Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξήγησε λίγο αν είναι δυνατόν. Ευχαριστώ

 

Yπάρχει ειδικό νήμα για launchers για να εξηγήσετε ότι θέλετε...

Link to comment
Share on other sites

Στο chrome παιδιά οταν κάνω αναζητηση μου βγάζει περισσότερα αποτελέσματα και όχι τ'αποτελέσματα αναζήτησης σε σελίδες πώς το αλλάζω?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: αν βάλω recovery, twrp πχ για να παίρνω backup τη συσκευή μου, χωρίς να βάλω μετά supersu ή magisk θεωρείται/θεωρείτε ότι παραβιάζεται η εγγύηση;

 

χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις twrp και δεν γίνεις root δεν μπορείς να πάρεις backup το system.

 

Έτσι τα ξέρω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

α, μάλιστα, κι αυτό διφορούμενο; googlαρα εντωμεταξύ κι ακόμα για το Xiaomi διφορούμενες είναι οι απόψεις..
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: αν βάλω recovery, twrp πχ για να παίρνω backup τη συσκευή μου, χωρίς να βάλω μετά supersu ή magisk θεωρείται/θεωρείτε ότι παραβιάζεται η εγγύηση;

 

χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader αυτό;

Για τι backup μιλάμε;

Αν μιλάμε για clone system, τότε όλα γίνονται μέσω TWRP.

 

Αν θες backup συγκεκριμένων εφαρμογών με δεδομένα κλπ μέσα από το λειτουργικό,.τότε θες ροοτ.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

για image ελεγα, λοιπον, πηρα κι ενα service που μου εδωσαν κατα την αγορα, επισημο ελεγαν στην αναμονη service της xiaomi και

μου ειπαν οτι δεν καλυπτουν εγγυηση σε επεξεργαστες/πλακετες κλπ σε περιπτωση που εχει γινει ρουτ,

γιατι σου λεει μπορει να φταιει αυτο...

 

εντωμεταξυ τα εκανα μανταρα και με τις καρτες, εκει που παιδευομουνα να βαλω τις σιμ στο νεο,

του εβαλα καποια στιγμη κατα λαθος tray απο αλλο κινητο, το οποιο το τραβηξα μετα με τσιμπηδακι,

με αποτελεσμα να μην αναγνωριζει την sd καρτα!

φυσικα απ το παραπανω service ζητανε 30 ευρω για να το φτιαξουν,

γιατι μαλλον ειπαν εχουν παθει ζημια τα ποδαρακια και

ειναι υπαιτιοτητα του χρηστη,

σιγα... δεν το φτιαχνω..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει ενοποιηση χωρου και ειχα μεταφερει εκει πολλες εφαρμογες και αρχεια κλπ

Ξαφνικα μετα απο restart βλεπει τα αρχεια αλλα οι εφαρμογες που ειχαν παει εκει δεν ανοιγουν

Πως μπορω να δω αν η καρτα χαλασε ή απλα θελει φορματ ?

Πως μπορω να σωσω την κατασταση και να μην τα βαλω ολα απο την αρχη (ειχα καμια 300αρια apps)

Link to comment
Share on other sites

χαίρεται. έχω ένα δίκαρτο Moto g 2014 με Android 6. θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να έχω μόνιμη απόκρυψη αριθμού σε μια από τις 2 sim. πχ από την 2η.
Link to comment
Share on other sites

Δες αν έχεις το εξής μενού στο κινητό σου. Τηλέφωνο-->ρυθμίσεις(οι 3 τελειες πάνω δεξιά)-->λογαριασμοί κλήσης και εκεί βλέπεις τις κάρτες. Πατάς εκεί που θες ρυθμίσεις gsm-->προσθετες ρυθμίσεις και επιλέγεις την αναγνώριση κλήσης.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε λαθος σημείο. Αυτό βρίσκεται στις ρυθμίσεις της συσκευής. Ψάξε στην εφαρμογή Τηλέφωνο δηλαδή στον dialer της συσκευής για την ρύθμιση που ανέφερα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω προγραμματισει το κινητο μου να κλεινει στις 04.00 και να ξανανοιγει στις 04.05. Οταν ομως το κινητο φορτιζει εκεινες τις ωρες το αποτελεσμα ειναι να μην ξανανοιξει και να μενει κλειστο μεχρι την ωρα που ξυπνω εγω το πρωι και το βλεπω. Λογικο επακολουθο να χανω και τυχον ξυπνητηρια που εχω βαλει.

Το περιεργο ειναι οτι ειναι σιγουρα το 2ο και πιθανον και το 3ο κινητο που μου κανει το ιδιο προβλημα. Δεν ξερω αν φταιει το οτι ειναι κινεζικα (Oukitel τα 2 τελευταια) ή φταιει κατι αλλο αλλα εχει αρχισει και με νευριαζει να χανω τα ξυπνητηρια μου. Και νομιζω το εχω αντιμετωπισει και σε android 6 και σε 7.

