Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!

 

Πριν κάτι μήνες, δεχθήκαμε μία κλήση από για ένα πολύ ελκυστικό συμβόλαιο για τα RED προγράμματα της Vodafone.

Σύμφωνα με όσα μας είχαν πει, θα είχαμε συνολική μηνιαία χρέωση 86€, και παράλληλα 2μηνη δέσμευση.

Αν και για παραπάνω από δέκα χρόνια ήμασταν συνδρομητές στην Cosmote, αποφασίσαμε να μεταπηδήσουμε στη Vodafone για τη προτεινόμενο συμβόλαιο ήταν ελκυστικότατο.

 

Στο συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα να αναφέρω κάτι που θα χρειαστεί παρακάτω.

Δυστυχώς στο σημείο που μένουμε, η Vodafone δεν πιάνει καθόλου σήμα. Έτσι αναγκάστηκα από τις πρώτες κιόλας μέρες να καλέσω τη Vodafone για να ρωτήσω για το full σήμα.

Στη συγκεκριμένη συνομιλία και κατόπιν ερώτησής μου για το χρόνο σύμβασης, με διαβεβαίωσαν ότι η σύμβασή μου ήταν 2μήνη.

 

Τα προβλήματα άρχισαν από τον πρώτο κιόλας λογαριασμό, ο οποίος ήταν φουσκωμένος και δεν ήταν στο ποσό που είχαμε συμφωνήσει.

Δυστυχώς ο λογαριασμός (πλην του ότι περιλαμβανόταν προπληρωμή και του δεύτερου μήνα) ήταν ακριβότερος κατά 17€ (αντί για 86€ ανεβήκαμε στα 103€).

Μετά από πολλές προσπάθειες επικοινωνίας με τη Vodafone, μας ενημέρωσαν πως είχαν ξεχάσει (!!!) να περάσουν μία συγκεκριμένη έκπτωση, και πως τον δεύτερο μήνα θα μας ερχόταν εκκαθαριστικός λογαριασμός, στον οποίο θα είχε περαστεί.

Το δεύτερο όμως μήνα, δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα...

Μάλιστα, μας είπαν πως αν θέλαμε να περαστεί η συγκεκριμένη έκπτωση που τυπικά είχαμε ήδη συμφωνήσει, θα έπρεπε να κάνουμε αίτηση φορητότητας για άλλη εταιρία (εκμεταλλευόμενοι την 2μηνη σύμβαση), και στη συνέχεια να περιμένουμε τηλέφωνο της Vodafone για νέα προσφορά!

 

Επειδή το παραπάνω πόσο που αναγκαζόμασταν να πληρώνουμε μηνιαίως δεν ήταν υπερβολικό, αποφασίσαμε να μην το κυνηγήσουμε, αν και η αξιοπιστία της εταιρίας αυτής είχε πέσει κατά πολύ στα μάτια μας.

 

Πάνω στο τρίμηνο, δεχθήκαμε μία προσφορά από την Cosmote, η οποία ήταν κατά πολύ καλύτερη απ'όσα μας προσέφερε η Vodafone.

Αυτή η προσφορά, σε συνδυασμό με την αθέτηση της συμφωνίας μας από τη μεριά της Vodafone, αλλά και το κάκιστο σήμα που έχει η εν λόγω εταιρία στην περιοχή που μένω, μας ώθησαν στο να δεχτώ την προσφορά της Cosmote.

 

Κάπου εδώ όμως, προέκυψε και νέο πρόβλημα.

Η Vodafone μας ενημέρωσε πως η σύμβαση μας ήταν 12μηνη και όχι 2μηνη, και πως αν προβαίναμε σε διακοπή συμβολαίου θα μας έβαζε πρόστιμο!

Μετά το αρχικό ξάφνιασμα, πήγα να τσεκάρω αμέσως το συμβόλαιο, στο οποίο όντως, σε κάποιο σημείο, αναφέρεται ότι η επιδότηση συσκευής, μετατρέπεται σε έκπτωση παγίου και έχει 12μήνη ισχύ.

