Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.hanstel.biz/

 

Δεν υπαρχει φτηνότερος τρόπος.

 

Νόμιζα ότι μέσα από την ίδια την CallingCredit ήταν η καλύτερη επιλογή, αλλά έχεις δίκιο.

 

Εντωμεταξύ, όταν έκανα λογαριασμό δοκιμαστικά δεν είχα βάλει credits. Μετά από κάποιες μέρες μου ήρθε mail - προφανώς σαν προσφορά; - ότι μπορώ να βάλω ακόμα και μόνο 2.5 ευρώ μέσω paypal, ενώ γενικώς τόσο χαμηλό ποσό δεν σου προσφέρεται. Με φόρo πήγε 3,61 ευρώ φυσικά, αλλά σαν δοκιμή πρώτης φοράς ήταν καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Freedays δίνουν ορισμένοι πάροχοι για σταθερά κυρίως που είναι 300 λεπτά ανά 7 ημέρες, περίπου 40' ανά ημέρα.

Η Calling credit νομίζω δεν έχει free days.

Αυτοί που δίνουν είναι πολύ πιο ακριβοί.

Αν όμως βάζεις λεφτά πιο συχνά από 4 μήνες τότε μπορείς να το κοιτάξεις.

Οι δωρεάν ημέρες είναι 120 μέρες από την ημερομηνία ανανέωσης.

 

Πιο συχνά από τέσσερις μήνες; Εδώ κοντέβω να τελειώσω τα 5€ που έβαλα πριν 2 εβδομάδες :p

Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι μέχρι να το συνηθίσω, έκανα κι 6 κλήσεις χωρίς το κωδικό Ελλάδας κι έφυγαν, από 0,28€ σε κάθε κλήση, για.. Λιβερία (+231) :oops:

 

Μπορεί να προταθεί κάποια εταιρία που δίνει freedays;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Πιο συχνά από τέσσερις μήνες; Εδώ κοντέβω να τελειώσω τα 5€ που έβαλα πριν 2 εβδομάδες :p

 

Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι μέχρι να το συνηθίσω, έκανα κι 6 κλήσεις χωρίς το κωδικό Ελλάδας κι έφυγαν, από 0,28€ σε κάθε κλήση, για.. Λιβερία (+231) :oops:

 

 

 

Μπορεί να προταθεί κάποια εταιρία που δίνει freedays;

Freevoipdeal, αλλά ψάξε cheap voip rates να δεις τι παίζει και σε ποιες χώρες.

Καλύτερα να βάζεις λεφτά κατευθείαν στις εταιρείες και όσα χρειάζεσαι.

Ούτε λιγότερα ούτε περισσότερα.

 

Είχα βάλει ένα link να το έσβησα γιατί δεν δούλευε.

 

Δοκίμασε εδώ. https://voiprates.info/

 

https://www.voipkredi.com/page.php?page=betamax-dellmont

Αν και από ότι είδα Ελλάδα δεν βρέθηκε.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έκανα Σύνδεση στην Omnivoice για να δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις και το δουλεύω από το κινητό με zoiper.

Δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν λειτουργεί. Ενώ είναι ενεργή η σύνδεση όταν μου γίνεται κλήση δεν κάνει τίποτα, δεν ακούγεται τίποτα και η κλήση διακόπτεται στο τηλέφωνο που με καλεί. Αυτό γίνεται 8 στις 10 φορές.

Μήπως είναι κάποια ρύθμιση στο zoiper που αγνοώ;

Στο zoiper έχω και άλλη σύνδεση παράλληλα που λειτουργεί κανονικά (calling credit)

 

Εξερχόμενες μπορώ να κάνω.

Edited by MAN0l0
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το Ζοιπερ από τις εξαιρέσεις για να μην κλείνει ώστε να βρίσκεται συνεχώς σε επαφή.

Θα σου τρώει λίγο μπαταρία παραπάνω αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Το calling credit δουλεύει γιατί δεν έχει εισερχόμενες οπότε κάθε φορά που πατάς να κάνεις μία εξερχόμενη ανοίγει.

 

Ήδη στον ιστότοπο της Omni voice λέει ότι έχει προβληματα σύνδεσης λόγω φόρτου δικτύου και προτείνει να βάλουμε

 

sipgr.omnivoice.eu

αν είμαστε Ελλάδα και

 

codec G729 ή Opus

 

Επίσης Omni voice μέχρι 31 Μαρτίου δίνει δωρεάν φορητότητα και μέχρι τέλος Μαΐου περισσότερους πενταψήφιους αριθμούς, δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τις εξαιρέσεις (μπαταρία κτλ) τις έχω κάνει.

