Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε, μήπως πρέπει να κάνεις επαναφορά και να το στήσεις από την αρχή?

Τέτοιες αναβαθμίσεις θέλουν καθαρή εγκατάσταση και νέο στήσιμο ...

Τι σε έχει χαλάσει ως τώρα? Αυτά που λέει και ο Φανατικός?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση στην 9 με αλλαγή DNS αλλά δεν τα κατάφερα δυστυχώς.

Άλλαξα το DNS στο ρούτερ και όταν άνοιξα με κρατημένο το volume με πήγε σε οθόνη που απλά έλεγε πως είναι το κινητό locked και δεν μπορούσα να επιλέξω κάτι ή οτιδήποτε να μπορώ να κάνω. Φοβήθηκα μάλιστα πως το μπρίκαρα , αλλά το έκλεισα και το άνοιξα και όλα οκ. Δεν ξαναδοκιμάζω μιας και στο τέλος θα χαλάσω το κινητό μου για μια γ@μ@αναβάθμιση.

Απ' ότι υποψιάζομαι (μιας και είμαι στην 158 που έχει security patch Δεκεμβρίου αν δεν κάνω λάθος) μάλλον θα μου έρθει η 9ρα τον επόμενο μήνα στου Ιανουαρίου το patch. Η 9ρα 161 που ήδη υπάρχει, σίγουρα έχει patch παλαιότερο, οπότε είναι αδύνατο να έρθει ΟΤΑ που να σε πηγαίνει σε προηγούμενη έκδοση! Με λίγα λόγια ... γκαντέμηδες εμείς που πήραμε την 158!.

 

Ελπίζω ότι δε θα πάμε τον άλλο μήνα, η huawei αν κ το πάει πολύ λάθος το όλο πράγμα, είπε ότι μέχρι Φλεβάρη θα το έχουμε πάρει.. Θα πάρουμε λογικα την 179(7/1) ή την 197(10/1) οοοταν πάρουν approval. Η 161 έκανε 15 μερες να πάρει, αλλα η 158 σε εμένα προσωπικά, ήρθε 1 μήνα κ κάτι μετά την εισαγωγή της στο FF(δεν ξέρω πότε πηρε approval μιας κ δεν είχα ξανασχοληθει με την εφαρμογή μέχρι κάνα 2 μέρες μετά που πήρα την 158). Θα δείξει.. Πάντως δε φαίνονται κ τόσο ευχαριστημένοι οι περισσότεροι εδώ μέσα, δεν ξέρω τι να περιμένω ή τι περίμεναν κ οι ίδιοι.. Με απογοήτευσε που λένε ότι η κάμερα βελτιώθηκε πολύ λίγο προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω πως διώχνω τον φορέα δικτύου από πάνω αριστερά της οθόνης...any help please...

 

Άκυρο το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

1. Βαζεις φωτογραφια στην επαφη

 

2. crashαρουν οι gcam στην pie

Και εάν έχουμε 500 επαφές να βάλουμε φωτογραφία;

Και όσες κλήσεις έρχονται από άγνωστο αριθμό και από αποκριψη.

Όσοι έχετε την 9 δε σας χαλουν τα βουνά και τα λαγκάδια που δείχνει;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_BSG_Arnova-based_v.1.3d_TlnNeun_2.apk

Σε εμένα λειτουργεί κανονικα. Δε βλέπω όμως και διαφορές με τη μαμά. Δεω είμαι τόσο ψείρας ούτε ασχολούμε

πολύ με το θέμα καμερα

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σε Samsung μερια εχουν παρει ολοι την αναβαθμισε σε Android 9 παντως,βεβαια στην περιπτωση της Samsung δεν ειχε βγει απο σχεδον Νοεμβριο να πει για αναβαθμιση.

 

Περαν τουτου νομιζω οτι ειναι πιο πολυ ψυχολογικο το θεμα που το βλεπουμε κυριως σε ''παλιοτερες''συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τί λετε οι υπόλοιποι

 

 

 

αλλα περισσοτερο το hype απο την ουσια για την pie

Θα συμφωνήσω μαζί σου.

Καλύτερα να εμένα στην 8. Αυτά που αφαιρέθηκαν από την 9, εμένα με εξυπηρετούσαν πολύ.

Άντε να δούμε πότε θα συνηθίσω να έχω πάνω στο τραπέζι το κινητό. Και δεν μου αρέσει και είναι και επικίνδυνο να το βουτίξουν. Πάλι έχασα κλήσεις ενώ ήμουν για καφέ.

