Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To παίζει στην TV.

 

Κάνεις φορητότητα (δεν κατάλαβα αν ισχύει για καινούρια σύνδεση), διαλέγεις πρόγραμμα Unlimited75 και πάνω και παίρνεις ΔΩΡΟ ένα Wii άσπρο επιλέγοντας ένα από τα κάτωθι κινητά (με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο ανά πακέτο/συσκευή):

 

- Nokia N97 mini

- Nokia E66

- Nokia E75

 

(με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είδα την διαφήμιση πολύ προσεκτικά)

 

Στο site: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8952&request_locale=en

 

http://img651.imageshack.us/img651/3161/res16711.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά η κάλυψη που πλησιάζει το 100%, είναι η κάλυψη GSM...

Κανείς δεν διαφήμισε πως η κάλυψη 3G κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα!

Με άλλο modem δοκίμασες? Γιατί παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ στην Άνω Κυψέλη, και τελικά από την στιγμή που άλλαξα στο Κ4505, απολαμβάνω πολύ σταθερή σύνδεση και ταχύτητες από 4-7Mbps!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εχει καλυψη 100% το 3G δεν μου λεει τιποτα απο την στιγμη που διαφημιζουν 28.8 mbps !

 

πρωτα να καλυψουν σωστα με 3G ολη την χωρα και ακομα περισσοτερο την Αττικη και μετα να πουλανε φουμαρα

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα το λογαριασμό μου από την Vodafone και είδα ότι γράφει σε κάποιες κλήσεις γίκτυο VNT. Ποιο τηλεφωνικό δίκτυο είναι αυτό; Π.χ. HOL, FOR, TEL κλπ είναι γνωστά, το VNT ποιο είναι;
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα το λογαριασμό μου από την Vodafone και είδα ότι γράφει σε κάποιες κλήσεις γίκτυο VNT. Ποιο τηλεφωνικό δίκτυο είναι αυτό; Π.χ. HOL, FOR, TEL κλπ είναι γνωστά, το VNT ποιο είναι;

 

Υποθετω πως ειναι το γίκτυο:lol::p της Voice net

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως ειναι το γίκτυο:lol::p της Voice net

 

Yπάρχει τέτοιο γίκτυο? :p Πρώτη φορά το ακούω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μάλον τυχερός διότι η arvato teleservice που ανέλαβε τελικά να ελέγξει το κινητό φαίνεται να έχει τουλάχιστον εξαιρετικό customer care τμήμα.

 

Μου απάντησαν αμέσως σε ότι email τους έστειλα (εντός μισής! ώρας), μου εξήγησαν τι έκαναν με τη συσκευή ακριβώς και θα επαναλάβουν κομπλέ έλεγχο μήπως και το κινητό μου αποφασίσει να δείξει το πρόβλημα όταν είναι στο σερβις (ισχύει προφανώς ο νόμος του Μέρφυ, ότι οι συσκευές και τα αυτοκίνητα ποτέ δεν παρουσιάζουν το πρόβλημα στο συνεργείο αλλά μόνο στο σπίτι. Σοβαρολογώ. )

 

Δεν ξέρω αν τελικά θα διορθωθεί αλλά μακάρι και άλλες εταιρείες να φερόντουσαν έτσι στον κάθε πελάτη. Διότι η σωστή αντιμετώπιση μετράει τελικά!

 

*τα αρχικά παράπονα που εξέφρασα αφορούσαν τη συνολική διαδικασία και ταλαιπωρία και το τι τελικά αποκομίζει ο πελάτης από την εγγύηση των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κλειδώνεται το θέμα και ελπίζω να μην ανοιχτεί ξανά!

Καλές Γιορτές!!

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο δεν βλεπω καμια συσκευη της motorola στα καταστηματα της vodafone σε αντιθeση με αυτα της wind που εχουν κανονικα.:worry:

Ξερει κανεις τι συμβαινει??

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο δεν βλεπω καμια συσκευη της motorola στα καταστηματα της vodafone σε αντιθeση με αυτα της wind που εχουν κανονικα.:worry:

Ξερει κανεις τι συμβαινει??

 

σωστα . δεν εχω δει ουτε εγω. ανεξαρτητως που πιστευω οτι θα σταματησει να βγαζει κινητα η μοτορολα ..διοτι δεν εχει μεγαλη ζητηση ετσι πιστευω εγω δηλαδη δεν εχω ακουσει κατι. που να το πιστοποιει οτι οντος ισχυει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σταματήσει να βγάζει κινητά καθότι τους τελευταίους μήνες έχει παρουσιάσει κάποια εξαιρετικά νέα μοντέλα όπως το Milestone (που πάει πολύ καλά), το backflip κλπ, και τα δυο με λειτουργικό Android. Απλά τα παλαιότερα κινητά της εταιρίας δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο και καθοτι δεν υπήρχε ενδιαφέρον από τους καταναλωτές προφανώς η Vodafone θεωρεί οτι δεν αξίζει από εμπορικής σκοπιάς να τα διαθέσει. Τώρα που η Wind θα φέρει το Milestone ίσως δούμε σύντομα και την Vodafone να το διαθέτει.
Link to comment
Share on other sites

