Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ κι εγώ την Calling Credit εδώ και ένα διάστημα και μόλις παρατήρησα αυτό:

https://www.callingcredit.com/country_subscriptions/info

Μπορείς δηλαδή με κάποιο μηνιαίο ποσό να έχεις απεριόριστες κλήσεις προς κάποια χώρα της επιλογής σου.

 

Δεν αναφέρει συγκεκριμένες χώρες και τιμές, μόνο το παράδειγμα δείχνει ΗΠΑ με 2 Ευρώ το μήνα.

 

Για να εμφανίσεις την επιλογή θα πρέπει λέει να έχεις το automatic recharge ενεργοποιημένο, το οποίο για να το κάνεις πρέπει να κάνεις μια πληρωμή, κάτι το οποίο δεν θα ήθελα να κάνω για την ώρα γιατί έχω υπεραρκετό credit.

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει τι παίζει με τα subscriptions, αν υπάρχουν και πόσο κοστίζουν τα απεριόριστα για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι το Viber πλέον έγινε διεθνές για πολλές χώρες. Ενδιαφέρον.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ την Calling Credit εδώ και ένα διάστημα και μόλις παρατήρησα αυτό:

https://www.callingcredit.com/country_subscriptions/info

Μπορείς δηλαδή με κάποιο μηνιαίο ποσό να έχεις απεριόριστες κλήσεις προς κάποια χώρα της επιλογής σου.

 

Δεν αναφέρει συγκεκριμένες χώρες και τιμές, μόνο το παράδειγμα δείχνει ΗΠΑ με 2 Ευρώ το μήνα.

 

Για να εμφανίσεις την επιλογή θα πρέπει λέει να έχεις το automatic recharge ενεργοποιημένο, το οποίο για να το κάνεις πρέπει να κάνεις μια πληρωμή, κάτι το οποίο δεν θα ήθελα να κάνω για την ώρα γιατί έχω υπεραρκετό credit.

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει τι παίζει με τα subscriptions, αν υπάρχουν και πόσο κοστίζουν τα απεριόριστα για Ελλάδα;

 

Δεν αξίζει εκτός αν μιλάς πραγματικά πολύ σε τηλέφωνα που δεν έχουν whatsapp, Viber κλπ. για επαγγελματικούς λόγους.

Αν το αποφασίσεις πρέπει να βάλεις και συσκευή sip ώστε να καλείς εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι το Viber πλέον έγινε διεθνές για πολλές χώρες. Ενδιαφέρον.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς το Viber πάσχει ακόμα σε ποιότητα επικοινωνίας.

Με τους πελάτες μου σε Αμερική και Απω Ανατολή μιλάω με Skype ή Whatsupp (το οποίο παίζει πολύ καλά έως εξαιρετικά). Οι περισσότεροι από αυτούς δεν ξερουν κάν το Viber...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Viber πάσχει ακόμα σε ποιότητα επικοινωνίας.

 

Με τους πελάτες μου σε Αμερική και Απω Ανατολή μιλάω με Skype ή Whatsupp (το οποίο παίζει πολύ καλά έως εξαιρετικά). Οι περισσότεροι από αυτούς δεν ξερουν κάν το Viber...

Πάντως για Ελλάδα και Ευρώπη που μίλησα από εχθές που είπα να το δοκιμάσω το Viber out μια χαρά δουλεύει. Έχει βελτιωθεί η ποιότητα των τηλεφωνημάτων δεν είναι το χάλι που ήταν.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει εκτός αν μιλάς πραγματικά πολύ σε τηλέφωνα που δεν έχουν whatsapp, Viber κλπ. για επαγγελματικούς λόγους.

Αν το αποφασίσεις πρέπει να βάλεις και συσκευή sip ώστε να καλείς εύκολα.

