Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα bug που εντόπισα στην 9 είναι πως μετά από επανεκκίνηση της συσκευής, δεν δουλεύει το διπλό πάτημα για να ανοίξει η κάμερα. Αν ανοίξεις τη καμερα μια φορά, μετά δουλεύει.

 

Κάτι που δεν έφτιαξε στη πίσω κάμερα, είναι όταν τραβάς ένα πρόσωπο που το χτυπά ο ήλιος, τότε αυτό βγαίνει καμένο.

Έχει βρει κάποιος πως λύνεται αυτό το θέμα;

 

Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εφαρμογες->Πανω δεξια στις 3 τελιτσες->Ειδικη προσβαση->Βελτιστοποιηση μπαταριας->Πατας στο Δεν επιτρεπεται κι επιλεγεις Ολες οι εφαρμογες->Καμερα->Να μην επιτρεπεται

 

Για το προσωπο που λες δοκιμασε να κανεις ταπ στο προσωπο ή στον ηλιο αν ειναι μεσα στο καδρο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Dual sim αγορασμένο από public 12/2017 (από τους πρώτους) και είμαι ακόμα με την 157.

Έχω αποφασίσει να πορευτώ μαζί του μέχρι την έλευση του mate 30 pro ,μέχρι δηλαδή τον οκτώμβριο του 2019 και με την 9pie μπορείς να το πουλήσεις πιο εύκολα....

 

Κ εγώ Δεκέμβρη του 17 αλλά από κωτσοβολο. Πήρα την 158 τη Δευτέρα που μας πέρασε, αλλά μέχρι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εφαρμογες->Πανω δεξια στις 3 τελιτσες->Ειδικη προσβαση->Βελτιστοποιηση μπαταριας->Πατας στο Δεν επιτρεπεται κι επιλεγεις Ολες οι εφαρμογες->Καμερα->Να μην επιτρεπεται

 

Για το προσωπο που λες δοκιμασε να κανεις ταπ στο προσωπο ή στον ηλιο αν ειναι μεσα στο καδρο.

 

Το πρώτο έπαιξε. Σε ευχαριστώ. Αν και με την 8 δεν είχα θέμα.

 

Ταπ κάνω αλλά πολλές φορές το θέμα, που είναι τα παιδια μου, κινουνται γρήγορα και είναι δύσκολο και το ίδιο το ταπ δεν διορθώνει πάντα το πρόβλημα.

Ελεγα μηπως για παράδειγμα μπορούσα να ορίζω κάποιες ρυθμίσεις στην επαγγελματική. Δοκίμασα το EV στο -0.7 και το αποτέλεσμα ήταν πιο υποφερτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου τη βγάζει σαν approved όμως την 197... Μόνο την 161 που βγήκε στις αρχές, αλλά κ πάλι λέει ότι είναι approved for BLA-L09 κ εγώ έχω δικαρτο 29...

 

Επικοινώνησε με την εταιρία να ρωτήσεις γιατί σου έχει έρθει μόνο μια αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με την εταιρία να ρωτήσεις γιατί σου έχει έρθει μόνο μια αναβάθμιση

 

Με ποια εταιρεία; Ούτε το ελληνικό, ούτε το αγγλικό σαππόρτ λέει κάτι.. Μόνο ότι είναι τυχαία η διανομή κ δεν ξέρουν κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπομονή παιδιά γιατί εμείς που θα πάρουμε την αναβάθμιση τον Φεβρουάριο θα σας κάνουμε τις ίδιες ερωτήσεις ξανά μετά από ένα μήνα.

 

Huawei το μεγαλείο σου τελειωμό δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

26η μέρα, κανένα ίχνος της αναβάθμισης ακόμα, ούτε καν στο firmware finder..

Από υπολογιστή προσπάθησες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Από υπολογιστή προσπάθησες;

 

Έχω προσπαθήσει τα πάντα. Δεν γίνεται τίποτα.

