Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για root συν xposed κινητό υπάρχει το niwatori xposed module

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

για no root?

Link to comment
Share on other sites

Kάποια κινητά το έχουν το θέμα με τη ζέστη... ρώτα καλύτερα στο νήμα της συσκευής σου.

 

Δεν είναι γενική απορία του ανδρόιδ αυτό...

 

Εκεί θα ρωτούσα για αρχή έχει πολύ καιρό που δεν υπάρχει κίνηση το νήμα.

 

Τώρα για παράδειγμα, ακόμα και με κλειστή οθόνη, άκουγα κάτι στο soundcloud και ζεσταινόταν..

 

Όπως και να χει, πέρα από αυτό, γνωρίζει κάποιος αν γίνεται στο Viber να κάνεις backup ώστε μόλις το εγκαταστήσεις ξανά μετά από εγκατάσταση του λογισμικού, να το έχεις ακριβώς όπως πριν? Η μόνη δυνατότητα που προσφέρει η εφαρμογή μέσω των ρυθμίσεων είναι backup μέσω google drive, και σε αυτό κρατάει μονάχα τα μηνύματα, χωρίς φωτογραφίες ή οτιδήποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, το κινητό μου ζεσταίνεται αρκετά ειδικά τώρα που έχει ζέστη.. και ζεσταίνεται και σχετικά γρήγορα, δεν προλαβαίνω να το χρησιμοποιήσω 10 λεπτά και αρχίζει και ζεσταίνεται, ακόμα και όταν είμαι σε κλειστό χώρο... Ο επεξεργαστής του είναι ο mediatek x10, το αναφέρω μπας και παίζει ρόλο...

 

Πιθανές αιτίες που ζεσταίνεται? Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται κάποια εφαρμογή ή κάτι τέτοιο?

Κάποτε μου το έκανε το Samsung S3 neon, και μου κατέβαζε την μπαταρία γρήγορα, και τελικά ο λόγος ήταν το ανοιχτό gps μέσα στο σπίτι, όταν το έκλεινα σταμάταγε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Εγκατέστησα μια άλλη έκδοση λογισμικού. Τώρα θα δείξει πώς θα πάει..

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο, ξέρει κανείς αν δεν έχεις στο κινητό σου Play services και play store, τι επιπτώσεις θα έχει στη λειτουργία του κινητού? Όσον αφορά τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς τις περνάς με backup φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις ειδοποιησεις (Google Cloud Messaging) απο τις περισσοτερες αν οχι ολες τις εφαρμογες,

καποιες εφαρμογες δεν θα σου δουλευουν καν,

δεν θα εχεις συγχρονισμους (επαφων/ημερολογιου),

απο την αλλη θα εχεις ενα καρο περισσοτερη μνημη και μπαταρια!

 

γιατι δεν βαζεις microg,

ειναι fake google apps, κατι τετοιο,

δες εδω:

https://microg.org/

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πράγματι, ήδη μόλις άνοιξα το viber μου έβγαλε ειδοποίηση για να κάνω κάτι με τα google services, αν και μπόρεσα να προχωρήσω κανονικά και η εφαρμογή φαίνεται να λειτουργεί. Επαφές και ημερολόγιο κάπως τα τακτοποιείς. Σε μπαταρία και σε ram λες να είναι μεγάλη η διαφορά? Θα το δω αυτό που έστειλες.. το έχεις δοκιμάσει εσύ ποτέ?

 

Edit: Αν όχι unistall, έχεις να προτείνεις κάποια τροποποίηση σε ότι αφορά τα play services? Χρειάζονται όλα αυτά που εγκαθιστά?

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

καλη η ιδεα σου οπως και να χει, ορεξη και χρονο να εχεις να το ψαξεις!

δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν ετυχε - οποτε παω να βαλω ρομ γραφουν ολοι φλασαρετε gapps και

ολο το ξεχναω! γιατι απ οτι διαβασα στο θεμα του xda πρεπει ή καλυτερα να το βαλεις στην αρχη, στο στησιμο δηλαδη,

μαζι με την ρομ,

οσο για μπαταρια και ραμ πιστευω πως θα ειναι, ναι,

γιατι μονο το google play services που θα ξεφορτωθεις που ειναι.. θηριο ειναι ολα τα λεφτα!

