Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Alex222800, Kaλημερα, σ ευχαριστω πολυ για τη προταση σου θα το τσεκαρω, να σαι παντα καλα!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Stargr, δεν ειναι κοντα σε αυτο που ψαχνω, αλλα δεν πειραζει, σ ευχαριστω πολυ για τη προταση σου! Να εισαι παντα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Alex222800, Kaλημερα, σ ευχαριστω πολυ για τη προταση σου θα το τσεκαρω, να σαι παντα καλα!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Stargr, δεν ειναι κοντα σε αυτο που ψαχνω, αλλα δεν πειραζει, σ ευχαριστω πολυ για τη προταση σου! Να εισαι παντα καλα!

Το happy chick Έχει τα πάντα , ότι παιχνίδι θέλεις !! Έχει όλα τα γνωστά ,Classic !! ..amiga ,mame,arcade,nds,n64 +++++ ΈΧΕΙ τα πάντα ,όπως έγραψα ψάξε στο youtube ... τα πάντα ΔΩΡΕΆΝ!!

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορεί επίσης apk του YouTube (mod) που δεν εμφανίζονται οι διαφημίσεις

Αναφέρεσαι στην OGYouTube ή σε κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην OGYouTube ή σε κάποια άλλη;

Δεν αναφέρομαι στο ogyoutube αλλά σε μια κανονική έκδοση του YouTube που απλά δεν εμφανίζονται διαφημίσεις (απλά κάνεις copy paste to apk στο system) . Ψάξε στο Google για YouTube 12.05.53 [Ad Free] η https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-patched-ad-free-youtube-apks-t3449312

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση,δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ.Έχω ένα Sony xperia z1 compact με Android 4.4.4. Όταν πάτησα να ανοίξω τα mb, μου έβγαλε το κλασσικό μήνυμα αν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ανοίξω τα mb.Εγώ καταλαθος πάτησα στο πεδίο "να μην ξαναεμφανιστει το μήνυμα" κάθε φορά που θα ανοίγω τα mb. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το "ξετικαρω" ώστε να μου εμφανίζει ξανά το μήνυμα ?
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασέ το malwarebytes και Κάνε ένα σκαναρισμα, θα σου βγάλει αν υπάρχει κάποια ύποπτη εφαρμογή ή εφαρμογές. Αν μπορείς την απενεργοποιεις ή την κάνεις απεγκατάσταση. Αν το κινητό έχει custom Rom από κινεζομάγαζο τότε το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στη ρόμ, οπότε θα είναι κάποια εφαρμογή συστήματος. Στην περίπτωση αυτή Καλό είναι να κάνεις εγκατάσταση της εργοστασιακής ρόμ. Μια άλλη λύση εφόσον εντοπίσεις την ύποπτη εφαρμογή είναι να την κάνεις block από το internet χρησιμοποιώντας κάποια εφαρμογή τύπου netguard.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

σε ευχαριστώ πολύ . το κινητό είναι σαν καινούριο όντως είχε malwares σε lenovo rom στην εφαρμογή safe center ...... du share

κάποια στιγμη θα φλασάρω...

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγο καιρό στους browsers ακόμα και όταν δεν έχω ανοίξει καμία καρτέλα ανοίγει μια με διαφημίσεις! δεν έχω "γραφτεί" σε κανένα περίεργο σαιτ. τέτοιου τύπου είναι όπως στην φωτο. e697fe96cd11949d1db67e6fb2ae6a1d.jpg

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγο καιρό στους browsers ακόμα και όταν δεν έχω ανοίξει καμία καρτέλα ανοίγει μια με διαφημίσεις! δεν έχω "γραφτεί" σε κανένα περίεργο σαιτ. τέτοιου τύπου είναι όπως στην φωτο. e697fe96cd11949d1db67e6fb2ae6a1d.jpg

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποια εφαρμογή στο κάνει. Βάλε το malwarebytes και Κάνε ένα σκαναρισμα να δεις αν σου βρει κάτι ύποπτο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν γινεται delete αυτη η εφαρμογή και μονο απενεργοποιηση εκανα .πλεον παει να ανοιξει την σελιδα με την διαφημιση αλλα ανοιγει μια κενη τελικα.αλλα πως μπορω να βρω και να σβησω τι εφταιξε?

