Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω τα ιδια επειδη ειναι μικρα σε αξια αντε μεχρι 3 ευρω δε παιρνω tracking για να δινω το καπελο του 1-2 ευρω αλλα δυστυχως με τα χαλια στα ταχυδρομεια μας πλεον χωρις tracking ειμαστε στο ελεος του Θεου:shifty:

 

Ωραια και τι να το κανεις το τρακινγκ οταν βλεπεις οτι εχει ερθει ελλαδα και δεν παραλαμβανεις ποτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραια και τι να το κανεις το τρακινγκ οταν βλεπεις οτι εχει ερθει ελλαδα και δεν παραλαμβανεις ποτε.Εγω εχω <χασει> πολλα πραγματα μπαινοντας ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

@polinerios απλα το tracking σου διασφαλιζει σε μεγαλο βαθμο οτι δεν θα κλαπει το δεμα σου οταν φτασει Ελλαδα και επισης εχεις μια ενημερωση σε πια φαση βρισκεται σε αντιθεση με το unregistered που περιμενεις στα τυφλα.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

@polinerios απλα το tracking σου διασφαλιζει σε μεγαλο βαθμο οτι δεν θα κλαπει το δεμα σου οταν φτασει Ελλαδα και επισης εχεις μια ενημερωση σε πια φαση βρισκεται σε αντιθεση με το unregistered που περιμενεις στα τυφλα.

 

το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που εχει μπει ελλαδα μπορει να σου πει το μαγαζι εμεις το στειλαμε βλεπουμε εφτασε Ελλαδα οπως αυτο το πακετο βρες την ακρη με το ταχυδρομειο εκει. Εδω ομως πως ταξινομουν τα δεματα με το ματι γινεται η διαλογη? το barcode που εχουν οι ετικετες στους φακελους το σκαναρουν καθολου ή τους ειναι αχρηστο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΑ ΕΛ.ΤΑ

 

Πρόκειται για 510 θέσεις στα Ελληνικά Ταχυδρομεία, οι οποίες, σύμφωνα με πληροφορίες, θα εγκριθούν μέσα στον Ιούλιο. Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι η συνεχής φημολογία περί πώλησης της Εταιρείας έχει καθυστερήσει σημαντικά τη διαδικασία, ωστόσο αναφέρουν ότι η διαδικασία φαίνεται να ξεπαγώνει.

Συγκεκριμένα, και βάσει της απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου του Οργανισμού, τα ΕΛΤΑ θα καλύψουν πάγιες ανάγκες τους με 510 μονίμους, εκ των οποίων 220 θα είναι διανομείς (Ταχυδρόμοι) και 215 υπάλληλοι Εσωτερικής Εκμετάλλευσης.

 

Παράλληλα, οι προσλήψεις θα αφορούν σε μικρότερο αριθμό και τις ειδικότητες Διοικητικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Πληροφορικής, Οδηγών και Διαμετακομιστών.

Της προκήρυξης των ΕΛΤΑ, την οποία περιμένουν με ανυπομονησία χιλιάδες εργαζόμενοι, θα προηγηθούν δύο άλλες, οι οποίες έχουν ήδη δρομολογηθεί από την Ανεξάρτητη Αρχή για τις αρχές Ιουνίου. Εξάλλου, όπως προανήγγειλε το «Εργασία & Επαγγελματικές Ευκαιρίες», εκδόθηκε η προκήρυξη του υπουργείου Μετανάστευσης για 203 θέσεις μόνιμου προσωπικού και προσωπικού αορίστου χρόνου (προκήρυξη 6Κ/2017).

 

πηγη: Εθνος

 

Μηπως ειναι εργολάβοι?

 

:cool: - ο νεος μας ταχυδρομος με 8μηνη συμβαση, το θεμα ειναι πως καμια φορα το ξεχναει το τελαρο και οποτε ξαναρχεται φευγει και με το 2ο μαζι γκρινιαζοντας

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που εχει μπει ελλαδα μπορει να σου πει το μαγαζι εμεις το στειλαμε βλεπουμε εφτασε Ελλαδα οπως αυτο το πακετο βρες την ακρη με το ταχυδρομειο εκει. Εδω ομως πως ταξινομουν τα δεματα με το ματι γινεται η διαλογη? το barcode που εχουν οι ετικετες στους φακελους το σκαναρουν καθολου ή τους ειναι αχρηστο?

