Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοούν, ότι κι αν είναι, να το βάλεις-καλύψεις μέσα σε 2η συσκευασία, όποια κι αν επιλέξεις να είναι αυτή. "Επιπλέον κάλυψη", όπως γράφουν.

 

Πχ για την κούτα παπούτσια και την μονωτική ταινία... σου λέει, δεν θα πάρεις το κουτί των παπουτσιών της Nike και θα μου το στείλεις χύμα, δηλαδή να το κλείσεις με μονωτική και να μου το στείλεις, και μετά αναπόφευκτα θα γραφούν και κολληθούν επάνω του διάφορα από την κούριερ (έτσι κι αλλιώς το χάλασες ήδη με την μονωτική βέβαια), γιατί έτσι καταστρέφεις την αρχική συσκευασία του προϊόντος - μέρος του προϊόντος oυσιαστικά και πως θα το ξαναπουλήσω μετά με γραμμένο η με διάφορα κολλημένα επάνω του. Αλλά, θα το βάλεις μέσα σε 2η κούτα, ή φάκελο, περιτύλιγμα κλπ.

 

Ε τα ίδια και με τη σακούλα τους, βάλτην ή μέσα σε 2η σακούλα, ή σε φάκελο με φουσκάλες ή σε κουτί ή με περιτύλιγμα. Οπότε ότι γράψει/κολλήσει η κούριερ, να γίνει στην 2η συσκευασία κι όχι επάνω στη δική τους. Εγώ θα επέλεγα φάκελο με φουσκάλες ή κουτί, γιατί με περιτύλιγμα ή 2η σακούλα είναι πολύ πιο εύκολο αν πάνε να γράψουν τίποτα επάνω να τρυπήσει με την πίεση του στυλό και να περάσει και στην μέσα σακούλα, οπότε better safe than sorry. Εκτός αν προσθέσεις και κανένα χαρτονάκι πάνω-κάτω από μέσα.

 

Eυχαριστώ πολύ φίλε, τώρα μάλιστα.. αυτή ήταν εξήγηση ! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το τελωνείο βάλει δασμούς στο πακέτο μου, μπορώ να τους πληρώσω στο ταχυδρομείο με κάρτα;

Έχω δει τα POS στα γκισέ αλλα δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν για όλες τις συναλλαγές.

 

Εγώ ένα 3ευρω για ένα δέμα από αγγλικό amazon που ήρθε όμως από Αμερική το πλήρωσα με κάρτα. Στη συνέχεια μου το επέστρεψε ο πωλητής.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνforumίτες!! Μήπως ξέρετε τι σημαίνουν τα προθέματα NF (π.χ. NF123456789GR) και PS (π.χ. PS123456789GR) των ΕΛΤΑ Courier;

 

Συνήθως για να μην πω πάντα ειδικά το PS σημαίνει ότι αυτό που σου έστειλαν έχει σταλεί με ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ - ΠΟΡΤΑ αν δεις και ξεκινάει με RE σημαίνει πως στάλθηκε με συστημένο ΕΛΤΑ και CP ότι είναι Δέμα στα ΕΛΤΑ. Αυτά γενικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε περίπτωση που το τελωνείο βάλει δασμούς στο πακέτο μου, μπορώ να τους πληρώσω στο ταχυδρομείο με κάρτα;

Έχω δει τα POS στα γκισέ αλλα δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν για όλες τις συναλλαγές.

 

Ναι μπορείς να πληρώσεις με κάρτα και γραμματόσημα ν' αγοράσεις και ότι άλλο θες και χωρίς καμιά έξτρα επιβάρυνση επειδή χρησιμοποιείς κάρτα. Και γενικά ότι θες. Πες ότι έχεις παραγγείλει με αντικαταβολή ένα πακέτο και στο στέλνουν στα ΕΛΤΑ είτε με απλό Δέμα είτε ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, θα πας θα δώσεις την κάρτα το παίρνεις και έφυγες και χωρίς όπως γράφω έξτρα έξοδο λόγω κάρτας ή κρυφές χρεώσεις κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια θελω να στειλω κατι ανταλακτικα Κρητη κοντα στα 5-6 κιλα....μου ειπε αντικαταβολη με ΕΛΤΑ...με αεροπλανο πηγαινουν η με πλοιο για να μην αργησει το δεμα αλλα να ειναι και οικονομικο??

