Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παραγγειλει απο 28 Ιανουαριου και εχει κολλησει απο τις 16/2 στο "the item is on transport to the country of destination". Σταλθηκε με postnl. Να αρχισω να ανησυχω; Δεν μου εχει καθυστερησει ποτε κατο τοσο πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Κινεζικο δεματακι πολυ μικρης αξιας(<10€), απο 16/2 φαινεται κολημενο στο αεροδρομιο.

Γιατι ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο 28 Ιανουαριου και εχει κολλησει απο τις 16/2 στο "the item is on transport to the country of destination". Σταλθηκε με postnl. Να αρχισω να ανησυχω; Δεν μου εχει καθυστερησει ποτε κατο τοσο πολυ!

 

πριν τις 16/3 ξεκινα διαδικασια dipsute, μεχρι να βγει πορισμα θελει και κανα 15-20 μερες.... δλδ θα εχεις δωσει "αερα" 80ημερων... που ειναι οριο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι ατού του είδους τις αποστολές κινητών και, επιπλέον, δεν μπορώ να συζητήσω μεθόδους αποφυγής πληρωμής εξόδων εκτελωνισμού αφού απαγορεύεται από τους Όρους του forum.

 

δεν ανεφερε τπτ για αποφυγη εκτελωνισμου, ρωτησε απλα για τριγωνικες αποστολες.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

BJ14857599631316 Shipment Details

 

Electronic information,receive--30-Jan-2017 03:06 PM

 

Small package Center, receive--30-Jan-2017 05:06 PM

 

Parcel centre,sealing--30-Jan-2017 08:06 PM

 

Small package Center, left--30-Jan-2017 09:39 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--01-Feb-2017 05:39 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--01-Feb-2017 11:42 PM

 

Transit Center,left hand navigation--02-Feb-2017 05:16 AM

 

GREECE, Arrived --14-Feb-2017 05:16 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 14-Feb-2017 08:56 AM

 

 

ρε παιδια τωρα τελευταια παρατηρω πολλες καθυστερησεις τι γινεται?απο 14/02 ελλαδα και να μην εχω παραλαβει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να στείλω ένα δώρο (βιβλίο) στην Αγγλία και ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά (εκτός της τιμής) έχει το συστημένο Α' Προτεραιότητας με το συστημένο Α' Προτεραιότητας Express. Επίσης το express θα είναι ανιχνεύσιμο εντός Ην. Βασιλείου?

Διότι τον Σεπτέμβριο που είχα στείλει τελευταία φορά στη Αγγλία με συστημένο Α' Προτεραιότητας (όχι express) το tracking των ΕΛΤΑ σταμάτησε μόλις εμφάνησε 2016-10-01 00:00 UNITED KINGDOM, RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE όπως και στο site της RoyalMail μόλις έδειξε 01/10/16 00:34 ARRIVED IN THE UK HEATHROW WORLDWIDE DC, δεν ανανεώθηκε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Μικρο μη συστημενο πακετακι απο Αγγλία έρχεται Ελλάδα με Ελτα ή ACS; και πόσες περιπου μερες;

 

Μη συστημένο θα ερθει με ελτα σε 7-12 μερες(εργάσιμες)

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη δεμα με χαλασμενο κινητο πισω στην κινα, υπαλληλος των ελτα για 400γρ δεμα μου λεει 15 ευρω!!! της λεω στειλτο ως φακελο συστημενο εκει κατω απο 500γρ ειναι 9.20... το αλλαζει και μου λεει, εχετε δικιο! ευχαριστω της απανταω!! Το tracking μετα απο 3 μερες δειχνει χωρα προορισμου την ελβετια..... παιρνω τηλεφωνο και ρωταω τι συμβαινει? η αποδειξη που εχω λεει χωρα προορισμου κινα... μου λεει η υπαλληλος οτι οντως και εκεινη κινα βλεπει, με βαζει λιγο στην αναμονη και μου απανταει τελικα οτι "δεν πειραζει" θα το δουν εκει οτι παει κινα και θα το στειλουν αυτοι, οι ελβετοι!!! Ευγε!!
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Για ποσες μερες 'παγωνει'/'εξαφανιζεται' μια αποστολη της USPS προς Ελλαδα;

Με το tracking που εχω, απο 10/3/17 μπηκε η παραγγελια στο αεροπλανο στην Αμερικη.

