Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο δεν είναι;:confused:

Και στις δύο περιπτώσεις δεν επικοινωνεί με το δίκτυο το κινητό.

 

σίγουρα είναι το ίδιο αποτέλασμα. Η ερώτησή μου ομως είναι πως μπορω να ξέρω αν ο χρήστης το εκλεισε ο ιδιος η απλα αν βρεθηκε εκτος δικτυου

Edited by nubby
Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνω ενα κινητο βγαινει αμεσως το μηνυμα "ο συνδρομητης θα ειδοποιηθει μολις το ανοιξει" Ειναι κλειστο η ειναι εκτος δικτυου?

Επισης, βγαινει μερικες φορες το "ο συνδρομητης που καλεσατε δεν ειναι διαθεσιμος". Αυτο τι σημαινει? Κλειστο η εκτος δικτυου?

 

Ισως ειναι κλειστο το κινητο.Οσο για οτι ο συνδρομητης δεν ειναι διαθεσιμος ειναι συνηθως η γραμμη απασχολημενη.Το ιδιο συμβαινει οταν παιρνω τον πατερα μου στο κινητο καμια φορα.Δευτερον επειδη τα δικαρτα κινητα δεν εχουν 2 κεραιες(το 90% ειναι dual stand-by και οταν μιλαει καποιος στο ενα νουμερο το αλλο ειναι απασχολημενο/εκτος δικτυου).

Αμα το ατομο που παιρνεις δεν εχει δικαρτο κινητο σημαινει οτι μιλαει.Σε αλλη εταιρεια λεει οτι ο συνδρομητης ειναι κατειλλημενος.Σε Vodafone οχι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι το ίδιο αποτέλασμα. Η ερώτησή μου ομως είναι πως μπορω να ξέρω αν ο χρήστης το εκλεισε ο ιδιος η απλα αν βρεθηκε εκτος δικτυου

 

Αν θες να δεις πότε συνδέεται στείλε ενα sms και βάλε να πάρεις αναφορά παράδοσης.Μολις το ανοίξει θα παει στο sms και θα ειδοποιηθείς και εσύ.:lol:

 

Γκομενοδουλειά; :ninja:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις πότε συνδέεται στείλε ενα sms και βάλε να πάρεις αναφορά παράδοσης.Μολις το ανοίξει θα παει στο sms και θα ειδοποιηθείς και εσύ.:lol:

 

Γκομενοδουλειά; :ninja:;)

 

:D οχι, δεν ειναι γκομενοδουλεια!

 

Απλα αναρωτιομουν τι σημαινουν τα μηνυματα. Εχω παρει φιλο και λεει δεν ειναι διαθεσιομς και αλλες φορες λεει θα ειδοποιηθει οταν το ανοιξει. Ηθελα να δω αν μπορεις να καταλαβεις αν ο χρηστης το εχει κλειστο η εαν ειναι εκτος δικτυου

Link to comment
Share on other sites

:D οχι, δεν ειναι γκομενοδουλεια!

 

Απλα αναρωτιομουν τι σημαινουν τα μηνυματα. Εχω παρει φιλο και λεει δεν ειναι διαθεσιομς και αλλες φορες λεει θα ειδοποιηθει οταν το ανοιξει. Ηθελα να δω αν μπορεις να καταλαβεις αν ο χρηστης το εχει κλειστο η εαν ειναι εκτος δικτυου

 

Κάνε αυτό μέ τό sms!Αν το έχει ανοιχτό θα έρθει ειδοποίηση παραλαβής.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας συνφορουμίτες!

Μην ξέροντας πού θα ήταν πιο σωστό να αναρτήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω πολύ τους τελευταίους μήνες υπερβολικά πιο συχνά το αναρτώ εδώ καθώς μου είπαν κι άλλοι φίλοι και στη δουλειά που τυχαίνει να έχουν Vodafone ότι τελευταία τους συμβαίνει συχνότατα.

Ενώ παίρνω τηλέφωνο σε τηλεφωνικά νούμερα κινητών φίλων ξαφνικά διακόπτεται η συνομιλία χωρίς όπως με διαβεβαιώνουν να το κλείνουν ούτε εκείνοι ούτε εγώ.

Το πρώτο που σκέφτηκα είναι μήπως φταίει η οθόνη αφής του κινητού και κατά λάθος με το πρόσωπο ακουμπάω στο σημείο όπου είναι το εικονικό κουμπί αφής τερματισμού της κλήσης..Όμως ψάχνοντας στο μενού δεν έχω κάποια ρύθμιση ενεργοποιημένη για να πατιούνται πλήκτρα κατά τη διάρκεια μιας κλήσης..Αν ξέρετε στα Android κινητά αν υπάρχει κάτι τέτοιο πείτε μου να το αποεπιλέξω..