Εχει καποιος καποια ιδεα? Εψαξα μηπως καταφερω να αναφερω και στην google το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη

Link to comment
Share on other sites

Εχω προγραμματισει το κινητο μου να κλεινει στις 04.00 και να ξανανοιγει στις 04.05. Οταν ομως το κινητο φορτιζει εκεινες τις ωρες το αποτελεσμα ειναι να μην ξανανοιξει και να μενει κλειστο μεχρι την ωρα που ξυπνω εγω το πρωι και το βλεπω. Λογικο επακολουθο να χανω και τυχον ξυπνητηρια που εχω βαλει.

Το περιεργο ειναι οτι ειναι σιγουρα το 2ο και πιθανον και το 3ο κινητο που μου κανει το ιδιο προβλημα. Δεν ξερω αν φταιει το οτι ειναι κινεζικα (Oukitel τα 2 τελευταια) ή φταιει κατι αλλο αλλα εχει αρχισει και με νευριαζει να χανω τα ξυπνητηρια μου. Και νομιζω το εχω αντιμετωπισει και σε android 6 και σε 7.

Εχει καποιος καποια ιδεα? Εψαξα μηπως καταφερω να αναφερω και στην google το συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη

Αν επιτρέπεται, για ποιον λόγο το έχεις προγραμματίσει έτσι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, για ποιον λόγο το έχεις προγραμματίσει έτσι;

 

Απλα να κανει ενα "φρεσκαρισμα", ωρα που δεν το χρειαζομαι.

Θα μου πεις μην το κανεις εκεινη την ωρα.... το ξερω αλλα δεν παυει να υπαρχει ενα προβλημα που θα προτιμουσα να λυθει απο το λογισμικο κι οχι αλλαζοντας τη δικια μου συνηθεια

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν κλείνει τελείως η συσκευή ,αφού ξανανοιγει μόνη της,τι φρεσκαρισμα πετυχαινεις; Εγώ πάντως θα το έβαζα άλλη ώρα να το κάνει,πχ όταν φτάνω σπίτι ή θα το έκανα επανεκκίνηση με το χέρι. Αν και δεν βλέπω γενικότερα τον λόγο για καθημερινή επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η συσκευή και γενικά αυτές με mtk κλείνουν κανονικά και με την προγραμματισμένη ενεργοποίηση. Απο όσο θυμάμαι απο τα mtk που είχα, όταν έβαζες ξυπνητήρι και έκλεινες ακόμη και χειροκίνητα το κινητό, άνοιγε αυτόματα την ώρα του ξυπνητηριού ανεξάρτητα απο την προγραμματισμένη ενεργοποίηση-απενεργοποίηση. Σε κάποια που δεν άνοιγε, αν πήγαινες ρυθμίσεις-->προσβασιμότητα και ξε-τσεκαρες την γρήγορη επανεκκίνηση άνοιγε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η συσκευή και γενικά αυτές με mtk κλείνουν κανονικά και με την προγραμματισμένη ενεργοποίηση. Απο όσο θυμάμαι απο τα mtk που είχα, όταν έβαζες ξυπνητήρι και έκλεινες ακόμη και χειροκίνητα το κινητό, άνοιγε αυτόματα την ώρα του ξυπνητηριού ανεξάρτητα απο την προγραμματισμένη ενεργοποίηση-απενεργοποίηση. Σε κάποια που δεν άνοιγε, αν πήγαινες ρυθμίσεις-->προσβασιμότητα και ξε-τσεκαρες την γρήγορη επανεκκίνηση άνοιγε κανονικά.

 

Στο android 7 ειναι αυτη η επιλογη? Βλεπω μονο προσιτοτητα και δεν ειναι μεσα σε αυτο το μενου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το βρήκα, είναι σε διαφορετικό σημείο. πρέπει να παω απευθείας από τον dialer και μετά έχει εκεί ρυθμίσεις.

Μια ερώτηση, υπάρχει δυνατότητα να στέλνω sms με απόκρυψη?

Link to comment
Share on other sites

αυτό τι σημαίνει; ότι μου χακεψαν τον λογαριασμό στην Μαλαισία;; άλλαξα τώρα βέβαια κωδικό.

 

Δε σημαίνει τίποτα.

Απλά έβαλε κάποιος στο sign in το email σου.

Όχι ότι ξέρει το password.

Link to comment
Share on other sites

Δε σημαίνει τίποτα.

Απλά έβαλε κάποιος στο sign in το email σου.

Όχι ότι ξέρει το password.

ναι αλλά πως ήξερε στην Μαλαισία το email μου κάποιος;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...