ειχε η voda συσκευες Motorola? κοντα 5 χρονια ειμαι συνδρομητης και δεν θυμαμαι να ειδα καμια συσκευη της εν λογο εταιριας.
Link to comment
Share on other sites

ειχε η voda συσκευες Motorola? κοντα 5 χρονια ειμαι συνδρομητης και δεν θυμαμαι να ειδα καμια συσκευη της εν λογο εταιριας.

H vodafone παντα ειχε συσκευες motorola , και μαλιστα στο παρελθον ηταν στενη υποστηρικτρια της motorola .Φετος παλι, ολο με μιας επαψε να τις εμπορευεται τις συσκευες της:blink::worry:

Γιατι ομως?

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εχει καλυψη 100% το 3G δεν μου λεει τιποτα απο την στιγμη που διαφημιζουν 28.8 mbps !

 

πρωτα να καλυψουν σωστα με 3G ολη την χωρα και ακομα περισσοτερο την Αττικη και μετα να πουλανε φουμαρα

 

1) Από τη σελίδα της VF:

"H Vodafone τρέχει με ταχύτητα 28,8 Mbps* ---> * Μέγιστες ταχύτητες επιτυγχάνονται όπου υπάρχει 3G δίκτυο. Η αναφερόμενη ταχύτητα ισχύει για συγκεκριμένες περιοχές της Αττικής και σταδιακά θα επεκταθεί και στο υπόλοιπο δίκτυο της Vodafone".

Επίσης έχω την εντύπωση ότι στο συμβόλαιο αναφέρει ότι η μέγιστη δυνατή ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη. Είναι σα να περιμένεις με το adsl να πιάσεις 24Mbps. Να είμαστε απαιτητικοί όταν πληρώνουμε αλλά όχι υπερβολικοί.

 

2) Έχεις δοκιμάσει με άλλη συσκευή; Ξέρω 2 άτομα που είχαν τρελλές αποσυνδέσεις με το embedded modem της Dell... Ο ένας έκανε το κινητό του modem με τη sim της σύνδεσης και ησύχασε, ο άλλος αγόρασε με €49 το K3565 κι επίσης το έλυσε.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε οτι πιάνει αυτές τις ταχύτητες. Ο όγκος δεδομένων που προσφέρουν θα τελειώνει πολύ γρήγορα και θα άρχίζουν οι χρεώσεις! Σκοπός είναι να προσφέρουν μεγαλύτερο όγκο απο τα 30GB ή πραγματικά απεριόριστο. Ενημερωτικά υπάρχει κάποιος που ξεπέρασε τον όγκο αυτό και τον έκοψε? (vodafone ή cosmote?)
Link to comment
Share on other sites

Η comsote που είχα, με έκοψε τελείως τα 32GB.

Η vodafone δεν σε κόβει (το αναφέρει κιόλας στο συμβόλαιο) απλά λέει πως μετά τα 30GB μπορεί να σου μειώσει την ταχύτητα κατεβάσματος. Στην δική μου περίπτωση, μου έριξε την ταχύτητα στο 1Mbit μετά τα 40GB.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,χρονια πολλα!!!

θελω να καταθεσω το δικο μου προσωπικο βασανο με την vodafon.το θεμα εχει ως εξης.

τον περασμενο Σεπτεμβριο ενφιαφερομουνα κ εψαχνα για ασυρματη συνδεση,για κακη μου τυχη αποφασισα να κανω συμβολαιο 2ετη,με δωρο το notebook.κ τα βασανα μολις ξεκινησανε.το σημα μου ειναι ανυπαρκτο,οι ταχυτητες ειναι dial up.αποφασιζω να τηλ στην εταιρεια να δω τι γινεται.πρωτη επικοινωνια Σεπ του 09.μου λενε θα κοιταξει το τεχνικο τμημα κ θα επικοινωνησει μαζι σου.

επικοινωνμουν κ μου λενε το παρακατω :ΣTA ΠΛAIΣIA THΣ ΠEPAITEPΩ ANAΠTYΞHΣ TOY 3G ΔIKTYOY, H ΠEPIOXH ΘA ΔIEPEYNHΘEI ΓIA THN ΔYNATOTHTA ENIΣXYΣHΣ THΣ KAΛYΨHΣ.για την χαλια συνδεση πληρωνω 56 ευρω τον μηνα(απεριοριστο).

