Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Paypal όντως δεν υπάρχει σαν επιλογή από τη σελίδα. Δοκίμασα να κάνω μια ανανέωση, αφού συνδέθηκα με το λογαριασμό μου στην σελίδα. Δεν βρήκα κάτι περίεργο. Τα στοιχεία της κάρτας πάντα τα ζητάει, δεν είναι παράξενο. Τίποτα άλλο για εγγραφή δεν ζήτησε. Ίσως είναι θέμα της τράπεζας αυτό. Εκτός αν εννοείς ότι δεν έχεις λογαριασμό στο my Vodafone, και σε ρώτησε αν θέλεις να κάνεις. Αυτό είναι κάτι άσχετο, και σίγουρα όχι τόσο αποτρεπτικό για την ανανέωση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σε Vodafone καρτοσυμβόλαιο υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής με paypal.

Για καρτοκινητό επίσης στο site υπάρχει κανονικά. Με εγγραφή πάντα. Ποτέ δεν υπήρχε χωρίς εγγραφή ώστε να σταματησει τώρα.....

Edit

στο http://www.vodafone.gr δεν δέχεται PayPal Άρα δεν γίνεται για καρτοκινητο Vodafone ενώ για cu γίνεται.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως λειτουργεί κανονικά φίλε. Εγώ πλήρωσα λογαριασμό σταθερής χθες μέσω PayPal από την εφαρμογή.

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε σταθερη δουλευει. Εχω και πληρωσα και εγω.

 

Το Paypal όντως δεν υπάρχει σαν επιλογή από τη σελίδα. Δοκίμασα να κάνω μια ανανέωση, αφού συνδέθηκα με το λογαριασμό μου στην σελίδα. Δεν βρήκα κάτι περίεργο. Τα στοιχεία της κάρτας πάντα τα ζητάει, δεν είναι παράξενο. Τίποτα άλλο για εγγραφή δεν ζήτησε. Ίσως είναι θέμα της τράπεζας αυτό. Εκτός αν εννοείς ότι δεν έχεις λογαριασμό στο my Vodafone, και σε ρώτησε αν θέλεις να κάνεις. Αυτό είναι κάτι άσχετο, και σίγουρα όχι τόσο αποτρεπτικό για την ανανέωση.

Sent from my Galaxy S10e

 

Εχω λογαρισμο στο my Vodafone. Η φαση ειναι οτι ΤΩΡΑ μπορεις να κανεις ανανεωση χωρις να εισαι γραμμενος στο my vodafone.

Για δοκιμασε σε ενα browser που δεν εχεις αποθηκευμένο το login σου να δεις.

 

Σε Vodafone καρτοσυμβόλαιο υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής με paypal.

Για καρτοκινητό επίσης στο site υπάρχει κανονικά. Με εγγραφή πάντα. Ποτέ δεν υπήρχε χωρίς εγγραφή ώστε να σταματησει τώρα.....

Edit

στο http://www.vodafone.gr δεν δέχεται PayPal Άρα δεν γίνεται για καρτοκινητο Vodafone ενώ για cu γίνεται.

 

Αυτο εκανα στην τελικη και εγω. Το "γυρισα" σε CU και εκανα ανανεωση εκει και ησυχασα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στον browser σε κατάσταση ανώνυμης περιήγησης, και προχωράει κανονικά σε ανανέωση χωρίς να ζητήσει τίποτα, πέρα από τα στοιχεία της κάρτας φυσικά. Για αυτό σου ξαναλέω, μήπως αυτό που σου ζήτησε έχει να κάνει με την τράπεζά σου.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο "μυστήριο" (:lol:) λόγο η Vodafone σιωπηλά και χωρίς καμία προειδοποίηση σταμάτησε την υπηρεσία ανανέωσης καρτών μέσω Paypal στο site της στους εγγεγραμμένους χρήστες και μη.

 

Η αναφορά στην Paypal λείπει και στους Όρους Χρήσης όπου βλέπουμε μονο Mastercard / Visa πράγμα που σημαίνει ότι δεν πρόκειται για ένα "λάθος" στον κώδικα του site αλλά για μια εσκεμμένη αλλαγή. Η εφαρμογή "υποστηρίζει" ακόμα Paypal "στα χαρτιά" αφού μετά από αρκετές δοκιμές έβγαζε μήνυμα λάθους.

