Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενω ενα πακετο απο Αγγλια μεσω royal mail.Απο οτι ξερω επρεπε να παει gls στη Γερμανια και υστερα να "κατηφορισει" προς Ελλαδα.Βαζοντας τον αριθμο του πακετου βλεπω οτι αυτο εχει φτασει στη gls αλλα οχι της Γερμανιας ,αλλα της Αγγλιας!Ειναι δυνατον να γυρισε πισω το πακετο ή ειναι λαθος η πληροφορια;

2017-01-31.jpg

 

Το παιρνει η gls της αγγλιας το στελνει γερμανια και μετα φτανει στην ελλαδα μεσω της ACS.

Link to comment
Share on other sites

Το παιρνει η gls της αγγλιας το στελνει γερμανια και μετα φτανει στην ελλαδα μεσω της ACS.

Το tracking number στη royal mail δειχνει οτι αναχωρησε απο το Χιθροου προς gls Γερμανιας,πουθενα δεν εμπλεκει τη gls Αγγλιας

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το tracking number στη royal mail δειχνει οτι αναχωρησε απο το Χιθροου προς gls Γερμανιας,πουθενα δεν εμπλεκει τη gls Αγγλιας

 

Εδω σε εχω ενα παλιότερο δικο μου tn με royal mail για να δεις περίπου τι διαδρομή θα ακολουθήσει http://imgur.com/a/Wcny5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ,αλλα ακρη δε βγαινει.

Το tracking number απο royal mail ελεγε ηεατηρος-> to gls athens.Τωρα μου βγαζει οτι ειναι στη gls αλλα location United kingdom.Μου δινει και acs number αλλα δε δουλευει.Στην acs πηρα αλλα δε βγαζω γραμμη

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ,αλλα ακρη δε βγαινει.

Το tracking number απο royal mail ελεγε ηεατηρος-> to gls athens.Τωρα μου βγαζει οτι ειναι στη gls αλλα location United kingdom.Μου δινει και acs number αλλα δε δουλευει.Στην acs πηρα αλλα δε βγαζω γραμμη

 

Το acs number θα δουλέψει οταν δεις στην GLS οτι έφτασε ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω στειλει απο 23 του μηνος ενα φακελο Νορβηγια αλλα ακομα δεν εχει παραλαβει ο αλλος...:(:(στη σελιδα των ελτα μου βγαζει το παραπανω....ειναι δυνατον να μην εχει σκαναρει η νορβηγια απο 24 του μηνα....με αεροστατο παει???:mad::mad::mad:

Εντάξει, 10 ημέρες έχουν περάσει από τη μέρα που εφυγε, δεν είναι κάτι το παράλογο να μην έχει φανεί. Εγώ για δέματα προς εξωτερικό υπολογίζω μέσο όρο 2 εβδομαδες. Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα φανεί.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Παραγγειλα ένα δέμα από Κίνα και στις 2/2 κόλλησε στο υεδ Θεσσαλονίκης .Είναι σίγουρο πως θα κολησει εκεί? Ή αναγραφόμενα τιμή του είναι 79,99 Usd .Θα το ψάξουν στο ίντερνετ η ότι γράφει η συσκευασια???

ΝΑ τους πάρω τηλέφωνο ή όχι? Είμαι στρατιώτης στην Κομοτηνή και το βιαζομαι ****το :/

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι μιας και παρέλαβα σήμερα το πρωί (52 ημέρες)

 

Τα τέλη υπολογίστηκαν με λίγο μεγαλύτερη αξία από ότι αγοράστηκε η συσκευή. Τελική επιβάρυνση 39,32 ευρώ ...... πάλι καλά !!

 

 

Η αναγραφόμενη αξία ήταν 100 'η η πραγματική?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Παραγγειλα ένα δέμα από Κίνα και στις 2/2 κόλλησε στο υεδ Θεσσαλονίκης .Είναι σίγουρο πως θα κολησει εκεί? Ή αναγραφόμενα τιμή του είναι 79,99 Usd .Θα το ψάξουν στο ίντερνετ η ότι γράφει η συσκευασια???

ΝΑ τους πάρω τηλέφωνο ή όχι? Είμαι στρατιώτης στην Κομοτηνή και το βιαζομαι ****το :/

 

 

Αφού είναι στην ΥΕΔ από 2/2 και είναι κινητό, το πιθανότερο είναι ότι θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ και 12€ τέλη ΕΛΤΑ)

Το θέμα σου είναι αν θα δεχτούν τη δηλωμένη αξία ή κάποια άλλη μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μάθεις όταν σου αφήσει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος και πας στο Γραφείο της περιοχής σου.
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα ψάχνουν στο ίντερνετ η δεν ασχολούνται?

