Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τηλεφωνείς στην εταιρεία σου, τους λες τον αριθμό σου, σου κάνει μια εξακρίβωση στοιχείων και σου δίνουν το puk
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι προβλημα απο τη πλευρα του παραληπτη, λογω καλυψης δικτυου, δεν ειναι κατι που αφορα εσενα. και ειναι κατι απολυτως φυσιολογικο. Αν δε παραδοθει ολοκληρο το κειμενο, του ερχεται και ενα δευτερο μηνυμα, λιγο αργοτερα ολοκληρο

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 8/256

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. το προβλημα ομως ειναι οτι στελνω καποιο μηνυνα και ο παραληπτης παιρνει το μισο. κοβεται το μηνυμα στη μεση και μπαινει κατι που ειχα στειλει ενα μηνα πριν. δεν ξερω αν ειναι κατανοητο αυτο που λεω...

για να γινει πιο ξεκαθαρο.

στελνω εγω μηνυμα :

αυριο δουλευεις? θα παμε για καφε?

 

και ο παραληπτης δεχεται κατι τετοιο:

αυριο δουλευεις? θα παεχθες ειχα πολυ δουλεια και δεν μπορεσα να ερθω.

 

συγχωνευεται το μηνυμα που στελνω με πιο παλια μηνυματα....

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει μηπως κανεις να μου πει αν μπορω να αγορασω συσκευη κινητου με δοσεις απο vodafone και να ερχεται η δοση καθε μηνα στο λογαριασμο τ σπιτιου ιντερνετ vodafone που εχω??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει μηπως κανεις να μου πει αν μπορω να αγορασω συσκευη κινητου με δοσεις απο vodafone και να ερχεται η δοση καθε μηνα στο λογαριασμο τ σπιτιου ιντερνετ vodafone που εχω??

 

ευχαριστω

 

Αυτο το κανει η Cosmote να πληρωνεις δοση κινητου μεσο του λογαριασμου τηλεφωνου (Δεν ξερω αν το κανει ακομα ) Στην βονταφον δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

αν στο δικο σου κινητο το σταλμενο μηνυμα ειναι ενταξει τοτε ειναι θεμα του αλλου, που αν δεν ειναι λογω δικτυου τοτε πρεπει να σβησει κανενα μηνυμα γιατι εχει γεμισει η μνημη!!

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 8/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,

Το Smartphone μου παίρνει 2 κάρτες sim αναρωτίεμε αν γίνεται το φοιτητικό ιντερνετ να το έχω στο smartphone αν αφαιρέσω την sim κάρτα από το στικάκι που έχω για να πιάνει νετ το λάπτοπ και την βάλλω στο smartphone θα πιάνει αν ανοίξω τα data ίντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις σαν κάρτα δεδομένων αυτή της VF και σαν APN βάζεις το internet και θα έχεις πρόσβαση

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή την sim μπορώ να την κόψω και να την κάνω micro sim για το κινητό και θα μπορώ να έχω τα 4gb μήνα στο κινητό;

Ακριβώς! Κάρτα δεδομενων είναι απλά δεν υποστηρίζει κλήσεις. Θα παίζει μια χαρά και στο κινητό. Από τη μία κάρτα θα κάνεις κλήσεις και από την άλλη δεδομένα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Κάρτα δεδομενων είναι απλά δεν υποστηρίζει κλήσεις. Θα παίζει μια χαρά και στο κινητό. Από τη μία κάρτα θα κάνεις κλήσεις και από την άλλη δεδομένα

 

Είσαι σίγουρος για αυτό; :

Κάρτα sim μόνο για internet (από στικάκι) που βάζεις στη θέση sim ενός κινητού ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ;

Ήξερα ότι κάρτα sim με δυνατότητα φωνής που βάζεις στο στικάκι μπορεί να κατεβάζει data στον υπολογιστή.

 

Συμβαίνει και το αντίστροφο;

Ενδιαφέρον γιατί, αν είναι έτσι, όποιος θέλει μόνο data στο κινητό (ή έστω στην 1 θέση dual sim κινητού) μπορεί να γλιτώνει το φόρο κινητής 12%, καθώς δεν χρεώνει φόρο κινητής η data sim.

