Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι παίζει με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς λογικά. Με MobileVoip είσαι; Μου το έχει κάνει κάποιες φορές (με άλλες υπηρεσίες όμως, όχι την CallingCredit)

 

Με την εφαρμογή της callingcredit. Έκανα επανεκκίνηση στο κινητό και έφτιαξε

Link to comment
Share on other sites

Στην calling credit μόνο σταθερή αριθμοδοτηση έχει; Ελλάδος;
Δεν έχει αριθμοδοτηση.

Εσύ δηλώνεις τον αριθμό τηλεφώνου του δικού σου και το επιβεβαιώνεις με κωδικό που σου στέλνουν.

Επίσης ο αριθμός που δηλώνεις χρησιμοποιείται για τη χρέωση εντός ή εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αριθμοδοτηση.

Εσύ δηλώνεις τον αριθμό τηλεφώνου του δικού σου και το επιβεβαιώνεις με κωδικό που σου στέλνουν.

Επίσης ο αριθμός που δηλώνεις χρησιμοποιείται για τη χρέωση εντός ή εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Αυτό ακριβώς και υπάρχουν άπειρες τέτοιες υπηρεσίες, απλά η συγκεκριμένη αυτή τη στιγμή είναι η οικονομικότερη για προορισμούς στην Ελλάδα από οποιονδήποτε ευρωπαικό αριθμό. Για άλλους προορισμούς, κάποια άλλη μπορεί να είναι οικονομικότερη ή και δωρεάν εντελώς.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες χρεώσεις είναι όταν μιλάς μέσω internet χρησιμοποιόντας τα data σου ή wi-fi.

Οι δεύτερες χρεώσεις είναι όταν κάνεις callBack δηλαδή σε καλεί το σύστημα και αφού απαντήσεις σε συνδέει Εδώ χρησιμοποιείς δύο τηλεφωνικές γραμμές και πληρώνεις το κόστος και των δύο (εισερχόμενη και εξερχόμενη κλήση ) αλλά δεν χρησιμοποιείς data

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες χρεώσεις είναι όταν μιλάς μέσω internet χρησιμοποιόντας τα data σου ή wi-fi.

Οι δεύτερες χρεώσεις είναι όταν κάνεις callBack δηλαδή σε καλεί το σύστημα και αφού απαντήσεις σε συνδέει Εδώ χρησιμοποιείς δύο τηλεφωνικές γραμμές και πληρώνεις το κόστος και των δύο (εισερχόμενη και εξερχόμενη κλήση ) αλλά δεν χρησιμοποιείς data

 

Για να το σιγουρεψω, οι πρώτες χρεώσεις είναι όταν έχω ανοικτό το ίντερνετ ή είμαι συνδεδεμένος σε WiFi και οι δεύτερες χρεώσεις είναι όταν δεν έχω καθόλου ίντερνετ, σωστά;

Δεύτερη ερώτηση, όταν με καλούν, δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθουν κάτι διαφορετικό λόγω του ότι θα έχω ανοικτή την εφαρμογή, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρειάζεται να έχεις έστω λίγο ίντερνετ για να ανοίξει η εφαρμογή και να μπορεί να συνδεθεί. Από εκεί και πέρα αν καλέσεις απευθείας εσύ τον αριθμό με voip call θα χρεωθεις τις επάνω χρεώσεις συν τα όποια mb. Αν κάνεις callback θα χρεωθεις από mb μόνο κάτι πολύ λίγα kb για την επικοινωνία της εφαρμογής με τους σερβερς της και μετά σε καλούν αυτοί και αφού απαντήσεις καλούν τον παραλήπτη και εσύ χρεωνεσαι τις κάτω χρεώσεις χωρίς mb.. όπως και να έχεις ο παραλήπτης δεν χρεώνεται κάτι όπως και όταν σε καλούν δεν χρεώνονται κατι έξτρα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα έχω ανοικτό ίντερνετ, οπότε φαντάζομαι θα γίνεται η κλήση απευθείας μέσω ίντερνετ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η οικονομικότερη λύση για καινούριο Ελληνικό εικονικό νούμερο σταθερής γραμμής για να δέχομαι κλήσεις;
Link to comment
Share on other sites

και μπορεις να το εχεις στο κινητο και να δεχεσαι κανονικα εισερχομενες?
Και να δέχεσαι αλλά και να καλείς.

