Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο ογκος που καταναλωνεις οταν βλεπεις τηλεοραση στο κινητο αν διαβασα σωστα ΔΕΝ αφαιρουντε απο το πακετο ογκου ιντερνετ που εχεις ενεργοποιημενο σωστα? γιατι αν ηταν ετσι σε μιση ωρα θα ειχες φαει τα παντα ολα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι

Η παρακολούθηση του mobile TV από το κινητό δεν έχει χρέωση χρήσης δεδομένων ούτε καταναλώνει από τα διαθέσιμα δεδομένου του προγράμματος χρήσης του συνδρομητή.

στο laptop πως θα το δουμε ομως.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια προσφατα πηγα απο Κοσμοτε σε Βονταφον και πηρα νεο κινητο το Nexus 4!Αντιμετοπιζω ομως απιστευτα προβληματα με το σημα σε σημειο αν μην μπορω να μιλησω καθολου δεν ειανι οτι χανεται εντεςλω εγω ακουω τον αλλο ωστοσο οταν μιλαω εγω κανει πολυ συχνα διακοπες ειδικα με handsfree...εχω το nexus 4.Εμφανιζει τετοια προβληματα?>
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν δεν έχει και το καλύτερο σήμα το n4 αλλά όχι σε αυτό το βαθμό δοκίμασε το εξής

Βάλε το κινητό μόνο σε 2g και κάνε κλίση αν κάνει τα ίδια βάλε το κινητό μόνο σε 3g Mode και κάνε κλίση αν πάλι τα ίδια δοκίμασε την ίδια κάρτα sim στο ίδιο σημείο με άλλη συσκευή αν με άλλη συσκευή όλα καλά τότε έφυγε για εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να με διαφωτισει καποιος σε σχεση με τον προβληματισμο μου...

Με το που κυκλοφόρησε το samsung galaxy s4 φίλος μου πήγε στην vodafone και το αγόρασε,το κινητό βγήκε προβληματικό και το έστειλε για service ,οταν γύρισε το κινητο απ το service πήγε σε ενα καταστημα που μπορεις να πουλησεις το κινητο σου μεταχειρισμενο κ του ειπαν οτι το κινητο δν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας..

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το κατα ποσο επιτρεπεται η vodafone να πουλαει κινητα τα οποια δεν ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας?κ αν τωρα που το καταλαβε αυτο ο φιλος μου μπορει να παει στην vodafone και να κανει κατι γι αυτο?

Edited by ister
Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα κινητής έχουνε ελληνικής αντιπροσωπείας κινητά. Μπορεί ο υπάλληλος του καταστήματος με τα μεταχειρισμένα να έκανε λάθος, πήγαινε καλύτερα στο φόρουμ της Sammy και έλεγξε εκεί κατά πόσο η συσκευή δεν είναι ελληνικής εισαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας απολύτως νόμος δεν το απαγορεύει , εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν τέτιο νόμο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν καταλαβαινω που ειναι το θεμα. Απο την στιγμη που αγοραστηκε απο vodafone και υπαρχει αποδειξη και επισημη υποστηριξη για 1 1/2+ χρονο ακομη (υποθετω το εχει max ενα εξαμηνο), τι σημασια εχει αν η συσκευη περασε απο το δικτυο της ελληνικης αντιπροσωπειας ή οχι. Μαλλον δικαιολογιες εψαχνε το καταστημα για να ριξει την τιμη.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

- -== Ε Μ Π Ε Ι Ρ Ι Α ==--

 

Τους τελευταίους 5 μήνες είχα διαπιστώσει μια υπερβολική κατανάλωση internet εν σχέση με την συνήθη.

Εκεί που μηνιαίως ξόδευα 150ΜΒ περίπου, τώρα μετά βίας και ανοιγοκλείνοντας τα δεδομένα, προσπαθώ να το κρατήσω κάτω από τα 300ΜΒ (που είναι το πακέτο μου).

Το Σαββάτο (8/9/13 21:40) έκανα χρήση των extra 200MB με 5€ χρέωση.

Τα μεσάνυχτα της Κυριακής (ξημερώματα Δευτέρας 00:15) διαπίστωσα μέσα από την εφαρμογή της VODAFONE και από SMS ελέγχου ότι μου είχαν απομείνει 27ΜΒ !!!

Στο σημείο αυτό ΕΚΛΕΙΣΑ τα δεδομένα και δεν θα τα ξανανοίξω μέχρι και την έκδοση του λογαριασμού.