 

Δοκιμάζοντας ανανέωση μέσω κάρτας και μετά την εισαγωγή των στοιχείων μου (πράγμα που έχω να κάνω ΧΡΟΝΙΑ) ζητούσε κάτι σαν "εγγραφή" για ποιον συνουσιασμένο λόγο, δεν ξέρω... Αρνούμενος την εγγραφή η συναλλαγή δεν έγινε και τώρα...είμαι χωρίς υπόλοιπο στο κινητό. I can live μέχρι την Δευτέρα οπού θα κάνω αλλαγή σε Cosmote.

 

Ελπίζω με τα 2,9 λεπτά που γλυτώνουν από κάθε transaction fee των 10€ , να γίνουν ακόμα πλουσιότεροι και να λύσουν όλα τα οικονομικά τους προβλήματα σαν εταιρία.

 

 

εχεις απολυτο δικιο και σε μενα τα ιδια κανει εδω και ενα μηνα .εχει μονο τα στοιχεια τισ καρτα μου να βαλω για ανανεωση ενω παλαιοτερα με το paypal γινοταν κατευθείαν η ανανεωση. μαλακ...ς τισ vodafon

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ανανέωση σε 2 cu νούμερα με Paypal κανονικά. Η επιλογή υπάρχει και στο my cu app και στο my Vodafone. Λείπει από το site. Δεδομένου ότι τα περισσότερα καρτοκινητά είναι λογικά cu, μου φαίνεται αδιανόητο να έχουν κόψει το Paypal μόνο από τα απλά καρτοκινητά, δεδομένου πως από τα cu το όφελος από την προμήθεια του Paypal που θα γλίτωναν θα ήταν μεγαλύτερο. Δεν θα απέκλεια την πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο λάθος στο σύστημά τους...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Εδω και αρκετο καιρό, καθε 30 λεπτα κλεινει η τηλεφωνική γραμμή (ενώ μιλάω). VOIP ειναι η συνδεση πανω σε ένα ZTE. Το ιδιο με ασύρματο ή σταθερό τηλέφωνο.

 

Απο την Vodafone μου εχουν πει και κάνει μέχρι τωρα:

 

1. Κάτι στον router, χωρις αποτέλεσμα

 

2. Αντικατάσταση router, χωρίς αποτέλεσμα

 

3. Μολις μου είπαν οτι ΝΑΙ γινεται καθε 30 λεπτα αποσύνδεση για "λογους ασφαλείας" απο το "κεντρο". Αρα γιατι μου αλλαξαν router;

 

Και έτσι λένε ειναι, δεν μπορεί να γίνει κατι. Επειδή δεν το έχω ξαναακούσει, και επειδή δεν βρήκα κατι ψάχνοντας, αν καποιος γνωρίζει κατι πάνω σε αυτο ...

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις να με πει απο καρτοκινητο vodafone se cu .τι χρειαζεται ..?

 

Κάλεσε στο 1266.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας.Εδώ και αρκετό καιρό κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας μέσω κάρτας. Ξαφνικά βλέπω στις κινήσεις του λογαριασμού μου δύο παραπάνω ανανεώσεις χρόνου που δεν έχω κάνει. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος το σύστημα και να με χρέωσε παραπάνω ανανεώσεις χρόνου ομιλίας χωρίς να το ξέρω.; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Εδώ και αρκετό καιρό κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας μέσω κάρτας. Ξαφνικά βλέπω στις κινήσεις του λογαριασμού μου δύο παραπάνω ανανεώσεις χρόνου που δεν έχω κάνει. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος το σύστημα και να με χρέωσε παραπάνω ανανεώσεις χρόνου ομιλίας χωρίς να το ξέρω.; ευχαριστώ

 

Μιλάς με την Τράπεζα σου, πρέπει να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας, έχετε υπ ' όψιν αν μπορώ να ζητήσω επανενεργοποίηση δυο παλιών μου καρτοκινητών αριθμών όσο και να κοστίζει ? Μπορεί να έχουν περάσει και 2 χρόνια σε "ακινησία".

Όταν τα καλώ , στο ένα νούμερο ακούγεται μύνημα "ο αριθμός δεν χρησιμοποιείται" και στο άλλο ακούγεται "ο συνδρομητής δεν δέχεται προσωρινά κλήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο ίσως ναι, το πρώτο οχι.