Πρέπει να βάλεις και το zoiper επίσης ή κάποια άλλη εφαρμογή sip.

Και δεν είναι εικονικός αριθμός, είναι κανονικός αριθμός ταυτοποιημένος στο όνομά σου. Και μπορείς να τον χρησιμοποιείς όπου σου ζητηθεί.

Είμαι χρόνια συνδρομητής της ομνι από φορητότητα γραμμής Cosmote.

Από 17 ευρώ πάγιο στο μισό €.

 

 

 

Ποια είναι η οικονομικότερη λύση για καινούριο Ελληνικό εικονικό νούμερο σταθερής γραμμής για να δέχομαι κλήσεις;

 

Αν έχεις wi-fi στο σπίτι μπορείς με μία ΑΤΑ συσκευή να έχεις και σταθερή συσκευή στο σπίτι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις wi-fi στο σπίτι μπορείς με μία ΑΤΑ συσκευή να έχεις και σταθερή συσκευή στο σπίτι.

 

Απλά αν πέσει το internet δεν έχεις και τηλέφωνο σε αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν πέσει το internet δεν έχεις και τηλέφωνο σε αυτή τη περίπτωση.
Ούτως ή άλλως όλες οι γραμμές είναι voip οπότε αν πέσει το ίντερνετ πέφτουνε όλα.

Αν όμως έχεις την εφαρμογή στο κινητό σου συνεχίζεις να έχεις επαφή μέσω κινητής τηλεφωνίας.

Επίσης η ομνι σου δίνει συνολικά πέντε γραμμές με μία συνδρομή οπότε με αυτούς τους αριθμούς (5ψηφιους) μπορείς να έχεις εσωτερική επικοινωνία δωρεάν.

 

Επίσης όσοι έχουν δωρεάν απεριόριστα σε σταθερά μπορούνε να σε καλούνε στο κινητό δωρεάν στον αριθμό αυτόν, οπουδήποτε στον κόσμο,, γιατί λογίζεται ως σταθερός αριθμός.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρόνια συνδρομητής της ομνι από φορητότητα γραμμής Cosmote

 

Συγνώμη για την παράθεση. Στο site της omni έχει αριθμούς σταθερής να διαλέξεις.

Αν κατάλαβα καλά μπορείς να κάνεις φορητότητα και τον αριθμό κινητής;

Απλά ως διευκρίνιση ρωτάω, μήπως δεν κατάλαβα σωστά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παράθεση. Στο site της omni έχει αριθμούς σταθερής να διαλέξεις.

 

Αν κατάλαβα καλά μπορείς να κάνεις φορητότητα και τον αριθμό κινητής;

 

Απλά ως διευκρίνιση ρωτάω, μήπως δεν κατάλαβα σωστά. Ευχαριστώ.

Όχι δεν μπορείς να κάνεις φορητότητα της κινητής λόγω αριθμοδοσίας.

 

Οι αριθμοί της κινητής τηλεφωνίας δεν μπορούν να μεταφερθούν σε πάροχο σταθερής τηλεφωνίας.

Και το αντίστροφο επίσης, εάν όμως έχεις οποιοδήποτε σταθερό αριθμό μπορείς να κάνεις φορητότητα στην ομνι μέσω διαδικτύου, γιατί δεν υπάρχουν φυσικά καταστήματα, με κόστος νομίζω γύρω στο 10ευρο.