Θα δοκιμάσω αυτο μπας και στρωσει

Ήδη στον ιστότοπο της Omni voice λέει ότι έχει προβληματα σύνδεσης λόγω φόρτου δικτύου και προτείνει να βάλουμε

 

sipgr.omnivoice.eu

αν είμαστε Ελλάδα και

 

codec G729 ή Opus

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Αύριο που θα το τσεκάρω θα ενημερώσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις το τσέκαρα αλλά δυστυχώς δεν

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ίσως φταίει το wifi του σπιτιού που τις τελευταίες μέρες σέρνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις τσεκαρει αυτά?

Μπες στο σάιτ και βάλε τους codecs με σειρά προτεραιότητας 729 726 722 και Βάλτα με την ίδια σειρά και στο ζοιπερ.

Πατάς αριστερά και ανεβάζεις πάνω τον ίδιο αριθμό.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου πω.1d6a27d0a4e60173daa36308a2a51481.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τα έχω τσεκαρισμενα αυτά.

Με δεδομένα βλεπω πως συνδέεται. Με το wifi Εχει θεμα.

Τουλάχιστον βάλε το μέιλ σου ώστε να παίρνεις αναφορά για τις χαμένες κλήσεις.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φίλε pavlitakis 1 σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

 

Λύση βρήκα.

Επικοινώνησα με το chat της Omnivoice μέσα από την σελίδα τους, και το 1ο που έχω να πω είναι πως η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από άψογη. Μου απαντούσαν δύο τρία άτομα σχεδόν αμέσως. Προσπαθώ να θυμηθώ παρόμοιες περιπτώσεις και δυσκολεύομαι να θυμηθώ τόσο καλή εξυπηρέτηση και τόσο άμεσα. Τους βγάζω το καπέλο και σίγουρα θα παραμείνω πελάτης τους έστω και μόνο για αυτό τον λόγο.

 

Για να μην πλατιαζω η λύση που μου πρότειναν ήταν αντί του zoiper (αφού δεν βγάλαμε άκρη με την συγκεκριμένη εφαρμογή) να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή grantstream wave που με βοήθησαν να την ρυθμίσω σωστά.

Από τότε λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Πρώτες εντυπώσεις και μετά από πολλές δοκιμές, η συγκεκριμένη εφαρμογή πολύ καλή και δεν έχασα ούτε μια εισερχόμενη. Η ποιότητα του ήχου λες και μίλαγα από κανονική κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω με την εφαρμογή αυτή κι εγώ και ας μην έχω πρόβλημα.

Έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση 1 φορά που χρειάστηκα κι εγώ.

Επίσης μέχρι τέλος Μαρτίου έχει δωρεάν φορητότητα σε όσους διαβάζουν.

Επίσης μην ξεχνάς ότι έχεις δικαίωμα για μερικούς 6ψηφιους ακόμα που εσωτερικά δεν υπάρχει χρέωση, οπότε μπορείτε να κάνετε κλήσεις μεταξύ τους δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως η εφαρμογή grandstream wave είναι ίσως η μόνη (Εγώ πάντως δεν έχω κάποια άλλη υπόψιν) που δίνει τον codec 729 δωρεάν.
Το grandsstream κάνει ηχογράφηση?

Δεν είχες ένα ζοιπερ που κυκλοφορεί στο νήμα?

Έχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το grandsstream κάνει ηχογράφηση?

Δεν είχες ένα ζοιπερ που κυκλοφορεί στο νήμα?

Έχεις πμ.

 

Έχει ηχογράφηση η οποία λειτουργεί κανονικά (το τσέκαρα) καθώς δουλεύει και με Bluetooth που το zoiper δεν

 

Zoiper έχω μια παλιότερη έκδοση που την βρήκα στο παρόν νήμα κάποιες σελίδες πιο πίσω.

Edited by MAN0l0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει αλλος προβλημα με το mobile voip μετα την αναβαθμιση της εφαρμογης δεν μου συνδεεται με το bt κ ας εχω δωσει τις αδειες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει αλλος προβλημα με το mobile voip μετα την αναβαθμιση της εφαρμογης δεν μου συνδεεται με το bt κ ας εχω δωσει τις αδειες
Όχι δεν έχω πρόβλημα.

Δοκίμασες να πατήσεις στην χειροκίνητη σύνδεση από την κεντρική οθόνη?

Αλλιώς γύρισε στην παλιότερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω πρόβλημα.

Δοκίμασες να πατήσεις στην χειροκίνητη σύνδεση από την κεντρική οθόνη?

Αλλιώς γύρισε στην παλιότερη έκδοση.

 

Δοκιμασα πολλες φορες εκανα απεγκατασταση κ εγκατασταση απο το callingcredit αλλα κ το store αλλα τπτ τα ιδια

Την παλιοτερη εκδοση πως την βρισκουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα πολλες φορες εκανα απεγκατασταση κ εγκατασταση απο το callingcredit αλλα κ το store αλλα τπτ τα ιδια

 

Την παλιοτερη εκδοση πως την βρισκουμε ?

