Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε από εδώ http://huaweifirmwares.com/download/mobile-partner-16-001-05-00-45/ το Mobile Partner 16.001.05.00.45 ( υπάρχει και νεότερη έκδοση αλλά δεν δουλεύει σωστά με το Huawai E122) και εγκατέστησε το.

Βάζοντας το Ε122 στον υπολογιστή θα εγκαταστήσει τους οδηγούς.

Ξεκινάς το πρόγραμμα και πηγαίνεις Tools>Options>profile manager πατάς new βάζεις ένα όνομα (ας πούμε Internet) πατάς advanced και αφαιρείς τα authentication protocols,δεν πειράζεις τίποτε άλλο.

Σώζεις το profile. Πατάς Connect και είσαι έτοιμος.

Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο αυριο, και σκεφτομαι μηπως το ενεργοποιησω. Και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να ενεργοποιηθει, αμεσα, οταν θα ειμαι ηδη εξω, και πως απενεργοποιειται?
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι καινούριο μέλος και γράφτηκα μετά από παρότρυνση φίλου. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι παράξενο που συνέβη πριν από λίγο. Σήμερα λοιπόν, 6/3/2013, και στις 20:54 ακριβώς, λάβαμε στο σπίτι την ίδια ακριβώς στιγμή και στα 4 κινητά Vodafone της οικογένειας κλήση από απόκρυψη. Οι 2 από εμάς απάντησαν και δεν ακουγόταν τίποτα. Έχουμε ανησυχήσει γιατί φοβόμαστε μήπως είναι κακόβουλο. Η Vodafone δεν έχει ιδέα τι είναι, και μου είπαν μήπως είναι κάποια παρεμβολή από την κεραία της περιοχής. Φαντάζομαι όμως ότι υπάρχουν λογισμικά τα οποία επιτρέπουν τέτοιες σύγχρονες πολλαπλές κλήσεις, και σίγουρα όχι για καλό...

 

Έχει κανείς ακούσει κάτι τέτοιο; Έχει συμβεί σε κανένα; Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο αυριο, και σκεφτομαι μηπως το ενεργοποιησω. Και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να ενεργοποιηθει, αμεσα, οταν θα ειμαι ηδη εξω, και πως απενεργοποιειται?

 

Στέλνεις κενό sms στο 1333, και περιμένεις επιβεβαίωση. Ρίξε και μια ματιά εδώ, για να σιγουρευτείς αν είσαι σε συμβατό πρόγραμμα, τα αναφέρει στις διευκρινίσεις:

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11486

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έψαξα παντού αλλα δεν μπόρεσα να βρώ κάποια ικανοποιητική απάντηση. Πρόκειται να επισκεφτώ την Ουγγαρία για 2 εβδομάδες και θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ απο την CU κάρτα μου. Έχω την εντύπωση οτι τα πακέτα mb ισχύουν μόνο εντός Ελλάδας. Οι τιμές της vodafone ανα kb ειναι εξωφρενικές και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έψαξα παντού αλλα δεν μπόρεσα να βρώ κάποια ικανοποιητική απάντηση. Πρόκειται να επισκεφτώ την Ουγγαρία για 2 εβδομάδες και θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ απο την CU κάρτα μου. Έχω την εντύπωση οτι τα πακέτα mb ισχύουν μόνο εντός Ελλάδας. Οι τιμές της vodafone ανα kb ειναι εξωφρενικές και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση.

Ευχαριστώ! :)

 

Δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο πακέτο περιαγωγής για τα καρτοκινητά που να συμφέρει (Το Ημερήσιο είναι πανάκριβο). Καλύτερα να κλείσεις τελείως το data roaming και να συνδέεσαι με wi-fi, και αν δεν έχει εκεί που θα είσαι, καλύτερα να πάρεις ένα καρτοκινητό VF Ουγγαρίας.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω για καρτοκινητο υπαρχει καποιο προγραμμα για φθηνο mobile ιντερνετ στην Κωνσταντινούπολη?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες αντιμετώπιζω πρόβλημα με την σύνδεση μου μέσω ασυρμάτου router της Vodafone ,αυτο με το wi fi spot.ενω συνδέεται στο Ίντερνετ μόλις πάω να ανοίξω κάποιο προγράμμα που συνδέεται με το διαδίκτυο κάνει συνέχεια επανεκκινηση του ρουτερ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να έχω Ίντερνετ

