Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αύριο είναι ανοιχτά τα καταστήματα των ΕΛΤΑ ;

Delete

.

.

.

.

.

.

.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Aυριο ειναι επίσημη αργια, οποτε ειναι κλειστα.

 

Επίσημη αργία η μεγάλη παρασκευή ; από πότε ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη αργία η μεγάλη παρασκευή ; από πότε ;

 

Σορρυ εχεις δικιο, ημιαργία ειναι. ειναι ανοιχτα λοιπον,

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω κανει μια παραγγελια εδω και 11 ημερες , ενα σφραγισμενο κινητο απο ebay, το οποιο ελεγε οτι θα σταλει απο Γαλλια και θα παραδοθει εντος 9 ημερων...

Ο πωλητης ομως οταν μου εδωσε το tracking αναφερει σαν κουριερ την 4PX και αποστολη απο Κινα!

Σε περιπτωση που εχω τελωνειο ή οτιδηποτε, δικο του θεμα δεν ειναι;

 

100% δικο σου θεμα, οταν φτασει ελλαδα και εαν μπει σε ΥΕΔ το δικο σου ονομα και διευθυνση εχει επανω, οχι του πωλητη. 4px ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους carriers της κινας, οποτε η γαλλια ηταν ονειρο!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ εχεις δικιο, ημιαργία ειναι. ειναι ανοιχτα λοιπον,

 

Απλα ρωτάω επειδή διάβασα ότι σε μερικές δημόσιες υπηρεσίες θεωρείται αργία κατ' έθιμο κι όχι υποχρεωτική.

Ελπίζω πως όχι μιας και δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα για πρωτη φορα μετα απο 10+ χρονια αγορες απο το εξωτερικο, ειδα στο tracking να λεει : μεταφορα περιεχομενου σε νεα συσκευασια...... ξερει κανεις κατι?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα για πρωτη φορα μετα απο 10+ χρονια αγορες απο το εξωτερικο, ειδα στο tracking να λεει : μεταφορα περιεχομενου σε νεα συσκευασια...... ξερει κανεις κατι?

 

Ναι γίνεται όταν για κάποιο λόγο καταστραφεί η συσκευασία

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλα ρωτάω επειδή διάβασα ότι σε μερικές δημόσιες υπηρεσίες θεωρείται αργία κατ' έθιμο κι όχι υποχρεωτική.

Ελπίζω πως όχι μιας και δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση.

Σε ευχαριστώ.

 

Και εγώ το είπα γιατί αύριο τα μαγαζιά ανοίγουν μετα τις 12 οπότε τελικά ΕΛΤΑ και τράπεζες είναι κλειστές, απλά με μπέρδεψε ο φίλος που ρώτησε απο ποτε :)

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/152231/megali-paraskevi-2017-gia-poious-einai-argia-kleistes-oi-trapezes?m=1

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είπα γιατί αύριο τα μαγαζιά ανοίγουν μετα τις 12 οπότε τελικά ΕΛΤΑ και τράπεζες είναι κλειστές, απλά με μπέρδεψε ο φίλος που ρώτησε απο ποτε :)

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/152231/megali-paraskevi-2017-gia-poious-einai-argia-kleistes-oi-trapezes?m=1

 

Εγώ το ρώτησα το από πότε :p

Απλά δεν ήξερα ότι υπάρχει και αργία κατ'έθιμο. Ήξερα μόνο τις υποχρεωτικές, κλασική ελλάδα που ψάχνει ευκαιρία να κάνει τετραήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 8 του μηνός το δέμα μου στη στοίβα από εξωτερικό και ακόμα να περαστεί στο σύστημα των ΕΛΤΑ. Πάσχα ξεπασχα σ**α τα κάνανε. Η υποστελεχωση πάει σύννεφο. Μέχρι να τα ξεπουλησουν κοψοχρονιά...
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυο δέματα με άφιξη στο κέντρο διαλογής Αττικής από 10/4 και ώρα 10:30 δεν έχουν καμία εξέλιξη έως και τώρα που γράφω... Δηλαδή θα τα επεξεργαστούν από Τρίτη 18/4 και θα παραλάβω στις 19/4. Τα συμπεράσματα δικά σας....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα επεξεργαστηκαν σημερα, αλλα αυτο που ηρθε 2 μερες αργοτερα μονο μπηκε στο Κ.Δ. αεροδρομιου.