 

Όπως γλιτώνει και άλλα (από sim φωνής) πχ daily internet 1€ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανονικά βάζοντας το σωστό APN

 

Αυτά δλδ:

Δημιουργια προφιλ ο αριθμός κλήσης είναι πάντα *99#

Static APN

Cosmote APN: internet

Wind APN: gint.b-online.gr

Vodafone University Mobile Internet/συμβόλαια APN: internet

Vodafone KartoInternet APN: web.session

Vodafone καρτοκινητά APN: webkarta.vodafone.gr

 

Skype, Viber κλπ Voip κανονικά;

Και tethering από το κινητό με τη data sim κανονικά, έτσι;

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνουμε στο μενού, Ρυθμίσεις- Δίκτυα – Tethering & Δίκτυα – Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας- Ονόματα σημείου πρόσβασης :

 

ΟΝΟΜΑ: VODAFONE

APN: – internet.vodafone.gr ή webonly.vodafone.gr

Username: – {κενό}

Password: – {κενό}

MCC=202

MNC=05

Τύπος APN =default

DNS: – 213.249.17.10, 213.249.17.11

 

Αυτές ειναι οι ρυθμήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δλδ:

Δημιουργια προφιλ ο αριθμός κλήσης είναι πάντα *99#

Static APN

Cosmote APN: internet

Wind APN: gint.b-online.gr

Vodafone University Mobile Internet/συμβόλαια APN: internet

Vodafone KartoInternet APN: web.session

Vodafone καρτοκινητά APN: webkarta.vodafone.gr

 

Skype, Viber κλπ Voip κανονικά;

Και tethering από το κινητό με τη data sim κανονικά, έτσι;

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

Ακριβώς.

Skype, Viber και USB/WiFi Tethering από το κινητό δουλεύουν κανονικά.

 

Πηγαίνουμε στο μενού, Ρυθμίσεις- Δίκτυα – Tethering & Δίκτυα – Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας- Ονόματα σημείου πρόσβασης :

 

ΟΝΟΜΑ: VODAFONE

APN: – internet.vodafone.gr ή webonly.vodafone.gr

Username: – {κενό}

Password: – {κενό}

MCC=202

MNC=05

Τύπος APN =default

DNS: – 213.249.17.10, 213.249.17.11

 

Αυτές ειναι οι ρυθμήσεις ;

 

Στο APN θα βάλεις μόνο internet

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανονικά σε κινητό με δεύτερη κάρτα φωνής. Προσοχή όμως γιατί σε κάποια κινητά (Alcatel 997D) η κάρτα δεδομένων παίζει σε συγκεκριμένη θέση (sim1) και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα με τη κάρτα φωνής (Cosmote) στη θέση 2 να χάνω αρκετά τηλεφωνήματα (η ειδοποίηση ερχόταν με μήνυμα κατόπιν). Δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο δίκαρτο για να ξέρω αν έτσι δουλεύει και σε άλλα κινητά
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν και βλέπω δεν υπάρχει πολύ ενδιαφέρον μάλλον λόγω λειτουργικού να πω ότι μετά απο Mail που τους έστειλα μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και πως εργάζονται για την επίλυση του. Και ναι πλέον δουλευει, μόνο που έχεις τις εξής 3 επιλογές ανανέωση, napster ( για εγγραφή ) και ενημέρωση για το πας παντού πουθενά για τα υπόλοιπα.

Και αναρωτιέμαι ειναι ανίκανοι αδιάφοροι η και γω δεν ξέρω τι.

Ντροπή τους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
επειγον. ξερει καποιος καποιο τηλεφωνο για την φορητοτητα. εχω κανει αιτηση cosmote για αλλα θελω να μιλησω και στην vodafone., ειναι για τον πεθερο μου που ειναι vodafone kai παει cosmote. σταθερο εαν γινεται γιατι δεν ειμαι συνδρομητησ vodafone.
Link to comment
Share on other sites

επειγον. ξερει καποιος καποιο τηλεφωνο για την φορητοτητα. εχω κανει αιτηση cosmote για αλλα θελω να μιλησω και στην vodafone., ειναι για τον πεθερο μου που ειναι vodafone kai παει cosmote. σταθερο εαν γινεται γιατι δεν ειμαι συνδρομητησ vodafone.

 

πας google, βάζεις φορητοτητα+cosmote+τηλ και στα τοπ αποτελέσματα θα βρεις αυτό που ψάχνεις, μην τα θέλεις όλα έτοιμα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.Προσπαθώ να βάλω στο τηλέφωνο (Lumia 530 dual sim) 2η κάρτα sim που είναι μόνο data (vodafone 4sharing) αλλα δεν τα καταφέρνω .καποιος γνώστης να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε το apn σε σκετο internet και θα εισαι οκ!
Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...