Μετά μου είπαν και κόσμος με κινητά χωρίς αφή ότι στο δίκτυο τελευταία τους παρουσιάζεται και σε αυτούς το ίδιο..

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως φταίει και το δίκτυο;Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα αναφορές για παρόμοια προβλήματα σε κινητά όμως IPhone κυρίως..Εμένα είναι ένα Samsung Duos GT-S7582 με εκδοση λειτουργικού την 4.2.2 που είχε από τη "μαμά" του η συσκευή.Επίσης άλλα κουλά που συμβαίνουν ανοίγει κατά τη διάρκεια της κλήσης η ανοικτή ακρόαση ή το bluetooth.... ή να μικροφωνίζει και να ακούω αντίλαλο στη κλήση την φωνή μου(Το τελευταίο συμβαίνει από τότε που ημουν και στην Cosmote!!)

Πώς το λύνω το πρόβλημα;Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε σας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, πιστεύω πως τίποτα από όλα αυτά δεν έχει να κάνει με το δίκτυο, εκτός ίσως από την ποιότητα κλήσης που αναφέρεις στο τέλος(μικροφωνίζει κλπ) που ίσως είναι λογικό κάποιες στιγμές αν δεν είναι καλό το δίκτυο στο σημείο που είσαι.

 

Ερώτηση κρίσεως. Φοράς κάποιο screen protector;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις κλησεις με ανοικτη ακροαση....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν καλείς

ή και όταν σε καλούν;

Με τί εταιρείας κινητά συμβαίνει;

α) Συνήθως όταν καλώ εγώ..

β) Αν εννοείς εταιρίας παρόχου κινητής με Vodafone καρτοσυμβόλαιο αλλά και καρτοτηλέφωνα Cosmote και Vodafone...με Wind δεν ξέρω αν έχει κάποιος από τους γνωστούς μου..(Η φορητότητα μπερδεύει τη μαντεψιά)

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πρώτη φάση, πιστεύω πως τίποτα από όλα αυτά δεν έχει να κάνει με το δίκτυο, εκτός ίσως από την ποιότητα κλήσης που αναφέρεις στο τέλος(μικροφωνίζει κλπ) που ίσως είναι λογικό κάποιες στιγμές αν δεν είναι καλό το δίκτυο στο σημείο που είσαι.

 

Ερώτηση κρίσεως. Φοράς κάποιο screen protector;

...Όχι ποτέ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε να κανεις κλησεις με ανοικτη ακροαση....
...Ενδιαφέρουσα ως σκέψη αλλά μου το αιτιολογείς αν σου είναι εύκολο;Με ποιο σκεπτικό το λες.;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ελεγες οτι μπορει να διακοπτεται η κληση απο την αφη του τηλεφωνου με το προσωπο....αν και δυσκολο......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με την ταυτότητα σου σε κατάστημα. Θα σου έρθει ταχυδρομικά. Οι αναπάντητες δεν χρεώνονται οπότε δεν καταγράφονται. Edited by Vasileios
Διόρθωση λάθους
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω στο καρτοκινητό μου πάντα έπαιρνα αναλυτικη μεσω της φορμας επικοινωνίας κανονικά χωρις να τρέχω σε καταστημα.Στην φορμα εγραφα παρακαλω να μου στειλετε αναλυτικη κατασταση κλησεων απο ταδε μεχρι ταδε για τον αριθμο χχχχχ Ο αριθμος ειναι ταυτοποιημενος στο ονομα ταδε με ΑΤ χχχχχ και αφμ χχχχχχ και παντα ερχοταν με το ταχυδρομειο το πολυ σε 10 μερες.Αυτο εκανα και μεχρι περσι τον Ιούνιο.Ετσι απεφευγα να τρεχω σε καταστημα για ψυλλου πηδημα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ο πατέρας μου είχε εταιρική σύνδεση στη vodafone με 3 νούμερα. Δυστυχώς απολύθηκε από την δουλειά του και τώρα πρεπει να κάνει άλλη σύνδεση.

Ο ίδιος προτιμάει να τα κάνει καρτοκινητή αλλά στην cosmote του είπανε πως από την στιγμή που είχε κάνει σύνδεση δεν μπορεί να το γυρίσει σε κάρτα. Στέκει αυτό?

Και κάτι άλλο. Μπορεί με φορητότητα να "εκβιάσει" τις εταιρίες για μια καλύτερη προσφορά? Και αν ναι, τι να προσέχει?

