Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή για τον Χρόνο πρόσβασης - 48 ώρες (52 ώρες 48 λεπτά) θα έχουμε συνολική πρόσβαση για σχεδόν 2 ημέρες, και όχι για 52 ώρες σύνδεσης ε?

 

Σωστά.. Το λέει από κάτω (στο http://www.vodafone.gr )

Ο Χρόνος Πρόσβασης μετράται ανεξάρτητα από τη σύνδεση σας στην υπηρεσία. Ξεκινάει από τη στιγμή που θα επιβεβαιώσετε την ορθότητα των στοιχείων στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας και λήγει μετά την πάροδο του Χρόνου Πρόσβασης ή εφόσον έχετε ξεπεράσει την Πολιτική Ορθής Χρήσης. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση δυνατή η διακοπή, μεταφορά ή αναβολή του Χρόνου Πρόσβασης εφόσον αυτός έχει ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το απενεργοποίησαν και έμεινα μόνο να αναρωτιέμαι πόσο έχουν ξεφύγει εκεί στο VAS και το Marketing της Vodafone που ενεργοποιούν κάτι χωρίς να σε ρωτήσουν - ούτε καν να σε ενημερώσουν!

 

Τα τμήματα VASD των εταιρειών δεν ξεφεύγουν και δεν ενεργοποιούν τίποτα απευθείας σε κανένα πελάτη. Διερευνούν, ενσωματώνουν και εξελίσσουν υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας στο δίκτυο. Ενα μικρό σχόλιο διότι βλέπω η πρακτική "Bowling" στο Forum καλά κρατεί εφόσον μονίμως τους παίρνει όλους η μπάλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.. Το λέει από κάτω (στο http://www.vodafone.gr )

Ο Χρόνος Πρόσβασης μετράται ανεξάρτητα από τη σύνδεση σας στην υπηρεσία. Ξεκινάει από τη στιγμή που θα επιβεβαιώσετε την ορθότητα των στοιχείων στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας και λήγει μετά την πάροδο του Χρόνου Πρόσβασης ή εφόσον έχετε ξεπεράσει την Πολιτική Ορθής Χρήσης. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση δυνατή η διακοπή, μεταφορά ή αναβολή του Χρόνου Πρόσβασης εφόσον αυτός έχει ξεκινήσει.

 

Κρίμα... πάλι καλά που αγόρασα πολλά περιοδικά και έχω κάρτες των 10 ημερών με μόνο 6 € χαχαχα... α ρε βοντα... :/

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα φυσικά θα ήταν να σταματάει ο χρόνος εφ' όσον δεν τον χρησιμοποιείς. :(
Link to comment
Share on other sites

Φίλε escape δεν ανέφερα κάτι που άκουσα, ανέφερα κάτι που ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ! Και είναι όπως ακριβώς το είπα, ενεργοποίησαν μια υπηρεσία την οποία ουδέποτε ζήτησα - και νομίζω οτι η αντίδραση του call center να μην πει τίποτα περισσότερο από το να το απενεργοποιήσει άμεσα δείχνει περίπου αυτό....

 

Πριν με αμφισβητήσεις λοιπόν, ψάξτο αν μπορείς - μπορώ να σου δώσω και το νούμερό μου και να δεις το παράπονο που ζήτησα να καταγραφεί και του πατέρα μου που είναι το πιό πρόσφατο παράδειγμα.... α, και μετά έλα να μιλήσουμε για bowling...

 

edit: α,ναι, ξέχασα, αν θες μιλάμε και για τα τμήματα vasd ιδίως της vodafone που έσπευσες να υπερασπιστείς.....

 

οχι εγω πρωτη φορα την ακουω . και μολις εμαθα περισσοτερα. το κακο ειναι οτι το μμς που λαμβανεις δεν αναφερει το τηλ του συνδρομητη. και μπορεις να τα ακουσεις και απο το 1255 δωρεαν. εγω θα προτιμουσα την ειδοποιηση κλησεων που εχω τωρα παρα τηλεφωνητη ανεξαρτητα εαν ειναι δωρεαν οταν ακουμε το μυνημα.