ΑΝ λεω ΑΝ πανε ετσι τα πραγματα θα παραλαβω στη Β. Ελλαδα σε 15+ μερες #$€*-€+€#£][®©["@!

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα επεξεργαστηκαν σημερα, αλλα αυτο που ηρθε 2 μερες αργοτερα μονο μπηκε στο Κ.Δ. αεροδρομιου.

ΑΝ λεω ΑΝ πανε ετσι τα πραγματα θα παραλαβω στη Β. Ελλαδα σε 15+ μερες #$€*-€+€#£][®©["@!

 

Θα πέσεις πάνω και στην πρωτομαγιά οπότε καλό καλοκαίρι :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα επεξεργαστηκαν σημερα, αλλα αυτο που ηρθε 2 μερες αργοτερα μονο μπηκε στο Κ.Δ. αεροδρομιου.

ΑΝ λεω ΑΝ πανε ετσι τα πραγματα θα παραλαβω στη Β. Ελλαδα σε 15+ μερες #$€*-€+€#£][®©["@!

 

Χριστος Ανεστη! Κατ αρχην για να τα επεξεργαστουν σημερα, σημαινει οτι εργαζονται, αρα η υποστελεχωση που λες...παει περιπατο, να σου θυμισω οτι σημερα ειναι επισημη αργια... Επισης ποσα πληρωσες για εξοδα αποστολης? Πρεπει πολλα, γιατι σε βλεπω βιαζεσαι..... Τα ΕΛΤΑ ειναι στο προγραμμα να περασουν σε ιδιωτικα χερια, αν δεν εχουν περασει εν μερη, εκει να δεις ποσο γρηγορα θα πηγαινουν ολα...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη! Κατ αρχην για να τα επεξεργαστουν σημερα, σημαινει οτι εργαζονται, αρα η υποστελεχωση που λες...παει περιπατο, να σου θυμισω οτι σημερα ειναι επισημη αργια... Επισης ποσα πληρωσες για εξοδα αποστολης? Πρεπει πολλα, γιατι σε βλεπω βιαζεσαι..... Τα ΕΛΤΑ ειναι στο προγραμμα να περασουν σε ιδιωτικα χερια, αν δεν εχουν περασει εν μερη, εκει να δεις ποσο γρηγορα θα πηγαινουν ολα...

 

Το ποστ στο οποιο αναφερεσαι ειναι στις 14 Απριλιου.

 

Υποστελεχωση υπαρχει.

Σχεδον κανενα κεντρικο καταστημα περιφερειακης πολης δεν λειτουργει πλεον απογευμα ή Σαββατο.

Υπαρχουν συνοικιες της Αθηνας που ταχυδρομος περναει μια φορα την εβδομαδα.

Σε πολη 70.000 κατοικων οπου κατοικω στη Β. Ελλαδα (οχι παραμεθοριος) δεν υπαρχει εδω και χρονια Κεντρο Διαλογης. Ολα τα γραμματα εστω και 200 μετρα μακρυα να πηγαινουν, πανε βολτα 200χλμ στη Θεσσαλονικη!

Δεν εχω σε καμια απολυτως υποληψη τις ιδιωτικες προσπαθειες στον συγκεκριμενο τομεα. Τα κουριερ στην πολη μου ειναι αναξιοπιστα και με ελλειπεις υπηρεσιες. Λυπαμαι για την εσκεμενη υποβαθμιση των Ελληνικων Ταχυδρομειων.

Με πληρη ιδιωτικοποιηση να μην πω τι θα ειναι...

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Προς τιμην τους παντως, θα πρεπει να αναφερω, οτι τα μικρης αξιας δεματα μου, ξεκολλησαν σημερα και ταξιδευουν για Θεσσαλονικη.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Το ποστ στο οποιο αναφερεσαι ειναι στις 14 Απριλιου.