Link to comment
Share on other sites

μετά από 3 χρόνια, είμαι ξανά vodafone. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ενεργοποιήσω μία δωρεάν υπηρεσία που είχε παλιά, που μου ερχόταν sms με τα ονόματα των επαφών μου που είχα στο facebook και είχαν γενέθλια. Απλά δεν θυμάμαι πως ενεργοποιείται η υπηρεσία αυτή...αν υπάρχει ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρόλο που υπηρεσία ΔΕΝ υπάρχει πλόν...εγώ λαμβάνω κανονικά sms

Βέβαια έρχονται sms με τα ονόματα που είχα τότε στην λίστα του facebook.

 

REMINDERS γράφει το sms.

 

 

όλα τα δωρεάν και τα καλά τα κόβουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

 

έχω ένα 24 μηνο συμβόλαιο με επιδότηση συσκευής...200 ευρώ.

 

 

ας πόύμε ότι σε κάποια φάση αλλάζουν τους όρους και μου λένε ότι μπορώ να φύγω στον επόμενο μήνα Ατελώς.

 

 

τι σημαίνει στην πράξη αυτό???

 

Φεύγω δίνοντας τα 200 ευρώ ή δίνοντας μέρος τους ή χωρίς να δώσω τίποτα?

 

 

διότι έχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

 

έχω ένα 24 μηνο συμβόλαιο με επιδότηση συσκευής...200 ευρώ.

 

 

ας πόύμε ότι σε κάποια φάση αλλάζουν τους όρους και μου λένε ότι μπορώ να φύγω στον επόμενο μήνα Ατελώς.

 

 

τι σημαίνει στην πράξη αυτό???

 

Φεύγω δίνοντας τα 200 ευρώ ή δίνοντας μέρος τους ή χωρίς να δώσω τίποτα?

 

 

διότι έχω μπερδευτει.

 

Να φύγεις ατελώς ενώ έχεις πάρει συσκευή, ξέχνα το. Το πόσο θα δώσεις εξαρτάται πόσο καιρό έχεις από τη σύναψη του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα κάνει καρτοσυμβόλαιο με τη Vodafone πριν από δύο χρόνια, πιο συγκεκριμένα είχα ένα business κάτι με 25% έκπτωση στο πάγιο στην τελική τιμή των 22~ ευρώ.

 

Τον Αύγουστο θα μου έληγε το καρτοσυμβόλαιο και περίμενα πως τις τελευταίες μέρες θα με έπαιρναν τηλ για ανανέωση με νέα προσφορά. Καθώς πίστευα ότι άμα με έπαιρναν αυτοί και όχι εγώ θα μου έκαναν καλύτερη προσφορά περίμενα απλά τσεκάροντας στο site, στο οποίο μου έλεγε πως δεν δικαιούμαι ακόμα ανανέωση στο καρτοσυμβόλαιο - παρά μόνο μία φορά 2-3 μέρες εφ' όσον είχε λήξει το συμβόλαιο στην οποία είχα τη δυνατότητα να ανανεώσω με 0% έκπτωση στο πάγιο ή έκπτωση 0 ευρώ (!) για νέα συσκευή και αφού έκανα refresh τη σελίδα μου έλεγε πάλι ότι δεν δικαιούμαι ανανέωση.

 

Δεκαπέντε μέρες αργότερα μου μπήκαν κανονικά τα λεπτά και τα mb κλπ και ο λογαριασμός μου ήρθε 28~ ευρώ δηλαδή χωρίς την έκπτωση, για το οποίο δεν είχα ενημερωθεί, ενώ πίστευα ότι θα χρεωθώ 22~ ευρώ. Στον επόμενο λογαριασμό υπήρχε νέα αύξηση στα 32~ ευρώ και πήγα στο κατάστημα να ρωτήσω γιατί. Έχω διαβάσει στο εεττ ότι για τυχόν αύξηση πρέπει να υπάρχει ενημέρωση ένα μήνα νωρίτερα. Στο κατάστημα μου είπαν ότι για τις συνδέσεις business - την οποία κανονικά δεν θα πρεπε να δικαιούμαι γιατί την είχα κάνει όταν ήμουν φοιτητής- δεν είναι υπεύθυνοι αυτοί αλλά έπρεπε να πάρω τηλέφωνο. Στο τηλέφωνο που μίλησα μου έκανε την ίδια προσφορά με πριν.