 

Κάποια λύση υπάρχει;

Edited by grkostis
Διόρθωση τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εδώ μέσα έχει στικάκι ή κινητό που υποστηρίζουν λειτουργία 4G, έχει τόπο διαμονής τη Θεσσαλονίκη και έχει παρατηρήσει κάποιο ίχνος 4G στο δίκτυο της Vodafone.

 

Σας ευχαριστώ.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

εχω συσκευη blackberry 9930/4G και δεν εχω βρει ιχνος 4G στην θεσσαλονικη.και ειμαι συνηθως στο κεντρο οταν παω στην θεσσαλονικη.για να μην εχει κεντρο μαλλον δεν θα εχει πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν δεν είναι το σωστό σημείο αλλά δε βρήκα καταλληλότερο.

 

Σε περίπτωση κλοπής τηλεφώνου (συσκευή + SIM) υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κλειδώσεις τη SIM και να βγάλεις μία νέα με το ίδιο νούμερο; Στην ουσία να μη χάσεις το νούμερό σου...

 

Επίσης είναι δυνατό να ενημερωθείς για τις κλήσεις και τα SMS μηνύματα κατά τη διάρκεια της κλοπής που δεν το είχες στην κατοχή σου;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν δεν είναι το σωστό σημείο αλλά δε βρήκα καταλληλότερο.

 

Σε περίπτωση κλοπής τηλεφώνου (συσκευή + SIM) υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κλειδώσεις τη SIM και να βγάλεις μία νέα με το ίδιο νούμερο; Στην ουσία να μη χάσεις το νούμερό σου...

 

Επίσης είναι δυνατό να ενημερωθείς για τις κλήσεις και τα SMS μηνύματα κατά τη διάρκεια της κλοπής που δεν το είχες στην κατοχή σου;

 

Πάρε τηλ άμεσα την εταιρία που έχεις σύνδεση να κάνουν διακοπή και πάρε μια νέα σιμ με το ίδιο νούμερο

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δε μου έτυχε εμένα (ακόμα...) απλά το άκουσα από κάποιον άλλο.

 

Απλά ήθελα να το διασταυρώσω αν όντως γίνεται κάτι τέτοιο. Κυρίως όσον αφορά τις χαμένες κλήσεις/μηνύματα.

Είναι εφικτό να ανακτηθούν, π.χ. ένα μήνα μετά; Αυτό είναι που μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ άμεσα την εταιρία που έχεις σύνδεση να κάνουν διακοπή και πάρε μια νέα σιμ με το ίδιο νούμερο

 

Αυτό ακριβώς. Στην εξυπηρέτηση πελατών της κάθε εταιρίας καλείς και σου κάνουν φραγή SIM. Λογικά μετά μπορείς να κάνεις ανάκτηση αριθμού σε νέα SIM. Για ενημέρωση τώρα, λίγο δύσκολο...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το θέμα που εχει προκύψει.

Καλο ειναι να αναρτηθεί απο τους mods σε κεντρικό τμήμα.

Υπάρχει πρόβλημα στο ios 6 που υποτίθεται λύθηκε με το 6.1.2 αλλα τελικά συνεχίζεται.

Μίλησα σήμερα με το τμήμα Ίντερνετ και με ενημέρωσαν οτι γνωρίζουν το πρόβλημα.

