Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Κίνα γράφει κανονικά ότι παραδόθηκε, απλά αργεί πολύ μέχρι να φτάσει στην πόλη του παραλήπτη.

 

Στην πόλη του παραλήπτη έχει φτάσει εδώ και 10 μέρες! Now what?

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Στην πόλη του παραλήπτη έχει φτάσει εδώ και 10 μέρες! Now what?

 

Now πρέπει να ενημερώσεις τον παραλήπτη να πάει να το πάρει, οι περισσότεροι πάνε 1φορά στο τόσο όταν έχουν μαζευτεί αρκετά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Now πρέπει να ενημερώσεις τον παραλήπτη να πάει να το πάρει, οι περισσότεροι πάνε 1φορά στο τόσο όταν έχουν μαζευτεί αρκετά πράγματα

 

Ευχαριστώ, αυτό έκανα. Μου είχε πει χθες βέβαια ότι "we have no power to contact the shipping company".

Εγώ τους είπα "Maybe you could ask for it at your postal office"

Για να δούμε αύριο. Κάθε μέρα και μία απάντηση. Ποτέ δύο σε μια μέρα! Τό 'χουν γρουσουζιά μάλλον :lol:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό έκανα. Μου είχε πει χθες βέβαια ότι "we have no power to contact the shipping company".

Εγώ τους είπα "Maybe you could ask for it at your postal office"

Για να δούμε αύριο. Κάθε μέρα και μία απάντηση. Ποτέ δύο σε μια μέρα! Τό 'χουν γρουσουζιά μάλλον :lol:

 

Αν και είμαστε off-topic, ποιό μαγαζί είναι ; τα μικρομάγαζα καθυστερούν πολύ να πάνε εκτός κι αν τους πρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν αξίζει να το στείλω :/

Κανείς άλλος καμιά εμπειρία ;

Μπορει να εδειξε στα ελτα οτι δνε κινειται, αλλά στο royal mail απο τη στιγμη που μπηκε Χιθροου θα σκαναριστει και θα φανει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εδειξε στα ελτα οτι δνε κινειται, αλλά στο royal mail απο τη στιγμη που μπηκε Χιθροου θα σκαναριστει και θα φανει.

 

Προς το παρόν έχει ήδη φύγει απ'ότι βλέπω στα ΕΛΤΑ αλλά στο site της royal mail δεν το αναγνωρίζει καν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εδειξε στα ελτα οτι δνε κινειται, αλλά στο royal mail απο τη στιγμη που μπηκε Χιθροου θα σκαναριστει και θα φανει.

 

Προς το παρόν έχει ήδη φύγει απ'ότι βλέπω στα ΕΛΤΑ αλλά στο site της royal mail δεν το αναγνωρίζει καν.

 

H royal mail όσες φορές κι αν έχω στείλει συστημένο αγγλία δεν το σκάναραν ποτέ. Μόνο μία φορα (σεπτ. 2016) που απλώς έδειξε πως έφτασε. Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έστειλα δείχνει ακόμα στα ελτά πως έφυγε ενώ στην royal mail πως δεν υπάρχει καν!

 

Δεν ξέρω για ποιον λόγο το κάνουν αυτό, πάντως το καλοκαίρι που είχα στείλει συστημένο δέμα από κύπρο το αναγνώριζαν κανονικά και είχε tracking μέχρι και την παράδωση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από ελλάδα δεν σκανάρουν τα συστημένα.

Link to comment
Share on other sites

H royal mail όσες φορές κι αν έχω στείλει συστημένο αγγλία δεν το σκάναραν ποτέ. Μόνο μία φορα (σεπτ. 2016) που απλώς έδειξε πως έφτασε. Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έστειλα δείχνει ακόμα στα ελτά πως έφυγε ενώ στην royal mail πως δεν υπάρχει καν!

 

Δεν ξέρω για ποιον λόγο το κάνουν αυτό, πάντως το καλοκαίρι που είχα στείλει συστημένο δέμα από κύπρο το αναγνώριζαν κανονικά και είχε tracking μέχρι και την παράδωση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από ελλάδα δεν σκανάρουν τα συστημένα.

 

Μόλις πριν από λίγο ξαναπροσπάθησα και ενώ στο πάνω μέρος που είναι το σχεδιάγραμμα λέει Latest update: Information on your Royal Mail Signed For™ item is not yet available.

