Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελλάδα, κάθε πέρυσι και καλύτερα. Καλά δεν θέλουν συνδρομητές και κάνανε τη φορητότητα, λες και πας για χαρτιά σε δημόσια υπηρεσία; Τι να πεις.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειχα 3 καρτοπρογραμματα στη Vodafone και δέχτηκα τηλεφώνημα οτι ότι αν τα κανω με συμβόλαιο κ επιβάρυνση 3 επιπλέον ευρω θα έχω τις ίδιες παροχές συν την επιδότηση κινητού. Δέχτηκα τηλεφωνικά δινοντας το ΑΦΜ μου κ την επόμενη μέρα πηγα στο καταστημα να δω τι παροχές εχω. Με παραπλανησε λεγοντας οτι ότι η μονολεπτη χρεωση ειναι το ιδιο με την τριλεπτη που ειχα στο καρτοπρογραμμα. Τους ζητησα να επανελθω στα παλια προγραμματα μου κ μου παν οτι θα με καλεσει εκπροσωπος απ το τμήμα αμφισβητήσεων. Με κάλεσε κ ειπε οτι αφου δέχτηκα για 2 μήνες δεν μπορώ να αλλάξω. Στις 2 βδομάδες σκάει λογαριασμός 300 ευρώ. Πείτε μου τι μπορώ να κανω; Να παω σε άλλη εταιρεία να το σπάσουν αυτοί το συμβόλαιο Η απλα απλά να τα σπάσω κ να πληρώσω κανα 500αρικο;; τι μπορώ να κάνω ,;;
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δε σου ηρθε μηνυμα οτι εφτασες 80% της χρησης για να προβληματιστεις;

Εαν τωρα τηλεφωνικως σου ειπαν οτι θα συνεχισεις να εχεις μονολεπτη χρεωση, να παρεις τηλεφωνο και να ζητησεις να ακουσεις μαζι με τον υπαλληλο την ηχογραφηση . Διαφορετικα καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παραπλάνησε καθόλου διότι η μονόλεπτη χρέωση που ισχύει στα συμβόλαια είναι από όλες τις μεριές καλύτερη από την τρίλεπτη που είχες στο καρτοσυμβόλαιο .

Άρα μην προσςπαθείς να παραπλανήσης τον εαυτό σου. Δεν είναι αυτό η αιτία των υψηλών χρεώσεων.

όσο αφορά το σπάσιμο μπορείς να το σπάσεις όποτε θές πληρώνοντας τις συσκευές που πήρες.

 

Επίσης δεν κατάλαβα πως ακριβώς αφού πήγες ... την επόμενη μέρα στο κατάστημα παρόλα αυτά .... είχαν ήδη περάσει δυό μήνες.

Για γράψε μας πως γίνεται αυτό.

Πράγματι το δικαίωμα υπαναχώρησης ασκείται εντός 14 ημερών άρα η Vodafone καλώς αρνείται να σε επαναφέρει στην προηγούμενη κατάσταση μετά από 2 μήνες.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τα διατύπωσα σωστά κ σας μπέρδεψα. Δεν έχω πάρει καμία συσκευή απ αυτούς κ δεν έχουν περάσει 2 μήνες. Την επόμενη του τηλεφωνήματος πηγα στο κατάστημα να με ξαναγυρίσουν στο παλιό πρόγραμμα κ αρνήθηκαν λέγοντας ότι υποχρεούμαι να παραμείνω στο καινούριο για 2 μήνες. Μετά θα μπορώ να το αλλάξω. Ισχύει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τα διατύπωσα σωστά κ σας μπέρδεψα. Δεν έχω πάρει καμία συσκευή απ αυτούς κ δεν έχουν περάσει 2 μήνες. Την επόμενη του τηλεφωνήματος πηγα στο κατάστημα να με ξαναγυρίσουν στο παλιό πρόγραμμα κ αρνήθηκαν λέγοντας ότι υποχρεούμαι να παραμείνω στο καινούριο για 2 μήνες. Μετά θα μπορώ να το αλλάξω. Ισχύει αυτο;
Και τα 300 ευρώ που λες ποτέ πρόλαβαν να έρθουν

