Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχουν ανακριβιες. Καποιος που ξερει μπορει να καταλαβει. Η χωρητικοτητα η αλλιως Bandwidth ειναι ποσους συνδρομητες αντεχει ταυτοχρονα ενας σταθμος βασης κινητης τηλεφωνιας, και οταν εχει κυψελη 1800αρα αυτο σημαινει οτι αν η 900αρα ας πουμε αντεχει 30 συνδρομητες αυτη αντεχει 60 ομως ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το τονιζω αυτο.

 

δε γίνεται αυτό που λες φίλε μου...παραβιάζονται έτσι τα standard του gsm.είτε η συχνότητα είναι 900 είτε είναι 1800 mhz στο ίδιο εύρος(όπως είπε και φίλος pro 200khz) εξυπηρετούν 8 συνδρομητές ανά cell(ανάλογα και με τα carriers βεβαίως) ΑΠΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ότι τα 1800mhz λόγω μεγαλύτερου εύρους μπορούν να διαιρεθούν σε περισσότερες συχνότητες της τάξης των 200khz επομένως να μπαίνουν περισσότερα στοιχεία,άρα περισσότερες cell και μεγαλύτερη χωρητικότητα...επίσης οι περισσότερες συχνότητες σου επιτρέπουν να βάζεις περισσότερα στοιχεία σε μια κεραία ή να κάνεις πιο πυκνό δίκτυο ή και τα δύο! Δε γίνονται αυτά...

επιπλέον για το βλαβερό θα σου πω ότι ενώ τα 900mhz έχουν μικρότερη ενέργεια...οι κεραίες λειτουργούν σε διπλάσια ένταση! Τα 1800 ενώ έχουν μεγαλύτερη ενέργεια...οι κεραίες λειτουργούν μόλις στο 1W! Επιπλέον η απορρόφηση της ακτινοβολίας από τους ιστούς του σώματός μας είναι μεγαλύτερη στα 900 γιατί εχουν μικρότερη δυείσδυση! Τα 1800είναι καλύτερα από πολλές πλευρές εκτός από την πλευρά της κάλυψης που σε πολλές περιπτώσεις υστερούν!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

19 ευρώ είναι νομίζω η φορητότητα. Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο το 13894 για να μεταφερθείς σε Vodafone. Και μετά πρέπει να πας να πάρεις την νέα SIM.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στην Τουρκία, έχω τις εξής απορίες:

1.Μπορώ να κάνω περιαγωγή με CU χωρίς διαδικασίες;

2.Στην περιαγωγή τι χρεώσεις υπάρχουν; Αν πχ καλέσω ένα νούμερο στην Ελλάδα, τι χρεώνομαι; Αν με καλέσουν από Ελλάδα, εκτός τη δική τους χρέωση, χρεόνομαι κι εγώ;

3.ΤΙ ισχύει με τις χρεώσεις των SMS;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, αλλά δε θα μπορείς να καλέσεις.

2. Για τα πάντα χρεώνεσαι εκτός από τα εισερχόμενα SMS (υπάρχει μικρή πιθανότητα να χρεώνεσαι και για αυτά). Για ακριβείς χρεώσεις πρέπει να επικοινωνήσεις με το cc της Vodafone, να σου πει πόσο χρεώνει το καθένα από τα 3 δίκτυα για να δεις με ποιό σε συμφέρει να συνδέεσαι.

3. Θα σου πουν στο τηλέφωνο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

19 ευρώ είναι νομίζω η φορητότητα. Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο το 13894 για να μεταφερθείς σε Vodafone. Και μετά πρέπει να πας να πάρεις την νέα SIM.

Δε θα πάει να πάρει την κάρτα, θα του έρθει σπίτι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πάει να πάρει την κάρτα, θα του έρθει σπίτι.

 

Αυτο ισχυει με τη Q με τη vodafone νομιζω πας στο κοντινοτερο καταστημα και τη παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα κανουμε απλα λοιπον. Δυο κεραιες, μια 900, μια 1800, απο 1 cell εκαστη, απο 3 συχνοτητες εκαστη. Ποσους εξυπηρετει η καθεμια;

 

ΥΓ. το 30 και 60 πως ακριβως το εβγαλες;

 