Είχαν γίνει δηλαδή καπνός σε 1 ημέρα 200ΜΒ, βάσει του συστήματος καταγραφής της VODAFONE, ενώ ο εσωτερικός μετρητής του τηλεφώνου και το πρόσθετο data manager application έλεγε 59MB κατανάλωση !!!.

Το πρωί της Δευτέρας έστειλα παράπονο-καταγγελία στην VODAFONE για να «τσεκάρει» τι στο καλό συμβαίνει και να μου αποστείλει αν γίνεται την αναλυτική κατάσταση των δεδομένων των τελευταίων 2 ημερών (μιας και το τηλέφωνο είχε παραμείνει ανενεργό και αρκετές ώρες).

Τα τρελά αρχίζουν τώρα …

Το απόγευμα Δευτέρας τσεκάρω πάλι με SMS και με το Vodafone-app και... Ωιμέ !!

Τι βλέπω ???? (συνημμένη φώτο)

 

IMG_3608.jpg

 

Ως δια μαγείας τα εναπομείναντα δεδομένα είχαν γίνει 127ΜΒ (+100), μετά από το πρωινό email καταγγελίας.

Τους παίρνω τηλέφωνο μήπως και καταλάβω τι στο καλό συμβαίνει και ο κύριος στην εξυπηρέτηση μου λέει «το πιο πιθανό είναι να χρεωθήκατε με 2ο πακέτο ΜΒ και να σας έχουν απομείνει 127ΜΒ».

 

Προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι το τηλέφωνο ήταν κλειστό από χθές , ότι δεν μου ήρθε 2ο sms προειδοποίησης για το 80% του χρόνου κατανάλωσης και ότι δεν μου ήρθε 2ο SMS χρέωσης 5€ από την εταιρεία, αλλά μάταια…

 

Γιατί κα.Vodafone με πιστώσατε +100ΜΒ μετά το παράπονο-καταγγελία ??

Τι να στεφτεί το φτωχό μυαλό μου ??

Γιατί κα.Vodafone όταν το επίσημο application φορτώνει την μπάρα κατανάλωσης των δεδομένων κάνει μία «περίεργη» «στάση» ??

 

Στο φινάλε του ζήτησα γραπτώς το ποσό του πέναλτι για τη διακοπή συμβολαίου για να μεταφερθώ σε άλλη εταιρεία.

 

Υ.Σ. 16 χρόνια συνδρομητής , 2500€ κάθε χρόνο σε λογαριασμούς …

 

Καληνύχτα κα.Vodafone !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δύσκολο έως αδιανόητο να έκανες καταγγελία κι αυθημερόν να σου πιστώσανε 100mb (δεν ξέρω καν αν είναι συστημικά δυνατόν κάτι τέτοιο)

 

Πολύ πιθανό να χρεώθηκες ένα πακέτο ακόμα, χωρίς να σε ενημερώσει (θα φανεί στο λογαριασμό σου) ή να υπήρξε εξ αρχής συστημικό λάθος με την ενημέρωση.

 

Να ξέρεις πως ο όγκος καταμετράτε μόλις κλείσει η σύνδεση δεδομένων κι όχι ενώ είσαι στη διάρκεια κατανάλωσης όγκου... Οπότε πιθανό να καθυστέρησε να σου ήρθε μήνυμα πως κατανάλωσες τον όγκο. Μου έχει τύχει και μένα!

 

Καληνύχτα και σε σας (όχι εκμέρους της VODAFONE)

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση δεδομένων στο τηλέφωνο είχε κλείσει ΗΔΗ από τις 00:30 (9/9/13) (κι ενώ ήμουν για ώρες σε wifi -χωρίς χρήση δεδομένων- ) ...

Τα τσεκαρίσματα έγιναν με SMS (τι πιο έγκυρο?) στις 12:23 & 19:38 (9/9/13) ...

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση δεδομένων στο τηλέφωνο είχε κλείσει ΗΔΗ από τις 00:30 (9/9/13) (κι ενώ ήμουν για ώρες σε wifi -χωρίς χρήση δεδομένων- ) ...

Τα τσεκαρίσματα έγιναν με SMS (τι πιο έγκυρο?) στις 12:23 & 19:38 (9/9/13) ...

 

Πρωτακουστο...με ΚΛΕΙΣΤΑ δεδομενα....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαστε μια παρεα 5 ατομων, χρηστες -ακομα- του what's up και θελουμε να κανουμε νεες συνδεσεις ολοι αλλα να παρουμε και κινητα μαζι. Η υποθεση μας ειναι οτι αν παμε ολοι σε νεα εταιρεια ολοι μαζι, θα παρουμε και καλυτερες προσφορες και ισως καποιες πολυ καλες συσκευες με χαμηλο παγιο, ισως και 5 iphone4s.