Εδώ κακά καλά μετάβαση ίσα που πρόλαβε να γίνει τα 300 ευρώ είναι από την προηγούμενη σου σύνδεση δεν εξιφιται αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα τπτ:

Για πες μας (ΑΝ θες να καταλάβουμε):

 

1) Ήσουν με #3# καρτοπρογράμματα και μετά από τηλέφωνό τους δέχτηκες να τα κάνεις (και τα #3#) συμβόλαια με +3€/#1# αριθμό: Θα είχες και επιδότηση συσκευής, την οποία ήδη αγόρασες με έκπτωση από κατάστημα Vodafone. Λες πως ΟΧΙ. Σωστά; Πότε έγινε αυτό; Ημερομηνία.

2) Το λογαριασμό με τα 300€ τον πήρες χτες/προχθές για αυτό και μας γράφεις εδώ (που σε πείραξε) . Σωστά; Πώς (τί γράφει) για τη συγκεκριμένη χρέωση; Ποιά η αιτιολογία της δηλαδή; Δε νομίζω να'ναι το ότι από 3λεπτη πήγες στην 1λεπτη min χρέωση. ΑΚΡΙΒΩΣ: Πόθεν προκύπτουν τα 300€; Μήπως από χρεώσεις που δε μας λες; (πχ από πολλές κλήσεις εκτός συμβολαίων {είναι και #3# τα "άτιμα" ! ! !} ή κάτι άλλο;)

3) Θες τώρα (Μετά από πόσο ΑΚΡΙΒΩΣ καιρό από την αλλαγή σε συμβόλαια: ΑΚΡΙΒΩΣ πες μας) να τα σπάσεις...ΟΚ...Δικός σου λόγος: Έχει κάποιες συμβατικές υποχρεώσεις το κάθε "συμβόλαιο": Για αυτό το λόγο λέγεται έτσι: Πχ έχει ρήτρα € από τη μεριά του πελάτη σε πρόωρη διακοπή του. Το έχεις διαβάσει το συμβόλαιό σου; ΑΝ όχι, διάβασέ το για ΑΝ είναι 500€ ή κάτι άλλο (για το: ΠΟΣΟΥΣ μήνες τελικά; : ΑΚΡΙΒΩΣ).

 

Αν δε μας τα πεις αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ (Και σωστά): ΔΕ μπορεί κανείς να σου πει τι να κάνεις.

Ότι δε τους συμφέρει ο καθένας που τηλεφωνικά αποδέκτηκε τη μετατροπή και δε του λένε καν για χρονικό διάστημα υπαναχώρησης είναι γεγονός.

 

Εσύ έχεις το πρόβλημα: ΑΝ δε το διευκρινήσεις (Καταλάβεις): ΔΕ θα το λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντός 14 ημερών από την ημέρα που συνάφθηκε η σύμβαση έχεις δικαίωμα οπισθοχώρησης εφόσον η σύμβαση έγινε από απόσταση ( στην περίπτωση σου από το τηλέφωνο ).

Αν δεν πήρες συσκευή δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Κατάγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. αν αρνηθούν να σε επιστρέψουν εντός 14 ημερών πίσω.