30 και 60 ειναι τυχαια νουμερα. Λοιπον ενδιαφεροντα ολα αυτα που λετε, θα τα εξακριβωσω και θα σας πω. Παντως οτι το 1800αρι χωραει περισσοτερους συνδρομητες ειναι σιγουρο. Αν εχουμε τωρα 2 cell. το ενα 900 και το αλλο 1800. και τα 2 παιζους σηματοδοσια 25watt και "κοιτανε" στην ιδια ακριβως κατευθυνση. Εαν παρουμε μετρηση σε αποσταση 500 μετρων απο τα cell με οπτικη επαφη το 900 θα εχει περισσοτερα db σημα. Αυτο συμβαινει γιατι οσο πιο μεγαλη συχνοτητα εχει το σημα δεν διαδιδεται τοσο ευκολα με την εννοια οτι μπορει να εξασθενησει απο οποιοδηποτε εμποδιο ακομα και απο τον αερα. Αυτο το λεω διοτι ειχε αναφερθει κατι για μεγαλυτερη διαπεραστικοτητα του σηματος αυτου μεσα σε πολεις.

 

Οι εταιριες το χρησιμοποιουν καθαρα για εμπορικους λογους, επειδη εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα και γι αυτο του δινουν παντα μεγαλυτερη προτεραιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στην Τουρκία, έχω τις εξής απορίες:

1.Μπορώ να κάνω περιαγωγή με CU χωρίς διαδικασίες;

2.Στην περιαγωγή τι χρεώσεις υπάρχουν; Αν πχ καλέσω ένα νούμερο στην Ελλάδα, τι χρεώνομαι; Αν με καλέσουν από Ελλάδα, εκτός τη δική τους χρέωση, χρεόνομαι κι εγώ;

3.ΤΙ ισχύει με τις χρεώσεις των SMS;

1. Μπορείς να έχεις εισερχόμενες κλήσεις και μυνήματα( εισερχόμενα εξερχόμενα )

2. Υπηρεσία Περιαγωγής (Roaming) - Εισερχόμενες κλήσεις Τέλη διεθνών κλήσεων Vodafone και τέλη ξένου δικτύου για εισερχόμενες κλήσεις (όπου και αυτό υφίσταται)

Δυστυχώς η ΤΟΥΡΚΙΑ Ανοίκει στην ζώνη 3 Ασία στην οποία η χρέωση είναι

€ 0,019/ΔΕΥΤ. - € 1,14/ΛΕΠΤΟ

3. Yπηρεσία Περιαγωγής (Roaming) - Εξερχόμενα μηνύματα (προς Ελληνικά δίκτυα) € 0,297/ΜΗΝΥΜΑ

Yπηρεσία Περιαγωγής (Roaming)- Εξερχόμενα μηνύματα (Προς ξένα δίκτυα) € 0,369/ΜΗΝΥΜΑ

Σχετική σελίδα

 

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001030200&vars=0000000000#

Link to comment
Share on other sites

ίσα ίσα,τα 1800 είναι πιο εύκολο να τα κατευθύνεις! :) Το μικρό μήκος κύμματος τα καθιστά να κινούνται αυστηρά σε ευθείες και οι εταιρίες μπορούν με ακρίβεια να καλύψουν αυτές τις περιοχές που θέλουν.Βολεύουν σε περιπτώσεις γηπέδων(βλέπε ΤΙΜ στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις) γιατί μπορούν να καλύψουν άψογα διακεκριμένες περιοχές.Δε έχουν όμως το πλεονέκτημα να καλύπτουν μεγάλες αποστάσεις(πχ θάλασσα,κάμπος) μιας ΚΑΙ Η ΕΞΑΣΘΕΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΑ αλλά στην απόσταση.Η δυειδιτικότητα τους είναι τρομερά καλή ;)

Τώρα όσον αφορά την χωτητικότητα.Μια συχνότητα 1800 και μια 900(ένα κανάλι) μπορούν να εξυπηρετήσουν συνδρόμητές ανάλογα με τα cell που έχουν(η συχνότητα δεν παίζει τόσο ρόλο) Αυτό που είναι καλό στα 1800 είναι ότι μπορούν να καλύπτουν συγκεκριμένες περιοχές(λίγων ΚΜ) επομένως οι συχνότητες είναι επαναχρησιμοποιήσιμες.Μπορείς να βάλεις περισσότερα elements πάνω στο ΣΒ και επομένως περισσότερες συχνότητες άρα πολύ καλή χωρητικότητα :alien: Τα πράγματα φαντάζομαι είναι καλύτερα στο 3g μιας και είναι πιο "κατευθυντικά" κύματα :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eταιρία courier αναλαμβάνει να παραδώσει το πακέτο φορητότητας στον πελάτη και να επιστρέψει στη Vodafone τις υπογεγραμμένες αιτήσεις, τα δικαιολογητικά και το κόστος φορητότητας. Oποτε μιλάς με το 13894 και κλείνεις το ραντεβού με το courier!
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε την ρυθμιση "απαντηση μεσω του ιδιου κεντρου" να ειναι οχι .