Γενικά μπορείς να ανακτήσεις αριθμό μέσα σε 6 μήνες από την ημερομηνία που έληξε.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα καταστημα ή θα καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών.

Αν δεν πέρασαν 19 μήνες από την τελευταία ανανέωση ( 6 μήνες από την απενεργοποίηση του αριθμού ) θα τα πάρεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς αν καρτοκινητά σε vodafone παίρνουν κανονική public IP ή παίζει CGNAT;

Σκεφτόμαστε να ακυρώσουμε τη fothnet στο χωριό και να βάλουμε ένα 4G router για κάμερες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω μια σύνδεση 24ρα Vodafone στο σταθερό καί έχω περασμένο το έξτρα πακέτο πρόσβασης στα κανάλια novasports από ένα boxακι που δίνουν μέσω ίντερνετ.

 

Λοιπόν μου κάνει το εξής. Ενώ κάθε μέρα κάθε ώρα δεν έχω θέματα πέραν από ελάχιστα σπασίματα (μπορεί να ειναι ένα στιγμιαίο ανά 1-2 ώρες), όταν όμως παίζει ντέρμπι ελληνικό κολλάει απίστευτα. Το παράλογο είναι ότι πχ παίζει χθες παοκ ολυμπιακός στο novasports 1 και κολλάει φριζαρει τα κλασσικά όμως τα υπόλοιπα κανάλια πχ novasports 2 η ανεξάρτητα τα ξένα τα ντοκιμαντέρ τα παιδικά όλα παίζουν χωρίς πρόβλημα. Πως γεναν αυτό??? Να πω ό,τι έχω πρόβλημα στο ίντερνετ ΜΟΥ θα κολλούσαν όλα. Εμένα μου κολλάει μόνο το κανάλι πού δείχνει ντέρμπι και μόνο την ίδια ώρα. Μόλις είχε αρης Αεκ το ίδιο. Την προηγούμενη βδομάδα πάλι το ίδιο. Δεν έχει και sd κανάλι είναι μόνο HD να κατέβαζα την ανάλυση.

 

Αυτό είναι πρόβλημα του παροχου?Είναι κάτι

''μπακαλιστικα θα το πω βαλαν πολλούς συνδρομητές στο δίκτυο τους κάι επειδή όλοι μπαίνουν ίδια ώρα για τα ματς μπουκώνει το σύστημα '', υφίσταται κάτι τέτοιο?? Το έχει συναντήσει κάνεις? Πήρα στο τεχνικό περίμενα καμία ώρα μέχρι έκλεισε είπε θα πάρει αυτός.... Ξαναπαίρνω τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ρυθμιστεί σωστά το multicast. Είναι γνωστό θέμα και πρέπει να το δουν από το τεχνικό τμήμα.

Καλή υπομονή.

Για βλάβες και τεχνική υποστήριξη, μπορείς να καλείς δωρεάν 13840 από όλα τα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η καρτα της citi εδινε προνομια και στους καρτοκινητούς, η κάρτα της alpha δίνει μόνο στα συμβόλαια, νομίζω αυτή είναι η βασική διαφορά. επισης στην alpha εξαργυρώνεις bonus ποντους είναι διαφορετικό πρόγραμμα επιβράβευσης, στη citi ήταν πιο απλή η έκπτωση

 

Επανέρχομαι και ξεθάβω αυτό το θέμα αυτό μετά από χρόνια. Σε καρτοκινητό Vodafone μέχρι και σήμερα 1/2021 χρησιμοποιούσα υπόλοιπο που είχα συγκεντρώσει πολλά χρόνια πίσω. Κάποια στιγμή αποφάσισα να σταματήσω την αυτόματη μετατροπή των πόντων σε ευρώ που έμπαιναν στο υπόλοιπο του καρτοκινητού vodafone και από εκεί το χρησιμοποιούσα όπως ήθελα. Αυτό πρέπει να έγινε το 2015.