Ποια η αποψη σας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι φαίνεται δεν έχετε οικονομικό πρόβλημα, αλλιώς θα κάνατε καρτοκινητα.

Οπότε πηγαίνετε σε οποιοδήποτε κατάστημα και ζητήστε προσφορά η κάντε το τηλεφωνικά σε όλες τις εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Whats up εχουμε φιλε κ δεν μπορουμε να μιλησουμε με κανενα γιατι ολοι εχουν συνδεση κ ειμαστε με αναπαντητες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Whats up εχουμε φιλε κ δεν μπορουμε να μιλησουμε με κανενα γιατι ολοι εχουν συνδεση κ ειμαστε με αναπαντητες.

 

σύνδεσή κοσμοτε έχουν οι άλλοι? τότε σας καλούν δωρεάν?

Πάντως συμφερει να αγοράσετε τα κινητά από το εμπόριο, γιατί οι εταιρείες τα χρεώνουν ακριβά και δεσμεύουν με μακροχρόνια συμβολαια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαστε μια παρεα 5 ατομων, χρηστες -ακομα- του what's up και θελουμε να κανουμε νεες συνδεσεις ολοι αλλα να παρουμε και κινητα μαζι. Η υποθεση μας ειναι οτι αν παμε ολοι σε νεα εταιρεια ολοι μαζι, θα παρουμε και καλυτερες προσφορες και ισως καποιες πολυ καλες συσκευες με χαμηλο παγιο, ισως και 5 iphone4s.

Ποια η αποψη σας?

 

5 iphone4s εντελως δωρεαν απλα δεν παιζει. Ισως ένα iphone4s και από τις πεντε συνδεσεις, ναι αυτο ακουγεται πιο λογικο. Λοιπόν κοιταξτε τι σας συμφέρει και ενεργήστε ανάλογα. Έχουν οι φίλοι σας Cosmote? Αν ναι τοτε τα cosmote απεριοριστα ειναι ο,τι πρεπει. Αν οχι τοτε δειτε τα cosmote προς ολους τα οποία δινουν μεν καλυτερη επιδοτηση εχουν ομως μεγαλα μηνιαια παγια.

Link to comment
Share on other sites

Οι 18 μήνες δεν είναι μακροχρόνια δέσμευση και οι εταιρείες δεν χρεώνουν πιο ακριβά σε σχέση με το εμπόριο. Απλώς δεν θα σου δώσουν επιδότηση τέτοια ώστε να μειωθεί το ποσό που θα πληρώσεις αισθητά. Δηλαδή με ένα πάγιο της τάξης 25€ ανά γραμμή θα θα πάρετε 60-70€ έκπτωση στην αξία της συσκευής οπότε ουσιαστικά δεν σας συμφέρει να πάρετε επιδότηση. Αν θέλετε να κάνετε κοσμοτέ συμβόλαιο μπορείτε να κάνετε το εξής που είναι κουραστικό:

Μεταφέρετε με φορητότητα τα whatsup σας σε καρτοκινητά wind/vodafone για μια μέρα και μετά καλείτε τυο 2108004600 (αν θυμάμαι καλά) και ζητάτε να μεταφερθείτε σε "Κοσμοτέ απεριόριστα" πακέτα συμβολαίου χωρίς επιδότηση συσκευής. Θα σας δώσουν έκπτωση 40-50% οπότε θα πάρετε ένα πρόγραμμα μισοτιμής. Δυστυχώς και οι 3 εταιρίες αυτό τον καιρό επιδοτούν μέσω εκπτώσεων τα συμβόλαια που έρχονται μέσω φορητότητας από άλλο δίκτυο!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οι 18 μήνες δεν είναι μακροχρόνια δέσμευση και οι εταιρείες δεν χρεώνουν πιο ακριβά σε σχέση με το εμπόριο. Απλώς δεν θα σου δώσουν επιδότηση τέτοια ώστε να μειωθεί το ποσό που θα πληρώσεις αισθητά. Δηλαδή με ένα πάγιο της τάξης 25€ ανά γραμμή θα θα πάρετε 60-70€ έκπτωση στην αξία της συσκευής οπότε ουσιαστικά δεν σας συμφέρει να πάρετε επιδότηση. Αν θέλετε να κάνετε κοσμοτέ συμβόλαιο μπορείτε να κάνετε το εξής που είναι κουραστικό:

Μεταφέρετε με φορητότητα τα whatsup σας σε καρτοκινητά wind/vodafone για μια μέρα και μετά καλείτε τυο 2108004600 (αν θυμάμαι καλά) και ζητάτε να μεταφερθείτε σε "Κοσμοτέ απεριόριστα" πακέτα συμβολαίου χωρίς επιδότηση συσκευής. Θα σας δώσουν έκπτωση 40-50% οπότε θα πάρετε ένα πρόγραμμα μισοτιμής. Δυστυχώς και οι 3 εταιρίες αυτό τον καιρό επιδοτούν μέσω εκπτώσεων τα συμβόλαια που έρχονται μέσω φορητότητας από άλλο δίκτυο!

 

καλα στις φορητοτητες γινονται τρελες προσφορες/εκπτωσεις. red 1 στα 22.40 do you believe it?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει!

Τα ίδια και στην Κοσμοτέ!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια έρευνα που να μας δείχνει το πραγματικό μέσο κόστος ανα GB για το mobile internet. Γνωρίζει κανείς;

 

Διάβαζα αυτά τα παρακάτω άρθρα και είχα απορίες για το τι πραγματικά κοστολογείται στην χώρα μας.

 

http://blogs.howstuffworks.com/2011/04/07/what-does-a-gigabyte-of-internet-service-really-cost-a-look-at-the-worst-case-scenario/

 

https://gsmaintelligence.com/analysis/2012/08/european-lte-operators-look-to-new-pricing-strategies-to-boost-mobile-broadband-revenues/345/

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη λυση

Cosmote travel surf

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Business__articleadvanced__articleadvanced_travel_bus/section/Roaming_Bus#

 

15 ευρω, και σερφαρεις, για .....παντα???????????? (δειτε το, θελω διευκρινηση ή διορθωση αν δεν καταλαβα καλα)

 

"Με σκοπό την απρόσκοπτη παροχή των υπηρεσιών δεδομένων, στα πάσα πρόσβασης των 5€ και των 15€, ισχύει πολιτική ορθής χρήσης με όριο τα 50ΜΒ και 150ΜB αντίστοιχα. Αν ο συνδρομητής υπερβεί το όριο αυτό, η COSMOTE δύναται να περιορίσει την ταχύτητα παροχής των υπηρεσιών της για λόγους διασφάλισης της ποιότητας του δικτύου της. Ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα να συνεχίσει τη χρήση, χωρίς επιπλέον χρέωση, με μειωμένη ταχύτητα μέχρι το πέρας των 24 ωρών και 7 ημερών αντίστοιχα ή να επιλέξει ένα νέο πάσο για να ανακτήσει την αρχική ταχύτητα."

 

Οπως λεει, ειναι πραγματικα απεριοριστο το σερφαρισμα, μετα την εξαντληση του όγκου 150mb ή 7 ημερών, απλα με πεσμενη ταχυτητα, το οποιο δεν με πειραζει.

 

Ειναι οντως ετσι, ή κατάλαβα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

15 ευρω, και σερφαρεις, για .....παντα???????????? (δειτε το, θελω διευκρινηση ή διορθωση αν δεν καταλαβα καλα)Ειναι οντως ετσι, ή κατάλαβα λάθος;

δλδ η πεσμένη ταχύτητα σου φαίνεται αρκετή?

Πρακτικά είναι 0. Αν είναι έτσι δεν χρειάζεται να βάλεις 15...βάλε 5....

Link to comment
Share on other sites

To 'απεριοριστο' ειναι κατ'εμε το ζητουμενο στο εξωτερικο.

Η ταχυτητα εκ των πραγματων παει σε δευτερη μοιρα.

Απεριοριστο, με ενα λογικο ποσο.

Κι αυτο δεν ειναι μονο απεριοριστο σε 'ογκο', αλλα και σε μερες;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

To 'απεριοριστο' ειναι κατ'εμε το ζητουμενο στο εξωτερικο.

Η ταχυτητα εκ των πραγματων παει σε δευτερη μοιρα.

Απεριοριστο, με ενα λογικο ποσο.

Κι αυτο δεν ειναι μονο απεριοριστο σε 'ογκο', αλλα και σε μερες;;;;;;

 

Βέβαια...πέφτει η ταχύτητα μέχρι την εξάντληση των ημερών. Μετά 0. Δλδ δεν συνδέεται η απλώς συνδέεται με την τιμή των 2€/ΜΒ:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...