Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία παρατήρησα (επειδή χρειάστηκε να μπω) στο recovery menu

είδα ότι μετά τη μπλε οθόνη με το "installing system update" βγάζει το "No command!".

Με συνδυασμούς πλήκτρων δε το προσπερνά αμέσως αλλά προχωρά μονο του μετά από 5-7 δεύτερα.

Eπίσης μέσα στο recovery ότι αναφέρει πως λέιπουν directories και files και κάποια από τα menu δε δούλευαν

σωστα όπως shutdown device κ.α. To τηλεφωνο δεν έχει κάποιο θέμα απλά μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό καθώς

στο S9 που έχω επίσης, δεν υπάρχουν όλα αυτά. Κάτι άλλο ακόμα που μου έκανε εντύπωση στο S9 στην Ενημέρωση

λογισμικού έχει τη επιλογή "Αυτόματη λήψη μέσω Wi-Fi" με διακόπτη για on/off κατι που στο s8 δεν υπάρχει.

Μπορεί κάποιος να το επιβαβαιώσει και όσο αφαρά τα του recovery αν έχει θέμα πως μπορεί να φλασαριστεί ξανά?

Σημείωση ότι το S9 είναι EUR και S8 με VGR (voda) firmwares.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "no command" το έχω δει σε αρκετές συσκευές μου, μεταξύ τους και το τελευταίο 7άρι nexus που είχα της Asus. Ποτέ δεν θεώρησα ότι είναι πρόβλημα, αντιθέτως μάλιστα το έχω δει και σε αρκετά βίντεο στο youtube θέλοντας να μπω στο recovery διαφόρων συσκευών κατά καιρούς. Κανένας δεν ανάφερε κάτι, απλώς έλεγαν τι να κάνουμε την ώρα που θα εμφανιστεί.

 

Το άλλο με τα χαμένα directories και files δεν το έχω παρατηρήσει ούτε διαπίστωσα κάποια δυσλειτουργία μέχρι τώρα στη συσκευή μου. Ακολουθώ όλα τα updates της εταιρίας για S8 με VGR κι εγώ.

 

 

Το τελευταίο με τις αυτόματες λήψεις το επιβεβαιώνω, το διαπίστωσα μόλις προχτές που δοκίμασα χειροκίνητα να ψάξω για το update Ιουλίου '19.. Έψαξα, το βρήκε, το κατέβασε, το εγκατέστησα, τέλος.

Μου έκανε εντύπωση βέβαια γιατί εγώ περίμενα να έρθει αυτόματα αλλά αφού το βρήκα έστω κι έτσι δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία μετέπειτα.

Πλάκα πλάκα γιατί να συμβαίνει αυτό;

 

Μήπως πρέπει να φεύγουμε για άλλο CSC σιγά σιγά..;

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Για το διακόπτη των ενημερώσεων μου κάνει πολύ εντύπωση αφού υπάρχει σε όλα τα κινητά (που έχουν πέσει στα χέρια μου)

και της ιδιας εταιρίας και άλλων και μου κάνει εντύπωση το γιατί.

 

Ανέφερα τα csc μήπως και τελικά είναι εκεί το θέμα (κακογραμμένα τα f/w της voda?)

Ας πούμε στο recovery όταν επέλεξα το Shutdown device η συσκευή έκλεισε, αλλά όταν την ξαναάνοιξα πήγε στο recovery

και επιλέγοντας το reboot device βγήκε από αυτό και φόρτωσε κανονικά.

 

Στο S9 δεν υπάρχει τπτ από αυτά.

Πολύ παλιότερα με το μόνο τηλέφωνο που είχα πειραματιστεί το Α3 (2015) βάζοντας διαφορες rom της samsung παντα,

σε κάποια φάση εκεί χάλασε το recovery αλλά δε θυμάμαι πως ξαναέφτιαξε μόνο του!