 

Αποφάσισα να μη τη δεχτώ τότε ενώ είχα απλήρωτους τους 2 τελευταίου λογαριασμούς (62~ ευρώ) και να κοιτάξω για άλλη εταιρία, τελικά πήγα στη wind που έδωσα 30~ ευρώ για φορητότητα και μετά από μισή ώρα με πήραν από τη vodafone. Στο τηλέφωνο τους είπα ότι δεν είχα καμία ενημέρωση και ότι είναι παράνομες οι αυξήσεις που μου κάνανε και η υπάλληλος απόρησε που περίμενα από τη vodafone να με ενημερώσει και αρνήθηκε το γεγονός ότι από 28~ στα 32~ είναι αύξηση καθώς 32~ είναι η κανονική τιμή του καρτοσυμβολαίου και ότι τα η χρέωση των 28~ ευρώ ήταν λάθος για κάποιο λόγο που δεν μπορούσε να εξηγήσει. Προφανώς οι λογαριασμοί αποδεικνύουν ότι η αρχική τιμή ήταν 28~ και τελικά μου έκανε προσφορά το ίδιο πρόγραμμα στα 12 ευρώ με φπα κλπ(!!!) και της είπα ότι θα το σκεφτώ και θα την πάρω την επόμενη μέρα τηλ.

 

Τελικά αποφάσισα να συνεχίσω κανονικά τη μεταφορά σε wind καρτοκινητή - η οποία ολοκληρώθηκε επιτυχώς - και να αφήσω απλήρωτους τους λογαριασμούς και την επόμενη με πήρε 15 φορές τηλ ο ίδιος αριθμός αλλά δε το σήκωσα. Δεν ξέρω άμα ήθελε να μάθει αν θα επιλέξω την προσφορά της ή ήθελε να μου πει κάτι για το χρέος. Γενικά έχω λεφτά να το πληρώσω αλλά επειδή έχω πληρώσει 3-4 φορές τέλη επανασύνδεσης γιατί πλήρωνα από paypal τελευταία στιγμή και αργούσαν να το περάσουν σαν πληρωμένο, μία φορά μου χε βγει για ένα μήνα διπλός λογαριασμός και γενικά με νευρίασαν με την αύξηση τιμών έλεγα να μη το κάνω προς το παρών.

 

Το χρέος είναι 62~ ευρώ για 2 μήνες αφού είχε λήξει το συμβόλαιο και έκανα τη φορητότητα στα μέσα του μήνα. Θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση που το ποσό είναι μικρό - σε κάποιο site είχα δει ότι για τέτοιο ποσό δεν κάνουν τίποτα.

 

Ευχαριστώ

Edited by azer123
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, έχει σημασία να καταλάβεις ότι δεν έγινε αύξηση, αλλά κόπηκε η έκπτωση που σου είχαν δώσει. Δεν έχει καμία σχέση με τις αυξήσεις που κάνει, τις ανακοινώνει, και έχεις το δικαίωμα να φύγεις χωρίς να πληρώσεις κάτι.

 

Θεωρώ πως αν ήθελες να το συνεχίσεις, ήταν λάθος να εμπιστευθείς το site, καθώς αν τους πάρεις τηλέφωνο ,99% θα σου έκαναν έκπτωση. Αν όχι, με την απειλή φορητότητας ή μετατροπής σε καρτοκινητό, 100%.

 

Αν έχεις τα χρήματα όπως είπες, θα σε συμβούλευα να το πληρώσεις. Παλαιότερα δεν θα ήταν τόσο πρόβλημα ίσως να μείνει έτσι. Τώρα όμως έχει ανακοινωθεί ότι φτιάχνουν κάτι σαν "Τειρεσία", όπου αν χρωστάς δεν θα σε εξυπηρετεί καμία εταιρεία γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρξει καποιο προβλημα με την οφειλη σου θα πρεπει να ειναι απο 200€ και πανω.Οποτε δεν σε αγχωνει κατι αλλα καλο ειναι σιγα σιγα να βαλεις σε μια σειρα την οφειλη σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα εχω ενα οικογενειακο πρπγραμμα με 2 αριθμους red 1 οπου ληγει 31/1/2017.Ποια ειναι η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω για να κανω αποσυνδεση και να γυρισουν σε καρτες CU και οι 2 αριθμοι;δεν θελω να πληρωσω το αναποσβεστο ποσο ουτε να μου εκδοθει καινουριος λογαριασμος με τις κανονικες χρεωσεις των προγραμματων.Ποτε θα πρεπει να την ξεκινησω την διαδικασια;ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Είμαι πελάτης vodafone cu καρτοκινητης.

 

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει, εάν υπάρχει τρόπος, software σε android, ή κάτι άλλο που να μου δώσει την δυνατότητα να καταγράψω τα μηνύματα που υπάρχουν και έχω ακούσει ήδη στον τηλεφωνητη vodafone 121.

 

Υπάρχει ανάγκή να αποθηκέυσω τα μηνύματα αυτά πριν διαγραφούν μετά την παρέλευση 3 ημερών.

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...