Μέχρι και ένα παρατημένο ultrex βρήκα και είπα να λουστώ μπας και....., αλλά μάταια. ;-)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ανταλλαγή mate 10 pro με την 161 με άλλο με την 158. Θέλω να ξαναζησω την αναβάθμιση. Νομίζω μέσα στην εβδομάδα θα τελειώσει και για εσάς παιδιά . Θα έρθει η ρουφιάνα

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ανταλλαγή mate 10 pro με την 161 με άλλο με την 158. Θέλω να ξαναζησω την αναβάθμιση. Νομίζω μέσα στην εβδομάδα θα τελειώσει και για εσάς παιδιά . Θα έρθει η ρουφιάνα

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Η Huawei λέει ότι μέχρι Φλεβάρη θα πάει η όλη φάση.. Κ αν δεν έχω approved μέσω firmware finder, φοβάμαι ότι ούτε μέχρι τότε. Κ εγώ προσπάθησα από πισι, με cosmote, με vodafone, χωρίς καν κάρτα μέσα, με ανοιχτή τοποθεσία κ χωρίς.. μέσω δεδομένων κ από τις 2 εταιρίες, τίποτα.. Έκανα ακόμα κ το "κολπάκι" του να διαγράφω το cache μέσω της εφαρμογής ενημέρωσης.. ΤΙΠΟΤΑ! Σκέτη απογοήτευση.. Πήρα την 1η όταν είδα το bug με την κάμερα, που έκανε το τρίχωμα του σκύλου μου άλλο χρώμα, ή το έκανε να είναι σαν ακουαρέλα.. 2η φορά, όταν άρχισε να βγάζει μία κουκκίδα στις φώτο όταν είχε ήλιο.. κ τώρα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δε μου τη βγάζει σαν approved όμως την 197... Μόνο την 161 που βγήκε στις αρχές, αλλά κ πάλι λέει ότι είναι approved for BLA-L09 κ εγώ έχω δικαρτο 29...

 

Κι εμενα πριν ερθει μου ειχε μονο την BLA-09 approved και την αλλη για το L29 not approved και οταν εγινε approved η L29 μου ηρθε OTA.

 

Οσοι ειστε στην 158 θα περιμενετε την επομενη απο την 161, οποια θα ειναι αυτη. Την τριτη μπορει να γινει καποια απο τις νεες approved για install.

Πολλοι παντος στα ξενα forums την κανουν μεσω firmwarefinder erecovery χωρις να τους την εχει approved.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα πριν ερθει μου ειχε μονο την BLA-09 approved και την αλλη για το L29 not approved και οταν εγινε approved η L29 μου ηρθε OTA.

 

Οσοι ειστε στην 158 θα περιμενετε την επομενη απο την 161, οποια θα ειναι αυτη. Την τριτη μπορει να γινει καποια απο τις νεες approved για install.

Πολλοι παντος στα ξενα forums την κανουν μεσω firmwarefinder erecovery χωρις να τους την εχει approved.

 

Την ίδια μέρα εννοείς; κ έχει βγάλει ήδη 197στο ff, στην οποία δε μου έχει καθόλου approved. Αλλά δεν έχω σκοπό να ρισκάρω καν μέσω ff, πόσο μάλλον την έκδοση 09.. Από τη μια, ελπίζω να πάρω όσο πιο προχωρημένη έκδοση γίνεται, αν διορθώσουν bugs, γιατί αλλιώς, μετά θα περιμένω να δώσουν κ διόρθωση. Από την άλλη, αν είναι να πάρω την 161, ας έρθει.. Κ γιατι είπες Τρίτη;

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μέρα εννοείς; κ έχει βγάλει ήδη 197στο ff, στην οποία δε μου έχει καθόλου approved. Αλλά δεν έχω σκοπό να ρισκάρω καν μέσω ff, πόσο μάλλον την έκδοση 09.. Από τη μια, ελπίζω να πάρω όσο πιο προχωρημένη έκδοση γίνεται, αν διορθώσουν bugs, γιατί αλλιώς, μετά θα περιμένω να δώσουν κ διόρθωση. Από την άλλη, αν είναι να πάρω την 161, ας έρθει.. Κ γιατι είπες Τρίτη;

 

Ειπ τριτη γιατι την ριτη κλεινει 1 εβδομαδα απο την στιγμη που εμφανιστηκε στο ff και συνηθως τοσο περνει μεχρι να την βγαλει approved για install (κρατημενο πατημενο το check availabity αντι για συντομο πατημα).

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ειπ τριτη γιατι την ριτη κλεινει 1 εβδομαδα απο την στιγμη που εμφανιστηκε στο ff και συνηθως τοσο περνει μεχρι να την βγαλει approved για install (κρατημενο πατημενο το check availabity αντι για συντομο πατημα).

 

Κ να τη βγάλει available, δε θα την κάνω έτσι.. Θα περιμένω αναγκαστικά.. Κ σίγουρα δε θα κάνω για 09..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ επιλέγω αυτήν την έκδοση που είναι για το κινητό μου, και πάω να την κάνω εγκατάσταση αλλάζοντας dns... Αρχίζει και κατεβάζει την 8αρα που ήδη φοράω.... 9df1235ee42d451095055994cc500153.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κ να τη βγάλει available, δε θα την κάνω έτσι.. Θα περιμένω αναγκαστικά.. Κ σίγουρα δε θα κάνω για 09..

