Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αύξηση χρεώσεων κλήσεων για διεθνείς προορισμούς στο Καρτοκινητό Vodafone και Vodafone CU

 

Η εταιρία VODAFONE - ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει την από 22/11/2012 αύξηση χρέωσης των κλήσεων προς διεθνείς προορισμούς της καρτοκινητής Vodafone και Vodafone CU.

 

Συγκεκριμένα, η χρέωση ομιλίας των διεθνών κλήσεων για την ζώνη 1 (Ευρωπαϊκές Χώρες) διαμορφώνεται από 0,9044€/λεπτό σε 0,9677€/λεπτό, για την ζώνη 2 (Αμερική, Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία) διαμορφώνεται από 0,9644€/λεπτό σε 1,0319€/λεπτό, για την ζώνη 3 (Ασία) διαμορφώνεται από 1,4044€/λεπτό σε 1,5027€/λεπτό, για την ζώνη 4 (Αφρική) διαμορφώνεται από 1,8544€/λεπτό σε 1,9842€/λεπτό και για την ζώνη 5 (Νήσοι Ειρηνικού Ωκεανού) διαμορφώνεται από 2,6544€/λεπτό σε 2,8402€/λεπτό.

Όλες οι παραπάνω χρεώσεις συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 23%

 

Link (22/10/2012)

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10318

 

Πρόγραμμα:

Unlimited 35

Unlimited 45

Unlimited 60

 

Έκπτωση 46% στα πάγια ουσιαστικά!

Συν τέλη 12% επί λογαριασμού

Συνδιαστική προσφορά με σταθερή -5ευρώ σε κάθε πάγιο

Μέχρι 5 αριθμούς ανά ΑΦΜ

 

 

Τιμή Χωρίς Επιδότηση (αντίστοιχα ανά πρόγραμμα):

24 €

31 €

41 €

 

Τιμή Με Επιδότηση (αντίστοιχα ανά πρόγραμμα):

28 €

36 €

48 €

 

 

Συσκευές τώρα (αντίστοιχα ανά πρόγραμμα):

Samsung Ch@tphone GT-S3350 Chat 335

Samsung Galaxy Mini S5570

HTC ChaCha

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας καλησπερίζω και καλως σας βρήκα μιας και είμαι νεο μελος.

 

Η ερωτηση μου εινε τι περιπου με ευκολα λογια εινε το HSDPA .......

Ποτέ μου δεν ειχα ασχοληθεί με κινητά αν και εχω σπουδάσει Τεχνικος Υ/Η και Δικτύων.

Πριν 5 ημέρες αγόρασα το Samsung GT-S5300 ονομασία κατά το Public Gamsun Galaxy Pocket....

 

Μιας και δεν το ειχα φορτησει απο την πρώτη μερα σημερα το άνοιξα και έβαλα την κάρτα μου μεσα.

Παρατηρησα το εξης ... οταν δεν ειμουν σε WiFi μου εβγαζε ενα H με 2 βελάκια κατω πανω και κατάλαβα οτι κατι παιζει.

Απο την αρχη νομιζα οτι ηταν HSDPA μιας και το ειχα ακουστά .. μπήκα στο διαδίκτυο και έψαξα οδηγίες μιας και μεσα ειχε μονο το

quick start guide.

 

Θα ήθελα λοιπόω μετα απο αυτο τον βασανιστικο μονολογο να ρωτησω αν καπιος ξερει τι περιπου εινε και αν χρεωνετε.

Επισης εαν χρεωνετε πως μπορω να το απενεργοποιησω απο το Android μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

 

Υ.Γ.Αν ξέχασα κάναν τόνο μην με θάψετε διαδικτυακά

Edited by Ragnarok_
Samsung Galaxy Pocket ( GT-S5300 ) :ninja: Android
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!

 

Η τεχνολογία HSPA/ΗSPA+ (Hight Speed Packet Access) ειναι η ποιότητα του δικτύου που βελτιώνει σημαντικά τις ταχύτητες για την μεταφορά δεδομένων μεσώ των δικτύων 3ης γενιάς.