Δεν μου απάντησες, πάτησες το κουμπί του bluetooth στην κεντρική οθόνη?

Είναι ένα μικρό bug.

 

Πληκτρολόγησε Mobilevoip old versions στην αναζήτηση και θα βρεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες, πάτησες το κουμπί του bluetooth στην κεντρική οθόνη?

Είναι ένα μικρό bug.

 

Πληκτρολόγησε Mobilevoip old versions στην αναζήτηση και θα βρεις πολλά.

 

Εχεις δικιο δεν σου απαντησα απο την βιασυνη μου , ναι το πατησα αλλα δεν εκανε τπτ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο θέμα οπότε γράφω εδώ.

Σκέφτομαι να πάρω έναν γεωγραφικό αριθμό (voip) την intertelecom, ίσως και 2ο για λόγους εργασίας.

Ποια η γνώμη σας από θέματα ποιότητας / αξιοπιστίας γενικά;

αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ (αραιά) Mobile voip με discountcalling και είμαι ευχαριστημένος αλλά τώρα χρειάζομαι και αριθμό.

 

έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω από το κινητό μου (android) ή με χρήση κάποιας εφαρμογής ή και χωρίς μιας και έχει ρυθμίσεις για sip account. Δε νομίζω να έχω θέμα ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στην Omni voice.

Είναι πιο φτηνή και δίνει + 5 εσωτερικούς αριθμούς χωρίς χρέωση.

Συμφωνώ απλά μόλις ανέβασε την τιμή σε 10 ευρώ τον χρόνο για το νούμερο 5 ευρώ το εξάμηνο.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλά μόλις ανέβασε την τιμή σε 10 ευρώ τον χρόνο για το νούμερο 5 ευρώ το εξάμηνο.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η ιντερτελεκομ είναι 15€ αν θυμάμαι.

Εχεις την Omni voice για εισερχόμενες και την CallingCredit για εξερχόμενες (0,006€ το λεπτό).

Εχεις δικαίωμα για πέντε και περισσότερους πενταψήφιους όπου μπορείς να κάνεις εκτροπή σε όποιον απ αυτούς θέλεις.

Εγώ αυτήν έχω αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ λίγο τη βοήθεια σας εδώ.

Μέχρι τώρα όπως έγραψα χρησιμοποιούσα την discountcalling αραιά και που (2-3 κλήσεις το μήνα).... και είμαι ευχαριστημένος από ποιότητα, τιμές.

 

Τώρα όμως που χρειάζομαι και αριθμό η χρήση θα αυξηθεί πολύ μιας και πολύ πιθανόν να χρησιμοποιηθεί και για επαγγελματικό λόγο.

Γι αυτό ανέφερα την Intertelecom. Έχει και τα πακέτα 5€- 500 λεπτά, 13€ -1500 λεπτά και πολύ πιθανό να κάνω χρήση του 1ου. (όχι για όλους τους μήνες του χρόνου)

Επίσης κοιτώντας τον τιμοκατάλογο είδα ότι για κλήσεις εκτός πακέτου (ελλάδα πάντα) είναι φθηνότερη *.

οπότε δεν έχει νόημα να γλιτώσω 5€ το χρόνο από τη συνδρομή και να δώσω περισσότερα στις κλήσεις. Αν ήθελα απλά ένα αριθμό να υπάρχει (πχ να με καλούνε μόνο) θα επέλεγα την Omni.

Η Omni δε βλέπω να έχει πακέτα αλλά είδα ότι έχει περισσότερους γεωγραφικούς αριθμούς (αυτό με βολεύει)

δε κατάλαβα όμως τι εννοούνε με ... "Διαθέσιμα κανάλια φωνής (για εισερχόμενες κλήσεις): 2"

 

Με βάση αυτά που έγραψα τι προτείνετε;

 

*τώρα πρόσεξα ότι έχουν βήμα χρέωσης το λεπτό. έλεος με αυτή την ξεφτίλα.

Edited by Beef
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις 500' VOIP, με 5€, καλύτερα 6€ κι ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ μέσω Viber out.

Το ενεργοποίησα πριν καμιά εβδομάδα κι είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Από καμιά φορά κόβεται η κλήση, αλλά αμέσως μετά παίρνω ξανά.

Διακοπές έχω και στην CallingCredit, όπως και στις εισερχόμενες της Yuboto. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για VOIP.

Απλά προσοχή, δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί για 1 μήνα. Ενεργοποιείται ΣΥΝΔΡΟΜΗ.

Το καλό βέβαια είναι ότι δε χρειάζεται να περιμένεις την τελευταία ημέρα για να απενεργοποιήσεις τη συνδρομή.

Μπορείς να τη διακόψεις άμεσα χωρίς να επηρεαστεί ο μήνας που πλήρωσες.

Εγώ τη σταμάτησα τρεις ημέρες αφού το ενεργοποίησα και συνεχίζω να κάνω κανονικά κλήσεις.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...