Σημερα 14/3/17, ακομη η παραγγελια δεν φαινεται στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ * 13-03-2017 07:02 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ *

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-03-2017 08:24 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ *

ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 13-03-2017 12:52 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ *

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 14-03-2017 08:13 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ *

 

:mad: - γιατι το πηγαινοφερνεις μωρε, παρεδωσε το το ρημαδι, ανταλλακτικο ειναι και το περιμενω (!) παιρνω τηλεφωνο: "θα το φερει σημερα-μα και χτες για παραδοση το ειχε και το γυρισε πισω,γιατι; -ε...θα το φερει σημερα"

Αντε βγαλε ακρη (!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ποσες μερες 'παγωνει'/'εξαφανιζεται' μια αποστολη της USPS προς Ελλαδα;

Με το tracking που εχω, απο 10/3/17 μπηκε η παραγγελια στο αεροπλανο στην Αμερικη.

Σημερα 14/3/17, ακομη η παραγγελια δεν φαινεται στην Ελλαδα.

 

:worry: - η USPS ειναι λιγο περιεργη υποθεση,καποτε απο αμερικη ερχοταν εντος της εβδομαδος δηλαδη 5-6 εργασιμες το πολυ μα τωρα εδω και μερικα χρονια εχει χειροτερεψει, εγω απο κινα 7 του μηνος ξεκινησε με USPS και ακομη δεν εχει μπει στην Ελλαδα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ένα μικρό δεματάκι στο Λονδίνο το Σάββατο και τώρα που βλέπω το tracking ακόμα να φύγει από Ελλάδα. Το έχω στείλει συστημένο Α' προτεραιότητατς express.

Να και το tracking από τα ΕΛΤΑ:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 11-03-2017 14:45 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL 13-03-2017 11:08 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 16:37 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (4) THE MALL

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 18:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 14-03-2017 01:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Αφού έχει φτάσει στο αεροδρόμιο από σήμερα τα ξημερώματα δεν θα έπρεπε να είχε ήδη φύγει? Μήπως να πάρω στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω?

Γιατί είναι δώρο γενεθλίων και στα ΕΛΤΑ μου είπαν πως μέχρι την Παρασκευή θα έχει παραδωθεί...

Link to comment
Share on other sites

 

:worry: - η USPS ειναι λιγο περιεργη υποθεση,καποτε απο αμερικη ερχοταν εντος της εβδομαδος δηλαδη 5-6 εργασιμες το πολυ μα τωρα εδω και μερικα χρονια εχει χειροτερεψει, εγω απο κινα 7 του μηνος ξεκινησε με USPS και ακομη δεν εχει μπει στην Ελλαδα.

 

Μαλλον οπως τα λες...

 

Εδω και μια βδομαδα 'παγωμενο' το tracking, και αναμενω να το ξαναδω ενεργο στην Ελλαδα, αλλα ακομη...

Link to comment
Share on other sites

η USPS ειναι λιγο περιεργη υποθεση,καποτε απο αμερικη ερχοταν εντος της εβδομαδος δηλαδη 5-6 εργασιμες το πολυ μα τωρα εδω και μερικα χρονια εχει χειροτερεψει, εγω απο κινα 7 του μηνος ξεκινησε με USPS και ακομη δεν εχει μπει στην Ελλαδα.

 

Μήπως μπερδεύεις την USPS (το ταχυδρομείο της Αμερικής) με την UPS (courier);

Τι δουλειά έχει η USPS στην Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,

Παράγγειλα ένα arduino kit αξίας 12$.

Και το βλέπω ότι έχει κόλειση στο k.d aerodromiou https://ibb.co/dHSkiv

Σας έχει τύχει τόσο καιρό να αργήσει ;

Link to comment
Share on other sites

Παει για υεθ Θεσσαλονίκης...οπως και μενα κολημενο στις 9/3...δεμα και μενα 9 δολαρια....

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή περιμένουμε θα το φέρουν ;

Αν πέραση από τελωνείο πρέπει να πάω Θεσσαλονίκη ;

Δεν μου έχει τύχει ποτέ γιαυτο έχω αγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι παρακαλουθησε το μονο! Ναι θα στο φερουν και αν ειναι κατι να πληρωσουμε λογικα 3 ευρω θα μας το πουν!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-03-2017 18:22 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 07-03-2017 23:02 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2017 14:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 13-03-2017 15:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Καμία εβδομάδα θα κάτσει εκεί ή παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κατι γινεται εντος Ελλαδας, με ΕΛΤΑ και tracking USPS.

Το δεμα που επι μερες φαινονταν κολημενο με τελευταια ενημερωση απο Αμερικη στις 10/3,

τελικα το παρελαβα χτες!

Το tracking δεν εδειξε καθολου την διαδρομη εντος Ελλαδας,

και ουτε και τωρα που παρελαβα δειχνει οτι παρεληφθη....

Η ουσια βεβαια ειναι η παραλαβη, και εγινε.

Αλλα να πληρωνεις 20 ευρω σε ταχυδρομικα με USPS,

και να μην ξερεις που βρισκεται το δεμα, πως το βλεπετε;

Link to comment
Share on other sites

Κατι γινεται εντος Ελλαδας, με ΕΛΤΑ και tracking USPS.

