Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα postnl με ενημερωσαν οτι το δεμα εφτασε ελαδα αλλα απο τα ελτα δεν υπαρχει καμια ειδοποίηση εκτος οτι εφυγε απο Ολλανδια σε ποσες μερες λετε τα ελτα να στείλουν ειδοποιηση ;

 

1-12 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Τα postnl με ενημερωσαν οτι το δεμα εφτασε ελαδα αλλα απο τα ελτα δεν υπαρχει καμια ειδοποίηση εκτος οτι εφυγε απο Ολλανδια σε ποσες μερες λετε τα ελτα να στείλουν ειδοποιηση ;

 

ελλαδα, με δυο λαμδα φιλε.... το ολλανδια το εγραψες σωστα...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

:cool: -δεματακι απο αμερικη μεσω USPS με νουμερο: UA*********US αναγνωριζεται και απο το site των ΕλΤα ενω ηδη ειναι στην αμερικη,αντε με το καλο να μπει κι εδω σε εμας να δουμε ποσες μερες θα κανει τελικα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή συσκευής σε Κίνα. Η τελευταία ενημέρωση από ΕΛΤΑ ήταν όταν έφτασε εκεί. Θα με ενημερώσουν όταν παραδοθεί ή στηρίζομαι στα κινέζικα site;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή συσκευής σε Κίνα. Η τελευταία ενημέρωση από ΕΛΤΑ ήταν όταν έφτασε εκεί. Θα με ενημερώσουν όταν παραδοθεί ή στηρίζομαι στα κινέζικα site;

Τώρα κοιτάς από ξένα site. Δες από το http://www.trackitonline.ru , είναι από τα λίγα που έχουν καλή μετάφραση γιατί τα πιο πολλά στα βγάζουν στα κινέζικα και η μετάφραση είναι χάλια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μέτα από πόσες μέρες μπορούμε να κάνουμε αίτημα αναζήτησής χαμένου πακέτου εξωτερικού στα ΕΛΤΑ?

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από πόσες μέρες μπορούμε να κάνουμε αίτημα αναζήτησής χαμένου πακέτου εξωτερικού στα ΕΛΤΑ?

 

Τι ειναι αυτη η διαδικασια, κοστιζει; και πως την κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτη η διαδικασια, κοστιζει; και πως την κανεις;

 

αν ήξερα πως και τι δεν θα ρώταγα δω:worry:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

αν ήξερα πως και τι δεν θα ρώταγα δω:worry:

 

Παρε τηλ. Στο κεντρο εξυπηρετησης των ελτα, θα σου ζητησουν να στειλεις mail με ολα τα στοιχεια του πακετου κ θα ξεκινησουν την αναζητηση, δεν μας λες ομως που χαθηκε; Απο που ερχεται.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μέτα από πόσες μέρες μπορούμε να κάνουμε αίτημα αναζήτησής χαμένου πακέτου εξωτερικού στα ΕΛΤΑ?

 

Σε ευρώπη που έστειλα πρόσφατα μου είπαν έναν μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ. Στο κεντρο εξυπηρετησης των ελτα, θα σου ζητησουν να στειλεις mail με ολα τα στοιχεια του πακετου κ θα ξεκινησουν την αναζητηση, δεν μας λες ομως που χαθηκε; Απο που ερχεται.

 

από Ελλάδα στην Ιταλία πάει ευτυχώς σήμερα κουνήθηκε μετά από μια βδομάδα αποχής

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ με ενημερωσαν πως (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)) αυτο σημαινει οτι εφυγε για κεντρο διανομων Θεσσαλονίκης; Και αν ναι ναι μπορει καποιος να υπολογισει περιπου σε πόσες μερες θα φτασει Βέροια ;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλε κάτι η κοπέλα μου από εξωτερικό και γράφει πάνω το χαρτί που άφησε ο ταχυδρόμος, αδύνατη εξασφάλιση. τι σημαίνει αυτό? πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλε κάτι η κοπέλα μου από εξωτερικό και γράφει πάνω το χαρτί που άφησε ο ταχυδρόμος, αδύνατη εξασφάλιση. τι σημαίνει αυτό? πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

 

Νομιζω σου λεει οτι δεν μπορει να το αφησει σε κοινη θεα-εκτεθειμενο, αν δεν το παραδωσει στα χερια καποιου.

Link to comment
Share on other sites

Δες από το http://www.trackitonline.ru , είναι από τα λίγα που έχουν καλή μετάφραση γιατί τα πιο πολλά στα βγάζουν στα κινέζικα και η μετάφραση είναι χάλια.