 

Την έχω στο router οπότε όλες οι κλήσεις του σταθερού βγαίνουν μέσω Callingcredit. Είδα και για άλλες χώρες (Γερμανία, Ουγγαρία) ότι κοστίζει 2 Ευρώ το μήνα (+ΦΠΑ +προμήθεια τρόπου πληρωμής), για Ελλάδα δεν έχω βρει πληροφορίες ακόμα. Αν ισχύει το ίδιο και για Ελλάδα τότε αντιστοιχεί σε 333-400 λεπτά ομιλίας, άρα συμφέρει όσους μιλάνε παραπάνω από αυτά τα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν κατάλαβα καλά σε αναγκάζει να βάζεις κάθε μήνα 10 ευρώ(?) για να μπορείς να το ενεργοποιήσεις οπότε μένει πολύ κάβα μέσα
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν κατάλαβα καλά σε αναγκάζει να βάζεις κάθε μήνα 10 ευρώ(?) για να μπορείς να το ενεργοποιήσεις οπότε μένει πολύ κάβα μέσα

 

Όχι, το auto recharge σου βάζει 10 Ευρώ (ή το ποσό που είχες ανανεώσει τελευταία φορά) κάθε φορά που το υπόλοιπό σου πέφτει κάτω από 1 Ευρώ. Δεν είναι μηνιαίο δηλαδή, είναι όποτε χρειάζεται.

 

Από το Helpdesk μου απάντησαν ότι οι subscriptions ενεργοποιούνται σε επιλεγμένους λογαριασμούς. Πρέπει να έχω ενεργό το auto recharge για να είναι στους επιλέξιμους ο λογαριασμός μου. Κάποια στιγμή πιθανόν να μου έρθει invitation για subscription η οποία θα αφορά συγκεκριμένη χώρα με βάση τους προορισμούς των κλήσεων που κάνω.

Καλά κρασιά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτόματη ανανέωση και ισχύει για Ελλάδα, αλλά επειδή έχω να βάλω πολύ καιρό, δεν έχω πέσει κάτω από 1€ αλλά επειδή κάνω λίγες σχετικά κλήσεις (100' τον μήνα) δεν συμφέρει να το ενεργοποιήσω.

Δεν ασχολούμαι καν.

Link to comment
Share on other sites

Στην callingcredit από που βάζετε χρήματα;

Είδα για παράδειγμα την https://www.hanstel.biz/ και γράφει 10€ credit - € 11.95

Δεν το κατάλαβα... Πληρώνεις 11.95€ και μπαίνουν στην callingcredit 10€ ; ή το αντίθετο;;

 

Επίσης οι τιμές που γράφει η callingcredit

Greece (Landline) € 0.005 € 0.006 with VAT

Greece (Mobile) € 0.006 € 0.007 with VAT

μας δίνει κάποιο τιμολόγιο για το VAT.

 

Αν όχι υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε;

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις 12 και μπαίνουν 10.

 

Το ΦΠΑ σαν επαγγελματίας λογικά δε μπορείς να κάνεις κάτι να το γλυτώσεις, τα τηλεπικοινωνιακά έξοδα είναι χωρίς έκπτωση φόρου. Περνάς το τελικό ποσό σαν έξοδο και το φτιάχνει ο λογιστής στην αναμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις 12 και μπαίνουν 10.

 

 

 

Το ΦΠΑ σαν επαγγελματίας λογικά δε μπορείς να κάνεις κάτι να το γλυτώσεις, τα τηλεπικοινωνιακά έξοδα είναι χωρίς έκπτωση φόρου. Περνάς το τελικό ποσό σαν έξοδο και το φτιάχνει ο λογιστής στην αναμόρφωση.

Δεν θα πρέπει να λάβουμε κάποιο παραστατικό για να το δώσουμε στον λογιστή;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από κανα χρόνο, αποφάσισα να ξανα ασχοληθώ με το CallingCredit. Με την δικιά του εφαρμογή (MobileVoip και CallingCredit) ξαφνιάστηκα όταν μου είπαν ότι δεν με ακούν καλά (κάνει κενά) ενώ ήμουν με 4G δίκτυο.

Έβαλα το zoiper premium και το groundwire και παίζω με τα codecs. Στο Zoiper όταν άφησα μόνο τα wide-band codecs (g722, opus, speex) δεν μου έβγαζε κλήση. Δεν τα υποστηρίζει η CallingCredit?

Έβαλα τα G726, G711 alaw-ulaw και iLBC30 στο zoiper και στο groundwire εβαλα τα: G711 alaw-ulaw, iLBC και G729A

Ποιo codec και ποια εφαρμογή προτείνετε για την καλύτερη ποιότητα ήχου? Δεν με απασχολεί τα πόσα mb θα τρώει, αρκεί να ακούγομαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Το zoiper είναι εξαιρετική εφαρμογή και δεν χρειάζεσαι κάποια άλλη.