 

Το Η που παρατήρησες στην συσκευή σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι εκείνη την στιγμή έχεις αυτή την κάλυχη δικτύου, απλα σε ενημερώνει οτι την συγκεκριμένη στιγμή γινέτε χρήση των δεδομένων.

 

Για να το απενεργοποιησεις θα πας ρυθμίσεις > ασυρματα και δικτυα > δικτυα κινητης τηλεφωνιας> και θα επεπιλεξεις την κινηση δεδομενων

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα και απο μενα.

Εδω και αρκετό καιρό προσπαθώ να βρώ ενα ασύρματο wifi για να το συνδέσω με το HUAWEI 3770 της vodafone, ωστε να έχω το 3G σε όλο το σπίτι.

Εχω δοκιμάσει το TP-LINK 3420 ανεπιτυχώς και απο οτι μου λένε στην εταιρία, δεν μπορούμε να σας προτείνουμε κάποιο, σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποιο modem που να παίρνει απ'ευθειας την κάρτα επάνω χωρίς το USB και με ρυθμίσεις να είναι έτοιμο.

Με ενα φίλο που μίλησα και διαθέτει τα MikrotiK μου είπε μια λύση αλλά τα 250€ είναι πολλά.

Μήπως ξέρετε κάτι να βοηθήσετε.

 

Ευχαριστώ

μπορεις να βρεις καποιο usb στιck μεταχειρισμενο στο ricardo που να ειναι συμβατο με το 3g router , εγω εχω παρει το κ3772 και δεν μου βγαζει στα συμβατα αλλα σκεφτομαι να παω να το παρω και το δοκιμασω εαν δεν παιξει που προφανως ναι δεν θα μπορεσει να παιξει . παντως εδω http://www.tp-link.com/en/support/3g-comp-list/?model=TL-MR3420&location=1160 το Κ3770 δειχνει οτι το υποστηριζει κανονικα , αλλα βρηκα ενα booster 3g γυρω στα 125 ευρω και κοιταω και αυτο για να μην βγαζω καρτες συνεχεια απο το κινητο στο 3g router , αλλα το booster θα μου παρεχει καλυψη κανονικα και οχι μεσω wifi χωρια οτι θα μπορουνε να μπαινουνε ολοι οσοι ερχονται στο σπιτι να μιλανε στο 3g και να μπορουνε να μπουνε και στο ιντερνετ απο το 3g του κινητου τους , για αυτο και δεν παιρνω ακομα το 3g router αμα δεν δω οτι δεν με καλυπτει το booster . Βεβαια η λυση στο να εχει wifi ειναι μια λυση που θα μπορουνε πολλοι να μπαινουνε στο ιντερνετ μεσα στο σπιτι ειτε επισκεπτες ειτε οσοι ειμαστε στο σπιτι αλλα πιστευω οτι θα ητανε καλυτερα να εχεις αρκετα καλο μεχρι και φουλ σημα 3g στο κινητο και να μπορεις να μπαινεις στο ιντερνετ και να μιλας στο τηλεφωνο,παρα μονο wifi που δεν μπορεις να κανεις κλησεις οπως γινεται με την vodafone!( voip , παρα μονο εαν εχεις συμβολαιο ).

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει δοκιμασει κανενας καποιο booster ; ,οταν το booster γραφει οτι υποστηριζει κοσμοτε,vodafone , wind σημαινει οτι τραβαει σημα και εκπεμπει και απο τα 3 δικτυα ταυτοχρονα μεσα στο σπιτι; .