 

;) -και συχνα δινει πολλες πληροφοριες για το ποτε μπηκε μεσα καλυτερα απο το site των ΕλΤα

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο απαραδεκτοι απ τα elta courier ή μου φαινεται;

 

2η φορα ταλαιπωρια χωρις λογο...

 

την 1η φορα επρεπε να στειλω κατι χαρτια στην δεη,

 

ειχα αδεια και ημουνα σπιτι, δεν ηρθε κανεις απολυτως (δεν χτυπησε κανενα κουδουνι) και

 

σκαει και μηνυμα στο κινητο οτι ηρθαν και δεν μας βρηκαν!

 

ηταν υποχρεωμενοι ομως να περασουν κανα δυο φορες ακομα,

 

σιγα μην περασαν, αναγκαστηκαμε να παμε εκει να παμε τα χαρτια εμεις!

 

την 2η φορα τωρα,

 

ψαχνω μια παραγγελια και βλεπω οτι εχει φτασει σ αυτους,

 

τους παιρνω τηλεφωνο, ηρθαμε λεει και δεν σας βρηκαμε και

 

αφησαμε ειδοποιητηριο, για αλλη μια φορα @@,

 

ουτε ηρθαν, ουτε ειδοποιητηριο, ουτε sms αυτη την φορα!

 

αν δεν ειχε tracking number το item σιγα μην το παραλαμβανα!

 

μηπως να τους καταγγειλω στο ινστιτουτο καταναλωτη;

 

οι τυποι εκτος απο αχρηστοι ειναι και επικινδυνοι!

 

αν δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους,

 

ας την δωσουν να την κανει καποιος αλλος!

 

edit: τωρα ειδα reviews, 1,5/5 με 53 αξιολογησεις στο google, καταλαβα....

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη υπηρεσία, πληρώνεις για να φτάσουν τα δέματα/φάκελοι την επόμενη μέρα και φτάνουν μετά από τρεις. Έστειλα την Πέμπτη από το Ψυχικό φάκελο, πριν τη μία το μεσημέρι ώστε να φτάσει Παρασκευή στην Καλλιθέα και έφτασε σήμερα Τρίτη στις 4 το απόγευμα. Εξίσου απαράδεκτη και αγενέστατη η εξυπηρέτηση των υπαλλήλων στο τηλέφωνο.

Ποτέ πάλι! :devil::down::down:

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο απαραδεκτοι απ τα elta courier ή μου φαινεται;

 

2η φορα ταλαιπωρια χωρις λογο...

 

την 1η φορα επρεπε να στειλω κατι χαρτια στην δεη,

 

ειχα αδεια και ημουνα σπιτι, δεν ηρθε κανεις απολυτως (δεν χτυπησε κανενα κουδουνι) και

 

σκαει και μηνυμα στο κινητο οτι ηρθαν και δεν μας βρηκαν!

 

ηταν υποχρεωμενοι ομως να περασουν κανα δυο φορες ακομα,

 

σιγα μην περασαν, αναγκαστηκαμε να παμε εκει να παμε τα χαρτια εμεις!

 

την 2η φορα τωρα,

 

ψαχνω μια παραγγελια και βλεπω οτι εχει φτασει σ αυτους,

 

τους παιρνω τηλεφωνο, ηρθαμε λεει και δεν σας βρηκαμε και

 

αφησαμε ειδοποιητηριο, για αλλη μια φορα @@,

 

ουτε ηρθαν, ουτε ειδοποιητηριο, ουτε sms αυτη την φορα!

 

αν δεν ειχε tracking number το item σιγα μην το παραλαμβανα!

 

μηπως να τους καταγγειλω στο ινστιτουτο καταναλωτη;

 

οι τυποι εκτος απο αχρηστοι ειναι και επικινδυνοι!

 

αν δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους,

 

ας την δωσουν να την κανει καποιος αλλος!

 

edit: τωρα ειδα reviews, 1,5/5 με 53 αξιολογησεις στο google, καταλαβα....

Καλησπερα.....

Εδω λοιπον εχουμε μια παραγγελια απο γερμανια...αποτελειτο απο 2 χαρτοκιβωτια με ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα μεσα...μαντεψε ποιο εχει παραδοθει με dhl και ποιο με elta courier... και ελεγαν οτι φταινε τα πραγματα που ειναι αιχμηρα και η κακη συσκευασια που ανοιξε το κιβωτιο..η αλλη πλευρα ειναι τελειως ανοιχτη...και ελειπαν αντικειμενα..