φυσικα δεν ειδα φως.ξαναεπικοινωνω κ μου λενε οτι αν συνεχιστει το προβλημα κ γινει τριτη καταγραφη του προβληματος θα μου κανουν διακοπη διοτι το προβλημα οφειλεται απο αυτους κ χωρις να εχω οικονομικη επιβαρυνση.

μου στελνουν αυτη την απαντηση :ΣTA ΠΛAIΣIA THΣ ΠEPAITEPΩ ANAΠTYΞHΣ TOY 3G ΔIKTYOY, H ΠEPIOXH ΘA ΔIEPEYNHΘEI ΓIA THN ΔYNATOTHTA ENIΣXYΣHΣ THΣ KAΛYΨHΣ.

με τα πολλα πολλα επικοινωνω τον μαρτιο κ λεω οτι πληρωνω χωρις να εχω ιντερνετ.μου λενε επειδη εχει προβλημα η περιοχη θα μου κανουν διακοπη χωρις επιβαρυνση,θα επικοινωνησει το αρμοδιο τμημα σε 1 εβδομαδα.

λεω ωραια τελος ο γολγοθας.

μου τηλ κ μου λενε οτι τελικα δεν γινεται διακοποη επειδη εχω μηνες την συνδεση,παρολο που παραδεχτηκε οτι δεν καλυπτει την περιοχη(απο το μαγαζι μου ειπαν οτιθα εχω καλυψη,πριν κανω την συνδεση) .

 

τελικα δεν μου εκαναν διακοπη κ πληρωνω αδικα λεφτα,

πως μπορω να βρω το δικιο μου.

καθε συμβουλη δεκτη.

ευχαριστω για την υπομονη σας!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις το ποσό της επιδότησης για το laptop τότε σπάει το συμβόλαιο γίνεται η διακοπή και σου μένει το laptop. (ανάλογα με τους μήνες που έχεις πληρώσει το ποσό μπορεί και να μειωθεί). Αυτή είναι η εύκολη οδός για να μη πληρώνεις 50ρια κάθε μήνα τσάμπα! Μετά αν δε θές το netbook το πουλάς και βγάζεις κάποια απο τα σπασμένα! Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ακούστε κάτι πολύ περίεργο που μου συμβαίνει από χτες το απόγευμα...

Έχω έναν αριθμό cu. Μπορώ και να καλώ οποινδήποτε και να με καλούν κανονικά όλοι οι αριθμοί. Όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό ενός φίλου πάλι cu δεν μπορώ να τον καλέσω (μου κλείνει αφού χτυπήσει μία φορά) ενώ μπορεί να με καλέσει αυτός κανονικά. Δεν κάνω πλάκα. Το δοκίμασα και ενώ είχα και τις δύο συσκευές στα χέρια μου! Μίλησα με την vodafone (μετά από 20 λεπτά στην αναμονή) αλλά και αυτοί δεν ήξεραν τι να μου πουν... Πάντως θέμα φραγής δεν παίζει.

Όποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει πραγματικά ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Να πάει ο φίλος σου στις ρυθμίσεις να δει αν έχει επιλέξει αποδοχή από κλειστή ομάδα μόνο,

και δε σε έχει εντάξει στην ομάδα. :shifty:

 

Μετά δοκιμάστε και με άλλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ακούστε κάτι πολύ περίεργο που μου συμβαίνει από χτες το απόγευμα...

Έχω έναν αριθμό cu. Μπορώ και να καλώ οποινδήποτε και να με καλούν κανονικά όλοι οι αριθμοί. Όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό ενός φίλου πάλι cu δεν μπορώ να τον καλέσω (μου κλείνει αφού χτυπήσει μία φορά) ενώ μπορεί να με καλέσει αυτός κανονικά. Δεν κάνω πλάκα. Το δοκίμασα και ενώ είχα και τις δύο συσκευές στα χέρια μου! Μίλησα με την vodafone (μετά από 20 λεπτά στην αναμονή) αλλά και αυτοί δεν ήξεραν τι να μου πουν... Πάντως θέμα φραγής δεν παίζει.

Όποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει πραγματικά ας βοηθήσει.

 

Δοκίμασε να καλέσεις τον αριθμό με #31# μπροστά. Προφανώς ο φίλος σου έχει ενεργοποιήσει φραγή κλήσεων από τον αριθμό σου κατά λάθος. Είναι σίγουρα θέμα της συσκευής, και ειδικά αν έχει Samsung είναι πολύ συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απόκρυψη δούλεψε.. έχει ενεργοποιήσει προφανώς καταλάθως φραγή στο samsung για τον αριθμό μου...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τον "sbs". Εχω το wind zte mf 639 μηπως γνωριζει κανεις αν το συγκεκριμενο stick μπορω να το δουλεψω με sim άλλης εταιριας γιατι οταν ξεκιναει το προγραμμα μου λεει μη υποστηριζομενη sim. Επισης στα xp συνδεομαι κανονικα στα vista με τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...