 

Προσωπικά δεν περίμενα ποτέ να αντιμετωπίσω τέτοιου είδους φθηνές τακτικές από μία τόσο μεγάλη εταιρία.

 

Επειδή όντως σήμερα μου ήρθε τελικός (φαντάζομαι) εκκαθαριστικός λογαριασμός τον οποίο τιμολόγησαν στα 300€, κι επειδή προσωπικά δεν σκοπεύω να πληρώσω τίποτα παραπάνω απ'όσα είχαμε συμφωνήσει (και για τα οποία με είχαν οι ίδιοι διαβεβαιώσει), θα ήθελα να ξέρω σε τί κινήσεις πρέπει να προβώ ούτως ώστε να διασφαλίσω τη θέση μου απέναντί στη Vodafone.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπως τα γράφεις και σε περίπτωση που δεν πιάσει, αγωγή στη Voda για παράβαση σύμβασης επειδή δεν είχε σήμα. επειδή έχεις έγγραφη σύμβαση με ετήσια δέσμευση δύσκολα θα πάρεις το δίμηνο εκτός αν είναι ηχογραφημένο οπότε τότε μπορείς να επικαλεστείς την ανυπαρξία σύμβασης λόγω μη συμφωνίας. την υπογραφή μας και το πλ μας προσέχουμε που τα βάζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στη σελίδα της Vodafone και μπεις να δεις τη σελίδα των προγραμμάτων θα σου βγάλει κάτω κάτω μια καρτέλα που λέει "θέλω να έρθω στη Vodafone". Εκεί συμπληρώνεις ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και σε παίρνουν οι ίδιοι άμεσα για προσφορά. Εκεί μπορείς να συζητήσεις τις ανάγκες σου και να δεις τι μπορούν να σου προσφέρουν

 

το εκανα και αυτο αλλα η βονταφον στο ρεντ 1 προγραμμα μου βγαινει στα 72 ευρω για 2 γραμμες.

βεβαια εχει και 500MB ιντερνετ σε καθε γραμμη.

το θεμα ειναι οτι κανουν προσφορες αλλα πρεπει να εισαι τυχερος να σε πετυχουν.

φιλος μου πετυχε σε καταστημα προσφορα για 2 γραμμες στο ρεντ1 με 60 ευρω και για τις δυο. αυτο θελω κι εγω αλλα....:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και αυτο αλλα η βονταφον στο ρεντ 1 προγραμμα μου βγαινει στα 72 ευρω για 2 γραμμες.

βεβαια εχει και 500MB ιντερνετ σε καθε γραμμη.

το θεμα ειναι οτι κανουν προσφορες αλλα πρεπει να εισαι τυχερος να σε πετυχουν.

φιλος μου πετυχε σε καταστημα προσφορα για 2 γραμμες στο ρεντ1 με 60 ευρω και για τις δυο. αυτο θελω κι εγω αλλα....:mad::mad:

 

Ολη η ζημια εγινε που δεν καταφερες πρωτα μεγαλυτερη επιδοτηση και μετα τις εκπτωσεις. Εγω σε ενα 20αρι προγραμμα εχω -4ευρω καθε μηνα εκπτωση απο επιδοτιση και εσυ στα 2 εχεις 3ευρω οποτε το καλυτερο ειναι φορητοτητα σε αλη εταιρια

Link to comment
Share on other sites

όταν μιλήσεις με vodafone, καλή ιδέα θα ήταν να έχεις στα χέρια σου από πριν μια προσφορά απο τον ανταγωνισμό

 

Εννοείται. Άλλωστε αυτοί με πρίζωσαν, με πήραν και οι δύο άλλοι και μου έδιναν πολύ καλά πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

την υπογραφή μας και το πλ μας προσέχουμε που τα βάζουμε.