ειχα βρει αυτο http://www.ebw.gr/el/product/13151/Startech-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-3G-UMTS-WCDMA-2100Mhz-Repeater-Booster-Cell-phone-Signal-Repeater-Amplifier-200m2-%CE%9C%CE%B5-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81-b . ή να παρω το tip link 3g router TL-MR3220 ; απλα βλεπω οτι εαν δουλεψει το 3g booster θα εχω 3g μεσα στο σπιτι και θα μπορω παρε απο το ιντερνετ που θελω να μπαινω απο το κινητο μου θα μπορω να κανω και κλησεις ενω με το 3g router θα μπαινω μονο στο ιντερνετ. Ποια ειναι η γνωμη σας; για την vodafone με ενδιαφερει μονο, δεν εχω adsl σπιτι για το full σημα .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Ειμαι σε μεγαλο διλημα:ειχα για ενα χρονο συνδεση το οικονομικο πακετο 25 (140 λεπτα προς ολους),με χρεωση ανα μηνα με φπα 29 ευρω.Επειδη τωρα μου ειναι δυσκολο λογω καιρων να τα πληρωνω αποφασισα να κανω φορητοτητα κ να παω cosmote στην frog(καρτα).Αλλα σημερα με πηραν απο την vodafone κ μου κανουν εκπτωση 45% !!Δηλαδη μου ειπαν οτι εαν συνεχισω με συνδεση στα 140 λεπτα προς ολους θα χρεωνομαι μαζι με το φπα συνολικα 15 ευρω.Τι λετε εσεις βρε παιδια;Συμφερει;Πρεπει να τους απαντησω μεχρι το βραδυ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Ειμαι σε μεγαλο διλημα:ειχα για ενα χρονο συνδεση το οικονομικο πακετο 25 (140 λεπτα προς ολους),με χρεωση ανα μηνα με φπα 29 ευρω.Επειδη τωρα μου ειναι δυσκολο λογω καιρων να τα πληρωνω αποφασισα να κανω φορητοτητα κ να παω cosmote στην frog(καρτα).Αλλα σημερα με πηραν απο την vodafone κ μου κανουν εκπτωση 45% !!Δηλαδη μου ειπαν οτι εαν συνεχισω με συνδεση στα 140 λεπτα προς ολους θα χρεωνομαι μαζι με το φπα συνολικα 15 ευρω.Τι λετε εσεις βρε παιδια;Συμφερει;Πρεπει να τους απαντησω μεχρι το βραδυ.

 

Ετσι κανουν οταν ειναι να χασουν πελατη...Γνωμη μου ειναι οτι μαλλον σε συμφερει με μιση τιμη...Αν μπορεις βεβαια να ανταπεξελθεις στο νεο κοστος....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην φύγεις καθόλου απο την Vodafone! Με Cosmote απλά δεν θα έχεις σήμα και δεν θα μπορείς να μιλήσεις πουθενά!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην φύγεις καθόλου απο την Vodafone! Με Cosmote απλά δεν θα έχεις σήμα και δεν θα μπορείς να μιλήσεις πουθενά!

Τελικα εμεινα με ανανεωση συμβολαιου στα 15,40 ευρω με το φπα(140 λεπτα δωρεαν προς ολους κ μετα εαν υπερβω χρεωση ανα λεπτο).Μου ειπαν οτι οποτε θελω μπορω κ να φυγω η να αλλαξω πακετο ανα πασα στιγμη.Δεν με δεσμευουν υποχρεωτικα 1 χρονο.Πιστευω οτι εκανα καλη κινηση.Ετσι κ αλλιως ποτε δεν μιλαγα συχνα στο τηλεφωνο.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αμα σου πω οτι ειχα αυτο το προβλημα με το Lumia 610 και το Lumia 800...

 

Το είχες; Πώς το έφτιαξες; Με restore;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτό το θέμα όταν καλό αριθμούς cosmote (wind δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχει κανένας γνωστός μου) στον αριθμό μου ο οποίος δεν προέρχεται από καμιά φορητότητα κτλ. Για πρώτη φορά το θέμα εμένα μου παρουσιάστηκε τον περασμένο Μάρτιο, και μάλιστα όταν ήμουν στο εξωτερικό. Τότε για 2-3 ώρες είχα ξεμείνει από τηλέφωνο καθώς δεν μπορούσα να πάρω ούτε να με πάρουν, και όταν αποκαταστάθηκε ξεκίνησε αυτός ο ήχος. Όπως λέει κι ο stathis123 μάλλον κάτι στα συστήματά τους πρέπει να είναι καθώς οι κλήσεις ούτε διακόπτονται ούτε έχουν χάσει ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με μένα, ενώ διαλέγοντας το vodafone 2 talk 300 και ενώ έχω αύθονο χρόνο δωρεάν ομιλίας βλέπω από το internet ότι συνεχώς μειώνεται το υπόλοιπο χρημάτων που έχω.

