Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, το κινητο μου ειναι σε αυτη την φαση:ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ09-02-201707:13ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ09-02-201710:03ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Τι περιμενω?

 

Sent from my UMI_SUPER using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, το κινητο μου ειναι σε αυτη την φαση:ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ09-02-201707:13ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ09-02-201710:03ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Τι περιμενω?

Περιμένεις να εκτελωνιστεί το πακέτο για να δεις τι πρόσθετα τέλη θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, το κινητο μου ειναι σε αυτη την φαση:ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ09-02-201707:13ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ09-02-201710:03ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Τι περιμενω?

 

Sent from my UMI_SUPER using Tapatalk

 

Είναι για να ξέρεις το ποσό τιμολόγησης του προϊόντος Χ24% ΦΠΑ + 12 € τέλη

Πχ 100Χ24%+12 =36€

Τώρα με το ιντερνέτ στο τελωνείο σού βάζουν όσο το πήρες συνήθως .

Link to comment
Share on other sites

Είναι για να ξέρεις το ποσό τιμολόγησης του προϊόντος Χ24% ΦΠΑ + 12 € τέλη

Πχ 100Χ24%+12 =36€

Τώρα με το ιντερνέτ στο τελωνείο σού βάζουν όσο το πήρες συνήθως .

Thanx, σε ειδοποιουνε μεσω τηλ,? Απο που το παιρνεις και πληρωνεις?

 

Sent from my UMI_SUPER using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυδρόμος φέρνει ειδοποιητήριο, πας στο γραφείο και πληρώνεις για να παραλάβεις
Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυδρόμος φέρνει ειδοποιητήριο, πας στο γραφείο και πληρώνεις για να παραλάβεις

Ευχαρηστω πολυ

 

Sent from my UMI_SUPER using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το τελωνείο βάλει δασμούς στο πακέτο μου, μπορώ να τους πληρώσω στο ταχυδρομείο με κάρτα;

Έχω δει τα POS στα γκισέ αλλα δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν για όλες τις συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το τελωνείο βάλει δασμούς στο πακέτο μου, μπορώ να τους πληρώσω στο ταχυδρομείο με κάρτα;

Έχω δει τα POS στα γκισέ αλλα δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν για όλες τις συναλλαγές.

 

Εδω http://bit.ly/1YIx6Bh δεν λεει κατι για τελωνείο οποτε μάλλον θα μπορεις.Παρε και ενα τηλέφωνο την δεύτερα να ρωτήσεις για 100%.

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://bit.ly/1YIx6Bh δεν λεει κατι για τελωνείο οποτε μάλλον θα μπορεις.Παρε και ενα τηλέφωνο την δεύτερα να ρωτήσεις για 100%.

Ευχαριστώ. Δεν είχα προσέξει αυτή τη σελίδα.

Περισσότερο απο περιέργεια ρώτησα. Όταν μάθω θα σας ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-01-2017 14:12 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-01-2017 06:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 30-01-2017 10:44 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-01-2017 10:54 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30-01-2017 18:06 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30-01-2017 21:37 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 31-01-2017 09:39 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 09-02-2017 11:41 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-02-2017 11:50 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 09-02-2017 13:08 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 09-02-2017 15:08 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 09-02-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 10-02-2017 01:18 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗΣ (ΘΕΣ 17) 10-02-2017 11:34 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗΣ (ΘΕΣ 17)

 

Για κινητό των 171 ευρώ. Ξέρετε απο εμπειρία πόσο περίπου θα πληρώσω, και αν το φέρει ο ταχυδρόμος σπιτι η αν πρέπει να πάω απο εκει να παραλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως το αξιολογήσουν τόσο, θα είναι ο φόρος 24%=> 41,04Ε +12Ε τέλη ελτα = 53,04Ε

Ο ταχυδρόμος αφήνει απλά ειδοποιητήριο και πας στο ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 09-02-2017 11:41 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-02-2017 11:50 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Το δικό μου πακέτο γράφει μόνο "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ", χωρίς το "ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ)".

Υπάρχει περίπτωση να το πάρω χωρίς να πληρώσω κάτι παραπάνω; Η αξία του είναι γύρω στα €27.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που απάντησες.ΝΑΙ θέλω να ξέρω αν την δεχτουν. Κινητο

 

 

 

Εάν υπάρχει κάποιο παραστατικό μέσα που αναγράφει την αξία θα την δεχτούν.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι εδω προς το παρον

 

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-02-2017 21:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-02-2017 07:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

τον διεφυγα τον κινδυνο η πρεπει να γραψει κλεισιμο απο ΚΔ?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο το πήρα. Γιατί υπάρχει περίπτωση να το αξιολογήσουν παραπάνω;;

Ναι. Π.χ. έχουν υπάρξει περιπτώσεις που πήραν κινητό 70Ε και τους το υπολογίσανε στα 100Ε.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που μπορεί να πήρες κινητό σε flash sale με έκπτωση 40% π.χ. και να σου το φορολογήσουν με βάση την κανονική του τιμή...