Έχεις απόλυτο δίκαιο δεν το συζητάμε... Αλλά δεν περίμενα ποτέ τέτοιου είδους τακτικές από έναν κολοσσό της κινητής τηλεφωνίας.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα μπορεις να μοιραζεις το ιντερνετ, αλλα θα πρεπει να μεταβεις στα καινουργια προγραμματα mybusiness, για την ωρα κανενα δεν μπορει να μεταφερει τον χρονο ομιλιας
Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Είχα παει στην Γερμανία με την προοπτική ότι θα μείνω για τουλάχιστον 2 χρόνια έτσι δυστυχώς αποφάσισα να κάνω συμβόλαιο για τουλάχιστον 2 έτη (έναν αριθμό για κινητό και άλλον έναν για ίντερνετ) το πρώτο θέμα που προέκυψε ήταν ότι με χρέωναν και τρίτο αριθμό τον οποίο δεν είχα λάβει ποτέ κ ούτε είχα υπογράψει συμβόλαιο (ακόμα και ο υπάλληλος τους απόρησε όταν του το είπα, ήταν αυτός που μου είχε κάνει τα συμβόλαια. τους έστειλε ακυρωτικό για τον 3 αριθμό άλλα τίποτα). και το άλλο θέμα που προέκυψε ήταν οτι έπρεπε να φύγω για λίγο διάστημα απο Γερμάνια και έκανα αίτηση ακύρωσης συμβολαίου με τη βοήθεια του υπάλληλου. με ενημέρωσε οτι θα με χρεώνουν ακόμα για 3 εβδομάδες και μετά θα γινόταν η διακοπή απλά θα έστελναν το υπόλοιπο και θα τους εξοφλούσα για να τελείωνε εκεί το θέμα. Για να ανοίγω το θέμα εδώ σημαίνει οτι με χρεώνουν ακόμα. το συμβόλαιο μου τον Ιούλιο κλείνει 1 χρόνο και απο τις 30/12/12 οι καραγκιόζηδες με χρεώνουν ακόμα και δε φτάνει αυτό με χρεώνουν και τον 3 αριθμό χωρίς να τον έχω εξ αρχής και χωρίς να έχουν συμβόλαιο στα χέρια τους. Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

@Cuore_Sportivo

Ο κολοσσός δεν φταίει, φταίει ο υπάλληλος που σου παραμύθιασε τις γραμμές. Πάρε τηλέφωνο τα κεντρικά, να βρεις ποιος συνεργάτης σου έκανε την αίτηση, να βρεις τον υπάλληλο, και βάλτους να πληρώσουν αυτοί το παραπάνω... Αν δεν τα είχες γραπτά αυτά που σου είχαν πει, δύσκολα θα βγάλεις άκρη!

 

Κάνε μια γραπτή καταγγελία στην εταιρία να δηλώνεις πως εξαπατήθηκες!

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα ήταν τέλειο...από τα 9 εταιρικά που έχω τα 4 δεν κάνουν καθόλου χρήση.....internet

εκτός και αν εννοείς να μεταφέρεται στο ίδιο νούμερο τον επόμενο μήνα...

 

για πες μας....

 

:-)

 

Συντομα θα μπορεις να μοιραζεις το ιντερνετ, αλλα θα πρεπει να μεταβεις στα καινουργια προγραμματα mybusiness, για την ωρα κανενα δεν μπορει να μεταφερει τον χρονο ομιλιας
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει να μου πεί : έχω καρτοκινητό Vodafone και σήμερα σε κλήσεις μου, πριν τη σύνδεση μου γράφει κλήση υπό όρους, Τι σημαίνει αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