Το πακετο αυτο που λες ειναι unregistered που οπως ειπα μερικες φορες "χανονται"απο καποιους απλοχερηδες οποτε με τα ελτα δε βγαζεις καμμια ακρη μετα αν δεν εχεις tracking number ενω με τα συστημενα ειναι διαφορετικα.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που εχει μπει ελλαδα μπορει να σου πει το μαγαζι εμεις το στειλαμε βλεπουμε εφτασε Ελλαδα οπως αυτο το πακετο βρες την ακρη με το ταχυδρομειο εκει. Εδω ομως πως ταξινομουν τα δεματα με το ματι γινεται η διαλογη? το barcode που εχουν οι ετικετες στους φακελους το σκαναρουν καθολου ή τους ειναι αχρηστο?

Συμφωνώ μαζί σου ,άντε να πείσεις το παυπαλ άμα χαθούν 2,3 δεματα οτι ήρθαν Ελλάδα και δεν παρέλαβες,Τα. συστημμενα τα παρακολουθείς και μέσα στην ελλαδα ενώ τα απλα μόλις φτάσουν εδω εξαφανίζεται το στίγμα,η ουσία ειναι ότι χάνονται και συστημμενα πολλα δεματα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να πείσεις κανέναν. Την ευθύνη να ανιχνεύει το πακετάκι την έχει ο πωλητής όχι εσύ οπότε όταν δεν βάζει tracking, ακόμα και αν δεν πληρώσεις γι'αυτό, κακό δικό του εαν χαθεί.

Γι'αυτό και αν χαθεί ο αποστολέας πρέπει να κάνει αναζήτηση κι όχι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

:mad: - απο την μια δεν εχω προβλημα, το δεματακι εφυγε 30 απριλιου απο κινα και εφτασε σημερα 25 στα χερια μου, το προβλημα ειναι με τον διανομεα που δεν αναγνωριζει την εξουσιοδοτηση που εχω κανει και θελει νεα για να τα παραδιδει εκει που γραφει, κατσε ρε φιλε εσεις αλλαζετε καθε 8 μηνες εγω θα πρεπει καθε φορα να ξερω ποτε ληγει η συμβαση του καθενα απο εσας και να πηγαινω στα ΚΕΠ για να κανω καθε φορα ονομαστικη εξουσιοδοτηση? αφου εχω δωσει στο ΜΔ μια και ενα αντιγραφο εκει που παραδιδεις,ενα φακελλακι με ενα ανταλλακτικακι υπολογιστη μεσα βαριεσαι να το κουβαλησεις και αφηνεις ειδοποιηση?

δηλαδη να τρεχω να χανω ποση ωρα να παω στο ταχυδρομειο συν ουρα κλπ για ενα μικρουλι αντικειμενο? δεν ειναι πακετο βαρυ να πω εχεις δικιο που να το κουβαλας, αστο το ερημο εκει που σου γραφει αφου σου δειχνουν την εξουσιοδοτηση-αστο ρεεεεεεεεεεε !!!!!!!

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο Ελβετια μου εστειλαν e-mail οτι το δεμα μου εφτασε 13/5 Ελλαδα αεροδρομιο και σημερα 26/5 εγραψε το tracking των ΕΛΤΑ οτι εφτασε στο αεροδρομιο εκαναν δηλαδη 13 μερες να σκαναρουν το σακο!!:wacko: για γελια και για κλαματα :lol:
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από κίνα 3D Carbon στις 23/4/17. Στις 27/4/17 σύμφωνα με το tracking number έφτασε Ελλάδα. Από εκεί και έπειτα χάθηκαν τα ίχνη του. Σε επικοινωνία με την διοίκηση των ΕΛ.ΤΑ μέσω email μου απάντησαν "Σας ενημερώνουμε ότι ο αριθμός .......... δεν αποτελεί ανιχνεύσιμο αριθμό κατάθεσης και ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η χορήγηση πληροφοριών για το εν λόγω αντικείμενο." κουβέντα όμως για το τί απέγινε ή ποιος θα πληρώση την αξία του.:mad::mad::mad::mad: Πρέπει κάποιοι στα ΕΛ.ΤΑ να έχουν πολύ μακρύ χέρι.
Link to comment
Share on other sites

Απο Ελβετια μου εστειλαν e-mail οτι το δεμα μου εφτασε 13/5 Ελλαδα αεροδρομιο και σημερα 26/5 εγραψε το tracking των ΕΛΤΑ οτι εφτασε στο αεροδρομιο εκαναν δηλαδη 13 μερες να σκαναρουν το σακο!!:wacko: για γελια και για κλαματα :lol:

Πήγαινε εσύ να δουλέψεις εκεί να δεις τι ωραία είναι και τι γέλια και κλάματα θα ρίξεις

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εσύ να δουλέψεις εκεί να δεις τι ωραία είναι και τι γέλια και κλάματα θα ρίξεις

 

ειναι απαντηση αυτο τωρα? ας παρουν παραπανω ατομα αφου δεν φτανουν!