Το δεμα που επι μερες φαινονταν κολημενο με τελευταια ενημερωση απο Αμερικη στις 10/3,

τελικα το παρελαβα χτες!

Το tracking δεν εδειξε καθολου την διαδρομη εντος Ελλαδας,

και ουτε και τωρα που παρελαβα δειχνει οτι παρεληφθη....

Η ουσια βεβαια ειναι η παραλαβη, και εγινε.

Αλλα να πληρωνεις 20 ευρω σε ταχυδρομικα με USPS,

και να μην ξερεις που βρισκεται το δεμα, πως το βλεπετε;

 

Μαλλον στο είχαν στείλει με USPS First-class international package το οποίο ειναι ανιχνεύσιμο μονο μέχρι να φύγει απο τις ΗΠΑ

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια .εχ παραγγειλει ενα δεμα στς 15 φεβρουαριου απο την αμαζον.ειναι μικρο και κοστιζει μαζι με τα μεταφορικα 20 περιπου δολαρια,το εχω πληρωσει με καρτα.το δεμα ηταν παραδωθει μεταξυ 2 και 17 μαρτιου (σημερα).στο εμαιλ που ελαβα απο την αμαζον παρατιθοταν ενα tracking (δεν εγραφε number,απλα tracking) ,order number ,τον πωλητη του προιοντος μου και καπου εκει και ενα carrier UPS mail inovation.επειδη χρειαζομουν εκτακτα το δεμα απλα μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω τον πωλητη καπου στις 10 μαρτιου εαν ξερει ποτε περιπου αναμεσα στις 2 με 17 θα εχω το δεμα.μου απαντησε με email λεγοντας οτι το δεμα εχει παραδοθει στο τοπικο ταχυδρομειο μο υ(delivered to your local post officeγια την ακριβεια) .και συνεχιζε παρακαλω ελεγξτε εκει και στειλτε μας να γνωριζουμε τι εγινε.οποτε εγω πηγα στο ελτα που χαρακτηριζει τον τ.κ.εκει μου ειπανε οτι το τρακινγκ που τους δινω (και πηρα απο το email) δεν αναγνωριζειται απο αυτους,πιθανον μου ειπαν να μην εχει φτασει ακομα.επι μια εβδομαδα μεχρι προχθες πηγαινε στο ελτα και σε αλλα 2 της περιοχης για σιγουρια αλλα κανενα δεν ειχε κατι για εμενα.μιλησα με τον πωλητη παλι με email ο οποιος παλι επεμενε οτι το δεμα εχει παραδοθει στο Local post office.στη συνεχεια για σιγουρια μπηκα στο σαιτ της ups και εβαλα το τρακινγκ μου και μου εβγαλε αυτο

 

Ενημερώθηκε: 17.03.2017 16:49 Ώρα Ανατολικής Ακτής

Μεταφέρθηκε στο τοπικό ταχυδρομείο για παράδοση

Τελευταία τοποθεσία:

Fontana, CA, United States, Τρίτη, 21.02.2017

Fontana, CA, United states 21.02.2017 20:00 Το δέμα μεταβιβάστηκε στο ταχυδρομείο

Αναχώρηση στις:

UPS Mail Innovations

να μη σας τα πολυλογω τωρα βρισκομαι σε μια διαρκη συνομιλια απο email με τον πωλητη,ενα mall ,της αμερικης ο οποιος επιμενει οτι ειναι στο τοπικο μου ταχυδρομειο αλα μου ζηταει σσυγνωμη και θελει να μου στειλει αλλο εντος 7 ημερων.οπως σας ειπα ομως εγω το χρειαζομαι καπως εκτακτα και συγκεκριμενα για την τριτη που ερχεται.αρα θελω να ρωτησω εαν ξερετε τι μπορει να εχει συμβει?που να ειναι το δεμα μου και ο δε πωλητης λεει οτι ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο και τα ελτα δεν εχουν ιδεα

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

-η ups εχει μια εδρα εδω στη θεσσαλονικη με την οποια οταν μιλησα ειπε οτι δεν εχουν ατη σχεση με την ups mail inovation (?!?!)

