Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην callingcredit δε μου βγάζει επιλογή να βάλω 5 ευρω. Σε εσάς πως σας το εμφανίζει; Το μικρότερο είναι 7,5 και αυτο με paysafecard

 

https://www.hanstel.biz/index.php

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έκανα και γω έναν calling credit account και έβαλα και ένα ταλιρο. Για να δούμε αν είναι καλό και αν αξίζει να ξαναβάλω κι άλλα χρήματα αργότερα. Μια ερώτηση. Το call back πόσο κοστίζει και έχει καλύτερη ποιότητα σε σχέση με μια απλή voip call;

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To callback έχει κανονική ποιότητα κλήσης επειδή ειναι gsm οπως και τα πακετα φωνης. Η χρέωση βέβαια είναι αρκετά παραπάνω. 1΄ κλήση callback με callingcredit σε κινητό κοστίζει κοντά στα 6.4cents. Τα 2' (βασικά απο 1+ μεχρι 1.59 αφου η ελάχιστη χρεωση της cc ειναι ανα λεπτο) πανε γυρω στα 8cents κτλ

Link to comment
Share on other sites

To callback έχει κανονική ποιότητα κλήσης επειδή ειναι gsm οπως και τα πακετα φωνης. Η χρέωση βέβαια είναι αρκετά παραπάνω. 1΄ κλήση callback με callingcredit σε κινητό κοστίζει κοντά στα 6.4cents. Τα 2' (βασικά απο 1+ μεχρι 1.59 αφου η ελάχιστη χρεωση της cc ειναι ανα λεπτο) πανε γυρω στα 8cents κτλ
Οντως είναι πιο ακριβό. Όμως, αξίζει την ακριβότερη τιμή το call back;

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aπό reseller, ευχαριστω. To στέλνει άμεσα το voucher?
Με το που έκανα την πληρωμή, σε λιγότερο από ένα λεπτό, πιστωθηκαν τα χρήματα στον calling credit account και με έστειλαν κανονικά email επιβεβαίωσης της πληρωμής.

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο σε επαγγελματικά τηλεφωνήματα ή σε περιπτωση που βρεθω σε σημειο με πολυ χαλια σημα πραγμα οχι πολυ πιθανο στις περιοχες που προσωπικά κινουμαι. Στα προσωπικά μου ακομη και να μου πει καποιος δεν ακουγεσαι τοσο καλα σε περιπτωση που ειμαι καπου και δεν εχω καλο σημα, δεν με ενοχλει να επαναλάβω κάτι..
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως από ό,τι βλέπω για Ελλάδα το CallingCredit είναι το πιο οικονομικό από όλα. Ευχαριστούμε για τον σύνδεσμο :)

 

Για την ώρα έχω ακόμη χρήματα σε ένα άλλο το οποίο δυστυχώς ανέβασε τις χρεώσεις (VoipSmash). Όταν ξοδέψω απο εκεί θα πάω στο CallingCredit.

 

Για εφαρμογές τελικά το Zoiper προτείνετε για την καλύτερη ποιότητα ήχου;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το sipnetic που ειναι και μικρο σε μέθοδος τι λέει το έχει δοκιμάσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Το sipnetic που ειναι και μικρο σε μέθοδος τι λέει το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Ότι βολεύει τον καθένα. Παλιά που το είχα για ένα διάστημα δεν είχα πρόβλημα με την ποιότητα των κλήσεων απλά δεν μου άρεσε το ui του και το έβγαλα. Αυτό το καλό έχει η callingcredit σε σχέση με το viber. Έχεις επιλογές στις εφαρμογές που θες να χρησιμοποιήσεις ενώ στο viber σε δεσμεύει μόνο με την δική του.

Link to comment
Share on other sites

Το viber out αν δεν χρειάζεσαι το απεριόριστο του, οι χρεώσεις εκτός αυτού του πακέτου είναι υψηλότατες και μη συμφέρουσες σε σχέση με τα άλλα voip όπως η cc

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H callingcredit είναι κλώνοας μιας εταιρίας που έχει κακή συνήθεια να ανεβάζει τις τιμές προς συγκεκριμένους προορισμούς συχνά. Ας το έχετε υπόψιν
Link to comment
Share on other sites

H callingcredit είναι κλώνοας μιας εταιρίας που έχει κακή συνήθεια να ανεβάζει τις τιμές προς συγκεκριμένους προορισμούς συχνά. Ας το έχετε υπόψιν
Γι αυτό βάζουμε λίγα λεφτά να μετακινηθούνε αν υπάρχει λόγος.

Επίσης οι αυξήσεις στην ουσία είναι ασήμαντες σε σχέση με το κόστος της κινητής τηλεφωνίας ή των εγχωρίων παρόχων Voip.

