Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το Huawei FT3110 με κάρτα SIM Vodafone και οι κλήσεις που κάνω βγαίνουν με απόκρυψη. Να συμπληρώσω ότι δεν έχω ρυθμίσει κάτι τέτοιο και με άλλη συσκευή (και GSM Asterisk Gateway) καλεί κανονικά χωρίς απόκρυψη.

 

Στο manual δεν γράφει κάτι σχετικό και ούτε έχω βγει κάποια υπόδειξη στο internet. Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Huawei FT3110 με κάρτα SIM Vodafone και οι κλήσεις που κάνω βγαίνουν με απόκρυψη. Να συμπληρώσω ότι δεν έχω ρυθμίσει κάτι τέτοιο και με άλλη συσκευή (και GSM Asterisk Gateway) καλεί κανονικά χωρίς απόκρυψη.

 

Στο manual δεν γράφει κάτι σχετικό και ούτε έχω βγει κάποια υπόδειξη στο internet. Τι να κάνω???

 

επικοινώνησε με το 13830 ή στο 2106703000 να σου πουν τι συμβαίνει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ

Εχω την υπηρεσία Vodafone Mobile Broadband on Demand με

USB Modem stick K3565 και έχω εκτελέσει το αρχείο

εγκαταστασης με το όποιο μπορώ και σερφάρω στο Ιντερνέτ.

Το πρόβλημα μου είναι οι χαμηλές ταχύτητες (κάτω από 2.6 Mbps)

οι οποίες μου παγώνουν τις λήψεις και δεν μπορώ να

κατεβασω αρχεία και να εκτελέσω τις

εργασιες που θέλω.

Εμαθα ότι η αιτία αυτής της ανωμαλίας μπορεί να συμβαίνει διότι

η σύνδεσης μου γίνετε σε τύπο GPRS και όχι 3G,

με πράσινο χρώμα ένδειξης επάνω στο stick για το πρώτο και με μπλε για το δεύτερο και ότι για αυτό ίσως να φταίνε οι ρυθμίσεις μου VMC,

Αν ξέρει κανείς θα παρακαλούσα να με ενημερώσει το

τι θα πρέπει να κάνω,:confused:

Ευχαριστω.

ΑΑ

υγ. Διαμένω στην περιοχή Παλαιού Φαλήρου προς Καλαμάκι

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μέσα από το Vodafone Mobile Connect, να πας στις ρυθμίσεις του modem και να το κλειδώσεις σε λειτουργία "3G Μόνο". Έτσι, δεν θα μπαίνει καθόλου σε 2G λειτουργία...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το δίκτυο 3G είναι ανύπαρκτο και οι ταχύτητες τραγικές.

Πιο εύκολα βρίσκω ξεκλείδωτο WiFi παρά 3G εντός Αττικής :(

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να μην συμφωνήσω μαζί σου... Ίσως να μην έχει 3G δίκτυο στην περιοχή που δραστηριοποιείσαι, αλλά γενικά έχει ανέβει πάρα πολύ στο 3G τελευταία, κοντράροντας στα ίσα την cosmote! Και όπου πιάνει 3G, οι ταχύτητες που παίρνεις είναι αξιοπρεπέστατες χωρίς καμμία σχέση με το σούρσιμο της cosmote... Για περισσότερες ταχύτητες, μπορείς να μπείς και στο ανάλογο θέμα με τις πραγματικές ταχύτητες vodafone ανα περιοχή, όπου μπορείς να δεις για τι ταχύτητες μιλάμε...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

"Oι παραπάνω τιμές και τα δωρεάν ΜΒ δεν ισχύουν κατά τη χρήση περιαγωγής εκτός από το Monthly Travel.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1339

 

Tώρα… αν θες vmb στο εξωτερικό, όπως το καταλαβαίνω εγώ, μπορείς με το προγράμμα Vodafone Connect Abroad το οποίο προσφέρει δύο τρόπους. Με ημερήσια χρέωση (24 ώρες) 14,28 € την ημέρα (πχ αν πας για δύο μέρες σε χώρα της ευρώπης και ενεργοποιήσεις το VCA για δύο μέρες θα πληρώσεις 14,28Χ2 )και μέχρι 50ΜΒ την ημέρα. Η μηνιαία χρέωση (mobile internet σε χώρα της ευρώπης για ένα μήνα) είναι 130 € και μέχρι 150ΜΒ τον μήνα.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1343