Πως ζητάω αναλυτικό λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ την εξυπηρέτηση πελατών στο 13830 και ζήτα τον. Εναλλακτικά περνάς από κατάστημα και ζητάς να σου εκδόσουν λογαριασμό. Ο λογαριασμός όμως έρχεται σπίτι από όσο μου έχουν πει.

 

Καλά που το ανακινήσατε το θέμα παιδιά. Εδώ και 2-3 μέρες έχω και εγώ την υποψία ότι κάτι 0,01 ή 0.02 του ευρώ μου χανόντουσαν. Μηνύματα δεν στέλνω, πακέτα δεν αγοράζω, γενικώς ό,τι τρώω είναι από δύο αριθμούς που έχω στο 0.01 το λεπτό. Απλά δεν θυμόμουν να έχω μιλήσει κ τόσο :O. Άλλαξα συσκευή και έβαλα την σιμ σε ένα feauture phone των 20 ευρώ, που όμως έχει το προσόν ότι καταγράφει τις τελευταίες 30 κλήσεις με τις διάρκειές τους αναλυτικά, ώστε να μετρήσω προσεκτικά. Προς το παρόν απο χθες δεν ξαναέτυχε κάτι...

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αρκετο καιρο γραμμενος εδω αλλα τωρα που σας χρειαζομαι γραφω και την απορια μου

Πριν 10 μερες η γυναικα μου αγορασε ενα smartphone εδω απο Ελλαδα....πηγε Τουρκια,κι ενω μιλουσαμε κανονικα για 10 μερες,της διακοπηκε η συνδεση και της ηρθε ειποποιηση οτι επειδη δεν εκανε register το κινητο της, πρεπει να δωσει στη Vodafon Tουρκιας 40e για να ξεμπλοκαρουν ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ......ξερετε κατι γι'αυτο??

>>>>ΥΓ:Μιλησα με vodafon Ελλαδας και με Πλαισιο και μου ειπαν δεν γνωριζουν τιποτα<<<<

Ευχαριστω

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αρκετο καιρο γραμμενος εδω αλλα τωρα που σας χρειαζομαι γραφω και την απορια μου

Πριν 10 μερες η γυναικα μου αγορασε ενα smartphone εδω απο Ελλαδα....πηγε Τουρκια,κι ενω μιλουσαμε κανονικα για 10 μερες,της διακοπηκε η συνδεση και της ηρθε ειποποιηση οτι επειδη δεν εκανε register το κινητο της, πρεπει να δωσει στη Vodafon Tουρκιας 40e για να ξεμπλοκαρουν ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ......ξερετε κατι γι'αυτο??

>>>>ΥΓ:Μιλησα με vodafon Ελλαδας και με Πλαισιο και μου ειπαν δεν γνωριζουν τιποτα<<<<

Ευχαριστω

Μήπως συνδέθηκε στο δίκτυο vodafone τουρκίας, χρεωνόταν το roaming και μαζεύτηκε αυτό το ποσό και της το ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρινησα πριν... στο Τουρκικο δικτυο ειναι....εχει τουρκικη γραμμη..''vODAFONE tOURKISH''

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα.εχω android κινητο και θελω να γινω συνδρομητης στο nova mobile tv.ειχα ακουσει οτι για να μην σε χρεωνει η vodafone data οταν χρησιμοποιεις την υπηρεσια πρεπει να χρισιμοποιεις APN wap.vodafone.gr και οχι internet.vodafone.gr.ισχυει;εμενα η vodafone μουχει στηλει αυτοματα το internet apn,που θα βρω τις ρυθμισεις να φτιαξω wap;
adok13
Link to comment
Share on other sites

το myfi Που δίνει η βονταφον (Huawei R205) όντως εχει μικρότερη ένταση πεδίου για λόγους μεγαλύτερης αυτονομίας της μπαταρίας. Οταν το συνδέεις στον φορτιστή η εμβέλειά του αυξάνεται, μέν, με τίποτε όμως δεν θα πλησιάσει τις επιδόσεις ενός κανονικου access point.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...