 

Ο φίλος λάθος σου απάντησε με αεροπλάνο. Μέχρι 2 κιλά πάει με αεροπλάνο από εκει και ύστερα με πλοίο. Θα το κάνεις Δέμα με αντικαταβολή και θα πληρώσεις: Μέχρι 3 κιλά πακέτο 1,5 ευρω από εκεί κάθε κιλά 0,50 αλλά δεν θυμάμαι για την αντικαταβολή, νομίζω 2 ευρώ ή κάπου εκεί. αλλά γενικά εσένα τι σε νοιάζει για τα έξοδα ? Αφού έτσι και αλλιώς θα τα βάλεις στο τελικό ποσό του κόστους των ανταλλακτικών. Για Κρήτη έχει καθημερινά πλοία οπότε την επόμενη ημέρα πρωί πρωί θα είναι κάτω στην Κρήτη και το έχει πάρει ο αγοραστής. Μην ξεχάσεις να βάλεις και το κινητό του τηλέφωνο και πες στην υπάλληλο του ΕΛΤΑ που θα παραλάβει το πακέτο σου να βάλει μέσα στον υπολογιστή το κινητό του αγοραστή οπότε μόλις φτάσει κρήτη αυτόματα θα λάβει SMS.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα 3ευρω για ένα δέμα από αγγλικό amazon που ήρθε όμως από Αμερική το πλήρωσα με κάρτα. Στη συνέχεια μου το επέστρεψε ο πωλητής.

Ναι μπορείς να πληρώσεις με κάρτα και γραμματόσημα ν' αγοράσεις και ότι άλλο θες και χωρίς καμιά έξτρα επιβάρυνση επειδή χρησιμοποιείς κάρτα. Και γενικά ότι θες.

Σας ευχαριστώ. Πριν λίγες μέρες, όταν πλήρωσα το δικό μου 3ευρο, η υπάλληλος των ΕΛΤΑ δεν ήταν σίγουρη αν μπορώ να πληρώσω με κάρτα.

Είχε κόσμο και δεν θέλησα να καθυστερήσω την ουρά οπότε έμεινα με την απορία. :)

Link to comment
Share on other sites

4 μέρες έχω ένα πράγμα κολλημένο στην κ.δ Θεσσαλονίκης.τι γίνεται όλοι άδεια έχουν

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

4 μέρες έχω ένα πράγμα κολλημένο στην κ.δ Θεσσαλονίκης.τι γίνεται όλοι άδεια έχουν

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να κολισε στο κδ μαλλον παει για το τελωνειο....

Link to comment
Share on other sites

Για ένα χειριστήριο τηλεόρασης;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Αν το καλοσκεφτείς, έχει μέγεθος και σχήμα κινητού. Τραβάει την προσοχή :)

 

Ετοίμαζε €3 για τον κόπο τους...

Link to comment
Share on other sites

4 μέρες έχω ένα πράγμα κολλημένο στην κ.δ Θεσσαλονίκης.τι γίνεται όλοι άδεια έχουν

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και στην Αθήνα το ίδιο. Την προηγούμενη εβδομάδα, δέμα αξίας 13€ κολλημένο στο Κέντρο Διαλογής Αττικής για 3 μέρες. Τελικά το παρέλαβα χωρίς πρόβλημα.

 

Τώρα έχει κολλήσει και άλλο δέμα, αξίας 8€, που έφτασε λίγες μέρες αργότερα από το προηγούμενο... Σήμερα 3η μέρα που δεν έχει κουνηθεί.

 

Κάτι δεν πάει καλά εκεί στα Κ.Δ.... Φανταστείτε να ήμασταν και κοντά σε τίποτα γιορτές...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αθήνα το ίδιο. Την προηγούμενη εβδομάδα, δέμα αξίας 13€ κολλημένο στο Κέντρο Διαλογής Αττικής για 3 μέρες. Τελικά το παρέλαβα χωρίς πρόβλημα.

 

Τώρα έχει κολλήσει και άλλο δέμα, αξίας 8€, που έφτασε λίγες μέρες αργότερα από το προηγούμενο... Σήμερα 3η μέρα που δεν έχει κουνηθεί.

 

Μάλλον ξύνονται εκεί στα Κ.Δ.... Φανταστείτε να ήμασταν και κοντά σε τίποτα γιορτές...

Ναι ξύνονται... όχι ότι είναι 4 άτομα για έλεγχο 2000 δεμάτων την ημέρα ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξύνονται... όχι ότι είναι 4 άτομα για έλεγχο 2000 δεμάτων την ημέρα ας πούμε

 

Καλά, το διόρθωσα. Αλλά πριν το τέλος του '16, τα δέματα έφευγαν την ίδια μέρα που έφταναν στο ΚΔ Αττικής. Μετά τις γιορτές, κάτι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το διόρθωσα. Αλλά πριν το τέλος του '16, τα δέματα έφευγαν την ίδια μέρα που έφταναν στο ΚΔ Αττικής. Μετά τις γιορτές, κάτι γίνεται...

