Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Για όποιον ενδιαφέρεται κυκλοφόρησε και η Global Beta 8.11.15 με Android 8.1. Φαίνεται για την ώρα χωρίς προβλήματα, δεν ξέρω από μπαταρία. Η μπροστά κάμερα πολύ βελτιωμένη σε σχέση με την Stable, η πίσω όχι πραγματικά. Μάλλον όμως σύντομα θα "ξεκλειδωθεί" το Camera2Api οπότε το κινητό θα μπορεί να πάρει gcam χωρίς να χρειάζεται ρουτ. Ήδη έχει γίνει σε κάποιες κινέζικες Developer.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα κάνω μια ερώτηση που ίσως έχετε βαρεθεί να απαντάτε, αλλά συγχωρέστε με. Είναι να αλλάξω κινητό γιατί το έχω πια 4 χρόνια και δεν "σηκώνει" εφαρμογές κτλ.(τα κρατάω δηλ. τα κινητά μου) και ειναι και ευκαιρία ίσως τωρα με κατι προσφορες που βγαίνουν.

Το budget μου ειναι 250 ..το κινητό όμως αυτο "μου έχει μιλήσει" καθως φαίνεται όπως λετε να έχει πολύ καλή κάμερα και αξιοπρεπέστατη μπαταρία(εν συγκρίσει με άλλα μοντέλα) που το θεωρω σημαντικό, δυστυχως όμως ειναι στα 300 απο σκρουτζ.

Απo εξωτερικό δεν εχω παρει ποτέ και φοβάμαι με αυτά που λένε περι τελωνείων - εχω διαβάσει για πχ banggood οτι με priority δεν υπάρχει θέμα, αλλα φοβάμαι τωρα ειδικά που είναι και γιορτές μήπως ειναι πιο αυστηρά τα πράγματα και μου βγει το κινητό...iphone σε τιμη!

Εν κατακλείδι : Γενικώς λοιπον αξίζει το κινητό να το πάρω - αν και ειναι του 2017 (βέβαια δεν εχω κόλλημα με το να ειναι τελευταίο μοντέλο) ή να δω και κάτι άλλο; Αν το αγοράσω να παω σε σκρουτζ ή πιστεύετε οτι δεν θα εχω θεμα με bangood (ρωτάω και απο θέμα τεχνικής κάλυψης.. το σκρουτζ νομιζω δινουν και ενα χρόνο εγγυηση)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν το αγοράσω δεν εχω σκοπο να του "πειράξω" λογισμικό κτλ-δεν εχω γνώση. Όποτε αυτα που διαβάζω για αλλαγη Ρομ και καλύτερη καμερα κτλ κτλ δεν θα τα εχω.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το εκτενές μύνημα...Καλη σας συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον κρατας τα κινητα σου τοσο πολυ, θα σου ελεγα να πας στο Pocofone F1 της Xiaomi. Μην φοβασαι την αγορα απο εξωτερικο, θα σου πουν τα παιδια πως μπορει να γινει χωρις τελωνειο 100%.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το κινητό, δεν είναι απαραίτητο να το "πειράξεις". Αγορά από Κίνα κατευθείαν με τους γνωστούς τρόπους δεν κινδυνεύεις, εξάλλου υπάρχουν κάποια μαγαζιά με ευρωπαϊκό stock ή με εγγύηση επιστροφής τελωνείου. Το θέμα εγγύηση είναι μόνο "κάπως", αφού αν σου παρουσιάσει κάτι θα πρέπει να πληρώσεις τα μεταφορικά και να περιμένεις...
Link to comment
Share on other sites

To κινητό είναι μια χαρά ακόμα από πλευράς επεξεργαστή και κάμερας και δεν χρειάζεται να αλλάξεις ρομ για να έχεις καλά αποτελέσματα. Ειδικά οι νέες ρομ που βασίζονται στο 8.1 έχουν και πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας.

 

Όμως για να πω την αλήθεια πιστεύω πως πλέον είναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει. Ειδικά όταν μέσω banggood βρίσκεται μια κινητάρα όπως το Mi Mix 2s με 40-50 ευρώ παραπάνω.

 

Επίσης, αν θες να το πάρεις από Ελλάδα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μεταχειρισμένο, μπορείς να το βρεις πλέον κάτω από 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου, κοίταξα από περιέργεια - το Mi Mix 2s στο Bangood ξεκινάει από 400€ περίπου, το mi note 3 από 270€. Μάλιστα είναι σε προσφορά το 128gb στα 245€!
Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου, κοίταξα από περιέργεια - το Mi Mix 2s στο Bangood ξεκινάει από 400€ περίπου, το mi note 3 από 270€. Μάλιστα είναι σε προσφορά το 128gb στα 245€!
Καλύτερα πάρε το pocophone αφού κρατάς τόσο καιρό τις συσκευές σου. Είναι ανώτερο κινητό

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου, κοίταξα από περιέργεια - το Mi Mix 2s στο Bangood ξεκινάει από 400€ περίπου, το mi note 3 από 270€. Μάλιστα είναι σε προσφορά το 128gb στα 245€!

 

Αν πας στο kimovil πχ έχει πάντα κουπόνια (υπάρχουν και σε πολλά άλλα μέρη αλλά αυτό είναι από τα πιο εύκολα). Σήμερα το έχει 318 συν μεταφορικά από το Banggood.