 

Αν δεν κάνω λάθος όμως το να λάβεις το mms ενέχει χρέωση δεδομένων - άρα δεν είναι απόλυτα δωρεάν. Το θέμα όμως είναι οτι το ενεργοποιούν χωρίς να ρωτήσουν, σε περιπτώσεις όπως του πατέρα μου που πλησιάζει τα 70 και έχει το κινητό για να παίρνει και να δέχεται κλήσεις, του δυσχαιρένουν την καθημερηνότητα, και θα τον ανάγκαζαν να καλέσει και το 13830 με χρέωση για διευκρίνιση και απενεργοποίηση (ευτυχώς πήγε να πληρώσει λογαριασμό και του το έβγαλαν από το κατάστημα, χωρίς να χρειαστεί να μιλήσει με 13830)

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος όμως το να λάβεις το mms ενέχει χρέωση δεδομένων - άρα δεν είναι απόλυτα δωρεάν. Το θέμα όμως είναι οτι το ενεργοποιούν χωρίς να ρωτήσουν, σε περιπτώσεις όπως του πατέρα μου που πλησιάζει τα 70 και έχει το κινητό για να παίρνει και να δέχεται κλήσεις, του δυσχαιρένουν την καθημερηνότητα, και θα τον ανάγκαζαν να καλέσει και το 13830 με χρέωση για διευκρίνιση και απενεργοποίηση (ευτυχώς πήγε να πληρώσει λογαριασμό και του το έβγαλαν από το κατάστημα, χωρίς να χρειαστεί να μιλήσει με 13830)

Φίλε PP6210, αν ρωτήσεις το 13830 θα σε ενημερώναν οτι η λήψη voice mms είναι εντελώς δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρει κάποιος τη προσφορά με το 1GB μπορεί να χρησιμοποιήσει το internet από το κινητό ή μόνο από το usb που δίνει?

 

Μπορείς να πάρεις το Mi-Fi λογικά και να μπορείς να συνδέεις και το κινητό σαν wi-fi...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μια βοηθεια...

Εχω το usb modem e220 huawei, και ενω σε win xp δουλευει κανονικα, σε windows 7 δεν δουλευει.

Βασικα δεν το 'βλεπουν' τα windows.

Καπου διαβασα για firmware update, αλλα απο xp που προσπαθησα δεν μπορεσα να το κανω, δεν ξερω γιατι δεν μου το κανε.

 

Εχει κανεις το e220 huawei να το χρησιμοποιει με win7?

Link to comment
Share on other sites

με μια μεση χρηση περι τα 15 λεπτα καθημερινα σε απλα κλασικα website blogs, forum κλπ και χωρις email (αντε κανενα gmail σπανια) ποσα ΜΒ περιπου απαιτουνται το μήνα??? με τι προγραμμα θα επρεπε να συνδεθω?? με 300-500 ΜΒ ειμαι ενταξει??
Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ να κάνω αναζήτηση στο Google για το Vodafone On Demand (τώρα μετονομάστηκε σε ΚαρτοInternet) και αντί στα αποτελέσματα να εμφανιστεί link για την αντίστοιχη σελίδα στη Vodafone, οι πρώτες σελίδες που εμφανίζονται είναι οι:

 

"Σοβαρή τρύπα ασφαλείας στο ΚαρτοInternet της Vodafone"

και

"Παρακάμπτοντας την ασφάλεια του ΚαρτοInternet της Vodafone. Δωρεάν Internet παντού και πάντα."(!?!)