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγο καιρό στους browsers ακόμα και όταν δεν έχω ανοίξει καμία καρτέλα ανοίγει μια με διαφημίσεις! δεν έχω "γραφτεί" σε κανένα περίεργο σαιτ. τέτοιου τύπου είναι όπως στην φωτο.

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι εύκολη η λύση, αλλά ούτε ιδιαίτερα δύσκολη.

Εδώ και εδώ έχει καλές περιγραφές. Δε χρειάζεται να αλλάξεις όλη τη rom, αρκεί μόνο ο Launcher. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολη η λύση, αλλά ούτε ιδιαίτερα δύσκολη.

 

Εδώ και εδώ έχει καλές περιγραφές. Δε χρειάζεται να αλλάξεις όλη τη rom, αρκεί μόνο ο Launcher. :)

 

nova launcher εχω.ο μαμα υπαρχει αλλα δεν τον χρησιμοποιώ!για να δω και τα λινκ που εδωσες.....

 

Sent from mTalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπα δεν ξερω από ρουτ οποτε μαλλον με βλεπω για hard reset δυστυχως...

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

nova launcher εχω.ο μαμα υπαρχει αλλα δεν τον χρησιμοποιώ!για να δω και τα λινκ που εδωσες.....

 

Sent from mTalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπα δεν ξερω από ρουτ οποτε μαλλον με βλεπω για hard reset δυστυχως...

 

Sent from mTalk

Σύμφωνα με αυτά που βρήκα (τα λινκ), το πρόβλημα είναι το ότι ο μαμά launcher υπάρχει και προφανώς είναι αυτός που αναφέρεται εκεί (cool ή cooee). Εννοείται θα πρέπει να ξηλωθεί και επειδή έχεις αγορασμένο Launcher, για να μην φάει κανένα κόλλημα το κινητό αν βγάλεις το email που τον αγόρασες, βάλε και έναν δωρεάν (πχ google now) απλά για να υπάρχει στη θέση του μαμά. Την έχω πατήσει με το next έτσι και αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά.

Το hard reset πιθανότατα δεν θα διορθώσει τίποτα, πάλι αυτόν θα σου εγκαταστήσει.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

nova launcher εχω.ο μαμα υπαρχει αλλα δεν τον χρησιμοποιώ!για να δω και τα λινκ που εδωσες.....

 

Sent from mTalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπα δεν ξερω από ρουτ οποτε μαλλον με βλεπω για hard reset δυστυχως...

 

Sent from mTalk

Με hard reset δεν θα λυθεί το πρόβλημα, έχει γίνει εφαρμογή συστήματος. Για οριστική λύση πρέπει να φλασαρεις τη ρομ με καθαρή εγκατάσταση. Πιο εύκολη λύση είναι να αποκλείσεις τον launcher και το malware από πρόσβαση στο internet με κάποια εφαρμογή όπως το NetGuard​ απο playstore και δεν θα έχεις θέμα. Και αν θες να απαλλαγείς γενικά από διαφημίσεις, βάλε την free έκδοση του NetGuard που προσφέρει και adblock https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που βρήκα (τα λινκ), το πρόβλημα είναι το ότι ο μαμά launcher υπάρχει και προφανώς είναι αυτός που αναφέρεται εκεί (cool ή cooee). Εννοείται θα πρέπει να ξηλωθεί και επειδή έχεις αγορασμένο Launcher, για να μην φάει κανένα κόλλημα το κινητό αν βγάλεις το email που τον αγόρασες, βάλε και έναν δωρεάν (πχ google now) απλά για να υπάρχει στη θέση του μαμά. Την έχω πατήσει με το next έτσι και αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά.

Το hard reset πιθανότατα δεν θα διορθώσει τίποτα, πάλι αυτόν θα σου εγκαταστήσει.

 

Με hard reset δεν θα λυθεί το πρόβλημα, έχει γίνει εφαρμογή συστήματος. Για οριστική λύση πρέπει να φλασαρεις τη ρομ με καθαρή εγκατάσταση. Πιο εύκολη λύση είναι να αποκλείσεις τον launcher και το malware από πρόσβαση στο internet με κάποια εφαρμογή όπως το NetGuard​ απο playstore και δεν θα έχεις θέμα. Και αν θες να απαλλαγείς γενικά από διαφημίσεις, βάλε την free έκδοση του NetGuard που προσφέρει και adblock https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

α άρα εάν φλασαρω με flashtool την, ίδια, ρομ θα ειναι οκ;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

efb9a2b35161d55cc21e50f9b09d228e.jpg

 

πάντως ο μαμά launcher είναι ο Google now!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

0afacb0a1c55f390a3031d1cf38382ac.jpg

 

fa7d1e9119f9a8afef20d7a661f7c1c7.jpg

τελικά το πρόβλημα λύνεται εάν στην πρώτη ρυθμιση βάλω να γίνεται ερώτηση πρώτα. είχε αλλαχτεί όταν επανεγκατεστησα τον όπερα στην επιλογή να ανοίγει με αυτήν την εφαρμογή.