-στα ελτα μου ειπαν οτι το δεμα δεν ειναι συστημενο αλλα απλο οταν τους ειπα οτι εχω tracking 8xxx....xxxx7 (δεν ξερω γιατι απλο,απλα το λεω)

ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by thejimmer
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια .εχ παραγγειλει ενα δεμα στς 15 φεβρουαριου απο την αμαζον.ειναι μικρο και κοστιζει μαζι με τα μεταφορικα 20 περιπου δολαρια,το εχω πληρωσει με καρτα.το δεμα ηταν παραδωθει μεταξυ 2 και 17 μαρτιου (σημερα).στο εμαιλ που ελαβα απο την αμαζον παρατιθοταν ενα tracking (δεν εγραφε number,απλα tracking) ,order number ,τον πωλητη του προιοντος μου και καπου εκει και ενα carrier UPS mail inovation.επειδη χρειαζομουν εκτακτα το δεμα απλα μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω τον πωλητη καπου στις 10 μαρτιου εαν ξερει ποτε περιπου αναμεσα στις 2 με 17 θα εχω το δεμα.μου απαντησε με email λεγοντας οτι το δεμα εχει παραδοθει στο τοπικο ταχυδρομειο μο υ(delivered to your local post officeγια την ακριβεια) .και συνεχιζε παρακαλω ελεγξτε εκει και στειλτε μας να γνωριζουμε τι εγινε.οποτε εγω πηγα στο ελτα που χαρακτηριζει τον τ.κ.εκει μου ειπανε οτι το τρακινγκ που τους δινω (και πηρα απο το email) δεν αναγνωριζειται απο αυτους,πιθανον μου ειπαν να μην εχει φτασει ακομα.επι μια εβδομαδα μεχρι προχθες πηγαινε στο ελτα και σε αλλα 2 της περιοχης για σιγουρια αλλα κανενα δεν ειχε κατι για εμενα.μιλησα με τον πωλητη παλι με email ο οποιος παλι επεμενε οτι το δεμα εχει παραδοθει στο Local post office.στη συνεχεια για σιγουρια μπηκα στο σαιτ της ups και εβαλα το τρακινγκ μου και μου εβγαλε αυτο

 

Ενημερώθηκε: 17.03.2017 16:49 Ώρα Ανατολικής Ακτής

Μεταφέρθηκε στο τοπικό ταχυδρομείο για παράδοση

Τελευταία τοποθεσία:

Fontana, CA, United States, Τρίτη, 21.02.2017

Fontana, CA, United states 21.02.2017 20:00 Το δέμα μεταβιβάστηκε στο ταχυδρομείο

Αναχώρηση στις:

UPS Mail Innovations

να μη σας τα πολυλογω τωρα βρισκομαι σε μια διαρκη συνομιλια απο email με τον πωλητη,ενα mall ,της αμερικης ο οποιος επιμενει οτι ειναι στο τοπικο μου ταχυδρομειο αλα μου ζηταει σσυγνωμη και θελει να μου στειλει αλλο εντος 7 ημερων.οπως σας ειπα ομως εγω το χρειαζομαι καπως εκτακτα και συγκεκριμενα για την τριτη που ερχεται.αρα θελω να ρωτησω εαν ξερετε τι μπορει να εχει συμβει?που να ειναι το δεμα μου και ο δε πωλητης λεει οτι ειναι στο τοπικο ταχυδρομειο και τα ελτα δεν εχουν ιδεα

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

-η ups εχει μια εδρα εδω στη θεσσαλονικη με την οποια οταν μιλησα ειπε οτι δεν εχουν ατη σχεση με την ups mail inovation (?!?!)

-στα ελτα μου ειπαν οτι το δεμα δεν ειναι συστημενο αλλα απλο οταν τους ειπα οτι εχω tracking 8xxx....xxxx7 (δεν ξερω γιατι απλο,απλα το λεω)

ευχαριστω εκ των προτερων

Δοκίμασε να κάνεις tracking από εδώ: https://www.ups-mi.net/packageID/

Επίσης το site αυτό λέει πως τα πακέτα στέλνονται εκεί από τον πελάτη και αυτοί τα παραδίδουν στην USPS και αυτή τα παραδίδει στον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις tracking από εδώ: https://www.ups-mi.net/packageID/

Επίσης το site αυτό λέει πως τα πακέτα στέλνονται εκεί από τον πελάτη και αυτοί τα παραδίδουν στην USPS και αυτή τα παραδίδει στον παραλήπτη.

 

καλησπερα αυτο ειναι το αποτελεσμα.επισης επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος με αυτα ,εννοειτε οτι το πακετο θα ερθει οχι απο ελτα αλλα απο μια usps?

 

Tracking information for this piece is unavailable at this time. Tracking may take 24-48 hours after your mail piece has shipped. Please check back at a later time for additional information.

If tracking is unavailable after 3 days, please contact your shipper.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αυτο ειναι το αποτελεσμα.επισης επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος με αυτα ,εννοειτε οτι το πακετο θα ερθει οχι απο ελτα αλλα απο μια usps?

 

Tracking information for this piece is unavailable at this time. Tracking may take 24-48 hours after your mail piece has shipped. Please check back at a later time for additional information.

If tracking is unavailable after 3 days, please contact your shipper.

 

USPS λέγονται τα αμερικάνικα ταχυδρομεία (τα αντιστοιχα ελτα δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...