 

Και φυσικά να μην ξεχνάμε: "Θες επανεξέταση της λάθος φορολόγησης για την οποία δεν έχεις καμία ευθύνη; Δώσε μας €10".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν ήξερα σε πιο νήμα να το βάλω.

 

Θελώ να κανω μια επιστροφη για ενα ενδυμα που παρελα απο ενα site με acs Να τους παω πισω

για να μου στειλουν κατι αλλο και η διαδικασια που γραφουν ειναι η εξής:

 

Πιο αναλυτικά, αφού μας ενημερώσετε για την αλλαγή που επιθυμείτε θα συσκευάσετε κατάλληλα το προϊόν (για παράδειγμα, αν πρόκειται για υποδήματα θα βάλετε μέσα στην κούτα και την απόδειξη αγοράς και θα την συσκευάσετε - την κούτα - με τέτοιο τρόπο ώστε από την acs να μην μπορούν να γράψουν ή/και να κολλήσουν οτιδήποτε πάνω της)

 

Η εταιρεία μας, όπως και η ACS, δηλώνουν ότι για την συσκευασία των αποστολών ευθύνεται αποκλειστικά ο αποστολέας. Επιστροφή όπου η αρχική συσκευασία του προϊόντος είναι κατεστραμμένη λόγω αμέλειας του πελάτη (π.χ. μονωτική ταινία πάνω στην κούτα - χωρίς επιπλέον κάλυψη κτλ.) δεν γίνεται δεκτή και ο πελάτης θα πρέπει να επιβαρυνθεί και τα έξοδα αποστολής προκειμένου να τη λάβει πίσω.

 

 

Στην περιπτωση μου.. το εστειλαν σε μια σακουλα, δε μπορω να καταλαβω πως να τη συσκευασω...

θα το βαλω στην ιδια σακουλα που μου το φεραν.. και πως θα τη καλυψω να μη μπορουν να γραψουν τιποτα πανω απο την acs?

Link to comment
Share on other sites

Εννοούν, ότι κι αν είναι, να το βάλεις-καλύψεις μέσα σε 2η συσκευασία, όποια κι αν επιλέξεις να είναι αυτή. "Επιπλέον κάλυψη", όπως γράφουν.

 

Πχ για την κούτα παπούτσια και την μονωτική ταινία... σου λέει, δεν θα πάρεις το κουτί των παπουτσιών της Nike και θα μου το στείλεις χύμα, δηλαδή να το κλείσεις με μονωτική και να μου το στείλεις, και μετά αναπόφευκτα θα γραφούν και κολληθούν επάνω του διάφορα από την κούριερ (έτσι κι αλλιώς το χάλασες ήδη με την μονωτική βέβαια), γιατί έτσι καταστρέφεις την αρχική συσκευασία του προϊόντος - μέρος του προϊόντος oυσιαστικά και πως θα το ξαναπουλήσω μετά με γραμμένο η με διάφορα κολλημένα επάνω του. Αλλά, θα το βάλεις μέσα σε 2η κούτα, ή φάκελο, περιτύλιγμα κλπ.

 

Ε τα ίδια και με τη σακούλα τους, βάλτην ή μέσα σε 2η σακούλα, ή σε φάκελο με φουσκάλες ή σε κουτί ή με περιτύλιγμα. Οπότε ότι γράψει/κολλήσει η κούριερ, να γίνει στην 2η συσκευασία κι όχι επάνω στη δική τους. Εγώ θα επέλεγα φάκελο με φουσκάλες ή κουτί, γιατί με περιτύλιγμα ή 2η σακούλα είναι πολύ πιο εύκολο αν πάνε να γράψουν τίποτα επάνω να τρυπήσει με την πίεση του στυλό και να περάσει και στην μέσα σακούλα, οπότε better safe than sorry. Εκτός αν προσθέσεις και κανένα χαρτονάκι πάνω-κάτω από μέσα.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα κάνουν τέτοιο πράμα? Εγώ λογικά θα πάω να παραλάβω αύριο, δεν θα περιμένω να φέρει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος. Άντε να δούμε....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...