Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα είμαι η εξαίρεση, καθώς ο αριθμός ήταν ενεργός και την πρώτη μέρα μετά το δίμηνο χάθηκαν τα χρήματα κι είχα φραγή.

Μάλιστα είχα μιλήσει μαζί τους και το επιβεβαίωσαν λέγοντάς μου πως δε μπορούν να κάνουν κάτι παρά μόνο ανανέωση!

Κάπου εκεί άλλαξα και πάροχο.

Όμως αυτά είναι εκτός θέματος και δεν αφορούν την πλειονότητα των χρηστών.

 

Θα βρεθεί η λύση αργά ή γρήγορα. Ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ακόμα μεταξύ 2ου και 4ου μηνα αξιζει να προσπαθησεις μια επικοινωνία ακόμη (μπας και πέσεις σε γνώστη), καθώς είναι ξεκάθαρο οτι δεν ισχύει ο,τι σου είπαν. Η φραγη μπαίνει στον 4ο μήνα.

Τελος του offtopic κι απο μενα :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος πως ισχύει ό,τι γράφετε, απλά κατέληξα πως είχα βρεθεί σε μια περίεργη φάση της Q. Δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

Συνέβη καιρό πριν και μάλιστα το είχα γράψει στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ, καθώς είχα παραξενευτεί. Για την ιστορία μίλησα με 3 άτομα κι όλοι κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα, πως δίχως νέα ανανέωση δε θα είχα άρση φραγής εισερχομένων.

 

Επίσης μετά από τραγελαφικά σκηνικά που συνέβησαν σε συγγενικό πρόσωπο με την ίδια εταιρεία (κι αυτά καταγεγραμμένα εδώ) είναι δεδομένο πως δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ ξανα μαζί τους.

 

Θεωρώ δεδομένο πως σε όλες τις εταιρείες κινητής συυμβαίνουν αντίστοιχα μεμονωμένα προβλήματα, απλά "έτυχε" εγώ να αντιμετωπίσω με την συγκεκριμένη.

 

Αυτά και τέλος κι από μένα στον σχολιασμό εκτός θέματος, ώστε να μην κουράζονται κι οι υπόλοιποι.

Ειλικρινά σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές. Ένας πάροχος Voip με δυνατότητα φορητότητας αριθμού κινητής θα ήταν η ιδανική λύση για μένα. Μέχρι τότε...αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

@deadlock7: κάνε φορητοτητα σε Vodafone CU και θα συντηρείς το νούμερο με 1 ευρώ κάθε 2μηνο-3μηνο με το Cashback απο ψώνια από το σουπερμάρκετ.
Link to comment
Share on other sites

να αναφερω για την omnivoice επειδη το ειπαμε παραπάνω,οτι πριν λίγο ανακοινωσε αυξηση παγιου σε 5 ευρω το εξαμηνο για τους γεωγραφικους της αριθμους. Ακόμα κι έτσι παραμένει η φτηνότερη και η μονη που δινει επιλογη πληρωμης ανα 6μηνο.

https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/748/cat/5

Link to comment
Share on other sites

To site τους έχει μείνει στην δεκαετία του 1990 πάντως
Μην κρίνεις από την εμφάνιση μόνο.

Το interface είναι παλιό αλλά απόλυτα λειτουργικό.

Άλλωστε αφού έχουν πελάτες γιατί να ασχοληθούν με φρου φρου κι αρώματα?

Όσοι θέλουν άλλο interface πηγαίνουν στη μοντουλους και πληρώνουν τριπλάσια χρήματα.:lol:

 

 

 

να αναφερω για την omnivoice επειδη το ειπαμε παραπάνω,οτι πριν λίγο ανακοινωσε αυξηση παγιου σε 5 ευρω το εξαμηνο για τους γεωγραφικους της αριθμους. Ακόμα κι έτσι παραμένει η φτηνότερη και η μονη που δινει επιλογη πληρωμης ανα 6μηνο.

 

https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/748/cat/5

 

Αυτό είναι κακό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον απο την ιδρυση της ειμαι πελάτης,απο το 2009 περιπου. Ειναι η πρωτη φορα που το αυξανει. Λογικο το βρισκω. Βέβαια ισως ξεβολευόμαστε ως πελατες,τουλάχιστον κρατάνε την 6μηνη ανανέωση που δεν έχει κανείς άλλος.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση όπως και να έχει.

 

Δεν το έχω βάλει ακόμη αλλά ελπίζω να παίζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απορία. Το ποσό που βάζεις στην callingcredit πόσο καιρό διαρκεί; δηλαδή χάνετε μετά απο κάποιο διάστημα;

 

Είχα την εντύπωση ότι χάνεται στον 1 χρόνο αλλά ρωτώντας στo support της callingcredit μου είπαν ότι δεν λήγει ποτέ.

Edit: στο help desk αναφέρουν αυτό:

Screenshot-20200308-102217-01.jpg

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που κατάφερε να δουλέψει callingcredit με zoiper;

Ενώ βάζω τα στοιχεία μου, δεν καταφέρνω να συνδεθώ..

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που κατάφερε να δουλέψει callingcredit με zoiper;

 

Ενώ βάζω τα στοιχεία μου, δεν καταφέρνω να συνδεθώ..

