Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι ξεκάθαρο αν ζητάς εξερχόμενες ή/και εισερχόμενες και σταθερό ή κινητό.

 

Στη telz μπορείς να βάλεις από 2 ευρώ για μόνο εξερχόμενες κινητού από την εφαρμογή τους

 

Στην calling credit από 5 ευρώ με reseller, εξερχόμενες κινητού με την εφαρμογή τους ή sip, αλλά σε εμένα το δεύτερο δε δούλευε καλά.

 

Στην omnivoice που ανέφερες, χρειάζεται νούμερο που στοιχίζει πια 5 το εξάμηνο, έχεις εισερχόμενες και εξερχόμενες από αυτό μέσω sip και μπορείς να βάλεις από 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Θα δοκιμάζω την telz αφού είναι τόσο φθηνή αλλά θα ήθελα και μία πρόταση για SIP. Υπάρχει κάτι με SIP που να βάζω μονάδες από €2; Έχω ήδη εφαρμογή softphone στο iPhone και θα μου άρεσε να χρησιμοποιώ αυτή. Το θέλω κυρίως για εξερχόμενες (δε με νοιάζει τι αριθμός θα φαίνεται). Αν θελήσω αργότερα και νούμερο θα πάρω omnivoice. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι φθηνότερο.

Στην calling credit δε σου δούλευε καλά με SIP;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ξεκάθαρο αν ζητάς εξερχόμενες ή/και εισερχόμενες και σταθερό ή κινητό.

 

Στη telz μπορείς να βάλεις από 2 ευρώ για μόνο εξερχόμενες κινητού από την εφαρμογή τους

 

Στην calling credit από 5 ευρώ με reseller, εξερχόμενες κινητού με την εφαρμογή τους ή sip, αλλά σε εμένα το δεύτερο δε δούλευε καλά.

 

Στην omnivoice που ανέφερες, χρειάζεται νούμερο που στοιχίζει πια 5 το εξάμηνο, έχεις εισερχόμενες και εξερχόμενες από αυτό μέσω sip και μπορείς να βάλεις από 10 ευρώ.

για την omnivoice το ελαχιστο ειναι 10 αν πληρωνεις με καρτα/paypal. Μεσω τραπεζας βαζεις και λιγοτερα (3 ή 4 το λιγοτερο που εχω βαλει). Επισης δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις αριθμο στην omnivoice,σου ανοιγουν απλό account, και με πιστοποιημενο δικο σου αριθμο (σταθερο ή κινητό) για την αναγνωριση μπορεις να εχεις μονο εξερχομενες.

Επισης και στην ιντερτελεκομ γινεται το ιδιο,εχω βαλει και 1 ευρω μεσω τραπεζας.Εκει υπάρχουν και πακετα ομιλιας απο 5 ευρω. Εννοειται οτι στους ελληνικους παροχους ειναι μεγαλυτερες οι χρεωσεις σε σχεση με τους ξενους π.χ. τελζ ή calling credit. Εχουν ως επι το πλειστον καλυτερη ποιοτητα,ειδικα αν δουλευουν σε ελληνικο σερβερ.

Οι ανωτερω ντοπιοι δουλευουν με sip.

Link to comment
Share on other sites

για την omnivoice το ελαχιστο ειναι 10 αν πληρωνεις με καρτα/paypal. Μεσω τραπεζας βαζεις και λιγοτερα (3 ή 4 το λιγοτερο που εχω βαλει). Επισης δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις αριθμο στην omnivoice,σου ανοιγουν απλό account, και με πιστοποιημενο δικο σου αριθμο (σταθερο ή κινητό) για την αναγνωριση μπορεις να εχεις μονο εξερχομενες

 

Δεν το ήξερα αυτό. Θα δοκιμάσω να βάλω 4-5€. Μπορώ να πιστοποιήσω τον αριθμό μου σε λογαριασμό που έχω ήδη; Έχω λίγα χρήματα μέσα αλλά έχουν λήξει τα γεωγραφικά νούμερα και δεν θέλω να τα ανανεώσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις, θέλω έναν voip ελληνικό αριθμό μόνο για να με παίρνουν, με κόστος διατήρησης 12-15 ευρώ. Θέλω όταν είμαι σπίτι να χρησιμοποιώ sip client στο σταθερό υπολογιστή και όταν φεύγω από το σπίτι sip client του κινητού. Υπάρχει κάποια χρέωση για αυτό επειδή θα θεωρείται ότι έχω δυο συσκευές;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό. Θα δοκιμάσω να βάλω 4-5€. Μπορώ να πιστοποιήσω τον αριθμό μου σε λογαριασμό που έχω ήδη; Έχω λίγα χρήματα μέσα αλλά έχουν λήξει τα γεωγραφικά νούμερα και δεν θέλω να τα ανανεώσω.