 

Οι codecs που υποστηρίζονται επίσημα από τους betamax providers είναι οι:

G.711 (64 kbps)

G.726 (32 kbps)

G.729 (8 kbps)

G.723 (5.3 & 6.3 kbps)

GSM (13.2 kbps)

 

Για να έχεις καλή συνεργασία και με τα ελληνικά δίκτυα επέλεξε κατά κύριο λόγο G.711 (alaw) και G.729, GSM όταν υπάρχει χαμηλό bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

Το zoiper είναι εξαιρετική εφαρμογή και δεν χρειάζεσαι κάποια άλλη.

 

Οι codecs που υποστηρίζονται επίσημα από τους betamax providers είναι οι:

G.711 (64 kbps)

G.726 (32 kbps)

G.729 (8 kbps)

G.723 (5.3 & 6.3 kbps)

GSM (13.2 kbps)

 

Για να έχεις καλή συνεργασία και με τα ελληνικά δίκτυα επέλεξε κατά κύριο λόγο G.711 (alaw) και G.729, GSM όταν υπάρχει χαμηλό bandwidth.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ

Θα φροντίσω να βρω τρόπο να μην κάθεται και ανοιχτό στο background και έχει την ειδοποίηση μόνιμα και όλα θα είναι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήθελα να ρωτήσω όταν κάνουμε κλήσεις μέσω SIP οι ποιότητα των κλήσεων είναι ανώτερη απ'ότι αν δεν κάνουμε χρήση αυτού;

 

Και έχω Android One smartphone και στην εφαρμογή της Google "Phone" έχει ρυθμίσεις για SIP. Την χρησιμοποιεί κάποιος για να μας πει αν λειτουργεί σωστά και αν είναι εύκολο το σετάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Καινούριος στο topic , διαβάζω μια μέρα τώρα, τελικά αξίζει η όλη φάση; Από μπαταρία ξέρουμε αν έχουμε περισσότερη κατανάλωση; Και όπως ρωτάει ο φίλος πιο πάνω μπορούμε να ρυθμίσουμε μέσα από την default εφαρμογή του dialer? Ξέρουμε ποιος είναι ο διακομιστής της calling gredit ?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καινούριος στο topic , διαβάζω μια μέρα τώρα, τελικά αξίζει η όλη φάση; Από μπαταρία ξέρουμε αν έχουμε περισσότερη κατανάλωση; Και όπως ρωτάει ο φίλος πιο πάνω μπορούμε να ρυθμίσουμε μέσα από την default εφαρμογή του dialer? Ξέρουμε ποιος είναι ο διακομιστής της calling gredit ?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανάλογα την χρήση που κάνεις αλλά σε γενικές γραμμές ναι αξίζει (με τέτοιες χρεώσεις) ακόμα και αν μιλάς όντως πολύ στο κινητό. Το θέμα με την μπαταρία ανάλογα ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να παίρνεις τηλέφωνα ναι έχει μια μικρή αύξηση στην κατανάλωση. Αν ρυθμίσεις τον λογαριασμό στον stock dialer δεν θα έχεις θέματα με την κατανάλωση. Ανάλογα το κινητό τώρα μπορείς να περάσεις τον λογαριασμό στον stock dialer. Πχ εγώ δεν κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει σε miui dialer ενώ στο oneplus 6 μου η εγκατάσταση είναι πανεύκολη και στη χρήση ακόμα ποιο εύκολη (δες φώτο).

Το όλο σύστημα το χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο και μου έχει λύσει τα χέρια. Εχω ξεχάσει τι θα πει πακέτα 8.5€ που έδιναν οι παροχοι και τώρα τα πήγαν 10€ για κάποια λεπτά ομιλίας προς όλους όταν μπορείς να έχεις ~2000λεπτα ομιλίας/με βήμα χρέωσης το 1 λεπτό, με 10€ που δεν λήγουν κιόλας πάνω στον μήνα. 4G ίντερνετ με ενεργοποίημενο το volte και κάνω μια χαρά την δουλειά μου πλέον.