 

Τώρα προσπάθησα σε κατάστημα Vodafone να εξαργυρώσω κάποιους πόντους. Μου πρότειναν να μετατρέψω το καρτοκινητό σε σύνδεση γιατί δεν ισχύει πλέον στα καρτοκινητά πράγμα που δεν έκανα. Μου είπαν αν ήθελα να μου δώσουν 500MB για 3000 πόντους με διάρκεια 7 ημέρες (γέλια). Η κάρτα που έχω είναι χωρίς συνδρομή αρχικά της Citibank μετά της Alpha bank και ισχύει για αγορές ακόμα. Τα ίδια μου είπαν και στην Alpha Bank ότι ισχύει μόνο σε σύνδεση το bonus.

το έψαξα εδώ γιατί μου έλεγαν ότι δεν ίσχυε ποτέ για τα καρτοκινητά τπο πρόγραμμα και πήγαν να με βγάλουν τρελό.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα σε καρτοκινητό από την Citibank και ακομα ισχύει. Παρόλο που το έχω κανει καρτοσυμβόλαιο εξακολουθει να μου βάζει χρήματα στο έξτρα υπόλοιπο. Τα στέλνω στην γυναικα μου και στον γυιό που έχουν καρτοκινητά.

Η εξαγορά σε καρτοκινητο όμως γίνεται μόνο αυτόματα στο τέλος κάθε μήνα

Η πρόταση μου είναι να πάρεις την AlphaBank και να πεις ότι βαζεις αριθμό στον οποίον θα πέρνεις τις επιστροφές.

Οι πόντοι πρέπει να εχουν συλλεχθει με την συγκεκριμένη κάρτα ή να σου τους στείλει άλλος στην συγκεκριμένη κάρτα.

Προλαβαίνεις να το κανεις πριν τελειώσει ο μήνας.

Σε κατάστημα vodafone δεν γίνεται εξαργυρωση πόντων σε καρτοκινητό. Μόνο αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά, πήγα σε ένα κατάστημα κι έκανα αίτηση για 50αρα στις 27 Ιανουαρίου, όλα καλά μου ήρθε μήνυμα ότι στις 3/2 θα έρθει ο πρώτος τεχνικός, μάλλον του ΟΤΕ να δει την γραμμή στην πολυκατοικία, πράγματι το πρωί της 3 του μήνα με περνει ο τεχνικός τηλέφωνο μου λέει που μένετε; ε τέλος πάντων τον καθοδήγησα, φώναξα τον διαχειριστή να του ανοίξει γιατί εγώ δούλευα, τεσπα με περνει τηλέφωνο αφού έκανε τον έλεγχο, α λέει δεν γίνεται να κάνω τη δουλειά μου γιατί δεν ήταν ακριβής η διεύθυνση σας κι έφυγε. Με περνει η Vodafone λέει θα στείλουμε δικό μας τεχνικο να πάρει συντεταγμένες, τεσπα έρχεται κι αυτός μετά από 3 μέρες τον καθοδήγησα τηλεφωνικά γιατί πάλι δούλευα, τεσπα Εντάξει μου λένε θα υποβαλουμε εκνεου αίτημα και να περιμένετε και με περνούν σήμερα λέει να δεν έχουμε πόρτες και τέτοια. Πήρα στην εεττ για καταγγελία και δεν το σηκώνουν το τηλ,αυτά παιδιά τι να κάνω; δεν έχω ίντερνετ είμαι κλεισμένος μέσα. Απαράδεκτοι και οι δύο. Edited by kabalos_1971

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

H Vodafone ενημερώνει τους συνδρομητές της οι οποίοι ΣΥΝΔΥΆΖΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ Η ΚΑΡΤΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ οτι έχουν εώς και τις 20 Φεβρουαρίου 2021 απεριόριστα δεδομένα στις συσκευές τους.

Yc3WL8m.png

Edited by spyrosmax
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά,

 

Δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό forum.

Μια ερώτηση θέλω να κάνω αν γνωρίζει κάποιος.

 

Πήρα την BF προσφορά της Vodafone το Giga Unlimited Ultra με 38 Euros. Έχω επίσης και ένα router το COSMOTE TP-Link 4G Wi-Fi Router

Κατ' αρχάς ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα απόκτησης Extra Sim από Vodafone για να παίζει παράλληλα με το κινητό και ποιά η χρέωση του (ανά μήνα?)

Κατά δεύτερο μπορεί να παίξει αυτή η sim σε Router Cosmote Tp-Link ή είναι κλειδωμένα για δίκτυα Cosmote αποκλειστικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...