Η συσκευη ενώ δείχνει οτι ειναι συνδεμενη σε wi-fi λειτουργεί με τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

Υπάρχουν και τα ανάλογα παράπονα στις Η.Π.Α

 

https://discussions.apple.com/thread/4348072?start=0&tstart=0

 

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ισως ειναι χαζο εως τρελο αυτο που ρωταω, αλλα μιας κ εψαξα στο net και δε βρηκα τιποτα, ειπα να μπω να ρωτησω. Ολο και καποιος μπορει να ξερει. Υπαρχει καποια πλατφορμα ή εφαρμογη online που να σου επιτρεπει να διαβασεις εισερχομενα μηνυματα του κινητου σου ενω αυτο ειναι απενεργοποιημενο? Να βαλεις δηλαδη τον αριθμο σου και οποιο αλλο στοιχειο ειναι απαραιτητο και να τα διαχειριστεις online. Το εβαλα το θεμα εδω γιατι εχω παροχο τη Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

 

Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω με το τάμπλετ μου (Pipo S2), κάποιο από τα παρακάτω στικ που υπάρχουν διαθέσιμα:

 

* Vodafone K3565 Rev.2 (Huawei E160X)

* Vodafone (Huawei) K3772

 

Είναι κάποιο από τα δύο καλύτερο και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απορια

Αφου δεν γινεται χρηση του δικτυου 3G, αλλα του wifi, πως στο καλο η vodafone και η καθε vodafone καταλαβαινει οτι αυτη τη στιγμη κανεις χρηση και αποφασιζει να σε εκμεταλευτει με λαθος χρεωσεις;

Γιατι αν δεν κανω λαθος το μηνυμα ηρθε την ωρα που βλεπατε utube.

 

Οι συσκευες στις οποιες "Ο ΧΡΗΣΤΗΣ" εχει ενεργοποιημενα και τα δεδομενα αλλα και το 3G και ειναι συνδεδεμενος σε WIFI πρωταιρεοτητα εχει το WIFI. Αν η συσκευη καταλαβει οτι το wifi δεν του απανταει τοτε αυτοματα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ τον χρηστη για την καλυτερη εμπειρια του χρηστη ωστε να μην γινει διακοπη των υπηρεσιων που χρησιμοποιει εκεινη την στιγμη του δινει χρηση μεσω 3G δικτυου. Δεν το αντιλαμβανετε καμια Vodafone/Cosmote/Wind.

 

sorry but read your device manual

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

προχθές έκανα αντικατάσταση κάρτας sim στην cosmote. Μου έδωσε κάρτα 4g ο τύπος αν και δεν έχω κινητό που να το υποστηρίζει. Μέσα σε όλα αυτά που έλεγε είπε πως μόνο η cosmote έχει προς το παρόν το δικαίωμα για 4g. ισχύει κάτι τέτοιο; Μήπως έχει σχέση με το ότι στην Θεσ/νικη δεν βρίσκετε σήμα με την vodafone; στην Αθήνα έχει κανονικά;
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

προχθές έκανα αντικατάσταση κάρτας sim στην cosmote. Μου έδωσε κάρτα 4g ο τύπος αν και δεν έχω κινητό που να το υποστηρίζει. Μέσα σε όλα αυτά που έλεγε είπε πως μόνο η cosmote έχει προς το παρόν το δικαίωμα για 4g. ισχύει κάτι τέτοιο; Μήπως έχει σχέση με το ότι στην Θεσ/νικη δεν βρίσκετε σήμα με την vodafone; στην Αθήνα έχει κανονικά;

 

Ο τύπος σου είπε βλακείες. Τόσο η cosmote όσο και η vodafone έχουν εμπορικά διαθέσιμο 4G, με τη διαφορά ότι η cosmote έχει μεγαλύτερη κάλυψη σε 4G και το έχει διαθέσιμο σε όλους, ενώ η vodafone ακόμα καλύπτει συγκεκριμένες περιοχές και το έχει διαθέσιμο μόνο για όσους έχουν πρόγραμμα data με 20GB/μήνα. Το ότι η sim της cosmote είναι 4G, δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα:)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

VERIZON ΚΑΙ AT&T ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

Αμερικανικό ενδιαφέρον για τον όμιλο Vodafone

Αμερικανικό ενδιαφέρον για τον όμιλο Vodafone

 

Μία από τις μεγαλύτερες εξαγορές παγκοσμίως, η οποία έχει και εμμέσως ελληνικό ενδιαφέρον, είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται στα σκαριά και αν προχωρήσει θα αλλάξει τις ισορροπίες στην παγκόσμια τηλεπικοινωνιακή αγορά, σηματοδοτώντας την επιστροφή ύστερα από σχεδόν μία δεκαετία των Αμερικανών παρόχων στην Ευρώπη.