xperia neo v χα χα χα 2χρονια εγκυηση χα χα χα εδω γελαμε.ειχα το νεο v βασικα το σερβις το ειχε παραπανω απο μενα.αρβατο χα χα χα,αν δεν εχεις lgσερβις δεν θα δεις.το ειχα στειλει7φορες για το ιδιο προβλημα και της7φορες με γραψανε τωρα τους εχω γραψει εγω που ξερουν αυτοι..εγινε αναβαθμηση λογισμικου, εγινε αναβαθμηση λογισμικου τα ιδια και τα ιδια ενα μηνα ειχα το κινητο στα χερια και τους αλλους 4 το σερβις θα με ξαναδουν next life.βονταφονε σερβις και συμβολαιο καρτα cu και τα λειπα τα εχω δοκιμασει ολα δεν θα παρω εφαγα μεγαλο παλουκι απο ολα στην κλ εταιρια τους αντε γεια
Link to comment
Share on other sites

Αργοπορημενα να απαντησω γιατι εχω το ιδιο "προβλημα".

 

Αν εισαι εκτος γεωγραφικης ζωνης, οι εισερχομενες κλησεις στο σταθερο νουμερο δρομολογουνται στον τηλεφωνητη του κινητου νουμερου (η σε οποιον αλλον θελεις εσυ αλλα με χρεωση). Οποτε αν θελεις να το εχεις μαζι σου σε αλλη περιοχη και να σε καλουν, πρεπει να τους δωσεις και το αλλο νουμερο, το κινητο που αντιστοιχει στη συνδεση. Οι κλησεις στο σταθερο λενε "η συνδεση δεν ειναι εφικτη" και σε στελνουν κατευθειαν στον τηλεφωνητη.

 

Αυτα εειναι απο τη συμβαση σου προγραμματος, παραγραφοι 3.3 και 3.4 (δεν μπορεσα να τα αντιγραψω απο το pdf).

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες.

 

Έχω καρτοκινητό vodafone και θέλω να βρω πάροχο για 3G, έχω dual sim κινητό οπότε εαν δεν καταλήξω vodafone, απλά αγοράζω και μια νέα κάρτα.

 

Ήθελα να μου πείτε τι γίνεται με τις τιμές κλπ, 3G έχουν μόνο τα καρτοσυμβολαια/συμβόλαια?

 

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να έχει κανείς 3G στο κινητό του?

 

(Σορρυ που έβαλα το θέμα εδώ, εαν είναι λάθος παρακαλώ μετακινήστε το.)

Link to comment
Share on other sites

αν θες με παγιο στην vodafone θα πληρωνεις αν κανεις online 35 ευρω για ενα χρονο με οριο τα 20 GB και μετα το παγιο γινεται 50 ευρω.

Αντιστοιχα στην wind θα πληρωνεις αν κανεις online 24,9 ευρω για ενα χρονο με οριο τα 30 GB για παντα.

Στο καρτοσυμβολαιο με 5 ευρω καρτα αν αγορασεις online στην wind θα παρεις 1GB internet (500 +500 δωρο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Σε καμιά εβδομάδα ταξιδεύω για 5 μέρες Βαρκελώνη. Η τελευταία φορά που ταξίδεψα εξωτερικό ήταν ΚΑΙΡΟ πριν, οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Έχω Vodafone a la carte, και ψάχνω τον καλύτερο τρόπο για να επικοινωνώ με σταθερά (κατά 95%), και ΑΝ γίνεται με κινητά (κατά 5%, ίσως βάζω και πολύ) στην Ελλάδα..

 

Έχω ενεργοποιημένο αυτό το 300' προς όλους με κάθε ανανέωση 10 ευρώ, αλλά αυτό ισχύει προφανώς μόνο για εντός Ελλάδας. Είδα στα διαθέσιμα πακέτα ένα "Vodafone Passport", που λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δωρεάν σου χρόνο και στο εξωτερικό, με κάποια επιβάρυνση ή κάτι τέτοιο. Το άλλο πακέτο που έχει με τα 20 λεπτά ομιλίας με 6 ευρώ, μου φαίνεται ασύμφορο..