To callback έχει κανονική ποιότητα κλήσης επειδή ειναι gsm οπως και τα πακετα φωνης. Η χρέωση βέβαια είναι αρκετά παραπάνω. 1΄ κλήση callback με callingcredit σε κινητό κοστίζει κοντά στα 6.4cents. Τα 2' (βασικά απο 1+ μεχρι 1.59 αφου η ελάχιστη χρεωση της cc ειναι ανα λεπτο) πανε γυρω στα 8cents κτλ
Το callback έχει κόστος σύνδεσης 6 σεντς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τον χρόνο ομιλίας και το λεπτό ομιλίας είναι το άθροισμα κλήσης των δύο προορισμών δηλαδή 0,006+0,006=0,012 € για Ελλάδα.

Οπότε αν μιλήσεις 15 λεπτά το κόστος διασύνδεσης μοιράζεται αλλά αν βέβαια μιλήσεις ένα λεπτό τότε προστίθεται.

Και επίσης με το local access number μπορεί να το χρησιμοποιεί κάποιος από το τηλέφωνο του σπιτιού αν δεν έχει δίκτυο κινητής.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

H callingcredit είναι κλώνοας μιας εταιρίας που έχει κακή συνήθεια να ανεβάζει τις τιμές προς συγκεκριμένους προορισμούς συχνά. Ας το έχετε υπόψιν

 

Όλες αυτές οι μικρές ανεβοκατεβαίνουν βασικά. Και το VoipSmash που έχω, όταν το πρωτοέβαλα, οι τιμές ήταν κοντά στο CallingCredit, αλλά μετά ανέβηκαν. Πάλι βέβαια είναι πολύ οικονομική όπως όλες αυτές και σίγουρα συμφέρει από κανονική τηλεφωνία, αλλά η ποιότητα κλήσης δεν είναι καλή (με MobileVoip που έχω)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

To callback έχει κανονική ποιότητα κλήσης επειδή ειναι gsm οπως και τα πακετα φωνης. Η χρέωση βέβαια είναι αρκετά παραπάνω. 1΄ κλήση callback με callingcredit σε κινητό κοστίζει κοντά στα 6.4cents. Τα 2' (βασικά απο 1+ μεχρι 1.59 αφου η ελάχιστη χρεωση της cc ειναι ανα λεπτο) πανε γυρω στα 8cents κτλ

 

Έχετε κατά νου οτι με call back σε χρεώνει το τέλος σύνδεσης ακόμα και αν η κλήση δεν απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για την καθυστέρηση στην ομιλία κατά τη διάρκεια της κλήσης μπορούμε να κάνουμε κάτι;

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες τι χρησιμοποιείς και πως για να σε βοηθήσουμε. Με ένα αόριστο πρόβλημα δεν μπορεί κανείς να σου δώσει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες τι χρησιμοποιείς και πως για να σε βοηθήσουμε. Με ένα αόριστο πρόβλημα δεν μπορεί κανείς να σου δώσει λύση.

 

Γενικότερα το λέω, σε σχέση με τη χρήση της συνηθισμένης κινητής τηλεφωνίας υπάρχει μια επιπλέον καθυστέρηση στην κλήση (μιλάς δηλαδή και σε ακούει ο άλλος πχ μισό δευτερόλεπτο πιο μετά). Χρησιμοποιώ το MobileVOIP και την CallingCredit. Παράπονο με την ποιότητα κλήσης δεν έχω, απλά αν υπάρχει τρόπος να μειώσω την καθυστέρηση θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα το λέω, σε σχέση με τη χρήση της συνηθισμένης κινητής τηλεφωνίας υπάρχει μια επιπλέον καθυστέρηση στην κλήση (μιλάς δηλαδή και σε ακούει ο άλλος πχ μισό δευτερόλεπτο πιο μετά). Χρησιμοποιώ το MobileVOIP και την CallingCredit. Παράπονο με την ποιότητα κλήσης δεν έχω, απλά αν υπάρχει τρόπος να μειώσω την καθυστέρηση θα βοηθούσε.

 

Τέτοιο πρόβλημα έχω συναντήσει μόνο σε wifi που χρησιμοποιούν και άλλοι χρήστες. Γι αυτό και πάντα πλέον χρησιμοποιώ μόνο 4G για τις κλήσεις μέσω callingcredit με zoiper και δεν έχω πλεον τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο πρόβλημα έχω συναντήσει μόνο σε wifi που χρησιμοποιούν και άλλοι χρήστες. Γι αυτό και πάντα πλέον χρησιμοποιώ μόνο 4G για τις κλήσεις μέσω callingcredit με zoiper και δεν έχω πλεον τέτοιο θέμα.