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi-mix-2s-global

Υπ'όψη πως υπάρχει και το Mi8 + μεταφορικά στα 323

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi8

 

Το Poco έχει καλύτερη μπαταρία (Αν και του Mi Mix 2s δεν είναι κακή), θύρα ακουστικών και υπέρυθρων. Α, και πιο βολική σελφοκάμερα. Προσωπικά πέρα από την μπαταρία τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα. Από την άλλη το Mi Mix 2s έχει καλύτερη κάμερα, NFC, 4G+ στην Ελλάδα και ασύρματη φόρτιση. Για εμένα όλα πιο σημαντικά πλην 4G+ και με συνδυασμό μπαταρίας του Mi Mix 2s και ασύρματη φόρτιση θα την έβγαζα μια χαρά από αυτονομία. Αλλά ο καθένας με τις προτιμήσεις του και τα λεφτά που μπορεί να διαθέσει φυσικά.

 

Συμφωνώ πάντως πως αφού αλλάζεις τόσο αραιά και που κινητά καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω (αν μπορείς φυσικά) και να πάρεις κάτι πιο future proof. Δυστυχώς το Mi Note 3 δεν το στηρίζει πολύ η Xiaomi ενώ τα Mi 8 και Mi Mix θα παίρνουν αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια απλά σχολίασα, δεν ενδιαφέρομαι να το αλλάξω - αλλά ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)
Link to comment
Share on other sites

Και ναι. τα καταφερα μετα απο τουμπα απο ορθια σταση σε πλακακια εσπασε το Back Cover.

Υπαρχει ανταλακτικο ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας! Νομίζω ξεκαθάρισε στο μυαλό μου το πως θα κινηθώ και μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του συμforumίτη gippas. Ακριβώς επειδή τα κρατάω αρκετά τα κινητά μου, θα προσπαθήσω να αυξήσω λιγο το budget (και ίσως μεχρι τότε να πέσει και λίιιγο ακόμη η τιμή των συσκευών που αναφέρατε) ωστε να αγοράσω κάτι που να έχει περισσότερη και σε βάθος χρόνου υποστήριξη. Να είστε καλά, καλή συνέχεια!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαστε υπάρχει περίπτωση να μην πάρουμε ποτέ miui 10 global stable??
Θα καθυστερήσει λογικά. Πριν λίγο καιρό πάντως πήρα σε global beta την 10αρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Aπλά backup τα πάντα γιατί σβήνονται. Κατεβάζεις το update απο την σελίδα της Xiaomi και το περνάς μέσω του update που κάνεις αναζήτηση. Έχω πει την διαδικασία

πριν κάτι ποστ.

 

Για την stable έχω διαβάσει στο φόρουμ της Xiaomi για τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη. Από την στιγμή πάντως που έχει βγει η μπετα σίγουρα θα βγει και stable.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Aπλά backup τα πάντα γιατί σβήνονται. Κατεβάζεις το update απο την σελίδα της Xiaomi και το περνάς μέσω του update που κάνεις αναζήτηση. Έχω πει την διαδικασία πριν κάτι ποστ.

 

Για την stable έχω διαβάσει στο φόρουμ της Xiaomi για τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη. Από την στιγμή πάντως που έχει βγει η μπετα σίγουρα θα βγει και stable.

Ἒπειδή δεν την βρήκα αν θέλεις και ἃν δεν σου κάνει κόπο πες τη πάλι η βάλε παράθεση του μηνύματος σου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

MIUI 10 Global Beta ROM 8.10.25

 

http://en.miui.com/thread-4322404-1-1.html

 

Υπόψιν ότι η global είναι android 7.1 αν θέλεις android 8.1 πας σε china stable εδώ

 

http://en.miui.com/thread-3832465-1-1.html

Edited by tiger30
Link to comment
Share on other sites

Η global beta έχει πάρει εδώ και κανα μήνα και αυτή Oreo, οπότε άσε την China.

 

Για αρχή BACKUP τα πάντα στο κινητό σου γιατί σβήνονται!

Πατάς στο λινκ από κάτω. Μόλις κατέβει πας "ενημέρωση συστήματος". Μετά πατάς στις 3 τελείες πάνω δεξιά της οθόνης, στη συνέχεια "επιλογή πακέτου ενημέρωσης". Βρίσκεις το αρχείο που κατέβασες και είσαι κομπλέ.

 

Mi Note 3

Recovery 1581M

http://bigota.d.miui.com/8.11.22/miui_MINote3Global_8.11.22_3b0216531f_8.1.zip

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και η Global Developer 8.11.22. Αν εξαιρέσουμε τις νυχτερινές της κάμερας, που θεωρώ πως το κινητό έχει πέσει λίγο, σε θέμα αυτονομίας και smoothness οι Global Developer που βασίζονται στο 8.1 είναι θεωρώ οι κορυφαίες (πλην custom) για το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και η Global Developer 8.11.22. Αν εξαιρέσουμε τις νυχτερινές της κάμερας, που θεωρώ πως το κινητό έχει πέσει λίγο, σε θέμα αυτονομίας και smoothness οι Global Developer που βασίζονται στο 8.1 είναι θεωρώ οι κορυφαίες (πλην custom) για το κινητό.

Πού πώς σου ήρθε ;;

Στο κινητό;;

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΤΑ, κανονικά

Έχω MIUI 9620 σταθερή όπως μάλλον και αρκετοί άλλοι εδώ,

Κάνω έλεγχο για ενημερώσεις ξαι μου απαντάει " δεν υπάρχουν διαθέσιμες.."

Τι νομίζεις ότι μπορεί να συμβαίνει; :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...