Πλέον πρέπει να ελέγχονται όλα για εκτελωνισμό δεμάτων μεγάλης αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το διόρθωσα. Αλλά πριν το τέλος του '16, τα δέματα έφευγαν την ίδια μέρα που έφταναν στο ΚΔ Αττικής. Μετά τις γιορτές, κάτι γίνεται...

 

Πριν από τις γιορτές άρχισαν οι έλεγχοι, που εξελίχθηκαν σε δειγματοληπτικό έλεγχο ορισμένων, κυρίως, με κινητά και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Σ' αυτόν προστέθηκε και η μεγάλη καθυστέρηση από συγκεκριμένη μεταφορική και ... έδεσε το γλυκό ...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σε υεδ εμένα, τώρα πήρα ενημέρωση, καλά κάτω από 20 ευρώ είναι πράγμα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σε υεδ εμένα, τώρα πήρα ενημέρωση, καλά κάτω από 20 ευρώ είναι πράγμα

 

Εάν η αξία που θα βρει ο τελωνειακός είναι πραγματικά όση λες, το πολύ να χρεώσει το τέλος των 3€.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η αξία που θα βρει ο τελωνειακός είναι πραγματικά όση λες, το πολύ να χρεώσει το τέλος των 3€.

Μα έχω και την απόδειξη από την revolut, ας χτυπήσει στο gearbest δεν έχω θέμα.μη βάλουν κάνα 20€ και τον πιάσω από το λαιμό

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σπανίως επικοινωνούν με τον παραλήπτη.

Δεν κάνεις τίποτε άλλο από υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, υπολογίζουν την τιμή ενός κινητού οι τελωνειακοί αφού κοιτούν στο ιντερνέτ όπως λέτε, βάση της τιμής που πουλιέται εδώ η στην Κίνα;

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, υπολογίζουν την τιμή ενός κινητού οι τελωνειακοί αφού κοιτούν στο ιντερνέτ όπως λέτε, βάση της τιμής που πουλιέται εδώ η στην Κίνα;

Στην Κίνα. Απ' ότι λένε αυτοί που πλήρωσαν, σου βάζουν στο πακέτο και μια εκτύπωση σελίδας απο κινεζομάγαζο (Banggood, Minideal κ.α.) όπου φαίνεται η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μου ξέφυγαν εμένα, αλλά τον τελευταίο μήνα που παρακολουθώ στα σχετικά νήματα τι γίνεται, μόνο δύο φορές θυμάμαι να έχω διαβάσει να έχουν βάλει μέσα χαρτί φωτοτυπία το οποίο ήταν όντως από το μαγαζί που το είχαν αγοράσει.
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που βγει μεγάλο το ποσό για τα δικά μου δεδομένα (πάνω από 80€ ), και θέλω να επιστραφεί πίσω , δεν παραλαμβάνω, τι γίνετε ; Ξέρει κανείς σίγουρα;

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνείς με τον πωλητή και Ρωτάς αν δέχεται να.επιστρέψει το πακετο και να σου το ξαναστείλει η να σου στείλει τα χρήματα..αν ναι Καλώς.αν όχι εσυ αποφασίζεις τι σε συμφέρει.

Πήρα ένα μεταχειρισμένο oppo find 7 από φιλο Από Γερμανία και σήμερα έκλεισε απο ΥΕΔ Θεσσαλονίκης..να φανταστώ πήγε ΥΕΔ γιατί ήρθε κατευθείαν Θεσσαλονίκη και δεν ηρθε μέσω Αθήνας

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια από τους γνώστης, τι κάνω τώρα; τους παίρνω τηλέφωνο ή περιμένω τον ταχυδρόμο να το φέρει;

 

 

3cae992efbb462a514a471cce79d8cbc.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια από τους γνώστης, τι κάνω τώρα; τους παίρνω τηλέφωνο ή περιμένω τον ταχυδρόμο να το φέρει;

Περιμενεις τον ταχυδρομο. Αν το δεμα σου ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο και δεν σου φερει χαρτακι πας μονος σου εκει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι στο ΚΚ πας κατευθείαν και το παίρνεις. 99% είναι ανοιχτά μέχρι τις 20:30 αφού είναι κεντρικό κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...