 

Όσο αφορά τον λογαριασμό πολλές φορές είναι για 2μήνες μια και το πάγιο προκαταβάλετται αλλά εν πάσει περιπτώσει πρέπει να τον κοιτάξεις αναλυτικά γιατί είναι τόσο μεγάλος.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κάποιος το securenet στη συσκευή του και αν αξίζει να το έχει κανείς. Ευχαριστώ
Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν χρειάζεσαι τις υπηρεσίες ή όχι.. Σε όσους έχουν red είναι δωρεάν... Εγώ προσωπικά το απενεργοποίησα και δωρεάν που το είχα δεν το ήθελα. Aν έχεις παιδιά ίσως σε βολέψει αν και πάλι πιστεύω θα υπάρχουν και δωρεάν λύσεις (αν δεν δικαιούσαι την υπηρεασία δωρεάν)

Τώρα για τον εντοπισμό της συσκευής επειδή εγώ έχω iPhone αν δεν κάνω λάθος δε λειτουργεί.. αλλά έτσι κι αλλιώς το Find my iPhone της apple κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.. όπως φαντάζομαι θα υπάρχει και για android. Η άλλη υπηρεσία για ιούς δεν ξέρω το θεωρώ περιττό για το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, πιο πολύ με ανησυχούσε αν θα καθυστερούσε το άνοιγμα των σελίδων του ίντερνετ αλλά από ότι βλέπω τις λίγες μέρες που το χρησιμοποιώ δε γίνεται κάτι τέτοιο. Θα το αφήσω πάντως σαν μια επιπλέον ασφάλεια πλοήγησης.

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσες μέρες που έχουν περάσει πες μας τελικά τι έγινε αν θέλεις μαζί και με τις πληροφορίες που ζητήθηκαν παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

 

βρίσκομαι στην κύπρο και το τηλέφωνο μου έχει συνδεθεί στην Cyta-Voda. Προσπαθώ να στείλω sms σε κινητό τουρκίας που βρίσκεται σε περιαγωγή στα κατεχόμενα αλλά ενώ τα μηνύματα στέλνονται κανονικά από εμένα ο παραλήπτης δεν τα λαμβάνει. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

(και οι δύο έχουμε iphone, αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

βρίσκομαι στην κύπρο και το τηλέφωνο μου έχει συνδεθεί στην Cyta-Voda. Προσπαθώ να στείλω sms σε κινητό τουρκίας που βρίσκεται σε περιαγωγή στα κατεχόμενα αλλά ενώ τα μηνύματα στέλνονται κανονικά από εμένα ο παραλήπτης δεν τα λαμβάνει. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

(και οι δύο έχουμε iphone, αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Νομιζω με Τουρκικα κινητα που ειναι απο τουρκικο παροχο που εχει θυγατρικη στα κατεχομενα δεν συνεργαζεται με καμια Κυπριακη εταιρεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με Τουρκικα κινητα που ειναι απο τουρκικο παροχο που εχει θυγατρικη στα κατεχομενα δεν συνεργαζεται με καμια Κυπριακη εταιρεια.

 

Ναι αλλά και εγώ Vodafone από την Ελλάδα έχω, δεν έχω cyta απλώς έτυχε να συνδεθώ σε αυτό το δίκτυο. Δηλαδή δεν μπορώ να στείλω μήνυμα επειδή ο παραλήπτης είναι στα κατεχόμενα με τουρκικό αριθμό τηλεφώνου;

Επίσης αυτό όντος ισχύει καμία κυπριακή εταιρεία δεν έχει roaming στα κατεχόμενα, όταν είχα πάει είχα συνδεθεί σε Vodafone Τουρκίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε και οι δύο iphone θα έπρεπε κανονικά να πηγαίνει με imessage το SMS αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε και οι δύο iphone θα έπρεπε κανονικά να πηγαίνει με imessage το SMS αυτόματα.

 

Το ξέρω αλλά δεν με αφήνει να του στείλω με iMessage μόνο text message με αφήνει.

 

Και το περίεργο είναι ότι όταν ήμουν κοντά στα σύνορα και συνδέθηκα σε τουρκικό δίκτυο το sms παραδόθηκε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα Κυπριακά δίκτυα δεν συνεργάζονται με το Τουρκικά. Αν δεν κάνω λάθος η Τουρκία δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη της Κυπριακής Δημοκρατίας άρα υπάρχει πρόβλημα ...