 

Υποστελεχωση υπαρχει.

Σχεδον κανενα κεντρικο καταστημα περιφερειακης πολης δεν λειτουργει πλεον απογευμα ή Σαββατο.

Υπαρχουν συνοικιες της Αθηνας που ταχυδρομος περναει μια φορα την εβδομαδα.

Σε πολη 70.000 κατοικων οπου κατοικω στη Β. Ελλαδα (οχι παραμεθοριος) δεν υπαρχει εδω και χρονια Κεντρο Διαλογης. Ολα τα γραμματα εστω και 200 μετρα μακρυα να πηγαινουν, πανε βολτα 200χλμ στη Θεσσαλονικη!

Δεν εχω σε καμια απολυτως υποληψη τις ιδιωτικες προσπαθειες στον συγκεκριμενο τομεα. Τα κουριερ στην πολη μου ειναι αναξιοπιστα και με ελλειπεις υπηρεσιες. Λυπαμαι για την εσκεμενη υποβαθμιση των Ελληνικων Ταχυδρομειων.

Με πληρη ιδιωτικοποιηση να μην πω τι θα ειναι...

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Προς τιμην τους παντως, θα πρεπει να αναφερω, οτι τα μικρης αξιας δεματα μου, ξεκολλησαν σημερα και ταξιδευουν για Θεσσαλονικη.

Για τις 14 απριλιου δεν το ειδα, ομως και στις 17 δουλευαν στο ΚΔ ΑΤΤΙΚΗΣ, μπορω να στο αποδειξω. Οσο για ολη την Β. Ελλαδα , νομιζω πως ολα πλεον περνανε απο το ΚΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ετσι για ενα καφε....

Στην δικη μου συνοικια παντως ο ταχυδρομος περναει καθε μερα.

Ειναι γενικα σε τι ανθρωπο θα πεσεις, ξερω ταχυδρομο σε πολη των 70.000 κατοικων που παιρνει κ τηλ απο το κινητο του να σε ενημερωσει τι ωρα θα σου φερει το δεμα. Εαν τα ΕΛΤΑ γινουν 100% ιδιωτικα....κατι σαν DHL UPS κλπ , καηκαμε... μυγα δεν θα μπορεις να φερεις απ εξω... Ετσι νομιζω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με την ιδιωτικοποίηση θα διωξουν κι άλλο κόσμο και θα σταματήσουν οι ελλιπείς προσλήψεις στο βωμό του κέρδους, εκεί να δείτε τι καθυστερήσεις θα χουμε με ακόμη λιγότερο προσωπικό στα κέντρα διαλογής και διανομής. Εκτός αν προσλάβουν πιτσιρίκια με 280€ να δουλεύουν 12 ώρες
Link to comment
Share on other sites

:cool: - τελος του μηνος τελειωνουν οι συμβασεις και οι διανομεις τα εχουν "φορτωσει στον κοκκορα",εκει που περναγαν καθε μερα τωρα 2-3 το πολυ την εβδομαδα,ισχυει και για το αυτοκινητο με τον σακο.

τωρα οσον αφορα την ιδιωτικοποιηση: δηλαδη τα ΕλΤα της γερμανιας εγιναν χειροτερα οταν αλλαξαν χερια? δεν λεω να τα κανουμε ολα ισωμα ομως εχουμε ζησει στο πετσι μας τι εστι "δημοσιος υπαλληλος" και οι κλαψες ορισμενων τωρα δεν μασ συγκινουν.Θα δωσω ενα παραδειγμα,καποια ΔΥ φευγει απο το κτηριο μιας Α περιοχης και παει στην Β,εχω ακουσει με τα αυτια μου να γκρινιαζουν να τους βαλουν λεει υπηρεσιακο οχημα γιατι μερικοι δεν εχουν αμαξι,τι λε ρε (!) δηλαδη εμεις τοσα και τοσα χρονια πως περναμε συγκοινωνια,χαζοι ημασταν κι εσεις πιο ξυπνιοι?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυο δέματα με άφιξη στο κέντρο διαλογής Αττικής από 10/4 και ώρα 10:30 δεν έχουν καμία εξέλιξη έως και τώρα που γράφω... Δηλαδή θα τα επεξεργαστούν από Τρίτη 18/4 και θα παραλάβω στις 19/4. Τα συμπεράσματα δικά σας....