Γειά σας, είμαι στο πρόγραμμα VMC 5GB απο το 2008. Πρόσφατα πήγα εξωτερικό και το χρησιμοποίησα εκεί, με συνολικό όγκο 288 ΜΒ. Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός 3.046 γιουρο. Δεν μπορώ να βρώ το συμβόλαιό μου. Γνωρίζει κάποιος αν αναφέρει μέσα για την χρέωση εξωτερικού? Βοηθήστε!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αναφέρει, είναι πως οι χρεώσεις (γενικότερα) ισχύουν σύμφωνα με τις ανακοικώσεις τιμοκαταλόγου. Αυτή την στιγμή υπάρχουν πακέτα χρήσης για το εξωτερικό, αλλά όπως και να το κάνεις, τα 280MB είναι Πααααααρα πολλά για χρήση με roaming... Και ειδικά αν δεν είχες ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο, τότε δικαιολογημένα σου ήρθε τόσο...

Μακάρι να βγω λάθος, αλλά πολύ φοβάμαι πως θα πρέπει να τα πληρώσεις αυτά τα λεφτα!

 

Οι χρεώσεις περιαγωγής της vodafone εκτός πακέτων είναι οι παρακάτω:

 

Ευρωπαϊκή ζώνη * 0,8862 / 100ΚΒ

Ευρύτεροι συνεργάτες παγκοσμίως ** 1,7724 / 100ΚΒ

Υπόλοιπος κόσμος *** 1,7724 / 100ΚΒ

 

 

* Ευρωπαϊκη Ζώνη - (Βασικά Δίκτυα)

Τα δίκτυα των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης: Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κύπρος, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχία, Φινλανδία

Τα δίκτυα των χωρών: Ελβετία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία

Τα δίκτυα Vodafone σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο και συγκεκριμένα σε: Αίγυπτος, Αλβανία, Αυστραλία, Νεα Ζηλανδία, Τουρκία

** Ευρύτεροι συνεργάτες παγκοσμίως - (Πρόσθετα Δίκτυα)

 

Τα επιλεγμένα δίκτυα: Vipnet Κροατίας, Cingular ΗΠΑ, Softbank Ιαπωνίας, Celcom Μαλαισίας, Vodacom Νοτίου Αφρικής, Mobileone Σιγκαπούρης, Smartone Χόνγκ Κόνγκ

 

*** Υπόλοιπος κόσμος

 

Όλα τα υπόλοιπα δίκτυα ανά τον κόσμο

Edited by KostasDj_2
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι στο πρόγραμμα VMC 5GB απο το 2008. Πρόσφατα πήγα εξωτερικό και το χρησιμοποίησα εκεί, με συνολικό όγκο 288 ΜΒ. Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός 3.046 γιουρο. Δεν μπορώ να βρώ το συμβόλαιό μου. Γνωρίζει κάποιος αν αναφέρει μέσα για την χρέωση εξωτερικού? Βοηθήστε!!

 

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?

Τόσα ακριβώς χρωστάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?

Τόσα ακριβώς χρωστάς.

καλά, δεν θα έπρεπε να ενεργοποιείται κάποιο είδος φραγής απο τη στιγμή που φαίνεται να ξεφεύγει ο λογαριασμός, ή έστω κάποια ειδοποίηση στον υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Με απόφαση της ΕΕ οι καταναλωτές θα ορίζουν την ανώτατη χρέωση για την περιαγωγή δεδομένων, ειδάλλως θα ισχύει το όριο των 50 ευρώ από 1ης Ιουλίου 2010

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=317845&ct=16&dt=02/03/2010

 

Αν είχες πάει 1/7 θα το είχες γλιτώσει. Τώρα δε ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός απο διακανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι καινουργιος χρηστης και πολυ αγανακτισμενος.

πριν 6 μηνες εκανα το λαθος (οπως αποδειχθηκε για πολλους και διαφορους λογους) να εισελθω στο δικτυο της Vodafone. η ενεργοποιηση μου με φορητοτητα αριθμου απο το προηγουμενο δικτυο που ημουν εγινε στις 10.11.2009.

