Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο είναι το παιδί που πήγε από το mate στο mi8 να τον ρωτήσω κάτι;

 

@Johnnyman25

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

@Johnnyman25

 

Να σαι καλά σε ευχαριστώ..

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η samsung βγάζει 2 εκδόσεις μοντέλων, με διαφορετικούς επεξεργαστές. Πέρα από ότι άλλες διαφορές υπάρχουν με βάση την τοποθεσία, όπως εμείς έχουμε διαφορετικούς κωδικούς, αυτοί έχουν κ 2 επεξεργαστές να παίζουν ρόλο. Κ είναι διαφορετικό το να σου πουν ότι θα βγει Ελλάδα τότε, κ να κάνει όπως είπα 5-10 μέρες να πάει σε όλους, κ άλλο να τη βγάζεις παγκόσμια κ να είναι εντελώς τυχαία η σειρά μέσα σε πλαίσιο του 1.5 μήνα. Γιατί σου λέει πολύ απλά ότι δεν είναι θέμα χαρακτηριστικών, αλλά θέμα τύχης. Κ το βρίσκω πολύ λάθος από εταιρεία που κοστολογεί τις συσκευές της σε τέτοιες τιμές κ φιλοδοξεί να γίνει νούμερο 1. Φανταστείτε τι θα γίνει αν αυξηθούν ακόμα περισσότερο οι πωλήσεις τους, κ όταν θα είμαστε πλέον το προπέρσινο μοντέλο.

 

Εσενα σαν τελικο καταναλωτη τι σε ενδιαφερει αν η Samsung βγαζει 2 εκδοσεις μοντελων παγκοσμιως?

 

Και η LG που βγαζει μια μονο εκδοση χαλια ειναι στις αναβαθμισεις,το ιδιο και η Htc.

 

Το ιδιο και η αλλη ανερχομενη Xiaomi που βασιζεται περισσοτερο σε αναβαθμισεις του Miui παρα σε μεγαλες αναβαθμισεις.

 

Ολες οι εταιρειες αυτες λοιπον εχουν 1 κοινο και καθυστερουν στις αναβαθμισεις.

Οτι εχουν δικα τους φορτωμενα skins με επιπλεον εφαρμογες(βαλε μεσα και τις εφαρμογες των παροχων στο εξωτερικο)και αρα παιρνει παραπανω χρονο να βγει η μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με αλλες εταιρειες οι οποιες εχουν ελαχιστες επιπλεον εφαρμογες απο της Google.

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα παίδες, μια παρέα ήμαστε όλοι εδώ. Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω τι λέει ο Τάσος και συμφωνώ με τα νεύρα του, μιας και δε νοείτε σε μια ναυαρχίδα να παίρνουν κάποιοι αναβαθμίσεις με τόσο μεγάλη χρονική διαφορά. Να ήταν 1-2 εβδομάδες να το καταλάβω, αλλά όταν πας για μήνα+ σε λίγο, τότε ΔΕΝ υπάρχουν δικαιολογίες.Σαν κερασάκι έχεις και την Huawei hellas να σου απαντάει επίσημα πως ΔΕΝ ξέρει πότε θα την πάρεις και ... ΑΝ!! Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε αντιδικίες για το συγκεκριμένο ζήτημα. Αν θέλει κάποιος να πει τον πόνο του στο φόρουμ, εννοείτε πως καλά και θα κάνει! Πάμε παρακάτω.
Link to comment
Share on other sites

Εσενα σαν τελικο καταναλωτη τι σε ενδιαφερει αν η Samsung βγαζει 2 εκδοσεις μοντελων παγκοσμιως?

 

Και η LG που βγαζει μια μονο εκδοση χαλια ειναι στις αναβαθμισεις,το ιδιο και η Htc.

 

Το ιδιο και η αλλη ανερχομενη Xiaomi που βασιζεται περισσοτερο σε αναβαθμισεις του Miui παρα σε μεγαλες αναβαθμισεις.

 

Ολες οι εταιρειες αυτες λοιπον εχουν 1 κοινο και καθυστερουν στις αναβαθμισεις.

Οτι εχουν δικα τους φορτωμενα skins με επιπλεον εφαρμογες(βαλε μεσα και τις εφαρμογες των παροχων στο εξωτερικο)και αρα παιρνει παραπανω χρονο να βγει η μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με αλλες εταιρειες οι οποιες εχουν ελαχιστες επιπλεον εφαρμογες απο της Google.