 

OK ευχαριστώ. Κι εγώ με 4G δοκίμασα μέχρι τώρα, όχι ότι είχα θέμα να συνεννοηθώ, απλά η όποια καθυστέρηση υπήρχε. Αν δοκιμάσω με wifi λογικά θα είναι μεγαλύτερη όπως λες. Έλεγα μήπως κάποιο codec είναι προτιμότερο από άλλο κλπ (το οποίο στο MobileVOIP δεν το επιλέγεις βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για την καθυστέρηση στην ομιλία κατά τη διάρκεια της κλήσης μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Εγω με βάιμπερ άλλες φορές δεν έχω καθόλου καθυστέρηση και άλλες φορές δεν υπάρχει καθόλου συνεννόηση. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά που κλείνω την κλήση και προσπαθώ ξανά, μου λέει ότι δεν υπάρχει σύνδεση, ενώ είμαι με 4τζι συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ. Κι εγώ με 4G δοκίμασα μέχρι τώρα, όχι ότι είχα θέμα να συνεννοηθώ, απλά η όποια καθυστέρηση υπήρχε. Αν δοκιμάσω με wifi λογικά θα είναι μεγαλύτερη όπως λες. Έλεγα μήπως κάποιο codec είναι προτιμότερο από άλλο κλπ (το οποίο στο MobileVOIP δεν το επιλέγεις βέβαια).
Προσπαθησε να μην εχεις πολλες εφαρμογες στο backround γιατι αυτα προκαλουν επισης καθυστερηση.

Στο σπιτι δοκιμσσε απο το σταθερο με το λοκαλ αξες ναμπερ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για την καθυστέρηση στην ομιλία κατά τη διάρκεια της κλήσης μπορούμε να κάνουμε κάτι;

 

Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή calling Credit.

Δυστυχώς αυτό με το μισό δευτερόλεπτο καθυστέρηση είναι ένα προβληματάκι απλά το καλό είναι ότι δεν το αντιλαμβάνεται ο συνομιλητής απλά το βλέπεις εσύ και σε αγχώνει λίγο να μην κάνεις πολλές παύσεις στην ομιλία σου.

Και με 4g και με WiFi το ίδιο ειναι

 

Βέβαια το θέμα είναι όταν καλείς σε κινητά. Σε σταθερα κανένα πρόβλημα.

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια θέματα υπάρχουν δυστυχώς, σχεδόν σε όλες τις voip υπηρεσίες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το voip δεν είναι τέλειο. Θεματακια υπάρχουν. Όμως είναι μια πολύ καλή λύση για να έχουμε κάτι βασικό στις μέρες μας (και που στην Ευρώπη το έχουν και θεωρείται δεδομένο) την οικονομική επικοινωνία.
Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ. Κι εγώ με 4G δοκίμασα μέχρι τώρα, όχι ότι είχα θέμα να συνεννοηθώ, απλά η όποια καθυστέρηση υπήρχε. Αν δοκιμάσω με wifi λογικά θα είναι μεγαλύτερη όπως λες. Έλεγα μήπως κάποιο codec είναι προτιμότερο από άλλο κλπ (το οποίο στο MobileVOIP δεν το επιλέγεις βέβαια).

 

Καλησπερα σε δοκιμη στην δουλεια μου με διακυμανση στο σημα απο 4g εως h+ ειχα σωστη επικοινωνια χωρις σπασιματα κ καθηστερησεις

Τρεχω το mobilevoip

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε για τις καθυστερήσεις το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στις ρυθμίσεις. Συνήθως τα Apps βάζουν κάποιες "μέσες" ρυθμίσεις χωρίς να υπάρχει μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης.

Για full παραμετροποίηση πρέπει να αγοράσει κανείς ΑΤΑ πχ https://www.bestprice.gr/cat/3248/gateways.html?q=linksys+spa+3102 το οποίο φυσικά είναι για το σπίτι.

Με κάποιο αντίστοιχο και φθηνότερο μοντέλο έκανα "παπάδες" ακόμα και με 1 mbps ταχύτητα που έδινε τότε η vivodi. Χωρίς εμφανής καθυστερήσεις ακόμα και με διπλή σύνδεση.

Καλούσα από το κινητό ένα άλλο νούμερο που είχα μέσα σε ένα sagem rl300 (με κόστος 1cent/λεπτό ) η γραμμή έμπαινε στο linksys και από κει με voip μιλούσα με όλο τον κόσμο.

Όμως αυτές οι συνδεσμολογίες και οι ρυθμίσεις απαιτούν δουλειά, χρόνο, δοκιμές, ψάξιμο στο διαδίκτυο κλπ. τότε δεν είχαμε smartphones τώρα μόνο ως χόμπι αξίζει κανείς να ασχοληθεί.

Όμως δείχνει ότι κυρίως το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...