περιμενα υπομονετικα ενα 6μηνο για να αλλαξω δικτυο και ετσι απο τις 10.05.2010 ειμαι στην wind. ωστοσο, ο εκκαθαριστικος της Vodafone με χρεωνει 58ε για μια συσκευη που μου εδωσαν τον Νοεμβριο οταν μπηκα σε αυτους (και για την οποια τοτε χρεωθηκα 15ε).

Και ρωταω: ειναι νομιμο να μου ζητουν τα χρηματα για αυτη τη συσκευη δεδομενου οτι εκλεισα 6μηνο ακριβως στην εταιρεια και δεδομενου οτι η vodafone ηταν αυτη που αρχικα με προσεγγισε τηλεφωνικα με δελεαστικη ταχα μου προσφορα?

διοτι σε αυτες τις περιπτωσεις αποσο ξερω η προστασια του καταναλωτη τασσεται υπερ του συνδρομητη/λαβοντα την προσφορα και θεωρει οτι αυτος δικαιουται να κρατησει οτι δωρα ελαβε στα πλαισια της συμβασεως και χωρις αντιτιμο αν αλλαξει γνωμη.

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.:)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι νόμιμο. Η απόσβεση της συσκευής ξεκινά από τον 7ο μήνα, δηλαδή αρχίζει και μειώνεται το ποσό, μέχρι να φτάσουμε στο 12ο μήνα όπου αν αποσυνδεθείς δε χρεώνεσαι τίποτα. Είναι ξεκάθαρο αυτό όταν υπογράφεις την αίτηση. Η προστασία καταναλωτή δεν μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτα σε αυτήν την περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ομως ο νομος 2241 περι προστασιας καταναλωτη που καθιστα σαφες οτι για ''συμβασεις συναπτομενες εκτος εμπορικου καταστηματος''και εφοσον υπηρξε παραπλανηση απο πλευρας της εταιριας (οι πολλοι και διαφοροι λογοι που αναφερομαι παραπανω) ως καταναλωτης δεν οφειλεις τιποτα!

Και ποιος ειπε οτι ο ορος αυτος δεν αποτελει καταχρηστικο και παρανομο ΓΟΣ??

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ομως ο νομος 2241 περι προστασιας καταναλωτη που καθιστα σαφες οτι για ''συμβασεις συναπτομενες εκτος εμπορικου καταστηματος''και εφοσον υπηρξε παραπλανηση απο πλευρας της εταιριας (οι πολλοι και διαφοροι λογοι που αναφερομαι παραπανω) ως καταναλωτης δεν οφειλεις τιποτα!

Και ποιος ειπε οτι ο ορος αυτος δεν αποτελει καταχρηστικο και παρανομο ΓΟΣ??

 

ΤΙ εννοείς παραπλάνηση? Σου είπαν κάτι που τελικά δεν ίσχυε? Γίνει πιο συγκεκριμένος..

Και να ξέρεις ότι γενικα σε όλες τις εταιριες κινητής έτσι γίνεται.. Όταν πάρεις επιδότηση για αγορά συσκευή , το ποσό αποσβένεται σταδιακά από τον 6ο μήνα. Αν φύγεις πχ τον 5ο μήνα ακόμα θα πληρώσεις το 100% της επιδότησης.. Τον 6ο μειωνεται ώσπου πάει μέχρι τον 11-12ο που δεν πληρώνεις τίποτα.

Το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει σίγουρα θα το γράφει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ομως ο νομος 2241 περι προστασιας καταναλωτη που καθιστα σαφες οτι για ''συμβασεις συναπτομενες εκτος εμπορικου καταστηματος''και εφοσον υπηρξε παραπλανηση απο πλευρας της εταιριας (οι πολλοι και διαφοροι λογοι που αναφερομαι παραπανω) ως καταναλωτης δεν οφειλεις τιποτα!

Και ποιος ειπε οτι ο ορος αυτος δεν αποτελει καταχρηστικο και παρανομο ΓΟΣ??

 

Υποθετω οτι αν ο ορος ηταν καταχρηστικος και παρανομος, 15 χρονια τωρα καποιος θα ειχε δικαιωθει.

 

Παραπλανηση πανω στη συσκευη αποκλειεται να υπηρξε. Η την πηρες ειτε οχι.

