Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλώ αν ο φίλος @s_wind γνωρίζει τι σημαίνει το παρακάτω? Προφανώς ότι τρώνε υπερβολική μπαταρία? Γιατί δεν με αφήνει να διαβάσω κάποιου είδους αναφορά. 443d752018b87f32f35cde438ce54f18.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να έβαλε τις εφαρμογές εκεί γιατί έτυχε να κρασάρουν.

Πάτα σε κάθε μια για να δεις την αιτιολογία, ή απλά γύρνα το κινητό στο πλάι για να δεις όλη την περιγραφή.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια παω Να συνδεσω το κινητό στο pc και μουεει τα Windows δεν αναγνωρίζουν την συσκευή. Πρωτη φορα το κανει αυτο. Τι να κανω. Ανοιγω και το smart swich και παλι απλα το βαζω στο usb και φορτιζει την μπαταρια

 

Κατά 99% φταίει το καλώδιο το οποίο μάλλον κάνει μόνο για φόρτιση. Δοκίμασε καλύτερα αυτό που ήταν μέσα στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να έβαλε τις εφαρμογές εκεί γιατί έτυχε να κρασάρουν.

Πάτα σε κάθε μια για να δεις την αιτιολογία, ή απλά γύρνα το κινητό στο πλάι για να δεις όλη την περιγραφή.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Γι αυτό το ρώτησα βασικά. Όσο και να το ψάχνω δεν βλέπω αιτιολογία. Αυτό με παραξένεψε

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% φταίει το καλώδιο το οποίο μάλλον κάνει μόνο για φόρτιση. Δοκίμασε καλύτερα αυτό που ήταν μέσα στη συσκευασία.

 

Εχω δυο καλοδια το ενα οντως δεν δουλευει. Με το αλλο δεν εχω θεμα ειναι καινουργιο. Το θεμα ειναι οτι δεν βγαζει και στην οθονη του κινητού τις επιλογες για μεταφορα αρχειων κτλ. Αυτο γινεται χειροκινητα?

Μου λεει οτι τα windows δεν αναγνωριζουν την συσκευη usb που συνδέεται. Κατεβασα drivers τα παντα. Την καμερα που εχει την κανει αυτοματα. Εκει λεει δεν εγκατασταθηκε πρόγραμμα γθατι δεν αναγνωριζεται.

Θελω να βγουν οι επιλογες στην αρχικη οθονη του κινητου μπορω να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο καλοδια το ενα οντως δεν δουλευει. Με το αλλο δεν εχω θεμα ειναι καινουργιο. Το θεμα ειναι οτι δεν βγαζει και στην οθονη του κινητού τις επιλογες για μεταφορα αρχειων κτλ. Αυτο γινεται χειροκινητα?

Μου λεει οτι τα windows δεν αναγνωριζουν την συσκευη usb που συνδέεται. Κατεβασα drivers τα παντα. Την καμερα που εχει την κανει αυτοματα. Εκει λεει δεν εγκατασταθηκε πρόγραμμα γθατι δεν αναγνωριζεται.

Θελω να βγουν οι επιλογες στην αρχικη οθονη του κινητου μπορω να το κανω?

 

Το ότι είναι καινούριο δε σημαίνει ότι είναι και κατάλληλο για μεταφορά δεδομένων. Χρησιμοποίησε το μανίσιο και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το ρώτησα βασικά. Όσο και να το ψάχνω δεν βλέπω αιτιολογία. Αυτό με παραξένεψε

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το που πατήσεις στην κάθε εφαρμογή, πρέπει να σου βγάζει τα παρακάτω που είναι η αιτιολογία.

Κατά τα υπόλοιπα, οι εφαρμογές που φαίνονται εκεί συνήθως έτυχε να κρασαρουν κάποτε ή να προκαλέσουν κάποιο battery drain.

Υγ.

Φυσικά τα διαγνωστικά της Samsung δεν ήταν ποτέ ότι καλύτερο, οπότε μην τα παίρνεις και της μετρητής.

Κρασαρισμα δηλαδή μπορεί να σημαίνει ότι έτυχε να διακοπή η διεργασία στο παρασκήνιο και να αρχίσει ξανά μόνη της, όχι force stop, pop ups κλπ.

860e13a9b3a0436571c5c0fb0cdd4638.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Σφάλμα εφαρμογής έλεγε και στις τρεις περιπτώσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι καινούριο δε σημαίνει ότι είναι και κατάλληλο για μεταφορά δεδομένων. Χρησιμοποίησε το μανίσιο και θα δεις.

 

Μαμισιο ειναι σαμσουνγκ. Το πηρα γιατι δεν ειχα ταχεια φορτιση απο το αλλο. Το θεμα ειναι δεν βγαζει στο κινητο τιε επιλογες για μεταφορα αρχειων οπως εκανε πριν 10 μερες πχ. Αλλος τροπος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Μου φριζαρε και έκανε επανεκκίνηση μόνο του σε τρεις διαφορετικές εφαρμογές. Netflix,video και στις ρυθμίσεις.