 

Δεν μιλαω για την L09 αλλα για την L29. Πηγαινε στην 161 αυτην που δεν σου δειχνει approved και κρατα πατημενο το check availability, θα σου την βγαλει approved αλλα αυτο με το πατημενο κανει check αν ειναι γενικα approved για install, skipαρει το ελεγχο ΙΜΕΙ ενω το απλο πατημα κανει τον πληρη ελεγχο και μεσω ΙΜΕΙ.

ΟΤΑ βεβαια θα σου ερθει οταν γινει approved στο απλο πατημα.

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ επιλέγω αυτήν την έκδοση που είναι για το κινητό μου, και πάω να την κάνω εγκατάσταση αλλάζοντας dns... Αρχίζει και κατεβάζει την 8αρα που ήδη φοράω.... 9df1235ee42d451095055994cc500153.jpg

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η 197 δεν ειναι approved καθολου, μονο μεσω funkeyhuawei και αλλων tools οπως hurupdater και HWOTA

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο...

 

Το βράδυ αφήνω ανοιχτό μόνο Wi-Fi και σήμα κινητής, χωρίς AOD, και το πρωί έχω χάσει περίπου 10%

 

Με την προηγούμενη συσκευή μου (Sony Z2), με μόνιμα ανοιχτά WiFi / BT / data / location, έχανα λιγότερο % την νύχτα (σε μπαταρία μάλιστα πολύ μικρότερης χωρητικότητας)

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει, ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη..

Εγώ παιδιά με όλα ανοιχτά δηλαδή wi-fi δεδομένα τοποθεσία και την AOD φυσικά, και χάνω ακριβώς το ίδιο με σας δηλαδή 10%. Μία μέρα δοκίμασα την εξοικονόμηση ενέργειας. Πραγματικά καμία σχέση σε ένα οκτάωρο μέσα Μόνο 1% κατέβηκε η μπαταρία. Εγώ αυτό κάνω κάθε βράδυ το βάζω στην υπέρ εξοικονόμηση ενέργειας και δεν έχω κανένα θέμα. Πολλές φορές το φορτίζω το βράδυ γύρω στις 12 και μέχρι το πρωί δεν έχει χάσει καθόλου. Εννοώ με την υπέρ εξοικονόμηση ενέργειας. Δεν χρειάζεται να το βάζετε στη λειτουργία πτήσης ώστε να λειτουργεί το τηλέφωνο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

......

ΟΤΑ βεβαια θα σου ερθει οταν γινει approved στο απλο πατημα. .......

 

Αδερφέ, δε νομίζω να ισχύει αυτό. Εμένα το ff μου δείχνει approved με απλό πάτημα την 9ρα BLA-L09 XXXXXX 161 εδώ και ένα μήνα, αλλά ακόμα δεν μου ήρθε OTA και το ελέγχω κάθε μέρα! Όλο λέω να το πάω μέσω e-recovery αλλά λέω άστο μπας και μου έρθει, άστο μπας και ..., αλλά ... :(

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, δε νομίζω να ισχύει αυτό. Εμένα το ff μου δείχνει approved με απλό πάτημα την 9ρα BLA-L09 XXXXXX 161 εδώ και ένα μήνα, αλλά ακόμα δεν μου ήρθε OTA και το ελέγχω κάθε μέρα! Όλο λέω να το πάω μέσω e-recovery αλλά λέω άστο μπας και μου έρθει, άστο μπας και ..., αλλά ... :(

 

Δωσε πληρη δικαιωματα στην εφαρμογη για να κανει πληρη ελεγχο μεσω ΙΜΕΙ.

Εμενα οταν μου την εβγαλε approved μου ηρθε και ΟΤΑ την ιδια μερα. Πατησες για ληψη πληρους πακετου; Δοκιμασες μεσω HiSUite μηπως την βγαλει;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ τα έχω δοκιμάσει φίλε, αλλά τίποτα. Όλους τους τρόπους που λες τους έχω δοκιμάσει πολλές φορές (και χθες το σύνδεσα για πολλοστή φορά με το SUit) χωρίς αποτέλεσμα. Πραγματικά έχω απογοητευτεί πολύ! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι το μονόκαρτο (αν δεν κάνω λάθος Ιταλικό) το πήρα από κατάστημα best price. Δεν φάνηκε να είναι Branded, σφραγισμένο ήρθε όλα κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ τα έχω δοκιμάσει φίλε, αλλά τίποτα. Όλους τους τρόπους που λες τους έχω δοκιμάσει πολλές φορές (και χθες το σύνδεσα για πολλοστή φορά με το SUit) χωρίς αποτέλεσμα. Πραγματικά έχω απογοητευτεί πολύ! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι το μονόκαρτο (αν δεν κάνω λάθος Ιταλικό) το πήρα από κατάστημα best price. Δεν φάνηκε να είναι Branded, σφραγισμένο ήρθε όλα κομπλέ.