Αν υπυρξε παραπλανηση στις χρεωσεις/καλυψη δεν πληρωνεις τις υπηρεσιες. Τη συσκευη ομως ειτε την πηρες (οποτε πριν το 12 μηνο πληρωνεις) ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Υπόγραψες το συμβόλαιο; Τέλος. Ας μην αποδεχόσουν τους όρους (για να μην σε αποδεχτούν και αυτοί στο δίκτυο). Μέχρι και την υπογραφή είχες κάθε δικαιωμα να εναντιωθείς και να αρνηθείς ό,τι είχατε πει τηλεφωνικά. Μετά την υπογραφή τελείωσε το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι καινουργιος χρηστης και πολυ αγανακτισμενος.

πριν 6 μηνες εκανα το λαθος (οπως αποδειχθηκε για πολλους και διαφορους λογους) να εισελθω στο δικτυο της Vodafone. η ενεργοποιηση μου με φορητοτητα αριθμου απο το προηγουμενο δικτυο που ημουν εγινε στις 10.11.2009.

περιμενα υπομονετικα ενα 6μηνο για να αλλαξω δικτυο και ετσι απο τις 10.05.2010 ειμαι στην wind. ωστοσο, ο εκκαθαριστικος της Vodafone με χρεωνει 58ε για μια συσκευη που μου εδωσαν τον Νοεμβριο οταν μπηκα σε αυτους (και για την οποια τοτε χρεωθηκα 15ε).

Και ρωταω: ειναι νομιμο να μου ζητουν τα χρηματα για αυτη τη συσκευη δεδομενου οτι εκλεισα 6μηνο ακριβως στην εταιρεια και δεδομενου οτι η vodafone ηταν αυτη που αρχικα με προσεγγισε τηλεφωνικα με δελεαστικη ταχα μου προσφορα?

διοτι σε αυτες τις περιπτωσεις αποσο ξερω η προστασια του καταναλωτη τασσεται υπερ του συνδρομητη/λαβοντα την προσφορα και θεωρει οτι αυτος δικαιουται να κρατησει οτι δωρα ελαβε στα πλαισια της συμβασεως και χωρις αντιτιμο αν αλλαξει γνωμη.

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.:)

Ρίξε μια ματιά στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει και άσε την προστασία καταναλωτών για εκεί που πραγματικά χρειάζεται. Οποιος δεν γνωρίζει να διαβάζει ή δεν ξέρει τι υπογράφει, να μην κάνει σύνδεση ή να χρησιμοποιεί καρτοκινητό.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μπροστά μου το συμβόλαιο με την Vodafone και αναφέρει καθαρά:

 

Πίνακας απόσβεσης επιδότησης:

Μήνες Παραμονής στο Δίκτυο | 0-6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

Μηνιαία Απόσβεση % | 0% |17%| 17% |17%|17%|16%|16%|

Υποχρέωση Επιστροφής |100%|83%|66%|49%|32%|16%| 0% |

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ε, ρε παιδιά, τι πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο;

Δεν ήξερε, τώρα ενημερώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

 

Έχω μια σύνδεση Vodafone Mobile Broadband και ένα USB k4505-z το οποίο μέχρι πρότινος λειτουργούσε πολύ καλά σε ένα notebook Lenovo S10-2 Windows XP.

Πριν από 2 μέρες έτρεξα τα Tune up Utilities (http://www.tune-up.com) και από εκείνη τη στιγμή όταν τρέχω το Vodafone Mobile Connect μου εμφανίζει το μήνυμα "Δεν υπάρχει συσκευή.

Πηγαίνοντας στο My computer/properties/hardware/device manager (διαχείρηση συσκευών) το Vodafone Mobile Broadband K4505-z είναι κίτρινο με ένα θαυμαστικό. Επίσης στον πίνακα ελέγχου επιλογές τηλεφώνου modem μου εμφανίζει μόνo το modem bluetοoth.

 

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει?

 

σας ευχαριστώ

 

jimcob

Link to comment
Share on other sites

εκει που σου βγαζει το θαυμαστικο μπορεις αν θες να πατησεις και ενημερωση προγραμματος αν δεν σου κανει τιποτα πατα εκει που λεει απεγκατασταση και μετα ξαναβαλε το στικακι να στο εγκαταστησει ξανα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...