καταρχας φανταζομαι οτι μπορει να λειτουργουν ακομα τα νουμερα. Αν ναι πρεπει να τους πεις οτι δεν τα θες για να τα κοψουν. Εφ'οσον εχεις ακομα το account με το 5ψηφιο, ναι,πρεπει να τους στειλεις αποδεικτικο κατοχης αριθμου (λογαριασμο σταθερου/κινητου ή βεβαιωση καρτοκινητού) ωστε να το προσθεσουν στη λιστα της αναγνωρισης. Στη σελιδα διαχειρησης καθε πενταψηφιου,στο basic εχει : Αριθμός κλήσης (display number) , εκει τον προσθετουν. Πιστευω να μην εχουν αλλαξει τακτικη στο θεμα του account και να δουλευει ακομα χωρις γεωγραφικο αριθμο οπως παλια. Διευκρινησε το οταν θα τους πεις να κοψουν τα νουμερα,μην τυχον κλεισουν και το account μαζι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά 2 ερωτήσεις, θέλω έναν voip ελληνικό αριθμό μόνο για να με παίρνουν, με κόστος διατήρησης 12-15 ευρώ. Θέλω όταν είμαι σπίτι να χρησιμοποιώ sip client στο σταθερό υπολογιστή και όταν φεύγω από το σπίτι sip client του κινητού. Υπάρχει κάποια χρέωση για αυτό επειδή θα θεωρείται ότι έχω δυο συσκευές;

Στην omnivoice εχει δυνατοτητα ενεργοποιησης ως 5 ip λογαριασμους (δωρεαν) ωστε να μπορεις να δουλευεις και σε επιπλεον συσκευες. Το απαιτει κιολας,να μην ειναι το ιδιο 5ψηφιο σε πανω απο μια συσκευη. Και αλλες (intertelecom-modulus) το κανουν,απ'οσο θυμαμαι απο τους καταλογους δεν πρεπει να το χρεωνουν εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

(Tο ποστ μεταφέρθηκε από άλλο θέμα)

 

Το telz ,είναι εφαρμογη, την κατεβάζεις την ενεργοποιείς και σου κάνει δώρο 0.20 ευρώ για δοκιμή. Έχεις επιλογή να κάνεις κλήση μέσω ίντερνετ voip η callback. Οι χρεώσεις είναι αστείες. Το callback το χρησιμοποιω πολύ και αξίζει το voip λίγες φορές αν και δεν έχω προβλήματα.

 

 

Το Viber αλλά και το ,Viber out επίσης το χρησιμοποιώ, κάποιες ελάχιστες στιγμές μπορεί να έχει πρόβλημα. Κλείνω και ξαναπερνω.

 

Μιλάω με φίλους στο εξωτερικό με Viber voip. Αμερική Ουγγαρία Αργεντινή Αυστραλία κ.α.

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή yolla ,που είναι φθηνότερη από την telz την έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

 

Με 4,5 cents προς σταθερά και 9 cents προς κινητά / λεπτό δε τη λες φθηνότερη... μάλλον για ακριβότερη κάνει

Αν προσέξεις η telz χρεώνει 1,3 και 1,9 cents / λεπτό

 

Γιατί μπλέκεστε με εταιρίες η οποίες υιοθετούν κλειστά πρωτόκολλα με αποτέλεσμα να δουλεύουν μόνο με την εφαρμογή τους. Δουλεύω παρόχους callingcredit και voipalot από εφαρμογές grandstream wave και groundwire καθώς και adapter SPA-3102 απροβλημάτιστα.

Το grandstream wave διατίθεται δωρεάν στο play store

To groundwire απαιτεί αγορά... υποστηρίζει ωστόσο push notifications

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μήνες περίπου με 6.3 ,5 καθαρά, στην calling credit και συνδυασμό φρογκ για data,βασικό νούμερο,δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα .Μόνο που δεν έχει ημερομηνία λήξης μ έχει λύσει τα χέρια!!!!!