Από την άλλη στέλνοντας μήνυμα μέσω Τουρκικού δικτύου χρεώθηκες 0,35 ευρώ... βέβεα και από Κυπριακό να το έστελνες πάλι θα χρεωνόσουν.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Bασικα δεν υπαρχει τουρκικο κινητο σε περιαγωγη στα κατεχομενα.. Telsim και η KKTC Cell ειτε ειναι τουρκια ειτε στα κατεχομενα το ιδιο πραγμα ετσι δεν ειναι ?? Δεν μπαινει σε περιαγωγη εκτος αν συνδεθει στην Vodafone Cy η MTN..

"Telsim and KKTC Cell which is in an extension of Turkcell. Both of these companies are based in Turkey and are Turkish companies"

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά δεν με αφήνει να του στείλω με iMessage μόνο text message με αφήνει.

 

Και το περίεργο είναι ότι όταν ήμουν κοντά στα σύνορα και συνδέθηκα σε τουρκικό δίκτυο το sms παραδόθηκε κανονικά.

 

Να το θεμα,αλλα και αυτος δεν εχει ακοιχτο iMessage.Ας το ανοιξει αν μπορει τοτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Με κάλεσαν από τη vodafone, ενώ είμαι συνδρομητής σε άλλη εταιρεία και μου έκαναν την εξής προσφορά. Για μεταφορά οικογενειακού πακέτου με 4 κινητά και 1 σταθερό ένα πακέτο γύρω στα 160 ευρώ. Το περίεργο είναι ότι μου είπαν ότι μπρώ να εξοφλήσω το λογαριασμό εντελώς(!!!!) αν έχω κάθε μήνα αποδείξεις γύρω στα 250 ευρώ από τα σουπερμάρκετ (εκτός από τα Lidl). Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία; Ρωτάω με την έννοια ότι μοιάζει too good to be true....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Με κάλεσαν από τη vodafone, ενώ είμαι συνδρομητής σε άλλη εταιρεία και μου έκαναν την εξής προσφορά. Για μεταφορά οικογενειακού πακέτου με 4 κινητά και 1 σταθερό ένα πακέτο γύρω στα 160 ευρώ. Το περίεργο είναι ότι μου είπαν ότι μπρώ να εξοφλήσω το λογαριασμό εντελώς(!!!!) αν έχω κάθε μήνα αποδείξεις γύρω στα 250 ευρώ από τα σουπερμάρκετ (εκτός από τα Lidl). Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία; Ρωτάω με την έννοια ότι μοιάζει too good to be true....

 

Ειναι το Cashback,σε συνεργασια με το Pockee.Δηλαδη καταχωρεις προιοντα απο την λιστα τους.

Συνεργαζεται με σκλαβενιτη,μασουτη,αβ βασιλοπουλος και αλλα.

Αλλα το καθε προιον ειναι απο 10 λεπτα εως 30-40 λεπτα του ευρω.

Και αυτα μπορεις να τα συμψηφισεις με τον λογαριασμο.

Για μενα κοψε τα συμβολαια στα κινητα και κανε τα καρτοκινητο.

Αναλογα ομως με την χρηση σου.

Για μεταξυ τους επικοινωνια παντως η Vodafone δεν δινει πολλα λεπτα προς ιδιο δικτυο πλεον.Οι αλλες 2 δινουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με αγορές 2500 ευρώ τον μήνα ίσως καταφέρεις να πάρεις πίσω 160 ευρώ. Edited by Vasileios
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άρα είναι παραπληροφόρηση αυτό που μου είπαν τηλεφωνικά και ισχυρίζονται ότι θα το γράφει και το συμβόλαιο ότι 160€ λογαριασμού θα καλύπτονται από περίπου 250 € ψώνια στο σούπερ μάρκετ; Φαντάζομαι δεν έχω κάποια δέσμευση αν δεν υπογράψω τα συμβόλαια που θα μου στείλουν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...