Έβαλες τον σέρβερ και port όπως τα δίνει η εταιρεία?

sip.callingcredit.com:5060

 

Στις ρυθμίσεις μόνο έναν codec 726

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα έχω σωστά αλλά δε συνδέεται

 

Θα δοκιμάσω κι από ένα linksys SPA

 

Ερώτηση:

Από ποιο site φορτώνουμε χρόνο; Απευθείας από το callingcredit.com ή όπως αναφέρθηκε από άλλο μέλος, από το hanstel.biz;

Τι διαφορά έχει το hanstel; Παίρνουμε κάποιο bonus;

 

Ευχαριστώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα έχω σωστά αλλά δε συνδέεται

 

 

 

Θα δοκιμάσω κι από ένα linksys SPA

 

 

 

Ερώτηση:

 

Από ποιο site φορτώνουμε χρόνο; Απευθείας από το callingcredit.com ή όπως αναφέρθηκε από άλλο μέλος, από το hanstel.biz;

 

Τι διαφορά έχει το hanstel; Παίρνουμε κάποιο bonus;

 

 

 

Ευχαριστώ

 

Ψάξε προσεκτικά μήπως κάνεις κανένα γράμμα λάθος στο username και στο password.

Επίσης βεβαιώσου ότι τα γράφεις στα σωστά πεδία.

Επίσης βεβαιώσου , το σπουδαιότερο, ότι έχεις ενεργοποιήσει (enable) το sip μέσα στο λογαριασμό σου μέσα στο site.

Στο hanstel έχεις δυνατότητα να βάλεις 5 ευρώ ελάχιστο ενώ στο κανονικό site είναι 10 ευρώ το ελάχιστο συν βέβαια και το ανάλογο ΦΠΑ και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά. Σήμερα που το δοκίμασα ξανά, συνδέθηκε και μίλησα. Η ποιότητα της κλήσης είναι πάρα πολύ καλή. Εμφανώς καλύτερη από τις εισερχόμενες της Yuboto.

Όταν χρησιμοποιώ το zoiper, εμφανίζει κανονικά και τον αριθμό μου.

Στο linksys spa, εμφανίζει απόρρητο νούμερο..

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά. Σήμερα που το δοκίμασα ξανά, συνδέθηκε και μίλησα. Η ποιότητα της κλήσης είναι πάρα πολύ καλή. Εμφανώς καλύτερη από τις εισερχόμενες της Yuboto.

 

Όταν χρησιμοποιώ το zoiper, εμφανίζει κανονικά και τον αριθμό μου.

 

Στο linksys spa, εμφανίζει απόρρητο νούμερο..

Η εμφάνιση του αριθμού είναι θέμα callingcredit αποκλειστικά.

Η callincredit δεν έχει εισερχόμενες.

Ψάξε στο σάιτ να δεις τι codecs χρησιμοποιεί για να επιλέξεις τον καλύτερο για την συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, είναι θέμα του linksys.

Άνοιξα ticket με το θέμα και απάντησαν το εξής:

 

Thanks for your message.

We do get your caller id, but it is set to restricted (No caller id)

Please check your settings so your caller id not hidden by your ATA Linksys SPA3102

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις Caller-ID στο Linksys SPA-3102 θα πρέπει στην ενότητα "Subscriber Information" της καρτέλας "Line 1" να δώσεις:

User ID: +306912345678 (προυπόθεση να έχεις ταυτοποιήσει το τηλέφωνο 6912345678 για χρήση ως Caller-ID)

Password: το password του λογαριασμού σου

Use Auth ID: yes

Auth ID: το ID του λογαριασμού σου

 

Αν ωστόσο έχεις σετάρει υπηρεσία Modulus/Intertelecom/Omnivoice/οτιδήποτε ως Line1 (gw0) προκειμένου να έχεις εισερχόμενες θα πρέπει να αξιοποιήσεις τον CallingCredit λογαριασμό σου ως Gateway. Η συσκευή Linksys SPA-3102 υποστηρίζει 4 gateway λογαριασμούς.

 

Για να έχεις Caller-ID στην περίπτωση αυτή θα πρέπει στην ενότητα "Gateway Accounts" της καρτέλας "Line 1" να δώσεις:

Gateway 1: +306912345678@sip.callingcredit.com (προυπόθεση να έχεις ταυτοποιήσει το τηλέφωνο 6912345678 για χρήση ως Caller-ID)

GW1 Auth ID: το ID του λογαριασμού σου

GW1 Password: το password του λογαριασμού σου

 

Αυτονόητο οτι θα πρέπει να διαμορφώσεις κατάλληλα το Dial Plan

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει κανονικά ως 2ο gateway (B' περίπτωση)

 

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η freeday destination list που αναφέρεται εδώ: https://www.callingcredit.com/recent_calls/call_info?transtype=39

Η απάντηση που μου έδωσαν, ήταν: "The free destinations are the destinations you can call for free when you have freedays."

Κάθε πότε έχουμε freedays;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει κανονικά ως 2ο gateway (B' περίπτωση)

 

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η freeday destination list που αναφέρεται εδώ: https://www.callingcredit.com/recent_calls/call_info?transtype=39

Η απάντηση που μου έδωσαν, ήταν: "The free destinations are the destinations you can call for free when you have freedays."

Κάθε πότε έχουμε freedays;

 

Freedays δίνουν ορισμένοι πάροχοι για σταθερά κυρίως που είναι 300 λεπτά ανά 7 ημέρες, περίπου 40' ανά ημέρα.

Η Calling credit νομίζω δεν έχει free days.

Αυτοί που δίνουν είναι πολύ πιο ακριβοί.

Αν όμως βάζεις λεφτά πιο συχνά από 4 μήνες τότε μπορείς να το κοιτάξεις.

Οι δωρεάν ημέρες είναι 120 μέρες από την ημερομηνία ανανέωσης.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς από που συμφέρει να γίνεται αγορά χρόνου ομιλίας για την Calling Credit?Ξέρω ότι υπάρχει ένας φόρος 24% αλλα νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει ένα ποσό ως προμήθεια αναλόγως χρήση πιστωτικής η PayPal.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...