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαντηση αυτο τωρα? ας παρουν παραπανω ατομα αφου δεν φτανουν!

Εμ να αυτό είναι το θέμα!!

Πόσο καιρό ειναι που αναφέρετε η έλλειψη προσωπικού στα ΕΛΤΑ......

Link to comment
Share on other sites

Εμ να αυτό είναι το θέμα!!

Πόσο καιρό ειναι που αναφέρετε η έλλειψη προσωπικού στα ΕΛΤΑ......

 

ζομιζω πως θα βγει προκυρηξη τωρα τον ιουνιο και θα παρουν πρωσοπικο. εγω θα κανω αιτηση μακαρι να με παρουν.

Link to comment
Share on other sites

ζομιζω πως θα βγει προκυρηξη τωρα τον ιουνιο και θα παρουν πρωσοπικο. εγω θα κανω αιτηση μακαρι να με παρουν.

Ναι αλλά τους άλλους τους διώχνουν που λήγουν οι συμβάσεις, συν τις συνταξεις. Επομενως το προσωπικό δεν αυξάνεται

ειναι απαντηση αυτο τωρα? ας παρουν παραπανω ατομα αφου δεν φτανουν!

Ο τρόπος που το πε μου φάνηκε αρνητικός προς τους εργαζόμενους εκεί. Σαφώς η ευθύνη είναι σε άλλους που θα πρεπε να κάνουν προσλήψεις, αλλά η αύξηση προσωπικού στη χώρα μας είναι απαγορευμένη

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τους άλλους τους διώχνουν που λήγουν οι συμβάσεις, συν τις συνταξεις. Επομενως το προσωπικό δεν αυξάνεται

 

Ο τρόπος που το πε μου φάνηκε αρνητικός προς τους εργαζόμενους εκεί. Σαφώς η ευθύνη είναι σε άλλους που θα πρεπε να κάνουν προσλήψεις, αλλά η αύξηση προσωπικού στη χώρα μας είναι απαγορευμένη

 

δεν ειναι μονο το οτι εχουν λιγο προσωπικο, πανε και πολυ αργα ιδιος οι γυναικες στα ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εσύ να δουλέψεις εκεί να δεις τι ωραία είναι και τι γέλια και κλάματα θα ρίξεις

 

ειναι απαντηση αυτο τωρα? ας παρουν παραπανω ατομα αφου δεν φτανουν!

 

Ο τρόπος που το πε μου φάνηκε αρνητικός προς τους εργαζόμενους εκεί. Σαφώς η ευθύνη είναι σε άλλους που θα πρεπε να κάνουν προσλήψεις, αλλά η αύξηση προσωπικού στη χώρα μας είναι απαγορευμένη

Αμα θες να μιλας για εργαζομενους μιλα και για τους εργαζομενους που εργαζονται 7 μερες την εβδομαδα και σε χειροτερες συνθηκες εργασιας και φτυνουν αιμα και παιρνουν και λιγοτερα χρηματα απο τον υπαλληλο εκει με το πενθημερακι, και η αναφορα μου ηταν για τα ΕΛΤΑ γενικα οτι ειναι για γελια και για κλαματα και ειμαι απολυτος σε αυτο και δεν φταιει μονο το οτι εχει μειωμενο προσωπικο αλλα το οτι και αυτοι οι λιγοι δεν παιρνουν στα σοβαρα την δουλεια τους για την οποια πληρωνονται, αν ανατρεξεις σε προηγουμενα ποστ θα καταλαβεις και το γιατι.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να μιλας για εργαζομενους μιλα και για τους εργαζομενους που εργαζονται 7 μερες την εβδομαδα και σε χειροτερες συνθηκες εργασιας και φτυνουν αιμα και παιρνουν και λιγοτερα χρηματα απο τον υπαλληλο εκει με το πενθημερακι, και η αναφορα μου ηταν για τα ΕΛΤΑ γενικα οτι ειναι για γελια και για κλαματα και ειμαι απολυτος σε αυτο και δεν φταιει μονο το οτι εχει μειωμενο προσωπικο αλλα το οτι και αυτοι οι λιγοι δεν παιρνουν στα σοβαρα την δουλεια τους για την οποια πληρωνονται, αν ανατρεξεις σε προηγουμενα ποστ θα καταλαβεις και το γιατι.

