Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά παιδιά, εφόσον σας απασχολεί τόσο πολύ αυτό το ζήτημα, νομίζω το καλύτερο είναι να κάνει κάποιος μια ασφάλεια. Κοστίζει γύρω στα 30€, ανάλογα και με το κόστος της συσκευής βέβαια, και σε περίπτωση κλοπής παίρνεις το κόστος της συσκευής σου πίσω. Με εφαρμογές κλπ δύσκολα βγάζει κάποιος άκρη ή τέλος πάντων θέλει πολύ τρέξιμο και αρετή και τόλμη. Το χρήσιμο με αυτού του είδους εφαρμογές είναι να προστατεύσεις τα προσωπικά δεδομένα καταστρέφοντας φώτο κλπ ή να καταστήσεις τη συσκευή άχρηστη.

Αυτό ακριβώς λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Όχι επί πληρωμή.

Περισσότερα στο αντίστοιχο θέμα όπου έχει συζητηθεί το θέμα εκτενώς

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291945&highlight=Cerberus

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Και μια άλλη απορία. Στο λογαριασμό μου στο βαιμπερ έχω βάλει μια φωτογραφία. Για κάποιο λόγο δεν την βρίσκω στο gallery μου όμως. Μπορώ να την κατεβάσω από το Viber account μου κάπως;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην επίσημη εφαρμογή sms των Samsung πως το κάνω να μη στέλνει κεφάλαια τα μηνύματα στον παραλήπτη???

Θέλω να τα λαμβάνει με μικρούς χαρακτήρες. Έτσι κ αλλιώς τα sms μου είναι σύντομα και δεν ξεπερνάνε τους 160 χαρακτήρες για να φοβάμαι μη τα χρεώσει 2πλα

 

Εκει που λεει "κωδικοποίηση" πρέπει να επιλέξω κάτι αλλά δεν ξέρω τι. Τώρα που είναι σε αυτή την επιλογή τα στέλνει κεφάλαια με το GSM 3d86aed0bd7e4f16376566833da47dfd.jpg

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Διαλεγεις unicode και γραφεις ο,τι θελεις αλλα πλεον μεχρι 70 χαρακτηρες. Στους 71 χρεωνεσαι 2ο sms.
Link to comment
Share on other sites

Διαλεγεις unicode και γραφεις ο,τι θελεις αλλα πλεον μεχρι 70 χαρακτηρες. Στους 71 χρεωνεσαι 2ο sms.
Αλήθεια? Μόνο 70 χαρακτήρες είναι με μικρά???

Δεν το ήξερα αυτό!! Άρα δεν με συμφέρει καθόλου. Νόμιζα ότι είναι 160

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Μόνο 70 χαρακτήρες είναι με μικρά???

Δεν το ήξερα αυτό!! Άρα δεν με συμφέρει καθόλου. Νόμιζα ότι είναι 160

Απο την αλλη ειναι μια ευκαιρια να γινουμε ολοι μας λακωνικοι. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Καπως γενικη η ερωτηση που θα κανω, αλλα θελω μια καλη εκτιμηση απο οσους εχουν την σχετικη εμπειρια.

Δυστυχως δεν βλεπω να υπαρχει θεμα, γενικα για συσκευες android, για να εχω μια γενικη εκτιμηση.

Ξερω οτι παιζει ρολο το μεγεθος της μπαταριας του κινητου, η διαχειριση ενεργειας κλπ. Αλλα περα απο αυτα, εστω γενικα μιλωντας.

Το bluetooth ανοικτο ολη μερα, ποση καταναλωση μπαταριας κάνει στο κινητο;

Δωστε ενα ποσοστο, ενα εύρος.

Link to comment
Share on other sites

Καπως γενικη η ερωτηση που θα κανω, αλλα θελω μια καλη εκτιμηση απο οσους εχουν την σχετικη εμπειρια.

Δυστυχως δεν βλεπω να υπαρχει θεμα, γενικα για συσκευες android, για να εχω μια γενικη εκτιμηση.

Ξερω οτι παιζει ρολο το μεγεθος της μπαταριας του κινητου, η διαχειριση ενεργειας κλπ. Αλλα περα απο αυτα, εστω γενικα μιλωντας.

Το bluetooth ανοικτο ολη μερα, ποση καταναλωση μπαταριας κάνει στο κινητο;

Δωστε ενα ποσοστο, ενα εύρος.

 

Επειδή εγώ το έχω μονίμως ανοικτό μέρα νύχτα, μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δεν καταναλώνει τίποτα, τώρα αν θες σε ποσοστό να πω ένα 1% το 24ωρο, αλλά αυτό στο δικό μου τηλέφωνο xiaomi mi note 3.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ το έχω μονίμως ανοικτό μέρα νύχτα, μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δεν καταναλώνει τίποτα, τώρα αν θες σε ποσοστό να πω ένα 1% το 24ωρο, αλλά αυτό στο δικό μου τηλέφωνο xiaomi mi note 3.

 

Aκριβώς έτσι.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είναι απλά ανοιχτό το ΒΤ.

Έχει σημασία, αν δουλεύει: πχ με ΒΤ ηχεία, ακουστικά, smartband κλπ.

Εκεί τρώει αρκετή μπαταρία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είναι απλά ανοιχτό το ΒΤ.

Έχει σημασία, αν δουλεύει: πχ με ΒΤ ηχεία, ακουστικά, smartband κλπ.

Εκεί τρώει αρκετή μπαταρία.