 

Για τη samsung το είπα επειδή αναφέρθηκε ότι συνολικά κάνει 3 μήνες επειδή το πάει από χώρα σε χώρα, κ είπα για ποιο λόγο γίνεται. Επίσης, όταν μιλάμε για ίδιο κόστος συσκευής, σημαίνει ότι πιστεύεις πως παρέχεις τα ίδια πράγματα. Η xiaomi βγάζει κάθε βδομάδα μοντέλο κ λογικό να μη δίνει ολες τις αναβαθμίσεις γρήγορα σε όλα, ούτε η huawei κάλυψε όλα της τα μοντέλα, καλά καλά δεν πήρε η τελευταία της ναυαρχίδα αναβάθμιση παντού. Αλλά κ πάλι, δίνει αναβαθμίσεις miui που ουσιαστικά καλύπτουν το μεγαλύτερο κομμάτι της μεγάλύτερης αναβάθμισης. Ωστόσο, η xiaomi ζητάει 600€ για το τοπ μοντέλο της, ενώ η huawei, στο p20 pro ζητούσε 930(δε λέω για τα 1050 του mate 20 γιατί το είχε ήδη). Μιλάμε για τις ναυαρχίδες. Άλλες εταιρίες, δίνουν κάποια χαρακτηριστικά που δίνουν στην "ενδιάμεση ναυαρχίδα" τους νωρίτερα, όπως η samsung που δίνει μετά τον ερχομό του note πχ, κ στα S ή κ αντίστροφα.

Αν τώρα, εσάς σας φαίνεται φυσιολογικό ότι κάποιοι πήραν αναβάθμιση 18-19 Δεκέμβρη κ κάποιο άλλοι θα πάρουν 31 Γενάρη, στην ίδια χώρα, με το ίδιο ακριβώς κινητό, μπράβο σας. Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να έχω μία συσκευή από τον 1ο σχεδόν μήνα κυκλοφορίας της, να έχω δώσει 800€ για αυτό κ να μην έχει πάρει ούτε μισή ουσιαστική αναβάθμιση όλο αυτό τον καιρό. Πήραμε μόνο το face unlock, ενώ σε κάποιες χώρες έδωσαν το 8.1 που υποσχέθηκαν. Κ όντως, η huawei ελλάδας, δεν ξέρει τίποτα. Ούτε πως, ούτε κάτι.. ακόμα κ που τους ρώτησα για να δω αν θα απαντήσουν, τι είναι η προσαρμοσμένη έκδοση που βγάζει με το dt.grc μου ζήτησαν screenshot για να μου πουν μετά από 1.5 μέρα οτι πρέπει να είναι από την κοσμοτέ κάποια ρύθμιση. Για αναβάθμιση, ούτε λόγος..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το παιδί που πήγε από το mate στο mi8 να τον ρωτήσω κάτι;

 

Εγω φιλε μου!Οτι θες στειλε pm!Τo mate το ειχα 6 μηνες και το Mi8 το εχω εδω και ενα 3μηνο! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αγαπούν τους 3rd party launchers, ας γνωρίζουν ότι η huawei τους μπλοκάρει στο emui 9...

https://www.xda-developers.com/huawei-confirms-blocking-third-party-launchers-chinese-emui-9/?fbclid=IwAR0VZkoX4fwfJzu44nhU1K61qt0-gQr6dIoxJ2IgEnAp074_NjRItlJ1MVk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αγαπούν τους 3rd party launchers, ας γνωρίζουν ότι η huawei τους μπλοκάρει στο emui 9...

https://www.xda-developers.com/huawei-confirms-blocking-third-party-launchers-chinese-emui-9/?fbclid=IwAR0VZkoX4fwfJzu44nhU1K61qt0-gQr6dIoxJ2IgEnAp074_NjRItlJ1MVk

Ξαναδιάβασε το άρθρο σε παρακαλώ. Λέει μόνο για τις κινεζικές εκδόσεις... Για τις global θα παίζουν κανονικά

 

Sent from my Mate 10 pro

c993c582a44fe12380e1eaa637ba561f.jpg

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε παιδιά μεγάλο φάουλ της huawei αυτό με την αναβάθμιση.8μηνες τώρα υπερευχαριστημενος από την συσκευή αλλά δυστυχώς είναι το σύνολο που παίζει ρόλο και αυτό περιλαμβάνει και τις αναβαθμίσεις.ειδικα όταν προέρχεσαι από το περιβάλλον του ios.δυστυχως ούτε μέσω ff έχω καταφέρει να αναβαθμίσω.οποτε αναμένουμε δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Πες τα....
Μάγκες εγω περίμενα από τις 14 Νοέμβρη πάνω από το κινητό.