Μια απο τα ιδια απο τις 14 του μηνα στο ΚΔ αττικης και ακομα να ερθουν ταχυδρομειο Πειραια ενω απο την Τριτη εως σημερα Πεμπτη δεν εχει περασει καν ταχυδρομος:wacko:

Edited by gboy
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια απο τις 14 του μηνα στο ΚΔ αττικης και ακομα να ερθουν ταχυδρομειο Πειραια ενω απο την Τριτη εως σημερα Πεμπτη δεν εχει περασει καν ταχυδρομος:wacko:

Καλημέρα, εγώ σήμερα παρέλαβα, ύστερα από 10 μέρες στο κέντρο διαλογής Αττικής. Όσο έκανε να έρθει από Κίνα Ελλάδα.... Τραγικό!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ σήμερα παρέλαβα, ύστερα από 10 μέρες στο κέντρο διαλογής Αττικής. Όσο έκανε να έρθει από Κίνα Ελλάδα.... Τραγικό!!

Καταλαβα...:( να υποθεσω οτι θα πρεπει να περιμενω αλλες 5 μερες να κινηθει απο το κεντρο διαλογης...απελπισια:mad:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω το προβλημα μου, εχω παραγγειλει κατι απο το εξωτερικο.

 

Το tracking number ειναι απο Ολλανδια μπαινω να δω που ειναι και εχει κολλησει στις 4/3 στο "The item is on transport to the country of destination Greece". Ολα καλα μεχρι εδω το βαζω στα ΕΛΤΑ και μου λεει "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 ΑΦΙΞΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑ". Τι γινεται; Το εστειλαν πισω απο τα ΕΛΤΑ ή ειναι καποιο λαθος του συστηματος;

 

3/3 έφτασε Ολλανδία και 4/3 έφυγε για Ελλάδα .Τώρα περίμενε να φτάσει Ελλάδα .

 

Ρε παιδια το επαναφερω το θεμα μου. Τοσο καιρο και ειναι ακομα κολλημενο στην Ολλανδια. Ειναι δυνατον; Πριν λιγο καιρο που πηρα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ μου ειπαν πως ειναι μεσα σ' ενα "σακο" ( :lol: ) και προφανως δεν εχει δρομολογηθει για Ελλαδα. Αλλα μου κανει εντυπωση, δεν ειχα ποτε τετοια καθυστερηση, ουτε σε περιοδους γιορτων.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε δικαιολογειται τετοια καθυστερηση ειδικα σε χαλαρη περιοδο και εμενα οταν φυγουν απο ολλανδια κανουν 6-7 μερες να φανουν αεροδρομιο Ελλαδα εσενα δειχνει οτι εχει φυγει για Ελλαδα μηπως τοχουνε ξεχασει καπου στο αεροδρομιο και δεν εχει σκαναριστει?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι δε δικαιολογειται τετοια καθυστερηση ειδικα σε χαλαρη περιοδο και εμενα οταν φυγουν απο ολλανδια κανουν 6-7 μερες να φανουν αεροδρομιο Ελλαδα εσενα δειχνει οτι εχει φυγει για Ελλαδα μηπως τοχουνε ξεχασει καπου στο αεροδρομιο και δεν εχει σκαναριστει?

 

Δεν ξερω, αλλα και ετσι να ειναι, σε αυτη την περιπτωση τι μπορω εγω να κανω; :worry:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, αλλα και ετσι να ειναι, σε αυτη την περιπτωση τι μπορω εγω να κανω; :worry:

 

Τι να πω αν ειναι αμελεια υπαλληλων θελει υπομονη μεχρι να ξυπνησουν και να το προχωρησουν και καλα ειναι να τους ενοχλεις συνεχεια μηπως σου δωσουν κανα τηλεφωνο πιο αρμοδιου τμηματος να σε εξυπηρετησουν.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...