Αυτό που βασικά ρωτάω είναι αν μπορώ να το φλασαρω εξ αρχής να σιγουρευτώ για το τι γίνεται.

Μιλάμε για το bootloader που βάζουμε στο odin ή κάτι άλλο εκτός των f/w που κατεβάζουμε?

Σκέφτομαι πραγματικά να κατεβάσω την EUR να δω τι συμπεριφορά θα έχει από περιέργια και μόνο στο S8.

 

(Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με root και custom roms)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παρατήρησα (επειδή χρειάστηκε να μπω) στο recovery menu

είδα ότι μετά τη μπλε οθόνη με το "installing system update" βγάζει το "No command!".

Με συνδυασμούς πλήκτρων δε το προσπερνά αμέσως αλλά προχωρά μονο του μετά από 5-7 δεύτερα.

Eπίσης μέσα στο recovery ότι αναφέρει πως λέιπουν directories και files και κάποια από τα menu δε δούλευαν

σωστα όπως shutdown device κ.α. To τηλεφωνο δεν έχει κάποιο θέμα απλά μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό καθώς

στο S9 που έχω επίσης, δεν υπάρχουν όλα αυτά. Κάτι άλλο ακόμα που μου έκανε εντύπωση στο S9 στην Ενημέρωση

λογισμικού έχει τη επιλογή "Αυτόματη λήψη μέσω Wi-Fi" με διακόπτη για on/off κατι που στο s8 δεν υπάρχει.

Μπορεί κάποιος να το επιβαβαιώσει και όσο αφαρά τα του recovery αν έχει θέμα πως μπορεί να φλασαριστεί ξανά?

Σημείωση ότι το S9 είναι EUR και S8 με VGR (voda) firmwares.

Και στο δικό μου recovery γράφει no command. Όσον αφορά τον διακόπτη των ενημερώσεων, αυτόν εννοείς? Η φωτογραφία είναι από το δικό μου. Γερμανικό s8 plus.a31911d75e0feceacfcbc3f80df01cab.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου recovery γράφει no command. Όσον αφορά τον διακόπτη των ενημερώσεων, αυτόν εννοείς? Η φωτογραφία είναι από το δικό μου. Γερμανικό s8 plus.a31911d75e0feceacfcbc3f80df01cab.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι από ότι διαφαίνεται στο fw της Vodafone δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω, στο VGR δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Μετά τις διακοπές πάμε για φλασάρισμα EUR.. :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η καμερα του με εχει απογοητευσει λιγακι.Με το παραμικρο ζουμ η ποιοτητα των φωτογραφιων μειωνεται αμεσως.
Link to comment
Share on other sites

Σε s9 plus κ s10 έχει φακό με 2x που δεν χάνει σε ποιότητα.. Αξιόλογο είναι κ το s8 είχα σε plus ψάξου λίγο κ σε gcam είχε κάμερα που θολωνε πίσω στα πορτραίτα έκανε καλή δουλειά κ χωρίς δεύτερη κάμερα για boke

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..προσπαθησα να κανω dowgrade στο S8 μου με Odin κλπ αλλα δεν με αφηνει..Binary 4 μου βγαζει και με κοβει απο την αρχη πριν καν φλασαρει..Υποψιαζομαι οτι ειναι οι ενημερωσεις ασφαλειας της Google που δεν αφηνει..Κανεις καμια ιδεα?Την Oreo ηθελα να περασω..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανεις αυτο; Με Pie το κινητο ειναι αψογο!

Προσπαθησε να κανεις επαναφορα με Samsung Smart Switch.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..προσπαθησα να κανω dowgrade στο S8 μου με Odin κλπ αλλα δεν με αφηνει..Binary 4 μου βγαζει και με κοβει απο την αρχη πριν καν φλασαρει..Υποψιαζομαι οτι ειναι οι ενημερωσεις ασφαλειας της Google που δεν αφηνει..Κανεις καμια ιδεα?Την Oreo ηθελα να περασω..