Επισης το ιδιο να τσεκαρει και ο παραληπτης της Q.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

από την Δευτέρα 13/6 τα Vodafone Shops θα έχουν την δυνατότητα να εξυπηρετούν πελάτες Mobitel και για θέματα που αφορούν ανανεωση συμβολαιων ...
Link to comment
Share on other sites

Σε μηνύματα που μου έρχονται από συγκεκριμένο αριθμό Q, στο μήνυμα αναφέρεται "Reply Center Defined" και δε μπορώ ν' απαντήσω. Όμως ο αποστολέας δεν έχει επιλέξει "απάντηση μέσω του ίδιου κέντρου"! :confused:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε την ρυθμιση "απαντηση μεσω του ιδιου κεντρου" να ειναι οχι .

Επισης το ιδιο να τσεκαρει και ο παραληπτης της Q.

 

Αυτό ευθύνεται? Γιατί συνέβαινε και σε εμένα :( . Αλλά εγώ το έχω όχι. Επομένως ευθύνεται ο άλλος...

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορείς να έχεις εισερχόμενες κλήσεις και μυνήματα( εισερχόμενα εξερχόμενα )

2. Υπηρεσία Περιαγωγής (Roaming) - Εισερχόμενες κλήσεις Τέλη διεθνών κλήσεων Vodafone και τέλη ξένου δικτύου για εισερχόμενες κλήσεις (όπου και αυτό υφίσταται)

Δυστυχώς η ΤΟΥΡΚΙΑ Ανοίκει στην ζώνη 3 Ασία στην οποία η χρέωση είναι

€ 0,019/ΔΕΥΤ. - € 1,14/ΛΕΠΤΟ

3. Yπηρεσία Περιαγωγής (Roaming) - Εξερχόμενα μηνύματα (προς Ελληνικά δίκτυα) € 0,297/ΜΗΝΥΜΑ

Yπηρεσία Περιαγωγής (Roaming)- Εξερχόμενα μηνύματα (Προς ξένα δίκτυα) € 0,369/ΜΗΝΥΜΑ

Σχετική σελίδα

 

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001030200&vars=0000000000#

 

Σε ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες! Εάν μου στέλνουν μυνήματα θα χρώνομαι κι εγώ;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Thigatriki tis Vodafome me diko tis diktio katastimatwn kai dikous pelates pou oloi tous anoikoun vevea sti sindromitiki vasi tis mamas Vodafone

 

Και ισχύουν οι ίδιες τιμές έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομη ερωτηση:

 

αθροιζονται και το downloading και το uploading ωστε να υπολογιστει το συνολικο traffic?

Εννοω πχ οτι οταν γραφεις το mail σου κανεις uploading.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι το εξης: αν καποιος δεν παρει το πακετο με την καρτα(170 ευρω) και παρει μονο το πακετο συνδεσης (43 ευρω) τοτε που μπορει να το χρησιμοποιησει? Πχ σε ενα αλλο gprs-pcmcia modem της αγορας?

Λογικά ναι Karib. Απλά η Voda δίνει ένα s/w μαζί με το πακέτο σύνδεσης που δουλεύει μόνο με τις κάρτες και σου κάνει τις ρυθμίσεις. Οπότε αν το βάλεις σε κάποιο άλλο modem, τότε μάλλον θα πρέπει να κανεις μόνος σου τις ρυθμίσεις....

 

Και μια ακομη ερωτηση:

 

αθροιζονται και το downloading και το uploading ωστε να υπολογιστει το συνολικο traffic?

Εννοω πχ οτι οταν γραφεις το mail σου κανεις uploading.

Εγώ έχω 1 τέτοια κάρτα με συμβόλαιο και χρεώνουν τα πάντα (πάνω - κάτω) - δε βλέπω λόγο για να αλλάξει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... κάτι βρωμάει... ακούγονται καλά? το 99/1GB μου φαίνεται λίγο τσιμπιμένο. Απ' την άλλη 1GB!?!?!?!?!?!?!?! τι if but then έχει? Ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...