 

Εχεις και το μονοκαρτο που δεν εχουμε και πολλους ωστε να ξερουμε, εσυ βασικα πρεπει να βρεις την χωρα που προοριζεται και να δοκιμασεις κανα VPN με και χωρις SIM μεσα μηπως την βγαλει, παιζει βεβαια το οτι επειδη την εχει approved την L09 να μην σε πιανει και να πρεπει να περιμενεις ποτε θα γινει για το L29 approved. Οπως ειπα εχεις και το μονοκαρτο και δεν μπορουμε να ξερουμε τι παιζει με αυτα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έχω μονοκαρτο, Ιταλικό, το πήρα από κατάστημα best prize (κατά Πειραιά πλευρά).

Έχω πάρει πριν λίγες μέρες κανονικά την 161, μόλις έγινε approved στο FF.

Το μόνο κουφό που έγινε, το έχω γράψει κιόλας, ήταν ότι ενώ στην αρχή μου έδειξε approved και τις δύο εκδόσεις (την μία για το L29 και την άλλη για το L09), ξαφνικά μου γύρισε not approved και τις δύο.

Αυτό κράτησε κάμποσες μέρες, ενώ τα παιδιά έπαιρναν κανονικά με τα δικαρτα.

Κάποια στιγμή μου γύρισε το δικαρτο approved και έτσι έμεινε μερικές μέρες.

Με το που έγινε approved και το μονοκαρτο, κατευθείαν μου έβγαλε μήνυμα για αναβάθμιση.

 

Προσωπικά βέβαια, δεν τρελάθηκα κιόλας με την 9.

 

Έχω πολλά θέματα με τα gestures που δυσλειτουργουν, με χειρότερα από όλα το back.

Έχω "χάσει" κάποιες ρυθμίσεις, όπως για παράδειγμα αυτή που δυναμώνει τον ήχο όταν το έχεις στην τσέπη, κάτι που ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για μένα.

 

Κάτι ακόμη που με ενοχλεί είναι το ότι, για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ενώ έχω κλείσει την μουσική από το bthf που έχω για ομιλία, αυτό ντε και καλά θα πρέπει να περνάει το ringtone από το ακουστικό!

 

Έχει και άλλες ψιλό-χαζομαρουλες, έτσι για το σπάσιμο.

 

Μόνον την κάμερα την βλέπω να έχει βελτιωθεί, δεν έχω όμως καταφέρει μέχρι στιγμής να την δω με την άνεσή μου.

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αγορασμένο την Black friday από Γερμανό. Ήμουν με την 157 μέχρι τώρα. Μόλις έσκασε μύτη η 161 ΟΤΑ.Εμένα κ όταν το ενεργοποίησα δεν είχε έρθει η 157 ΟΤΑ αλλά μέσω hisuite και είχα ψιλό ξενερώσει. Οπότε όλα καλά. Σε όλους θα έρθει, λίγο υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά εδώ και 20+ σελίδες το 95% των απαντήσεων αφορούν σχόλια του στυλ "...εγώ δεν πήρα την 9", "και γιατί δεν πήρα την 9", "και γιατί έμεινα με την 157,161,888 κτλ", "και τι έλλειψη σεβασμού είναι αυτό από την Huawei προς εμάς" κτλ κτλ!!

Δεν λέω, ας γράψει ο καθένας το παράπονό του και θα συμφωνήσω και εγώ μαζί του, αλλά έτσι, μέσα στα εκατοντάδες ολόιδια μηνύματα, χάνονται οι πραγματικές πληροφορίες από τα σχόλια αυτών που ήδη έχουν πάρει την 9, την έχουν δουλέψει και μας παρουσιάζουν κάποια χρήσιμα στοιχεία.

Κάποια στιγμή όλοι θα αναβαθμιστούμε (και εγώ ακόμα στην 8 είμαι) αλλά μέχρι τότε ας αφήσουμε χώρο στο νήμα για αυτούς που έχουν πραγματικά να πούνε(ή μάλλον να γράψουν) κάτι χρήσιμο ή που θέλουν βοήθεια σε κάποιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...