 

Δεν πρόκειται να βάλω τα απευθείας links εδώ, αρκεί μόνο να ψάξετε στο Google για "ΚαρτοInternet". Προσωπικά δεν το δοκίμασα αλλά αν ισχύουν όσα διάβασα, μιλάμε για πολύ μεγάλη πατάτα της Vodafone. Το σύστημα είναι ήδη ανοιχτό, χωρίς να χρειάζεται καμία διαδικασία, για FTP, SSH και IMAP/POP3 ενώ για να σερφάρεις και στο web, η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή! :wacko:

 

Αντιγράφω: "Τελικά αυτό που αντίκρισα αφού αγόρασα το πακέτο σύνδεσης ήταν σαν τα παιχνίδια του McDonalds. ΓΕΛΟΙΟ. Αρκεί να πω ότι κλειδώνονται ΜΟΝΟ οι σελίδες (port 80). Δηλαδή ακόμη και αν δεν πληρώσεις μπορείς ελεύθερα να κατεβάσεις τα αρχεία σου μέσω FTP, να μπείς στον server σου με SSH και να κατεβάσεις τα email σου με IMAP ή POP3, αν και δεν το δοκίμασα."

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω, ελπίζω η Vodafone να διορθώσει άμεσα το πρόβλημα γιατί αλλιώς σε λίγο καιρό το δίκτυό της θα καταρρεύσει απ' τους τζαμπατζήδες (άκου ανοιχτό το FTP!).

Link to comment
Share on other sites

Το vodafone καρτοinternet πως ανανεωνει το χρόνο του?

Με καρτες ala carte, ή με αλλου ειδους τροπο/κάρτες;

Και πως γινεται η ανανεωση, από το vodafone mobile connect προγραμμα, ή απο καποια ιστοσελιδα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ στις διακοπές να πάρω το πακετάκι με τις δέκα μέρες και το Vodafone K3565 usb modem, μήπως ξέρει κάποιος φίλος που το έχει εάν παίζει σε windows 7 64 bit?
Link to comment
Share on other sites

yes παίζει, καλό είναι βέβαια να κατεβάσεις πρώτα την έκδοση 10 του Vodafone Mobile Connect από το business.vodafone.com καθώς η ελληνική vf κάνει τα μούτρα ακόμη για την υποστήριξή του...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και από εμένα.

Λόγω του ότι θα την κάνω για Τήνο για καμιά 10 μέρες ξέρετε αν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή της χώρας και γύρω γύρω?? Θα πάω να ρωτήσω αλλά επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη, ήθελα να ρωτήσω μην και τυχόν έχει κανένας εμπειρία από το συγκεκριμένο μέρος.

Υ.Γ. : tassos2010 ευχαριστώ για την παραπάνω πληροφορία.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/ellada/an_de_dhlwsoyn_de_tha_swsoyn.420169.html

 

Ευτυχως το εχω ηδη κανει εδω και κατι μηνες.

Βεβαια τι σκοπο εξυπηρετει αυτο, ειναι ενα ερωτημα, αλλα ας μην ξεχναμε οτι ζουμε στην χωρα του Παραλογου. Ταυτοποιηση καρτων sim για δεδομενα, για την καταπολεμηση της τρομοκρατιας;

Μπανανία, παντου και παντα.

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/ellada/an_de_dhlwsoyn_de_tha_swsoyn.420169.html

 

Ευτυχως το εχω ηδη κανει εδω και κατι μηνες.

Βεβαια τι σκοπο εξυπηρετει αυτο, ειναι ενα ερωτημα, αλλα ας μην ξεχναμε οτι ζουμε στην χωρα του Παραλογου. Ταυτοποιηση καρτων sim για δεδομενα, για την καταπολεμηση της τρομοκρατιας;

Μπανανία, παντου και παντα.

 

Πολλά τα παράλογα στην Ελλάδα (και αλλού φυσικά), αλλά για ποιο λόγο θα έπρεπε να εξαιρεθούν οι συγκεκριμένες κάρτες;

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν θυμασαι ολη την ιστορια πως αρχισε, ηταν για να μην υπαρχουν ανωνυμα καρτοκινητα για ομιλια, ωστε να μην το παρει ο τρομοκρατης και δεν ξερουμε ποιος ειναι (οπως και να το δεις πασχει).