 

EDIT: Έφαγα φλασια τώρα. Κάποιο hands free με δόνηση, με καλό ήχο στο ακουστικό, έχετε να προτείνετε?

 

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και εάν έχουμε 500 επαφές να βάλουμε φωτογραφία;

Και όσες κλήσεις έρχονται από άγνωστο αριθμό και από αποκριψη.

Όσοι έχετε την 9 δε σας χαλουν τα βουνά και τα λαγκάδια που δείχνει;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια μερα δουλεια ειναι.

Πριν ο κοσμος παραπονιοταν για το μαυρο οτι ειναι καταθληπτικο και τωρα που εβαλαν κατι απο την φυση παλι παραπονιεται.

 

δεν ξερω τί λετε οι υπόλοιποι

 

αλλα περισσοτερο το hype απο την ουσια για την pie

 

Το hype για την Pie ειναι τα gestures, η εφαρμογη της καμερας οπου παιρνεις τα καλουδια του P20 Pro και του Mate 20 Pro, το GPU Turbo 2.0, οτι αναβαθμιζεσαι απο την 8 στην 9. Βεβαια πολλες αλλαγες ειναι under the hood οπως η υποστηριξη dns over TLS οπου τωρα βαζοντας τον dns της adguard (dns.adguard.com) μπορεις και blockαρεις διαφημισεις και κακοβουλες σελιδες σε ολο το συστημα χωρις να χρειαζεσαι εφαρμογη που θα τρεχει συνεχεια με αποτελεσμα την καταναλωση μπαταριας και ολα αυτα με ασφαλεια διοτι ειναι μεσω TLS δηλαδη κρυπτογραφημενα.

Βαλε και την αυτονομια της μπαταριας που βελτιωθηκε οπου ειναι πολυ σημαντικο.

Εμενα μονο το θεμα με την φωτεινοτητα που ειχα αναφερει θα με εκανε να γυρισω στην 8 οπου το εκανα για 1 ωρα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την ασπρίλα στην selfie εμένα η 9 δεν την έφτιαξε. Έκανα και επαναφορά με καθαρή εγκατάσταση αλλά δεν....

Όσο για τα βουνά και τα λαγκάδια στις επαφές είναι θέμα συνήθειας, βέβαια θα προτιμούσα να μπορούσα να έχω δικό μου φόντο. Επίσης αυτή η ασπρίλα όταν πέφτει η κουρτίνα με χαλάει επίσης. Το ψυχολογικό πάντως λύθηκε, λες έχω την 9 την καινούργια άσχετα αν περίμενα να δω ολοκληρωτική αλλαγή. Κάπως σαν από τα XP στα Windows 7 ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την ασπρίλα στην selfie εμένα η 9 δεν την έφτιαξε. Έκανα και επαναφορά με καθαρή εγκατάσταση αλλά δεν....

Όσο για τα βουνά και τα λαγκάδια στις επαφές είναι θέμα συνήθειας, βέβαια θα προτιμούσα να μπορούσα να έχω δικό μου φόντο. Επίσης αυτή η ασπρίλα όταν πέφτει η κουρτίνα με χαλάει επίσης. Το ψυχολογικό πάντως λύθηκε, λες έχω την 9 την καινούργια άσχετα αν περίμενα να δω ολοκληρωτική αλλαγή. Κάπως σαν από τα XP στα Windows 7 ας πούμε.

 

https://forum.xda-developers.com/mate-20-pro/themes/deep-black-emui-9-theme-t3877195

Κατεβασε το 1.5 Dark Notification

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια πολλες αλλαγες ειναι under the hood οπως η υποστηριξη dns over TLS οπου τωρα βαζοντας τον dns της adguard (dns.adguard.com) μπορεις και blockαρεις διαφημισεις και κακοβουλες σελιδες σε ολο το συστημα χωρις να χρειαζεσαι εφαρμογη που θα τρεχει συνεχεια με αποτελεσμα την καταναλωση μπαταριας και ολα αυτα με ασφαλεια διοτι ειναι μεσω TLS δηλαδη κρυπτογραφημενα.

Βαλε και την αυτονομια της μπαταριας που βελτιωθηκε οπου ειναι πολυ σημαντικο.