Οι εργαζόμενοι των ελτα στα κέντρα διαλογής και πόσο μάλλον στο αεροδρόμιο, δουλεύουν 6-7 ημέρες τη βδομάδα και με τον όγκο εργασίας που υπάρχει δουλεύουν χωρίς σταματημό. Καμία σχέση με τους υπαλλήλους εξυπηρέτησης στα ταχυδρομεία

δεν ειναι μονο το οτι εχουν λιγο προσωπικο, πανε και πολυ αργα ιδιος οι γυναικες στα ελτα.
δεν υπαρχουν γυναικες στο προσωπικο του αεροδρομιου
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, περιμένω ενα μικρό πακέτο απο Κίνα αξίας 22.99 δολαρίων,για την ακρίβεια είναι ενα ρολόι. Μένω Αθήνα και ενω χθες το πακέτο το φαινοταν στο κ.δ αττικής σήμερα στο τρακινγκ εμφανίστηκε στο κ.δ Θεσσαλονίκης. Είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει κατι τέτοιο,γνωρίζει κανεις να μου πει για ποιον λογο το πακέτο ενω ήταν Αθήνα πήγε Θεσσαλονίκη;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, περιμένω ενα μικρό πακέτο απο Κίνα αξίας 22.99 δολαρίων,για την ακρίβεια είναι ενα ρολόι. Μένω Αθήνα και ενω χθες το πακέτο το φαινοταν στο κ.δ αττικής σήμερα στο τρακινγκ εμφανίστηκε στο κ.δ Θεσσαλονίκης. Είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει κατι τέτοιο,γνωρίζει κανεις να μου πει για ποιον λογο το πακέτο ενω ήταν Αθήνα πήγε Θεσσαλονίκη;

Είτε έγινε κάποιο λάθος από ΕΛΤΑ, είτε σου έστειλε ψεύτικο ή λαθος tracking number ο πωλητής. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ, καθώς επίσης να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

 

Sent from my TbooK 16 Pro(E6C1) using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, περιμένω ενα μικρό πακέτο απο Κίνα αξίας 22.99 δολαρίων,για την ακρίβεια είναι ενα ρολόι. Μένω Αθήνα και ενω χθες το πακέτο το φαινοταν στο κ.δ αττικής σήμερα στο τρακινγκ εμφανίστηκε στο κ.δ Θεσσαλονίκης. Είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει κατι τέτοιο,γνωρίζει κανεις να μου πει για ποιον λογο το πακέτο ενω ήταν Αθήνα πήγε Θεσσαλονίκη;

 

Το δέμα σου 100% πηγαίνει τελωνείο και επειδή στο τελωνείο της Αθηνας γινεται χαμός παει στο ΥΕΔ Θεσσαλονίκης, για να το επιβεβαιώσεις πηγαινεις εδω

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

Και στο βήμα του κλεισίματος απο το αεροδρόμιο θα γράφει --> ΥΕΔ Θεσσαλονίκης

οπως το παρακάτω

 

http://i.imgur.com/3Uam9vH.png

 

Αυτο το δέμα αθηνα πήγαινε, πηγε θεσσαλονίκη στο τελωνείο και μετα γύρισε Αθηνα και το παρέλαβα

Link to comment
Share on other sites

27/5/2017, 06:32:03 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/5/2017, 21:55:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

26/5/2017, 14:41:25 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Καβάλας(Θεσσαλονίκη))

26/5/2017, 08:35:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ

25/5/2017, 10:34:37 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

25/5/2017, 09:00:17 Κ.Α.Τ.ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

25/5/2017, 00:07:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/5/2017, 23:59:00ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Προς το παρόν δεν φαίνεται κάπου η ανάμειξη τελωνείου και το παραξενο ειναι οτι πέρασε απο το ΚΔ αττικής και μετά έφυγε για Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κι εγω πακετα που επρεπε (λογικα παντα) να ειναι direct στην Αθηνα,

να γυροφερνουν στην Θεσσαλονικη....διχως να βγαζω νοημα...

Δεν καταλαβαινω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Με courier αλλά αφενός στοιχίζει παραπάνω αφετέρου το δέμα θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...