 

Σκέφτομαι την λύση του να αγοράσω voip credits (λογικά skype) για να παίρνω όταν έχω διαθέσιμο wi-fi. Όταν όμως ΔΕΝ έχω, με το mobile internet τι παίζει; Ισχύουν τα 500 δωρεάν ΜΒ που έχω αγορασμένα;

 

Κάτι άλλο που έχει να προτείνει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος του τηλεφωνήματος είναι πιά πιό φτηνό όταν είσαι στο εξωτερικό (σε χώρα της Ε.Ε) και καλείς Ελλάδα (0,357€/λεπτό) από ότι είναι η χρέωση της κλήσης εντός Ελλάδας χωρίς διάφορα πακέτα (0,372€/λεπτό). Αν σκοπεύεις να μιλάς πολύ μπορείς να ενεργοποιήσεις το "Vodafone Πας Παντού" που με χρέωση 4€ την ημέρα χρησιμοποιείς τα δωρεάν λεπτά από το πακέτο που έχεις στην Ελλάδα http://www.vodafone.gr/portal/paspantou?menuId=11489

Αν δεν σκοπεύεις να μιλάς πολύ δεν συμφέρει. Π.χ το κόστος μιας τρίλεπτης κλήσης από Ισπανία προς Ελλάδα είναι περίπου 1€.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Το Passport στα καρτοκινητά σε χρεώνει 0,86€/κλήση (εισερχόμενη / εξερχόμενη) αλλα δεν καταναλώνει απ' τα λεπτά του όποιου ενεργοποιημένου πακέτου.Η λύση είναι είτε τα 20' με 6€, καλείς εσύ χωρίς κάποιο bundle ή κάνεις αναπάντητες :D Στην τρίτη περίπτωση εσύ χρεώνεσαι 0,86€ την κλήση που δέχεσαι και μπορείς να μιλάς μέχρι μία ώρα συνεχόμενη χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη χρέωση για σένα ή τον καλούντα :)

 

Για το internet τα 500MB δεν ισχύουν για περιαγωγή.

Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια, επειδη ταλαντευομαι αναμεσα στην αγορα ενος usb 3g modem, και ενος mifi, της huawei μαλλον, μπορει κανεις να μου πει, τι κερδιζεις και τι χανεις στην μια ή την αλλη επιλογη?

Μεχρι προσφατα ηξερα μονο για τα 3g usb modems. Αλλα τωρα βλεπω οτι υπαρχει κι η επιλογη του mifi.

 

Η χρηση για την οποια το θελω, ειναι για να δινω νετ στο laptop μου οταν ειμαι εκτος σπιτιου. Φυσικα δεν με χαλαει να παιρνουν νετ κι αλλες συσκευες μου.

Αλλα θελω να ζυγισω τα θετικα και αρνητικα της καθε λυσης.

Τα 3g usb modem, τα ξερω. Ολα τα χρονια, τα μονα προβληματα, αφορουσαν τους drivers.

Τα Mifi, ΔΕΝ τα ξερω.

Δεν θελω να αγορασει κατι, που θα εχει μια λεπτομερεια που δεν ξερω πριν την αγορα, και μετα να μετανιωσω ή να μην μπορω να κανω τη δουλεια μου.

Μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω Vodafone καρτοκινητό και συνέβη ένα περιστατικό πριν κάμποσο καιρό

Άνοιξα τη συσκευή και μου ήρθε μήνυμα ότι έχω ηχητικά μηνύματα στον τηλεφωνητή

Κάλεσα και τα μηνύματα ήταν 3-4 και ήταν ως εξής :

" Παρακαλώ ; Καλημέρα ; ... Ποιός είναι;" και το έκλειναν

Υπάλληλοι καταστήματος ήταν , γιατί στο βάθος άκουγα θόρυβο

Δηλαδή, η όλη φάση ήταν σαν να κάλεσα εγώ , και όταν το σήκωσε ο άλλος να άρχισε η καταγραφή και να μου ήρθε σαν ηχητικό μήνυμα

Τί να ήταν ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...