 

Αυτό σημαίνει ότι πάρα πολλοί χρήστες οι οποίοι έχουν σταθερές γραμμές στην Cosmote και πληρώνουν ένα σωρό λεφτά για πάγιο για να μην χάσουν τον αριθμό, θα μπορούσαν να πάνε στην ομνι και να κρατήσουν τον αριθμό με μισό ευρώ το μήνα.

 

Μπορείς να ρωτάς ότι θέλεις και το κυριότερο χωρίς να ζητάς συγνώμη.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την επεξήγηση.

Χρήσιμο φαίνεται όντως, αν κι εγώ στην παρούσα φάση ψάχνω για φορητότητα αριθμού κινητής.

Link to comment
Share on other sites

για κινητο φορητοτητα σε voip δεν υπαρχει,δυστυχως οχι ακομα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την επεξήγηση.

 

Χρήσιμο φαίνεται όντως, αν κι εγώ στην παρούσα φάση ψάχνω για φορητότητα αριθμού κινητής.

Δεν χρειάζεται να κάνεις φορητότητα κινητής, μπορείς να έχεις τον αριθμό σου να πληρώνεις 2-3 ευρώ το μήνα μόνο για ίντερνετ και να δρομολογείς τις κλήσεις σου μέσω voip για εξερχόμενες και σμσ και εισερχόμενες κανονικά.

Εάν δε χρησιμοποιήσεις και τα 12 γβ του κονέ της Q για ένα χρόνο δεν θα πληρώνεις τίποτα και τα 6 ευρω που θα βάζεις κάθε δύο μήνες θα μένουν για αργότερα.

Εντάξει τώρα να έχουμε κινητή πλήρως λειτουργική, με λιγότερο από 3€ τον μήνα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

 

Εάν θέλεις ακόμα οικονομικότερη επικοινωνία τελευταία λύση είναι πάλι η Q γιατί σου κάνει φραγή μετά από έναν χρόνο όποτε μπορείς να έχεις εισερχόμενες και sms για ένα χρόνο χωρίς να πληρώνεις τίποτα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός ήταν Q παλιότερα και μόλις πέρασε το δίμηνο έχασα τα χρήματα που είχα μέσα (ορθά βάσει όρων), αλλά είχα φραγή σε εισερχόμενες.

Το κακό είναι πως το χρειάζομαι ενεργό, έστω κι αν δεν έχω παροχές (ομιλία, data).

 

Για κλήσεις χρησιμοποιώ callingcredit με data από άλλον πάροχο, επομένως μόνο οι εισερχόμενες είναι το πρόβλημα και προσπαθώ να λύσω. Το ιδανικό θα ταν voip με τον ίδιο αριθμό, αλλά δεν υπάρχει εταιρεία που να παρέχει φορητότητα (επιβεβαιώνει κι ο φίλος πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

φραγη εισερχομενων σε q μετα τους 4 μηνες που θεωρητικα επρεπε να μπαινει,στην πραξη ΔΕΝ μπαινει. Δεν ξερω αν εισαι στις ελαχιστες εξαιρεσεις. Αν οντως εχεις φραγη η λυση ειναι 6ευρη ανανεωση σε ωρες countdown offer οπως π.χ. αυριο πρωι. Εκτος αν περασαν 13 μηνες + 5 μερες απο την τελευταια ανανεωση και ο αριθμος χαθηκε.

Μηπως εχουν περασει 12 μηνες,γιατι τοτε σιγουρα μπαινει φραγη. Ουτως ή αλλως δηλαδή θέλεις μια ανανεωση στο 12μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Η φραγή στην Q μπαίνει στο 12 μηνο μάλλον από προσωπική εμπειρία και σύμφωνα με όσα λέει η ίδια και έχω διαπιστώσει και εγώ.

Αλλά εντάξει δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν υπάρχει λόγος, υπάρχουν και στο παζάρι έτοιμες κάρτες με 1€ που έχουν 20 SMS δωρεάν και 100 MB για ένα μήνα και τα 0,09€ χρόνος που έχουν λήγουν σε 2 μήνες.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...