Έκανα το update μέσω dns και ησύχασα. Απλό είναι κ γρήγορο είναι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες εγω περίμενα από τις 14 Νοέμβρη πάνω από το κινητό.

Έκανα το update μέσω dns και ησύχασα. Απλό είναι κ γρήγορο είναι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν μπορείς να πεις πως το έκανες; ενώ κάνω την αλλαγή στο dns δεν μ κατεβάζει. Μου λέει failed. Αν μπορείς σε μήνυμα να μου στείλεις τα βήματα που ακολούθησες.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες εγω περίμενα από τις 14 Νοέμβρη πάνω από το κινητό.

Έκανα το update μέσω dns και ησύχασα. Απλό είναι κ γρήγορο είναι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για θύμησες μου λίγο τον τρόπο, καθώς και ποια έκδοση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi βγάζει κάθε βδομάδα μοντέλο κ λογικό να μη δίνει ολες τις αναβαθμίσεις γρήγορα σε όλα, ούτε η huawei κάλυψε όλα της τα μοντέλα, καλά καλά δεν πήρε η τελευταία της ναυαρχίδα αναβάθμιση παντού. Αλλά κ πάλι, δίνει αναβαθμίσεις miui που ουσιαστικά καλύπτουν το μεγαλύτερο κομμάτι της μεγάλύτερης αναβάθμισης. Ωστόσο, η xiaomi ζητάει 600€ για το τοπ μοντέλο της, ενώ η huawei, στο p20 pro ζητούσε 930(δε λέω για τα 1050 του mate 20 γιατί το είχε ήδη). Μιλάμε για τις ναυαρχίδες. Άλλες εταιρίες, δίνουν κάποια χαρακτηριστικά που δίνουν στην "ενδιάμεση ναυαρχίδα" τους νωρίτερα, όπως η samsung που δίνει μετά τον ερχομό του note πχ, κ στα S ή κ αντίστροφα.

Αν τώρα, εσάς σας φαίνεται φυσιολογικό ότι κάποιοι πήραν αναβάθμιση 18-19 Δεκέμβρη κ κάποιο άλλοι θα πάρουν 31 Γενάρη, στην ίδια χώρα, με το ίδιο ακριβώς κινητό, μπράβο σας. Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να έχω μία συσκευή από τον 1ο σχεδόν μήνα κυκλοφορίας της, να έχω δώσει 800€ για αυτό κ να μην έχει πάρει ούτε μισή ουσιαστική αναβάθμιση όλο αυτό τον καιρό. Πήραμε μόνο το face unlock, ενώ σε κάποιες χώρες έδωσαν το 8.1 που υποσχέθηκαν. Κ όντως, η huawei ελλάδας, δεν ξέρει τίποτα. Ούτε πως, ούτε κάτι.. ακόμα κ που τους ρώτησα για να δω αν θα απαντήσουν, τι είναι η προσαρμοσμένη έκδοση που βγάζει με το dt.grc μου ζήτησαν screenshot για να μου πουν μετά από 1.5 μέρα οτι πρέπει να είναι από την κοσμοτέ κάποια ρύθμιση. Για αναβάθμιση, ούτε λόγος..

 

Εχουμε πει γιατι τα κινητα της xiaomi ειναι τοσο φθηνα ακομα και στις ναυαρχιδες.

Απουσια χρηματων σε διαφημισεις/προωθηση/design R&D,σε οθονες εχουν μεινει σε 1080p και μαλιστα σε ορισμενα μοντελα τυπου Mi mix2s σε ips,αδιαβροχοποιηση(ολως τυχαιως οπως και η oneplus)ουτε για αστειο γιατι και αυτο ανεβαζει το κοστος(η πιστοποιηση),ασυρματη φορτιση μονο σε ορισμενα μοντελα γιατι..ετσι,απουσια αντιπροσωπειας/επισημου service απο την χωρα μας(η Infoquest δεν ειναι)και παει λεγοντας.

 

Τωρα οσον αφορα την Huawei εγω σου απαντησα νομιζω πολυ απλα,λεγοντας οτι και πιο παλια το κομματι των αναβαθμισεων ετσι πηγαινε και ηταν χαλια.

Και ολως τυχαιως καθε φορα τελος του χρονου αυτο το κλαμα βλεπω στο android με τις αναβαθμισεις λες και οι περισσοτεροι του forum(που τους βλεπω κιολας που αλλαζουν τις συσκευες)δεν τα ξερουν....