 

και να παω εγω να τα παραλαβω γιατι ελεγαν οτι περασαν...αλλα πουθενα ειδοποιησεις...

 

4c437d14f182459ad8f761f9943909a3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο απαραδεκτοι απ τα elta courier ή μου φαινεται;

δεν ηρθε κανεις απολυτως (δεν χτυπησε κανενα κουδουνι) και

σκαει και μηνυμα στο κινητο οτι ηρθαν και δεν μας βρηκαν!

ηταν υποχρεωμενοι ομως να περασουν κανα δυο φορες ακομα,

 

τους παιρνω τηλεφωνο, ηρθαμε λεει και δεν σας βρηκαμε και

αφησαμε ειδοποιητηριο, για αλλη μια φορα @@,

ουτε ηρθαν, ουτε ειδοποιητηριο, ουτε sms αυτη την φορα!

 

:mad: - τα ιδια 2 φορες κιολας με την ACS. Στα ΕλΤα τελειωσαν οι συμβασεις και γινεται μυλος ειτε ταχυδρομοι ειτε στα βανακια, οσοι εφευγαν στο τελος τα ειχαν γραψει κανονικα και οι νεοι λογικα αργουν να παρουν μπρος

σε μενα ενω εχω αφησει εξουσιοδοτηση να παραλαμβανει αλλος οταν λειπω δεν την δεχθηκε ο νεος ταχυδρομος και αφησε ειδοποιηση αρα αυριο τρεχαλα-ουρα-αγχος-καθυστερηση για ενα πακετακι 200 γραμμαριων (!)

 

@Αφαιρέθηκε ρατσιστικό υπονοούμενο

Edited by DINFUN

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:mad: - τα ιδια 2 φορες κιολας με την ACS (πακιστανος ο κουριερ και στις 2 φορες) αρα ειναι γενικο το κακο (!)

 

Η καταγωγή τους προσδιορίζει κάπως την επαγγελματικότητα τους στο μυαλό σου;

Link to comment
Share on other sites

:w00t: -παρελαβα σημερα δεμα που συμφωνα με τα ΕλΤα ακομη ειναι στον δρομο ενω ηδη εχει ερθει πριν 5 μερες (!) και εξηγω: κανω παραγγελια και μου λενε το στελνουμε με USPS (First Class Mail International Parcels) με αριθμο UA*********US και ο ερημος επαναπαυθηκα στο site των ΕλΤα για να δω το ποτε θα ερθει, περναγαν οι μερες και το μονο που εβλεπα ηταν το:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-04-2017 17:32 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

περιμενα-περιμενα και τελικα χτες με ειδοποιει ενας φιλος πως υπαρχει απο 5 μερες ειδοποιηση για μενα αλλα του ειχε παραπεσει,κοιταω επανω δεν εγραφε τιποτα πχ tracking number-χωρα κλπ και απορησα απο που να ειναι και τι ειναι αυτο το δεμα οπως ελεγε

στηνομαι στην ουρα (αν και εχω αφησει εξουσιοδοτηση να παραλαμβανει αλλος μα ο ταχυδρομος δεν το εφησε και απλα σημειωσε το Δεμα επανω) και η υπαλληλος εψαχνε ποση ωρα να το βρει αφου δεν ειχε κατι να την βοηθησει,τελικα ηταν ενα μικρο πακετακι αυτο που περιμενα,γυρναω σπιτι και ακομη και τωρα που μιλαμε το site των ΕλΤα δεν δειχνει καν εαν εχει μπει μεσα το πακετακι (!) αυτο θα πει εγκαιρη ενημερωση και επαγγελματισμος,δηλαδη εαν περιμενα απο αυτους μπορει να μου εβγαζαν 2η ειδοποιηση ή να μην εβγαζαν καθολου και να το γυριζαν πισω

 

Η καταγωγή τους προσδιορίζει κάπως την επαγγελματικότητα τους στο μυαλό σου;

 

:cool: - εμενα με ενδιαφερει πρωτιστως πως δεν πηρε τηλεφωνο ενω το κινητο μου ηταν ξεκαθαρα γραμμενο επανω,δεν αφησε ειδοποιηση οπως ειπε,δεν δοκιμασε να περασει ξανα οπως ειπε και αναγκαστηκα και πηγα να το παρω εγω, στο δικο σου το μυαλο αυτο λεγεται επαγγελματισμος? πιστευεις πως ο προηγουμενος δεν εκανε σωστα την δουλεια του και πηραν αυτον με τα ιδια λεφτα επειδη ηταν καλυτερος?