 

ναι ψαχνουν την τιμη του στο ιντερνετ και αναλογως κοπανανε!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια :(.....Δηλαδή να το περιμενω να βρεθεί σε κάνα μήνα τΟ το τελώνιο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη....Να έρθει ενοουσα σε κάνα μήνα από το τελώνιο ..

Link to comment
Share on other sites

ναι ψαχνουν την τιμη του στο ιντερνετ και αναλογως κοπανανε!

 

To kimovil.com το ξέρουν άραγε ή βλέπουν ένα μαγαζί στην τύχη;

Link to comment
Share on other sites

Δέμα αναχώρησε από Βουλγαρία και η τελευταία ενημέρωση που βγάζει στα ελ.τα είναι η αναχώρηση στις 7/2 3 το πρωί.

Τι στο καλό,δεν το έχουν σκανάρει εδώ ακόμη;

 

Royal Mail first class για φάκελο,πόσες μέρες κάνει περίπου να έρθει;

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηγα να στειλω δέμα απο ΕΛΤΑ κατω του κιλού με το κόστος του 1,5 ευρώ και συνέβη το εξής:

 

Αφησα δύο δέματα για αποστολή επό ΕΛΤΑ Κορίνθου και ο υπάλληλος μου είπε ότι έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και δέμα μπορείς να στέλνεις απο κιλό και πάνω. Εάν ειναι κάτω από κιλο δεν μπορείς. Αυτό είναι μια τοπική "ιδιοτροπία" ? ή κάποια αλλαγή ξέρει κάποιος σχετικά ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια θελω να στειλω κατι ανταλακτικα Κρητη κοντα στα 5-6 κιλα....μου ειπε αντικαταβολη με ΕΛΤΑ...με αεροπλανο πηγαινουν η με πλοιο για να μην αργησει το δεμα αλλα να ειναι και οικονομικο??

 

με αεροπλάνο

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηγα να στειλω δέμα απο ΕΛΤΑ κατω του κιλού με το κόστος του 1,5 ευρώ και συνέβη το εξής:

 

Αφησα δύο δέματα για αποστολή επό ΕΛΤΑ Κορίνθου και ο υπάλληλος μου είπε ότι έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και δέμα μπορείς να στέλνεις απο κιλό και πάνω. Εάν ειναι κάτω από κιλο δεν μπορείς. Αυτό είναι μια τοπική "ιδιοτροπία" ? ή κάποια αλλαγή ξέρει κάποιος σχετικά ?

Είναι ο εξ απ' ανέκαθεν κανονισμός, αλλά γενικά δεν τηρείται, εκτός αν πέσεις σε υπάλληλο περίεργο. Γενικά φρόντισε το δέμα να είναι ογκώδες κι ας είναι κάτω από 1 κιλό ώστε να μην έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηγα να στειλω δέμα απο ΕΛΤΑ κατω του κιλού με το κόστος του 1,5 ευρώ και συνέβη το εξής:

 

Αφησα δύο δέματα για αποστολή επό ΕΛΤΑ Κορίνθου και ο υπάλληλος μου είπε ότι έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και δέμα μπορείς να στέλνεις απο κιλό και πάνω. Εάν ειναι κάτω από κιλο δεν μπορείς. Αυτό είναι μια τοπική "ιδιοτροπία" ? ή κάποια αλλαγή ξέρει κάποιος σχετικά ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

με αεροπλάνο

 

χθες εστειλα ως δεμα ενα χειριστηριο του xbox one 0.520kg .Ποτε δεν ειχα προβλημα .Απλα στα ΕΛΤΑ παντα προτινουν να το στειλεις ως γραμμα και συστημμενο να σκασεις 6-7 ευρω. Μολις ειπα δεμα ξυνισε η υπαλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πόσες ημέρες μπορεί να μείνει ένα δέμα στο κέντρο διαλογής Αττικής; Έχω δει που μου τα δείχνει το ένα 4 ημέρες καθηλωμένο εκεί και το άλλο 5.Και τα δύο από Ε.Ε.Τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πόσες ημέρες μπορεί να μείνει ένα δέμα στο κέντρο διαλογής Αττικής; Έχω δει που μου τα δείχνει το ένα 4 ημέρες καθηλωμένο εκεί και το άλλο 5.Και τα δύο από Ε.Ε.Τι γίνεται;

 

Παρε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και ρωτα τι γινετε.Μπορεί να υπαρχει κανα πρόβλημα με τα δέματα η με την διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντούσαν κιόλας.Έστειλα και ένα mail και θα ξαναπροσπαθήσω.

 

Πήρες στο 800-11-82000 και δεν το σήκωσαν;Περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...