Φοβάμαι για μητρική εμπειρικά. Εσείς τι λέτε;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέχασα να αναφέρω ότι η εγγύηση λήγει σε μια βδομάδα.

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Μου φριζαρε και έκανε επανεκκίνηση μόνο του σε τρεις διαφορετικές εφαρμογές. Netflix,video και στις ρυθμίσεις.

Φοβάμαι για μητρική εμπειρικά. Εσείς τι λέτε;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέχασα να αναφέρω ότι η εγγύηση λήγει σε μια βδομάδα.

 

Ίσως είναι και θερμοκρασίες. Δοκιμάζεις πρώτα μια επαναφορά εργαστηριακών ρυθμίσεων και μετα βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι και θερμοκρασίες. Δοκιμάζεις πρώτα μια επαναφορά εργαστηριακών ρυθμίσεων και μετα βλεπεις..
Κρύο ήταν. Εννοώ με το που το έπιασα .3 φορές σε άσχετες μεταξύ τους στιγμές.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αλλάχτηκαν μπαταρία και κεντρική πλακέτα. Πάλι καλά που το πήγα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πόσο τραγικοί είναι που μου βάλανε ιταλικό firmware ;;;;

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους. Επειδή μου βάλανε ιταλική ρομ της ΤΙΜ κιόλας, όλα μέσα στο κινητό είναι σαν να είμαι Ιταλία. Πχ η Bixby μου βγάζει ιταλικές ειδήσεις κλπ

Επειδή δεν έχω την ευχέρεια να πάω πάλι σμαρτεκ, εκτός φλασαρισματος μπορώ να αλλάξω χώρα με άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις απο εδω και ακολουθεις τον οδηγο που εχει. Ειναι πολυ ευκολο...

 

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s8/firmware/SM-G950F/EUR/download/G950FXXS5DSI1/291151/

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους. Επειδή μου βάλανε ιταλική ρομ της ΤΙΜ κιόλας, όλα μέσα στο κινητό είναι σαν να είμαι Ιταλία. Πχ η Bixby μου βγάζει ιταλικές ειδήσεις κλπ

Επειδή δεν έχω την ευχέρεια να πάω πάλι σμαρτεκ, εκτός φλασαρισματος μπορώ να αλλάξω χώρα με άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξανά κανε μια reset το κινητό και όταν μπεις διαξελε γλώσσα ελληνικά. Ίσως φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά κανε μια reset το κινητό και όταν μπεις διαξελε γλώσσα ελληνικά. Ίσως φτιάξει.
Εννοείται ότι το πήρα από reset από την σμαρτεκ και έβαλα ελληνικά κατευθείαν. Το θέμα μου είναι ότι το κινητό πλέον είναι ιταλικό ΤΙΜ και το βλέπει έτσι η εκάστοτε εφαρμογή. Δηλαδή και το widget του spotify δείχνει στο Bixby home τοπ50 της Ιταλίας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εννοείται!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατεβαζεις απο εδω και ακολουθεις τον οδηγο που εχει. Ειναι πολυ ευκολο...

 

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s8/firmware/SM-G950F/EUR/download/G950FXXS5DSI1/291151/

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ. Μόνο αυτό το σκέλος με μπέρδεψε, γιατί θα ήθελα να κρατήσω τα δεδομένα.

Add each file to it's respective field in Odin v3.13.3. Use CSC_*** if you want to do a clean flash or HOME_CSC_*** if you want to keep your apps and data.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις το Home CSC και γινεται η εγκατασταση χωρις να χασεις τα δεδομενα σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ένα ξεκάθαρο Burn In στην οθόνη. Στο κέντρο της φαίνεται ο αριθμός 100. Προφανώς από την φόρτιση το βράδυ. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβεί αυτό αφού το πρωί το βρίσκω με κλειστή οθόνη και γεμισμένο. Δεν μένει δηλαδή με ανοιχτή την οθόνη όταν φτάνει στο 100. Επίσης δεν το φορτίζω κάθε μέρα κλειστό. Κουλό μου φαίνεται.

 

Το έχει λύσει κανείς με κάποιο τρόπο εκτός απ' το να το στείλει στο service?

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις το Home CSC και γινεται η εγκατασταση χωρις να χασεις τα δεδομενα σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγνωμη που σε κουράζω, αλλά αν κατάλαβα σωστά,χρησιμοποιώ τελικα τα 4 από τα 5 αρχεία και τα βάζω στον αντίστοιχο φάκελο.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που σε κουράζω, αλλά αν κατάλαβα σωστά,χρησιμοποιώ τελικα τα 4 από τα 5 αρχεία και τα βάζω στον αντίστοιχο φάκελο.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

NAI! Με το HOME_CSC κρατάς τα πάντα, με το CSC_ γίνεται φουλ επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την εξυπηρέτηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...