Επειδη καταλαβαινω που και για ποιον λογο το πας διαβασε πιο πανω να δεις που λεω για τα ΕλΤα,λυπαμαι αλλα δεν εψαξα να βρω να σου αναφερω την καταγωγη ολων των εμπλεκωμενων,αμα ομως ελεγα πχ οι "Ελληνες" εσυ παλι θα εκανες παραθεση να με ρωτησεις?

 

* πηρα τηλ στο 11120,η κυρια δεν το βλεπει ακομη πως μπηκε μεσα για παραδοση,την επιασα κουβεντα,Ελληνιδα δηλωσε και ζωδιο Ζυγος,τι λες εσυ με το μυαλο σου "παιζει" ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνουμε έναν φάκελο στην κατηγορία επιστολές Α προτεραιότητας και συστημένο . Πόσο καιρό κάνει για εντός Αττικης ; 1 ημέρα ;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνουμε έναν φάκελο στην κατηγορία επιστολές Α προτεραιότητας και συστημένο . Πόσο καιρό κάνει για εντός Αττικης ; 1 ημέρα ;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Κανονικά ναι, εκτός αν λόγω έλλειψης προσωπικού στις διανομές και τα ταχυδρομεία αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

:cool: - εμενα με ενδιαφερει πρωτιστως πως δεν πηρε τηλεφωνο ενω το κινητο μου ηταν ξεκαθαρα γραμμενο επανω,δεν αφησε ειδοποιηση οπως ειπε,δεν δοκιμασε να περασει ξανα οπως ειπε και αναγκαστηκα και πηγα να το παρω εγω, στο δικο σου το μυαλο αυτο λεγεται επαγγελματισμος? πιστευεις πως ο προηγουμενος δεν εκανε σωστα την δουλεια του και πηραν αυτον με τα ιδια λεφτα επειδη ηταν καλυτερος?

Επειδη καταλαβαινω που και για ποιον λογο το πας διαβασε πιο πανω να δεις που λεω για τα ΕλΤα,λυπαμαι αλλα δεν εψαξα να βρω να σου αναφερω την καταγωγη ολων των εμπλεκωμενων,αμα ομως ελεγα πχ οι "Ελληνες" εσυ παλι θα εκανες παραθεση να με ρωτησεις?

 

* πηρα τηλ στο 11120,η κυρια δεν το βλεπει ακομη πως μπηκε μεσα για παραδοση,την επιασα κουβεντα,Ελληνιδα δηλωσε και ζωδιο Ζυγος,τι λες εσυ με το μυαλο σου "παιζει" ?

 

Δεν με ενδιαφέρει το πρόβλημα σου με τον επαγγελματισμό τους. Με ενδιαφέρει ο χαρακτηρισμός που έκανες. Γράφε το πρόβλημα σου χωρίς χαρακτηρισμούς κι όλα καλά.

Εαν το έγραφες με το ίδιο ύφος, το ίδιο θα έγραφα. Μεγάλα παιδιά είμαστε για να καταλαβαινόμαστε και χαίρομαι που ξέρεις να μαντεύεις και το που και το για ποιον λόγο το παω. Για να σου λύσω κάθε υπόνοια δεν το πάω πουθενά απλά σιχαίνομαι τέτοιους είδους χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει το πρόβλημα σου με τον επαγγελματισμό τους. Με ενδιαφέρει ο χαρακτηρισμός που έκανες. Γράφε το πρόβλημα σου χωρίς χαρακτηρισμούς κι όλα καλά.

 

;) -νουθεσιες εκει που σε παιρνει,διαταγες επαιρνα μονο στον Στρατο, εδω γραφω οτι βλεπω γυρω απο ΕλΤα-διανομεις κλπ, αμα δεν σου αρεσουν τα γραπτα μου (ή η εικονα του προφιλ μου http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=73728) βαλε με στην Foe list σου να μην τα βλεπεις και κουραζομαι κι εγω να απαντω και χαλαμε το thread.

...και ξαναγυριζω στο θεμα: κριμα παντως γιατι για μια στιγμη πιστεψα πως μεσω ΕλΤα θα μπορουσαμε να παρακολουθουμε αποστολες απο USPS να ληξει εκεινο το μαρτυριο της αναμονης,ακομη και σημερα παντως στο site τους ειναι σαν να βρισκεται ακομη στον δρομο.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...