Φοράω όλη μέρα smartband και μιλάω με bluetooth ακουστικά περίπου μία με μιάμιση ώρα τη μέρα. Δεν έχω διαπιστώσει ιδιαίτερη διαφορά στη κατανάλωση της μπαταρίας με το να έχω κλειστό το bluetooth. Τη μπαταρία τη ρουφάνε, η πλοήγηση στο διαδίκτυο, είτε με δεδομένα είτε με wifi, η ανοιχτή οθόνη καθώς και διάφορες ενεργοβόρες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Φοράω όλη μέρα smartband και μιλάω με bluetooth ακουστικά περίπου μία με μιάμιση ώρα τη μέρα. Δεν έχω διαπιστώσει ιδιαίτερη διαφορά στη κατανάλωση της μπαταρίας με το να έχω κλειστό το bluetooth. Τη μπαταρία τη ρουφάνε, η πλοήγηση στο διαδίκτυο, είτε με δεδομένα είτε με wifi, η ανοιχτή οθόνη καθώς και διάφορες ενεργοβόρες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δουλεύω χρόνια smartwatch και εδώ και μερικούς μήνες ένα smart band.

Σαφώς και έχει διαφορά, αλλά δεν μιλάμε για 50% πάνω κατανάλωση.

Ίσως 15-20%

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω χρόνια smartwatch και εδώ και μερικούς μήνες ένα smart band.

Σαφώς και έχει διαφορά, αλλά δεν μιλάμε για 50% πάνω κατανάλωση.

Ίσως 15-20%

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Εγώ πάντως με Htc10 σε συνδυασμό με mi band 2 δε βλέπω καμιά αξιοσημείωτη διαφορά στη κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι πέρα από τα κλασσικά permission της κάθε εφαρμογής ( storage, Phone κτλ) υπάρχουν δεκάδες επιπλέον τα οποία δεν έχουμε επιλογή απενεργοποιησης τους. Γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το κόσμο!

 

Παίδες... μια ερώτηση για γνώστες.

 

Έχω ένα Samsung S5 Neo και μιας και έχουμε φύγει από την εγγύηση σκέφτομαι να του περάσω μια Nougat custom rom που κυκλοφορεί στο XDA.

 

Η απορία μου είναι αν με αυτές τις custom rom υπάρχει ασφάλεια. Επειδή χρησιμοποιώ εφαρμογές τραπέζης και κάνω συναλλαγές μέσω tap & pay δεν ξέρω κατά πόσο είναι σώφρον να έχω custom rom.

 

Τι λένε οι γνώστες πάνω σε αυτό?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

που θα βρουμε κανενα καλο οδηγο στησιματος κινητου/ταμπλετ για ηλικιωμενους;

 

Ψάξε στο play για Big Launcher, ο πρώτος είναι σχετικά ακριβός, αλλά έχει και δωρεάν έκδοση, αλλά και άλλες καλές προτάσεις όπως Grandphone και Large. ;)

Με λίγο ψάξιμο ίσως βρεις και περισσότερες. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo tab2 και παρατηρώ ότι σε κάποιες εφαρμογές το εικονίδιο του ίντερνετ γίνεται από μαύρο, γκρι και εναλλάξ. Το μαύρο σημαίνει ότι έχει ίντερνετ και το γκρι πως όχι. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει αυτό. Δεν είναι optimized οι εφαρμογές για το tablet; Μέχρι στιγμής μου το κάνει στο Instagram και στον via browser. Είναι πολύ σπαστικό γιατί γίνεται συνέχεια και δεν υπαρ5συνεχης ροή στα δεδομένα. Δεν κάνει αποσύνδεση, αλλά είναι λες και στιγμιαία κόβεται η επαφή.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο play για Big Launcher, ο πρώτος είναι σχετικά ακριβός, αλλά έχει και δωρεάν έκδοση, αλλά και άλλες καλές προτάσεις όπως Grandphone και Large. ;)

Με λίγο ψάξιμο ίσως βρεις και περισσότερες. :)

 

οκ, αλλα εγω δεν μιλησα (μονο για) launcher (δεν ειναι το θεμα των launchers αλλωστε αυτο),

αλλα γενικες συμβουλες,

π.χ. τι εφαρμογες βαζουμε, τι ρυθμισεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχει σπασει το τζάμι επάνω στην ακρη δεξιά του samsung s4 φαινεται λιγο μέσα και η πλακέτα.

Γίνεται καποια παρεμβαση πχ αλλαγής του γυαλιού;

Στα καταστήματα των εταιριών που πήγα μου είπαν για ενα κόστος 170 ευρώ! Μάλλον παίρνω καινούργιο που λέει ο λόγος.

σας ευχαριστω για την βοήθεια σας.

Edited by monoxromos
Link to comment
Share on other sites

οκ, αλλα εγω δεν μιλησα (μονο για) launcher (δεν ειναι το θεμα των launchers αλλωστε αυτο),

αλλα γενικες συμβουλες,

π.χ. τι εφαρμογες βαζουμε, τι ρυθμισεις κλπ

 

ε, εγω εχω βαλει nova launcher με επιλογη κλειδωματος αρχικης οθονη (να μην μετακινουνται τα εικονιδια) και κρυψιμο εφαρμογων που δεν χρειαζεται να μπει! επισης τη μεγαλυερη γραμματοσειρα! απο κει και περα μπορεις να βγαλεις 5-6 τηλεφωνα στο Launcher που καλει συνεχεια.. τωρα ειναι και θεμα τι αλλο χρειαζεται ο καθενας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε, εγω εχω βαλει nova launcher "με επιλογη κλειδωματος αρχικης οθονη (να μην μετακινουνται τα εικονιδια) και κρυψιμο εφαρμογων που δεν χρειαζεται να μπει!".... "απο κει και περα μπορεις να βγαλεις 5-6 τηλεφωνα στο Launcher που καλει συνεχεια.....".

Εξήγησε λίγο αν είναι δυνατόν. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...