Εμενα μονο το θεμα με την φωτεινοτητα που ειχα αναφερει θα με εκανε να γυρισω στην 8 οπου το εκανα για 1 ωρα.

 

Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου αυτό που είπες για το adguard. Ευχαριστούμε. Θα το δοκιμάσω όταν με το καλό πάρω την 9. Δεν παλεύονται οι διαφημίσεις ειδικά στους browsers. 'Εχω τον Firefox με adblock plus και πάλι έχω αρκετές..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου αυτό που είπες για το adguard. Ευχαριστούμε. Θα το δοκιμάσω όταν με το καλό πάρω την 9. Δεν παλεύονται οι διαφημίσεις ειδικά στους browsers. 'Εχω τον Firefox με adblock plus και πάλι έχω αρκετές..

 

Εγω ειχα τους dns της adguard περασμενους χειροκινητα στις ρυθμισεις του wifi αλλα εκει δουλευουν μονο οταν εισαι με το wifi αλλα οταν εισαι με mobile data δεν δουλευουν κι εκει αναγκαστικα πρεπει να εχεις την εφαρμογη. Με αυτο ομως τωρα στην 9 δουλευει σε ολο το συστημα και στο wifi και στα mobile data.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την ασπρίλα στην selfie εμένα η 9 δεν την έφτιαξε. Έκανα και επαναφορά με καθαρή εγκατάσταση αλλά δεν....

 

Όσο για τα βουνά και τα λαγκάδια στις επαφές είναι θέμα συνήθειας, βέβαια θα προτιμούσα να μπορούσα να έχω δικό μου φόντο. Επίσης αυτή η ασπρίλα όταν πέφτει η κουρτίνα με χαλάει επίσης. Το ψυχολογικό πάντως λύθηκε, λες έχω την 9 την καινούργια άσχετα αν περίμενα να δω ολοκληρωτική αλλαγή. Κάπως σαν από τα XP στα Windows 7 ας πούμε.

Settings -> battery -> darken interface colors

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχε πει ένα παιδί για πρόβλημα με τη φωτεινότητα και ότι δε χαμηλώνει λίγο πριν κλείσει.

Εμενα μου χαμηλώνει κανονικά λιγο πριν κλείσει εντελώς , όπως και στην 8 και επίσης δεν έχω δει διαφορά στη φωτεινότητα.

Στην aod είδα πιο φωτεινά τα νούμερα και τα γράμματα.

είδα όμως και μεγαλύτερη διαφορά στη κατανάλωση της aod στην 9, ως προς το χειρότερο ίσως λόγω αυτού.

Την έχω κλείσει και έχω πολύ καλύτερη κατανάλωση ενώ στην 8 δεν είχα δει και την τρελή διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που την πηραν καμποσοι την 9 στο eRecovery μενου αν επιλεξετε την πρωτη επιλογη για Download σας κατεβαζει ή σας βγαζει "Package info failed"

eRecovery μπαινεις με volume+ (up) πατημενο και συνδεοντας τον φορτιστη συνεχιζεις να κρατας το volume+ μεχρι εμφανιστει το μενου eRecovery

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε άλλους να προσπαθούν με ff να κατεβάσουν την 9 και όταν ξεκινάει με erecovery να κατεβαίνει η 8 πιστεύω πως κάνω όλα τα βήματα σωστά
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε άλλους να προσπαθούν με ff να κατεβάσουν την 9 και όταν ξεκινάει με erecovery να κατεβαίνει η 8 πιστεύω πως κάνω όλα τα βήματα σωστά

Μερικές διευκρινήσεις

Πρέπει να κάνεις register το πακέτο με τα κανονικά dns και σου βγάζει μυνημα πως έχει γίνει η εγγραφή για το πακέτο που ζήτησες για την τρέχουσα ip που έχει το Wan σου εκείνη την στιγμή.

Λάβετε υπόψη πως αν πάτε στο router μετά και αλλάξετε το dns το router μπορεί να σας ζητήσει restart. Εκεί προσοχή θα αλλάξει το ip.

Το δικό μου router όταν αλλάζω dns στο dhcp server το ζητάει restart.

Μπορειται όμως να αλλάξετε dns στο wan on the fly εφοσων δε ζητάει restart ή κάνει reconnect (αλλαγή ip πάλι)

Δε κάθε περίπτωση ελέγξτε μετά την αλλαγή την ip του wan αν είναι η ίδια με της εγγραφής και αν δουλεύει το dns του ff.