Η καρτες sim ομως που ειναι μονο για δεδομενα, δεν επιτρεπουν χρηση για ομιλία-φωνη. Οποτε, για ποιο λογο ταυτοποιουνται?

Μην κανω καμια τρομοκρατικη επιθεση με τους συνεργατες μου με τη vodafone mobile connect?

Link to comment
Share on other sites

Η καρτες sim ομως που ειναι μονο για δεδομενα, δεν επιτρεπουν χρηση για ομιλία-φωνη. Οποτε, για ποιο λογο ταυτοποιουνται?

 

Έχουν IP όμως...

Και ξέρουμε καλά τι μπορεί να κάνει κανείς από υπολογιστή!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, με επεισες!

 

--

 

Ξερει κανεις, αν ληξει ενα πακετο prepaid (απο τα παλια), δηλαδη ξεχασει ο κατοχος να βαλει καρτα και ληξει, μετα τι γινεται? Αχρηστευεται η sim? Ή απλα θα χαθει ο χρονος/χρημα που εχει μεσα, και οταν ξαναβαλεις θα ξαναλειτουργησει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ο νομος λεει ταυτοτοποιηση ολων των καρτοκινητων.

Δεν κανει διαχωρισμο αν εχει δυνατοτητα voice η οχι.

Και οταν ψηφιστηκε δεν υπηρχε καρτοιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone τα 'κλειδωνει' τα μοντεμ που δινει;

Δηλαδη, αν πχ αυριο βαλω μια καρτα sim απο wind ή cosmote θα παιξει;

Link to comment
Share on other sites

με wind παιζει κανονικα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

hi guys.. Λιγο τα φωτα σας αν ειναι δυνατον.. Εχω ενα απλο καρτοκινητο vodafone και τo εβαλα στο Dellακι μου.. το θεμα ειναι οτι ενω βλεπει το δικτυο δεν με αφηνει να κανω συνδεση.. τι παιζει?? εχω το Vodafone Mobile Connect 9.3.. να προσθεσω οτι δεν εχω μοναδες μεσα.. παιζει ρολο??

Πηγα στην vodafone κ ο τυπος μου ειπε οτι πρεπει να βαλω αλλες ρυθμισεις στην σιμ για να με αφησει να συνδεθω.. ισχυει?

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

hi guys.. Λιγο τα φωτα σας αν ειναι δυνατον.. Εχω ενα απλο καρτοκινητο vodafone και τo εβαλα στο Dellακι μου.. το θεμα ειναι οτι ενω βλεπει το δικτυο δεν με αφηνει να κανω συνδεση.. τι παιζει?? εχω το Vodafone Mobile Connect 9.3.. να προσθεσω οτι δεν εχω μοναδες μεσα.. παιζει ρολο??

Πηγα στην vodafone κ ο τυπος μου ειπε οτι πρεπει να βαλω αλλες ρυθμισεις στην σιμ για να με αφησει να συνδεθω.. ισχυει?

 

Θα πάς στα Settings -Change account Type και θα του βάλεις CONTRACT και ας είσαι με προπληρωμένο

Μετά από το Manage connections -VIEW Θα φτιαξεις μια καινούρια σύνδεση στην οποία θα βάλεις APN webkarta.vodafone.gr

Αυτά αρκούν για να συνδεθείς.

Μην ξεχάσεις να αγοράσεις πακέτο πρίν συνδεθείς

 

Η vodafone τα 'κλειδωνει' τα μοντεμ που δινει;

Δηλαδη, αν πχ αυριο βαλω μια καρτα sim απο wind ή cosmote θα παιξει;

 

Όχι δεν τα κλειδώνει

θα πρέπει όμως να κλείνεις τον Vodafone mobile connect, και να ανοίγεις το Connection manager της Wind

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...