Όταν πάω πιο κάτω που λέει '' Where has my item been ? '' γράφει ότι έφτασε 26/04/17 20:41 ARRIVED IN THE UK HEATHROW WORLDWIDE DC

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off-topic, ποιό μαγαζί είναι ; τα μικρομάγαζα καθυστερούν πολύ να πάνε εκτός κι αν τους πρίξεις.

 

Για το Gearbest πρόκειται, δεν νομίζω να είμαι η μοναδική τους επιστροφή...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Για το Gearbest πρόκειται, δεν νομίζω να είμαι η μοναδική τους επιστροφή...

 

Το Gear είναι γνωστό ως πριξαρχι....κο στο aftersale.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από λίγο ξαναπροσπάθησα και ενώ στο πάνω μέρος που είναι το σχεδιάγραμμα λέει Latest update: Information on your Royal Mail Signed For™ item is not yet available.

Όταν πάω πιο κάτω που λέει '' Where has my item been ? '' γράφει ότι έφτασε 26/04/17 20:41 ARRIVED IN THE UK HEATHROW WORLDWIDE DC

Και εμένα είχε βγάλει αυτό την μια φορά, αλλά ποτε δεν έδειξε ότι παραδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από λίγο ξαναπροσπάθησα και ενώ στο πάνω μέρος που είναι το σχεδιάγραμμα λέει Latest update: Information on your Royal Mail Signed For™ item is not yet available.

Όταν πάω πιο κάτω που λέει '' Where has my item been ? '' γράφει ότι έφτασε 26/04/17 20:41 ARRIVED IN THE UK HEATHROW WORLDWIDE DC

 

Πιθανοτατα θα ειναι κι η τελευταια ενημερωση που θα εχεις πριν την παραδοση του πακετου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Κίνα γράφει κανονικά ότι παραδόθηκε, απλά αργεί πολύ μέχρι να φτάσει στην πόλη του παραλήπτη.

Σε λίγο που θα πάω στα ΕΛΤΑ θα ρωτήσω και τι παίζει από τιμές σε δηλωμένης αξίας επιστολή.

 

Edit : Η αγγλία δεν δέχετε δηλωμένης αξίας επιστολές/δέματα οπότε το έστειλα και ο θεός βοηθός.

 

Πριν καιρο εστειλα επιστροφη πακετου αξιας 1000 ευρω με αυτο τον τροπο και ... δεν το ξανακανω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tracking number που ξεκινα με RN... απο Ινδια, που μπορω να κανω tracking?

Τα γνωστα sites δεν δειχνουν τιποτε...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεμα απο uk το οποιο εχει σταλει με dpd express .Ξερει κανεις με ποιον συνεργαζονται στην Ελλαδα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλη απο gearbest ενα usb με unregistered απο τις 25 μαρτιου. Μου εχουν δωσει ενα Tracking number οχι international αλλα στο sky56 λεει οτι εφτασε αθηνα 9 απριλιου! Ειναι λογικο ενα φακελακι μικρο να εφτασε αθηνα στις 9 απριλιου και ακομα να μην το εχω παραλαβει?
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεμα απο uk το οποιο εχει σταλει με dpd express .Ξερει κανεις με ποιον συνεργαζονται στην Ελλαδα;

 

Με την ACS.

Link to comment
Share on other sites

Με την ACS.

Δυστυχως ειναι express και οπως μου ειπαν απο την acs δεν τα παραδιδουν αυτοι.

EDIT Ενημερωτικα γραφω οτι τα express τα παραδιδει η Γενικη ταχυδρομικη

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα θα ειναι κι η τελευταια ενημερωση που θα εχεις πριν την παραδοση του πακετου...

 

 

Καλημέρα Βαγγέλη, μια ερωτησούλα μιας και βλέπω έχεις εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα.

Έχεις στείλει ποτέ Αγγλία δέμα/φάκελο ; κι αν ναι μπορείς να μου πεις αν τελικά σου έδειξε στο tracking ότι παραδόθηκε ποτέ ;

Έχω στείλει μια επιστροφή και όπως είδες έχει κολλήσει στο ότι έφτασε στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό έγραψα.