Ένας άλλος πιο απλώς τρόπος είναι να αλλάξετε εξαρχής το dns στο router με αυτά του ff και αλλαγή των dns του κηνιτου σε χειροκηνιτο 1.1.1.1

Μετα το register κατευθείαν erecovery.

Υ. Υ. Μετά την αναβάθμιση στην 9 το erecovery δεν δίνει επιλογή download οπότε εγώ θα πήγαινα στην τελευταία Build της 9 την 197. Δε χρειάζεται να είναι approved για το imei σας, μόνο generally (long pressed)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε approved η 161 για μας που δεν την έχουμε πάρει ακόμα. Οπότε λογικά από μέρα σε μέρα θα έρθει.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε approved η 161 για μας που δεν την έχουμε πάρει ακόμα. Οπότε λογικά από μέρα σε μέρα θα έρθει.

 

Εμένα δε μου λέει approved για BLA-L29, μόνο για 09,αλλά είναι έτσι εδώ κ καιρό. Έχεις πάρει την 158 (όπως κ εγώ) ή είσαι με 157;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διευκρινήσεις

 

Πρέπει να κάνεις register το πακέτο με τα κανονικά dns και σου βγάζει μυνημα πως έχει γίνει η εγγραφή για το πακέτο που ζήτησες για την τρέχουσα ip που έχει το Wan σου εκείνη την στιγμή.

 

Λάβετε υπόψη πως αν πάτε στο router μετά και αλλάξετε το dns το router μπορεί να σας ζητήσει restart. Εκεί προσοχή θα αλλάξει το ip.

 

Το δικό μου router όταν αλλάζω dns στο dhcp server το ζητάει restart.

 

Μπορειται όμως να αλλάξετε dns στο wan on the fly εφοσων δε ζητάει restart ή κάνει reconnect (αλλαγή ip πάλι)

 

Δε κάθε περίπτωση ελέγξτε μετά την αλλαγή την ip του wan αν είναι η ίδια με της εγγραφής και αν δουλεύει το dns του ff.

 

Ένας άλλος πιο απλώς τρόπος είναι να αλλάξετε εξαρχής το dns στο router με αυτά του ff και αλλαγή των dns του κηνιτου σε χειροκηνιτο 1.1.1.1

 

Μετα το register κατευθείαν erecovery.

 

Υ. Υ. Μετά την αναβάθμιση στην 9 το erecovery δεν δίνει επιλογή download οπότε εγώ θα πήγαινα στην τελευταία Build της 9 την 197. Δε χρειάζεται να είναι approved για το imei σας, μόνο generally (long pressed)

Ναι σε εμένα αυτό έκανε.. Και άλλαζα dns κανονικά.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου λέει approved για BLA-L29, μόνο για 09,αλλά είναι έτσι εδώ κ καιρό. Έχεις πάρει την 158 (όπως κ εγώ) ή είσαι με 157;

 

Μέχρι χθες μου έδειχνε μόνο για να μόνοκάρτα, κ για l29 μόνο όταν κράταγα παρατεταμένα το check μου εμφάνιζε ότι είναι approved. Σήμερα μου το βγάζει με το απλό πάτημα στο check. Έχω την 157 ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λέει ότι καμία δεν είναι approved.

Είτε με παρατεταμένο πάτημα είτε κανονικό..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες μου έδειχνε μόνο για να μόνοκάρτα, κ για l29 μόνο όταν κράταγα παρατεταμένα το check μου εμφάνιζε ότι είναι approved. Σήμερα μου το βγάζει με το απλό πάτημα στο check. Έχω την 157 ακόμα.

 

Να ανοιγεις την εφαρμογη για τα updates και να πατας τις 3 τελιτσες και να επιλεγεις ληψη πληρους πακετου. Μην περιμενεις να σου ερθει το notification ουτε να κανεις απλη αναζητηση αναβαθμισης.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες μου έδειχνε μόνο για να μόνοκάρτα, κ για l29 μόνο όταν κράταγα παρατεταμένα το check μου εμφάνιζε ότι είναι approved. Σήμερα μου το βγάζει με το απλό πάτημα στο check. Έχω την 157 ακόμα.

 

Μάλλον γι'αυτό.. Όσοι είστε με 157, θα πάρετε την 161. Εσύ σήμερα λογικά.. Εμείς με την 158 περιμένουμε την 179 ή την 197 λογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...