 

Ειναι απο τους λογους που πολλοι παιρνουν iphone στην Ελλαδα ή pixel στο εξωτερικο(ή και pixel στην Ελλαδα πχ απο amazon). Οχι μονο παιρνεις παραπανω αναβαθμισεις αλλα τις παιρνεις και στην ωρα τους.

Το χουμε πει απειρες φορες οτι το κομματι των update οχι μονο στην Huawei αλλα γενικα στο Android ειναι χαλια.

Ενας σημαντικος λογος που εκραζα το Note 9 που κυκλοφορησε κοντα Σεπτεμβριο που ειχε βγει το Android 9 με Android 8.1.

 

Τελος για την τιμη που λες δεν εχει να λεει κατι.Δυστηχως ειναι γεγονος οτι στα Android οι τιμες των ναυαρχιδων απαξιωνονται για πλακα και ενας λογος που δεν αξιζει να τα σκασεις day one full price.

800ευρω η αρχικη τιμη του mate 10 pro νομιζω Νοεμβριο του 2017 και το Πασχα ο Γερμανος το ειχε στα 500 ή 600δεν θυμαμαι με ενα P lite κινητο δωρο.

Στο black friday που μας περασε μετα απο 1 χρονο κυκλοφοριας δηλαδη το ειχαν οι αλυσιδες στα 400ευρω,και απο Γερμανο με επιστροφη εβγαινε κοντα 320ευρω.Κοινως μιλαμε για κατω απο την μιση τιμη του σε ενα χρονο.Το ιδιο φυσικα και σε αλλα Android κινητα,οχι μονο στο mate.

 

Αντιθετως το Iphone 8 plus ειχε τελη του 2017 κοντα 850-880ευρω και σημερα εχει 700+ευρω με βαση και την εξελιξη τιμης απο skroutz.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιος οδηγός για το firmwarefinder?

 

EDIT: Ok βρήκα

Για δώσε κάνα link μήπως και γίνει τίποτα :)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η Huawei παιδιά. Κανένα πρόβλημα.

 

Μας αρέσει κιόλας που έχουμε ακόμα την 8.

 

Αυτό έλειπε δηλαδή να θέλουμε την 9.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε κάνα link μήπως και γίνει τίποτα :)

 

Δεν βρήκα link.Το "βρήκα" πήγαινε ότι μου έφυγε η απορία με update που κατέβασα με το firmwarefinder.Mόνο με root μπαίνει.Γνωστό στους ειδικούς απλά δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πράγματι, το κουμπαρακι μου που το πήρε πριν τρεις μήνες μονοκαρτο στα 410 ευρώ και πήρε την αναβάθμιση πριν τέσσερις μέρες, και εγω που το πήρα 799 το πρώτο μήνα κυκλοφορίας να είμαι με την 158 και να περιμένω είναι λιγάκι εκνευριστικό, όχι ότι λέει κάτι το κόστος αγοράς αλλά αν μη τι άλλο η παλαιότητά θα έπρεπε να παίζει κάποιο ρόλο , για το ****το,που θα πάει θα έρθει και σε μας.
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου!Οτι θες στειλε pm!Τo mate το ειχα 6 μηνες και το Mi8 το εχω εδω και ενα 3μηνο! :)

 

Φίλε μου καλημέρα.. Αξίζει η μετάβαση από το mate στο mi8 ειδικά για την κάμερα? Κ γενικά αν έχεις χρόνο θα εκτιμούσα να μου πεις τα συν κ τα πλην της καθε συσκευής. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, το firmware finder, εμένα μου βγάζει στον έλεγχο σαν approved μόνο την .161 με ημερομηνία αρχές του Δεκέμβρη, κ μου λέει ότι είναι "approved for BLA-L09", ενώ έχω BLA-L29. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει βγει καν η αναβάθμιση για το δικό μου; μιας κ κάπου είχα δει ότι αν στο FF σου βγάλει το οκ, συνήθως την παίρνεις κ κανονικά μετά από καμιά βδομάδα...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβός κάνει και με το δικό μου.. Υπομονή

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συντομος οδηγος αναβαθμισης μεσω FirmwareFinder eRecovery και μεσω HiSuite

https://huaweiadvices.com/update-huawei-honor-to-emui-9/

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα.. Αξίζει η μετάβαση από το mate στο mi8 ειδικά για την κάμερα? Κ γενικά αν έχεις χρόνο θα εκτιμούσα να μου πεις τα συν κ τα πλην της καθε συσκευής. Σε ευχαριστώ.

 

Καλημερα!Εστειλα pm!:)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...