 

Η ερώτησή μου απευθύνεται σε όσους λαμβάνουν συχνά πακέτα από το εξωτερικό. Έχω λάβει πολλές εκατοντάδες και μέσα σε 15 χρόνια έχουν σταματήσει στο τελωνείο το πολύ 5 πακέτα, ενώ τώρα σε δύο μήνες έχουν σταματήσει ήδη 2. Για αυτό αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο γεγονός ή αν έχει αλλάξει κάτι και πλέον σταματούν περισσότερα πακέτα.

Πιστεύω πως ναι. Από ταχυδρομείο Θεσσαλίας μου είπαν πως εδώ και 1 μήνα σχεδόν όλα τα συστημένα δέματα που έρχονται από Κίνα πηγαίνουν στο τελωνείο για να φεσωθούν 3€. Βρήκαν να βγάλουν λεφτά και από εκεί. . .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βαγγέλη, μια ερωτησούλα μιας και βλέπω έχεις εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα.

Έχεις στείλει ποτέ Αγγλία δέμα/φάκελο ; κι αν ναι μπορείς να μου πεις αν τελικά σου έδειξε στο tracking ότι παραδόθηκε ποτέ ;

Έχω στείλει μια επιστροφή και όπως είδες έχει κολλήσει στο ότι έφτασε στην Αγγλία.

Το βρετανικο ταχυδρομειο δεν συνεργάζεται με το IPS, επομένως δε θα χεις πληροφορίες απ τη διαδρομή εντός αγγλίας

Link to comment
Share on other sites

Το βρετανικο ταχυδρομειο δεν συνεργάζεται με το IPS, επομένως δε θα χεις πληροφορίες απ τη διαδρομή εντός αγγλίας

 

Και τότε γιατί στα ΕΛΤΑ σου λένε πως θα έχεις πληροφορίες κανονικά;

 

 

Edit : Τώρα πήρα τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ και μου λένε δεν είναι αληθές το παραπάνω

 

Edit 2 : Μόλις τώρα εμφανίστηκε στο σύστημα της Royal mail και δείχνει ότι έγινε προσπάθεια παράδοσης και ότι του άφησαν ειδοποίηση. Άρα σίγουρα θα υπάρξει και ενημέρωση εαν το παραλάβει.

 

http://i68.tinypic.com/xn88it.png

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλη απο gearbest ενα usb με unregistered απο τις 25 μαρτιου. Μου εχουν δωσει ενα Tracking number οχι international αλλα στο sky56 λεει οτι εφτασε αθηνα 9 απριλιου! Ειναι λογικο ενα φακελακι μικρο να εφτασε αθηνα στις 9 απριλιου και ακομα να μην το εχω παραλαβει?

 

Λογικό είναι, μου έχει συμβεί και εμένα να παραλάβω 20 μέρες μετά

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ενα δεμα που προριζεται για κεντρική Ελλαδα θα σταματησει μακεδονια ή ελευθεριος βενιζέλος ; Και ποσε μέρες μπορει να διαρκεσει να ξεκηνησει απο αεροδρομιο πολυ μικρο δεμα απο κινα εφοσον μου έχει ερθει ειδοποιηση απο την postnl οτι rhe utem is arrived in country of deatination ; Ευχαριστω πολύ
Link to comment
Share on other sites

Ενα δεμα που προριζεται για κεντρική Ελλαδα θα σταματησει μακεδονια ή ελευθεριος βενιζέλος ; Και ποσε μέρες μπορει να διαρκεσει να ξεκηνησει απο αεροδρομιο πολυ μικρο δεμα απο κινα εφοσον μου έχει ερθει ειδοποιηση απο την postnl οτι rhe utem is arrived in country of deatination ; Ευχαριστω πολύ

 

ελευθεριος βενιζελος ! και Βορειο Ελλαδα να ησουν παλι αθηνα θα ηταν η πρωτη αφιξη του.

Link to comment
Share on other sites

Τα postnl με ενημερωσαν οτι το δεμα εφτασε ελαδα αλλα απο τα ελτα δεν υπαρχει καμια ειδοποίηση εκτος οτι εφυγε απο Ολλανδια σε ποσες μερες λετε τα ελτα να στείλουν ειδοποιηση ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...