 

Ο λόγος για το σενάριο που είδε χθες το φως της δημοσιότητας -μέσω ενός blog των Financial Times- και ανέφερε πως η Verizon και η AT&T, οι δύο μεγαλύτερες αμερικανικές εταιρείες ετοιμάζονται να καταθέσουν προσφορά για την απόκτηση ολόκληρου του ομίλου της Vodafone. Μία εξαγορά, η αξία της οποίας ανέρχεται στα 245 δισ. δολάρια.

 

Το δημοσίευμα του FT Alphaville, το οποίο δεν έχει διαψευστεί, εκτόξευσε τη μετοχή της Vodafone, αλλά βοήθησε σημαντικά και στην άνοδο των διεθνών αγορών.

 

Πάντως, θα πρέπει να επισημανθεί ότι το σχέδιο είναι αρκετά περίπλοκο. Συγκεκριμένα, η Verizon θα είναι αυτή που θα καταθέσει μία προσφορά της τάξεως των 245 πενών για κάθε μετοχή της Vodafone (σ.σ. χθες η τιμή κινείτο σε επίπεδο λίγο κάτω από τις 200 πένες).

 

Σχέδια

Στη συνέχεια, η Verizon θα κρατήσει μόνο το 45% της Vodafone στη Verizon Wireless, τη δεύτερη μεγαλύτερη εταιρεία κινητής των ΗΠΑ, η αξία του οποίου εκτιμάται στα 115 δισ. δολάρια. Οι υπόλοιπες δραστηριότητες της Vodafone, συμπεριλαμβανομένης, φυσικά, και της ελληνικής θυγατρικής θα αποκτηθούν από την AT&T, τον βασικό ανταγωνιστή της Verizon στην αμερικανική αγορά!

 

Το μερίδιο της Vodafone στη Verizon Wireless αποτελούσε θέμα συζητήσης μεταξύ των δύο πλευρών εδώ και αρκετά χρόνια. Η Verizon το θέλει, η Vodafone είναι διατεθειμένη να το δώσει, αλλά το ποσό που θα έδινε η αμερικανική πλευρά δεδομένης και της υψηλής φορολογίας που θα υπήρχε για τους μετόχους του βρετανικού ομίλου ήταν ένα ζήτημα.

 

Γι' αυτό και στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων είχε πέσει και το ενδεχόμενο συγχώνευσης μεταξύ των δύο εταιρειών, με ορισμένες πληροφορίες να αναφέρουν ότι το σενάριο δεν προχώρησε λόγω διαφωνιών για τις υψηλόβαθμες θέσεις! Σε περίπτωση που η Verizon καταθέσει προσφορά θα έχει ενδιαφέρον η αντίδραση των μετόχων της Vodafone.

 

Σημειωτέον πως η βρετανική εταιρεία δεν έχει κάποιο μέτοχο με σημαντικό ποσοστό της τάξεως άνω του 10%.

 

Επίσης, αν τελικώς την αποκτήσουν αμερικανικές εταιρείες, θα έχει ως αποτέλεσμα καμία από τις 5 εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στη Βρετανία να μην ελέγχεται από τοπικό όμιλο, κάτι που μάλλον δεν θα αρέσει ιδιαίτερα στους Βρετανούς.

 

Επέκταση

Σε κάθε περίπτωση, ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο του σεναρίου είναι πως οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι από τις Ηνωμένες Πολιτείες ενδιαφέρονται εκ νέου για επέκταση στο εξωτερικό. Η AT&T είχε πριν από περίπου μία δεκαετία εκτός ΗΠΑ δραστηριότητες, αλλά τελικώς προτίμησε να επικεντρωθεί αποκλειστικά στην εγχώρια αγορά της που παρουσίαζε υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης.

