανιστει απο τις USB και να εμφανιστεί στο καπάκι. Δεν προβληματίζει όμως... αλλωστε μιλάμε για ιδιαιτέρως βαριά χρήση. Σαν ταχύτητες έχω δει σε torrents μεχρι και 300kb/s. Πολύ καλό σαν στικ... και εξαιρετικό το δίκτυο της Voda!!!

 

*** Για οποιον ενδιαφέρεται:

 

To APN του Voda Mobile Broadband on Demand ειναι: web.session

Δεν χρειαζεται κατι αλλο...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δε γνωριζω αν ειμαι στο σωστο τοπικ αν ειμαι λαθος διορθωστε με ! Εδω και 2-3 μηνες εχω το εξης θεμα, μου στελνει ενας αριθμος 54000 , μυνηματα του τυπου οτι κερδισα κατι η οτι ειμαι σε διαγωνισμο και αλλα πολλα! Αυτα τα μυνηματα μου ειπε ενας γνωστος οτι τα χρεωνομαι και ειναι το τελευταιο που θελω γιατι εχω συνδεση ! Περα απο αυτο γνωριζει κανεις τιποτα γι'αυτο και πως το σταματαμε ? Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τηλέφωνο στο 13830 να σου πουν αν γνωρίζουν ποιας εταιρίας είναι ο αριθμός 54000 και να σου δώσουν τηλέφωνο επικοινωνίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις το γνωρίζουν. Τώρα, το πώς ενεργοποιήθηκε, αυτό δε νομίζω να μπορούν να στο πουν. Συνήθως είναι μέσω κάποιου sms που μπορεί να έχεις στείλει για κανένα διαγωνισμό, ή μέσω ίντερνετ να έχεις βάλει κάπου τον αριθμό σου.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σου έρχονται εδώ και 2-3 μήνες, αν υπήρχε χρέωση θα έπρεπε να την έχεις δει ήδη στο λογαριασμό σου.

Εκτός αν τα μηνύματα τα οποία στέλνονται από τον αριθμό αυτό για να απαντήσεις σε κάποιο από αυτά και τότε πιθανόν να αρχίσουν να σε χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα,

 

προσπαθω να ενεργοποιησω την εκτροπή απο το κινητο μου vodafone σε ενα σταθερο τηλεφωνο , χρησιμοποιωντας τον παρακατω κωδικο που μου εδωσαν απο την εξυπηρετηση πελατων:

 

**21*211xxxxxxx# (κλήση)

 

οταν το παταω μου γραφει το Blackberry:

 

Please wait

 

και αμέσως μετά:

 

Supplementary service error: Incompatible service.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ενεργοποιήσω την εκτροπή;

 

Ευχαριστώ

 

##

Η σελίδα της Vodafone είναι εδώ:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1265

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν περνάει η εντολή επειδή είσαι σε περιαγωγή... Από την εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορούν να σου την ενεργοποιήσουν;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

προσπαθω να ενεργοποιησω την εκτροπή απο το κινητο μου vodafone σε ενα σταθερο τηλεφωνο , χρησιμοποιωντας τον παρακατω κωδικο που μου εδωσαν απο την εξυπηρετηση πελατων:

 

**21*211xxxxxxx# (κλήση)

 

οταν το παταω μου γραφει το Blackberry:

 

Please wait

 

και αμέσως μετά:

 

Supplementary service error: Incompatible service.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ενεργοποιήσω την εκτροπή;

 

Ευχαριστώ

 

##

Η σελίδα της Vodafone είναι εδώ:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1265

 

 

Δοκίμασε να βάλεις το 0030 μπροστά από το 211

Link to comment
Share on other sites

Αντί για 211 βάλε +30211 κτλ και ξαναδοκίμασε :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια -- εβαλα το 0030 και βλεπω το ιδιο μηνυμα λαθους. δοκιμασα μετα με +30 και παλι το ιδιο λαθος.. δοκιμασα να το κανω απο τη συσκευη μου (blackberry bold) - πήγα "Call forwarding" και εβαλα το νουμερο, και παλι μου ειπε οτι δεν ειναι δυνατο να πραγματοποιηθει. ("call forwarding for all calls could not be set - check the number and try again")

 

Αραγε δεν υπαρχει τροπος να γινει απο τη voda σε επιπεδο δικτυου χωρις να χρειαστει να κανω κατι εγω στο τηλεφωνο;

 

Φανταζομαι οτι αυτες οι λειτουργιες ειναι ιδιες σε επιπεδο GSM -- κανονικα δε θα επρεπε να λειτουργει;

 

είμαι σε Roaming μέσω China Mobile και θελω να προωθήσω τις κλήσεις μου στο voip viva number που εχω.. ("viva followme")

 

και μετα να το βαλω να χτυπαει σε ενα κινέζικο καρτοκινητό, για να μη πληρωσω μια περιουσία στο Roaming :-)

 

Δοκιμασα να κανω το ιδιο πραγμα στο καρτοκινητο της China Mobile, από κινέζικο σε κινέζικο κινητό, και μου εβγαλε ακριβως το ίδιο μήνυμα: "Supplementary service error: Incompatible service."

 

Θα προσπαθήσω να βρω ακρη με το support της China Mobile :-)

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

...απο οτι γνωριζω....οι πρωθησεις ελληνικων κινητων δεν ενεργοποιουνται οσο εισαι στο εξωτερικο....πρεπει να το εχεις κανει οσο εισαι σε ελλαδικο εδαφος....

 

..τωρα για το κινεζικο....απο οτι γνωριζω παλι...καποια δικτυα δεν υποστηριζουν προωθησεις στα καρτοκινητα τους ακομα και μεσα στην χωρα τους....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!!

Έχω το Huawei Κ3715 που μου δώσανε από την Vodafone και μ'αυτό γίνετε εγκατάσταση το Vodafone Mobile Connect Lite 9.3.2.10072

 

Ξέρετε αν υπάρχει αναβάθμιση του προγράμματος?

Γιατί όταν πατάω "Ενημέρωση Λογισμικού" μου λεέι ότι "Το Software Manager δεν αναγνωρίζει αυτό το προιόν".

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η εμπειρία σας στην περιοχή της Αγ. Παρασκευής για το 3G σήμα της Vodafone; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το iPhone που πολλές φορές όχι μόνο δεν έχω σήμα 3G αλλά ούτε καν απλό;
Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία δεν είχα ποτέ πρόβλημα με σήμα Vodafone στην περιοχή. Δεν παίρνεις μια όμως το 13830 να το δηλώσεις, μήπως έχει πέσει προσωρινά κάποια κεραία, για να σου πουν πότε θα ανέβει? Βλέπουν κιόλας την κάλυψη ακριβώς ανά διεύθυνση και θα δουν αν έχει θέμα
Link to comment
Share on other sites

αναλογα το ΠΟΥ στην Αγία παρασκευή..στη πλατεία δεν έχω κανένα πρόβλημα,πάντα 3G..προς Τσακό μεριά είναι όποτε το θυμηθεί

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

H εκτροπή δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί όταν είσαι στο εξωτερικό. Θα έπρεπε να την είχες ενεργοποιήσει πριν φύγεις. Μίλα με το τμήμα εξυπηρέτησης, μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιηθεί απευθείας απο αυτούς (αν και δε νομίζω...)
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο κωδικος που παταμε για την εκτροπη πριν τον αριθμου της γραμμης που θα γινει σε αυτον η εκτροπη?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...