ενημερωσε μας αν το συνεχισεις

Link to comment
Share on other sites

Σε S9+ σήμερα ξεκίνησε σε τυχαίες χρονικές στιγμές να ανοίγει μόνος του ο Samsung Internet Browser και να πετά σελίδες ότι και καλά έχω ιό, και παρόμοιες τέτοιες διαφημίσεις.

Έκανα ένα σκανάρισμα με την στοκ εφαρμογή Device Maintenance αλλά συνεχίζει και πετά αυτά τα παράθυρα.

Αγόρασα και το SD Maid Pro αλλά και πάλι δεν έκανε τίποτα.

Καμιά ιδέα κανείς φίλος;bbddff2eaadc8774d5c2c75add5d874e.jpgf2404ba347a60f830f5548ea0769ad4c.jpgc266c48c21ee485274142c1a21f40fe1.jpg

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ αυτό το οποίο θεωρώ κορυφαίο, μπορείς να το δοκιμάσεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.malwarebytes.antimalware

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, όντως βρήκε ένα malware αλλά δε μπορούσε να το διαγράψει. Μου έδειχνε όμως το path και με έναν file manager το διέγραψα.

Το παρακολουθώ και βλέπουμε.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποτε ένα θέμα στο myphone,που αναφερόταν στο malware από κάποιες εφαρμογές κτλ.Και έλεγε πως για να μην κάνει μπαμ ποιά εφαρμογή ευθύνεται,ήταν ρυθμισμένες να μην ξεσκίζονται στο malware απευθείας μετά την εγκατάστασή τους,αλλά μία ή δυο εβδομάδες αργότερα.Οπότε αν δεν βρείς λύση,τσέκαρε τι κατέβασες τον τελευταίο μήνα.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ αυτό το οποίο θεωρώ κορυφαίο, μπορείς να το δοκιμάσεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.malwarebytes.antimalware

 

Το εγκατέστησα και εγώ και κάνοντας ένα scan, μου βρήκε 4 από δαύτα αλλά είναι προεγκατεστημένα από το κινητό και συνεπώς δεν γίνεται να τα κάνω remove. Όταν πατάω να τα κάνω, μου βγάζει επιλογή για να τα κάνω Disable αλλά όταν πατάω πάνω και με πηγαίνει στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, καθώς είναι προεγκατεστημένη, επιλογή για Disable δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα και εγώ και κάνοντας ένα scan, μου βρήκε 4 από δαύτα αλλά είναι προεγκατεστημένα από το κινητό και συνεπώς δεν γίνεται να τα κάνω remove. Όταν πατάω να τα κάνω, μου βγάζει επιλογή για να τα κάνω Disable αλλά όταν πατάω πάνω και με πηγαίνει στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, καθώς είναι προεγκατεστημένη, επιλογή για Disable δεν υπάρχει...

 

Ναι πιθανόν να χρειάζεσαι Root για να μπορέσεις να τα σβήσεις με ένα file explorer όπως έκανε ο φίλος πιο πάνω, σε αυτό που λες πάντως έχεις δίκιο μιας και είχα διαβάσει ένα κείμενο πριν μερικές μέρες για τις παγαποντιές που κάνουν κάποιες εταιρίες με τα προεγκατεστημένα malware.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιθανόν να χρειάζεσαι Root για να μπορέσεις να τα σβήσεις με ένα file explorer όπως έκανε ο φίλος πιο πάνω, σε αυτό που λες πάντως έχεις δίκιο μιας και είχα διαβάσει ένα κείμενο πριν μερικές μέρες για τις παγαποντιές που κάνουν κάποιες εταιρίες με τα προεγκατεστημένα malware.