 

Τώρα που οι ρυθμοί επιβραδύνονται και έχει διαθέσιμα στα ταμεία της ετοιμάζεται για την επιστροφή της στην Ευρώπη. Σημειωτέον πως η Vodafone έχει θυγατρικές σε 21 χώρες στην Ευρώπη αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο (π.χ. Ινδία και Αυστραλία), όντας ο τηλεπικοινωνιακός πάροχος με την πιο διευρυμένη παρουσία παγκοσμίως.

 

 

Του Δημήτρη Μαλλά

dmallas@pegasus.gr

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26522&subid=2&pubid=113020346

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Παρασκευή 29 Μαρτίου έκανα σε κατάστημα Plaisio σύνδεση Vodafone Για το Εξοχικο, διαβάζοντας στο site της Vodafone περί "άμεσης ενεργοποίησης, χωρίς πάγιο ΟΤΕ κλπ.κλπ.

Δυστηχώς η κατάσταση τους είναι τραγική, αφού από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και αυτή τη στιγμή η γραμμή του σταθερού δεν λειτουργεί (βγαίνει μόνο ο τηλεφωνητής). Εχω κάνει αρκετά τηλέφωνα στο cc από την Δευτέρα και όλο προωθούν το ζήτημα στο τεχνικό τμήμα, το οποίο δεν μπορεί αυτή τη στιγμή να μου εξηγήσει για τι συμβαίνει αυτό το πρόβλημα (σύμφωνα με τα όσα μου είπε ο υπάλληλος της εξυπηρέτησης).

Να σημειώσω ότι ο αριθμός του σταθεερού δεν είναι απο φορητότητα αλλά αριθμός που μου έδωσε η Vodafone.

Αν κάποιος από εσάς έχει η είχε χρησιμοπιήσει το συγκεκριμμένο προγραμμα, παρακαλώ να μου πεί τις εντυπώσεις του, διότι βαρέθηκα να περιμένω και να περιμένω.

 

Αυτά ούτε επί Τομπρα στον ΟΤΕ δεν γινόνταν όταν έκανες αίτηση για νέα σύνδεση.

 

EDIT: Σήμερα εκδόθηκε και ο πρώτος λογαριασμός...αυτό και αν είναι tragic.

TRAGIC TRAGIC TRAGIC

Edited by sigmamee
Link to comment
Share on other sites

είχα παλιά τέτοια σύνδεση, όταν την είχαν πρωτοβγάλει, εφόσον λειτουργεί τηλεφωνητής τότε είσαι ενεργοποιημένος, δηλαδή ο γεωγραφικός αριθμός δεσμεύτηκε και λειτουργεί (αλλιώς θα σου έβγαζε οτι δεν υπάρχει ή δεν χρησιμοποιείται). Επίσης εφόσον πήρες γεωγραφικό αριθμό νομίζω δεν ισχύει η άμσεη σύνδεση αλλά 5-6 εργάσιμες, δες τους όρους, άμεση λένε μόνο άμα πάρεις δικό τους νούμερο (που το έχουν ήδη και δεν χρειάζεται να το ψάξουν και μάλλον να το αγοράσουν).

Βασικά δεν μας είπες αν μπορείς να κάνεις κλήση, δοκίμασε και πες τι σου λέει. Επίσης δοκίμασε και με ένα κινητό, βάλε την κάρτα σε αυτό και τοποθετώντας το σε διαφορετικά σημεία του σπιτιού, δοκίμαζε να δεις αν δέχεται κλήση.... συνήθως υπάρχει πρόβλημα με τον προσδιορισμό του home zone σου (π.χ. είσαι logged σε κελί που δεν αντιστοιχεί στη ζώνη που σου έχουν προσδιορίσει και για αυτό φαίνεσαι "εκτος ζώνης" και παει στον τηλεφωνητή).

Για να καταλάβεις εγώ είχα την ιδιαιτερότητα εκεί που έμενα να μην υπάρχει χωρητικότητα, οπότε συχνά και χωρίς κάποια προειδοποίηση με πέταγε σε κελί που λόγω απόστασης δεν ήταν μέσα στη ζώνη μου, και καλά όταν πήγαινα να πάρω μου έλεγε "κλήση εκτός ζώνης" και το καταλάβαινα, όταν όμως με έπαιρναν έβγαινε τηλεφωνητής χωρίς να έχω καταλάβει τίποτα.... πρέπει να τους πήρε τουλάχιστον 2-3 βδομάδες να το επιβεβαιβεώσουν και να το λύσουν....