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

callingcredit και voipalot

 

Κοιτάω χρεώσεις Greece*(Mobile)€ 0.003 και 0.005;;;;....:)

 

Πολύ ενδιαφέρον

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

callingcredit και voipalot

 

Κοιτάω χρεώσεις Greece*(Mobile)€ 0.003 και 0.005;;;;....:)

 

Πολύ ενδιαφέρον

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

0.007 με ΦΠΑ σε κινητό 0.006 με φπα σε σταθερό ανά λεπτό ομιλίας , το ελάχιστο.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

0.007 με ΦΠΑ σε κινητό 0.006 με φπα σε σταθερό ανά λεπτό ομιλίας , το ελάχιστο.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστά είναι και το ΦΠΑ...

 

BTW το μήνυμα το βλέπω λίγο ακριβό, μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος από το dosms

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

σμσ τώρα με τα smartphone και viber όλοι δεν με καίει. Για άλλους σίγουρα μπορεί να τα χρειάζονται!

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι έχει αναφερθεί από συμφορουμιτη, σε κάμποσα ποστς πριν, τρόπος αποφυγής του ΦΠΑ σε κλώνους της Betamax. Ψάξτε τα.

Φτηνότερα και πιο αξιόπιστα από αυτούς τους κλώνους, ΔΕΝ υπάρχουν.

Με 10€ έχεις 2000 λεπτά χωρίς ημερομηνία λήξης και χρέωση ανά λεπτό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά σίγουρα θα υπάρχουν τρόποι για το ΦΠΑ :)

 

Έχω δύο λογαριασμούς στο voipdiscount που φαίνεται να είναι κλώνος και τους έχω χρόνια, για να παίρνω τηλέφωνο από wifi όταν περνάω από πρώην γιουγκοσλαβια...

 

Βέβαια η πλάκα είναι ότι έχει πολύ αλμυροτερη χρέωση

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα δεν βρήκα κάτι για την αποφυγή του ΦΠΑ αλλά δεν πειράζει, βλέπω ότι ο reseller κάνει ανανεώσεις με πέντε ευρώ (πληρώνεις 6+) αλλά οκ.

 

Είναι αξιόπιστος όμως;;; Υποθέτω τον έχετε δοκιμάσει σχετικά πρόσφατα. Σωστά;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα δεν βρήκα κάτι για την αποφυγή του ΦΠΑ αλλά δεν πειράζει, βλέπω ότι ο reseller κάνει ανανεώσεις με πέντε ευρώ (πληρώνεις 6+) αλλά οκ.

 

Είναι αξιόπιστος όμως;;; Υποθέτω τον έχετε δοκιμάσει σχετικά πρόσφατα. Σωστά;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Στο hanstel με paypal το είχα κάνει,μετά που έκανα και στης γυναίκας μου στο επίσημο είχε και από 2.5 ,3 κάτι δλδ.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα δεν βρήκα κάτι για την αποφυγή του ΦΠΑ αλλά δεν πειράζει, βλέπω ότι ο reseller κάνει ανανεώσεις με πέντε ευρώ (πληρώνεις 6+) αλλά οκ.

 

Είναι αξιόπιστος όμως;;; Υποθέτω τον έχετε δοκιμάσει σχετικά πρόσφατα. Σωστά;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Ψάξε προσεκτικά, αρκετό καιρό πριν. Από το καλοκαίρι, αρχές νομίζω.

24% είναι το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε προσεκτικά, αρκετό καιρό πριν. Από το καλοκαίρι, αρχές νομίζω.

24% είναι το ΦΠΑ.

Οκ θα το ξανακοιταξω από περιέργεια

 

... αν και δεν θέλω να βάλω 10 ευρώ και σκέφτομαι ότι ο reseller είναι καλυ περίπτωση

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ξανακοιταξω από περιέργεια

 

... αν και δεν θέλω να βάλω 10 ευρώ και σκέφτομαι ότι ο reseller είναι καλυ περίπτωση

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Έψαξα κι εγώ. Μάλλον τα έχουν σβήσει.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα,

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ.........
Thanks

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χτες για περίπου μια ώρα με calling credit δεν άκουγα τον συνομιλητή, με άκουγαν όμως αυτοί (συνήθως όταν υπάρχει πρόβλημα από την μεριά σου, πχ αργό ίντερνετ, συμβαίνει το αντίθετο).

 

Δοκίμασα και με callback με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, άρα δεν έφταιγα εγώ.

 

Τελικά γύρισα σε telz και το βράδυ που δοκίμασα πάλι cc δούλευε.

 

Με λίγα λόγια χρειάζεται και κάποια δεύτερη λύση, έστω και πιο ακριβή για τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...