 

 

Screenshot-20200715-100102-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση που κάνεις αλλά σε γενικές γραμμές ναι αξίζει (με τέτοιες χρεώσεις) ακόμα και αν μιλάς όντως πολύ στο κινητό. Το θέμα με την μπαταρία ανάλογα ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να παίρνεις τηλέφωνα ναι έχει μια μικρή αύξηση στην κατανάλωση. Αν ρυθμίσεις τον λογαριασμό στον stock dialer δεν θα έχεις θέματα με την κατανάλωση. Ανάλογα το κινητό τώρα μπορείς να περάσεις τον λογαριασμό στον stock dialer. Πχ εγώ δεν κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει σε miui dialer ενώ στο oneplus 6 μου η εγκατάσταση είναι πανεύκολη και στη χρήση ακόμα ποιο εύκολη (δες φώτο).

 

Το όλο σύστημα το χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο και μου έχει λύσει τα χέρια. Εχω ξεχάσει τι θα πει πακέτα 8.5€ που έδιναν οι παροχοι και τώρα τα πήγαν 10€ για κάποια λεπτά ομιλίας προς όλους όταν μπορείς να έχεις ~2000λεπτα ομιλίας/με βήμα χρέωσης το 1 λεπτό, με 10€ που δεν λήγουν κιόλας πάνω στον μήνα. 4G ίντερνετ με ενεργοποίημενο το volte και κάνω μια χαρά την δουλειά μου πλέον.

 

 

 

 

 

Screenshot-20200715-100102-01.jpg

Ναι κατάφερα και το πέρασα στο stock dialer , και κάνω τις κλήσεις από εκεί, έχω και την δικιά του εφαρμογή να βλέπω πόσα λεφτά έχω μέσα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

31bf9ade4bf10856967712411eed382b.jpg

Edited by stefanidis
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάφερα και το πέρασα στο stock dialer , και κάνω τις κλήσεις από εκεί, έχω και την δικιά του εφαρμογή να βλέπω πόσα λεφτά έχω μέσα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

31bf9ade4bf10856967712411eed382b.jpg

 

Μήπως μπορείς να δώσεις αναλυτικές οδηγίες, πως περνάμε calling credit στον στοκ google dialer; Επίσης πως ενεργοποιείται η επιλογή να διαλέγουμε απο ποια σιμ κάνουμε κάθε φορά κλήση;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να δώσεις αναλυτικές οδηγίες, πως περνάμε calling credit στον στοκ google dialer; Επίσης πως ενεργοποιείται η επιλογή να διαλέγουμε απο ποια σιμ κάνουμε κάθε φορά κλήση;
Ανοίγεις τον dialer πας ρυθμίσεις - λογαριασμούς κλήσης - σύνθετες ρυθμίσεις - ρυθμίσεις sip - προσθήκη λογαριασμού.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

bd5830b82bc1d120bf7f81e5acc73a4b.jpg

Edited by stefanidis
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τον dialer πας ρυθμίσεις - λογαριασμούς κλήσης - σύνθετες ρυθμίσεις - ρυθμίσεις sip - προσθήκη λογαριασμού.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

bd5830b82bc1d120bf7f81e5acc73a4b.jpg

Αν δεν σου δουλέψει θα σου πω μετά να κάνεις στο πραγματακια.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από ότι βλέπω η calling gredit με χρεώνει 1 λεπτό το λεπτό.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Συνεχίστε με το Google Dialer και το calling credit γιατί με ενδιαφέρει και εμένα και σίγουρα πολλούς άλλους!!

Μία ερώτηση, για κλήσεις σε σταθερά και κινητά χρησιμοποιώ χρόνια τώρα το Skype και ο μόνος λόγος ήταν ότι έχει άριστη ποιότητα ήχου στις κλήσεις αυτές! Αλλά είναι ακριβό! Το μόνο θετικό που έχει είναι ότι δεν λήγει το χρηματικό ποσό που έχεις.

Η ποιότητα κλήσεων με χρήση SIP πως είναι;

 

Α και κάτι τελευταίο, η calling credit υπάρχει περίπτωση όντως να κλείσει όπως διάβασα μερικές σελίδες ποιο πίσω;

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...