 

Αν τα άφησω και δεν πειράξω τίποτα, ξέρεις τι γίνεται? Υποθέτω βέβαια ότι από malware σε malware διαφέρουν τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Αν τα άφησω και δεν πειράξω τίποτα, ξέρεις τι γίνεται? Υποθέτω βέβαια ότι από malware σε malware διαφέρουν τα πράγματα

 

Ναι όντως από malware σε malware έχει διαφορά, αν δεν σου πετάει διαφημίσεις που είναι το πιο σπαστικό τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κάνει η google με αυτά τα παράθυρα, τελευταία έχουν γίνει πολύ σπαστικά και δεν φεύγουν εύκολα, υποτίθεται ότι ο chrome θα εξαφάνιζε αυτά τα παράθυρα, αλλά που;
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: αναφορες παραδοσης παιζουν ακομα ή εχουν καταργηθει;

επαιζα με το websms για χρονια (αν και οποτε ηθελα στειλω sms, μια στο τοσο δηλαδη) και

πηρα κατι sms και ειπα να τα δοκιμασω..

αλλα οι αναφορες ερχονται οταν παει στο δικτυο;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: αναφορες παραδοσης παιζουν ακομα ή εχουν καταργηθει;

επαιζα με το websms για χρονια (αν και οποτε ηθελα στειλω sms, μια στο τοσο δηλαδη) και

πηρα κατι sms και ειπα να τα δοκιμασω..

αλλα οι αναφορες ερχονται οταν παει στο δικτυο;

Εννοείται πως υπάρχουν ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

και εφαρμογη που να δουλευει και να δειχνει τις αναφορες σωστα;

με yaata παιζω καιρο τωρα επειδη ειναι η μονη που βρηκα να εχει delete στην ειδοποιηση,

αλλα στο συγκεκριμενο δεν φαινεται να τα πηγαινει καλα,

εστειλα σε ενα συναδελφο και ηρθε αμεσως η αναφορα οτι το πηρε,

ενω του ειχα πει να βγει εκτος δικτυου και φυσικα το πηρε μερικα λεπτα αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites

και εφαρμογη που να δουλευει και να δειχνει τις αναφορες σωστα;

με yaata παιζω καιρο τωρα επειδη ειναι η μονη που βρηκα να εχει delete στην ειδοποιηση,

αλλα στο συγκεκριμενο δεν φαινεται να τα πηγαινει καλα,

εστειλα σε ενα συναδελφο και ηρθε αμεσως η αναφορα οτι το πηρε,

ενω του ειχα πει να βγει εκτος δικτυου και φυσικα το πηρε μερικα λεπτα αργοτερα!

Δες το chomp sms
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις το πρόγραμμα ήδη ενεργοποημενο σε ένα νούμερο, ας πούμε στην sim1, μπορείς να έχεις δεδομένα στη sim2 και να συνεχίζεις... σαν να ήσουν σε wifi.

Αν όμως βγάλεις την κάρτα που έχεις ενεργοποιήσει τα πρόγραμματα από το κινητό, τότε δεν θα δουλέψουν...

Αυτό ρωτούσες;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει ειδοποιηση για την αναφορα;

πριν λιγο ειδα οτι ενημερωσε την ειδοποιηση στο τεστ που ελεγα με το συναδελφο,

αλλα το θεμα ειναι οτι η ειδοποιηση ηρθε στην αρχη (που δεν ισχυε φυσικα) και

οχι μετα απο μερικα λεπτα που θα ηταν το σωστο

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα προγράμματα αν παρατήσεις παρατεταμένα το μήνυμα (ή με κάποιο άλλο τρόπο) βγαίνει η επιλογή για '"πληροφορίες", εκεί γράφει και την ώρα που παραδόθηκε στο δίκτυο το sms και την ώρα που παραδόθηκε στον παραλήπτη
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις το πρόγραμμα ήδη ενεργοποημενο σε ένα νούμερο, ας πούμε στην sim1, μπορείς να έχεις δεδομένα στη sim2 και να συνεχίζεις... σαν να ήσουν σε wifi.

Αν όμως βγάλεις την κάρτα που έχεις ενεργοποιήσει τα πρόγραμματα από το κινητό, τότε δεν θα δουλέψουν...

Αυτό ρωτούσες;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Sto viber δεν ισχύει.Το ενεργοποιείς και μετά βγάζεις την κάρτα που το ταυτοποίησες και συνεχίζει να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...