 

Κάνε τις δοκιμές εξερχόμενης και εισερχόμενης σε διαφορετικά σημεία και πες.... αλήθεια τι εξοπλισμό δίνουν τώρα; Εγώ είχα πάρει ένα κουτάκι ericsson με εξωτερική κεραία και πιθανόν παρέπιανε καλά, όπως μου είπε μεταξύ αστείου και σοβαρού ένας τεχνικός.....

Link to comment
Share on other sites

είχα παλιά τέτοια σύνδεση, όταν την είχαν πρωτοβγάλει, εφόσον λειτουργεί τηλεφωνητής τότε είσαι ενεργοποιημένος, δηλαδή ο γεωγραφικός αριθμός δεσμεύτηκε και λειτουργεί (αλλιώς θα σου έβγαζε οτι δεν υπάρχει ή δεν χρησιμοποιείται). Επίσης εφόσον πήρες γεωγραφικό αριθμό νομίζω δεν ισχύει η άμσεη σύνδεση αλλά 5-6 εργάσιμες, δες τους όρους, άμεση λένε μόνο άμα πάρεις δικό τους νούμερο (που το έχουν ήδη και δεν χρειάζεται να το ψάξουν και μάλλον να το αγοράσουν).

Βασικά δεν μας είπες αν μπορείς να κάνεις κλήση, δοκίμασε και πες τι σου λέει. Επίσης δοκίμασε και με ένα κινητό, βάλε την κάρτα σε αυτό και τοποθετώντας το σε διαφορετικά σημεία του σπιτιού, δοκίμαζε να δεις αν δέχεται κλήση.... συνήθως υπάρχει πρόβλημα με τον προσδιορισμό του home zone σου (π.χ. είσαι logged σε κελί που δεν αντιστοιχεί στη ζώνη που σου έχουν προσδιορίσει και για αυτό φαίνεσαι "εκτος ζώνης" και παει στον τηλεφωνητή).

Για να καταλάβεις εγώ είχα την ιδιαιτερότητα εκεί που έμενα να μην υπάρχει χωρητικότητα, οπότε συχνά και χωρίς κάποια προειδοποίηση με πέταγε σε κελί που λόγω απόστασης δεν ήταν μέσα στη ζώνη μου, και καλά όταν πήγαινα να πάρω μου έλεγε "κλήση εκτός ζώνης" και το καταλάβαινα, όταν όμως με έπαιρναν έβγαινε τηλεφωνητής χωρίς να έχω καταλάβει τίποτα.... πρέπει να τους πήρε τουλάχιστον 2-3 βδομάδες να το επιβεβαιβεώσουν και να το λύσουν....

 

Κάνε τις δοκιμές εξερχόμενης και εισερχόμενης σε διαφορετικά σημεία και πες.... αλήθεια τι εξοπλισμό δίνουν τώρα; Εγώ είχα πάρει ένα κουτάκι ericsson με εξωτερική κεραία και πιθανόν παρέπιανε καλά, όπως μου είπε μεταξύ αστείου και σοβαρού ένας τεχνικός.....

 

Εξοπλισμό δεν πήρα το χρησιμοποιώ σε κινητό. Εξερχόμενες μπορώ να κάνω κανονικά. Το θέμα και εκεί όμως είναι ότι όταν είμαι εκτός ζώνης δεν ακούω το μηνυμα "Για κλήση εκτός ζώνης". Επιπλέον το έχω δοκιμάσει σε όλα τα κινητά που έχω και εξακολουθεί να έχει το ίδιο πρόβλημα. Γεωγραφικό αριθμό μου έδωσαν αυτοί. Τέλος πάντον ας με ενημέρωναν ότι θα χρεαιστεί αρκετός καιρός μέχρι να λειτουργεί κανονικά και όπως πρέπει. Καταλαβαίνεις ότι τον αριθμό τον έδωσα άμεσα για να με καλούν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...