 

Δε σε αφήνει γιατί ο bootloader στο τελευταίο update αναβαθμίστηκε στη 5 έκδοση.

Όσο για να πας στην Oreo... το ξεχνάς για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..το αφήνω και δεν το πείραζω καν..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καποιο θεμα με την αυτονομια μπες στο νημα του S9 και ακολουθησε τον οδηγο ρυθμισεων του S-Wind...

 

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια καλά με υγειά θέλω να αγοράσω μια θήκη βιβλίο για το κινητό. Αλλά θέλω όταν ανοίγω το καπάκι της θηκης να ανάβει και η οθόνη ,και αντίστοιχα όταν την κλείνω να κλείνει και η οθόνη …ποια με προτείνεται
Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται μεσω αισθητηρα και οχι θηκης οποτε οποια και να παρεις κανει...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά. Ευχαριστώ φίλε μου.. Στο κινητό μας ποιά ρύθμιση μπορώ να κάνω,!!!!!

Μία βοήθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.Την αυθεντική να πάρεις της Samsung..το κάνει 100% γιατί την έχω και εγώ..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/11581867/Samsung-Clear-View-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Galaxy-S8.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η θηκη εχει κατω δεξια της ενα στρογγυλο που ειναι σαν μαγνητακι..αυτο νομιζω κανει την δουλεια στο ανοιξε-κλεισε του φωτισμου της οθονης

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται μεσω αισθητηρα και οχι θηκης οποτε οποια και να παρεις κανει...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε έχω θήκη τέτοια, να μην πάρω άλλη, μήπως θημασε ποιά ρύθμιση, πρέπει να κάνω στο κινητό???

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε δεν εχω πειραξει κατι στο τηλεφωνο μου..τωρα αν υπαρχει μεσα ρυθμιση δεν την γνωριζω..ισως καποιο αλλο παλικαρι να σου πει κατι παραπανω..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχα ειχα δοκιμασει μια κινεζια flip cover και η οθονη ανοιγοκλεινε κανονικα... Δεν θυμαμαι βεβαια αν το εκανε αυτοματα η εγκατεστησα καποια σχετικη εφαρμογη απο το playstore.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω θήκη τέτοια, να μην πάρω άλλη, μήπως θημασε ποιά ρύθμιση, πρέπει να κάνω στο κινητό???

 

Ρύθμιση στην συσκευή για αυτήν την λειτουργία δεν υπάρχει. Δουλεύει μόνο με τις θήκες flip της Samsung. Αμα θες να το κάνεις με θήκη OEM πρέπει να ψάξεις καμιά εφαρμογή στο play store που να την κάνει αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.Την αυθεντική να πάρεις της Samsung..το κάνει 100% γιατί την έχω και εγώ..

 

https://www.skroutz.gr/s/11581867/Samsung-Clear-View-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Galaxy-S8.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η θηκη εχει κατω δεξια της ενα στρογγυλο που ειναι σαν μαγνητακι..αυτο νομιζω κανει την δουλεια στο ανοιξε-κλεισε του φωτισμου της οθονης

 

Αδερφε δεν εχω πειραξει κατι στο τηλεφωνο μου..τωρα αν υπαρχει μεσα ρυθμιση δεν την γνωριζω..ισως καποιο αλλο παλικαρι να σου πει κατι παραπανω..

 

Οταν το ειχα ειχα δοκιμασει μια κινεζια flip cover και η οθονη ανοιγοκλεινε κανονικα... Δεν θυμαμαι βεβαια αν το εκανε αυτοματα η εγκατεστησα καποια σχετικη εφαρμογη απο το playstore.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η Παναγια να μας αγιαζει!

 

Χρόνια πολλά. ευχαριστώ φίλοι μου για την βοήθεια σας. Χθες έβαλα από play store την εφαρμογή smart cover lite και μέχρι τώρα δουλεύει πολύ καλά ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...