θα το παρατηρήσω λίγο να δούμε

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

α άρα εάν φλασαρω με flashtool την, ίδια, ρομ θα ειναι οκ;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

efb9a2b35161d55cc21e50f9b09d228e.jpg

 

πάντως ο μαμά launcher είναι ο Google now!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

τελικά το πρόβλημα λύνεται εάν στην πρώτη ρυθμιση βάλω να γίνεται ερώτηση πρώτα. είχε αλλαχτεί όταν επανεγκατεστησα τον όπερα στην επιλογή να ανοίγει με αυτήν την εφαρμογή.

θα το παρατηρήσω λίγο να δούμε

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι με φλασαρισμα θα είσαι οκ. Αφού δεν είναι ο launcher, κάποια άλλη εφαρμογή στην έκανε τη δουλειά. Καλό είναι με κάποιο τρόπο να το ξεφορτωθείς ή να το απομονώσεις το malware γιατί καθώς θα περνά ο καιρός μπορεί να αρχίσει άλλα κόλπα οπως εγκατάσταση εφαρμογών κλπ. Οπότε χρειάζεται παρακολούθηση.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πως ονομάζεται το service που τρέχει (σε android 7.0) και επιτρέπει στο fingerprint sensor να αντιλαμβάνεται πότε ακουμπάει δάχτυλο πάνω του ξέρει κανείς; Έχω ένα Vernee Thor το οποίο μετά το τελευταίο official update σε 7.0, δεν "ξυπνάει" εύκολα για να ξεκλειδώσει όταν ακουμπάω δάχτυλο και είναι ενεργοποιημένη η "εξοικονόμηση μπαταρίας" οπότε σκέφτηκα μήπως εξαιρώντας την κατάλληλη διεργασία από το doze λειτουργήσει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

O δικός μου εφιάλτης, σύμφωνα με το avast:

151203.jpg

Μετά το ΟΚ λέει ότι έγινε, αλλά φυσικά το ξαναβγάζει, διότι τι αντικατάσταση με factory version λέει, τo FreemeOS είναι το μαμίσιο... Έκανα μετά hard reset, καθαρή συσκευη από apps και το ξαναβγάζει (όχι ότι είχα κατεβάσει και κάτι περίεργο πριν, πακέτο έτσι μου το στείλανε μου φαίνεται).

Δεν έχω διαφημίσεις και τέτοια όπως το μέλος πιο πάνω, μετά από scan το πήρα πρέφα και η μόνη αναφορά στο συγκεκριμένο APK που βρήκα είναι αυτή και μου 'χουν κοπεί τα πόδια :ninja: ... τι κάνω; (90% ασχετοσύνη με το android)

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου εφιάλτης, σύμφωνα με το avast:

151203.jpg

Μετά το ΟΚ λέει ότι έγινε, αλλά φυσικά το ξαναβγάζει, διότι τι αντικατάσταση με factory version λέει, τo FreemeOS είναι το μαμίσιο... Έκανα μετά hard reset, καθαρή συσκευη από apps και το ξαναβγάζει (όχι ότι είχα κατεβάσει και κάτι περίεργο πριν, πακέτο έτσι μου το στείλανε μου φαίνεται).

Δεν έχω διαφημίσεις και τέτοια όπως το μέλος πιο πάνω, μετά από scan το πήρα πρέφα και η μόνη αναφορά στο συγκεκριμένο APK που βρήκα είναι αυτή και μου 'χουν κοπεί τα πόδια :ninja: ... τι κάνω; (90% ασχετοσύνη με το android)

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξηλώσεις το avast και να σταματήσεις να κάνεις scan για προβλήματα. Εφόσον δεν είχες κανένα πρόβλημα με διαφημίσεις, εγκατάσταση εφαρμογών κλπ, δεν χρειάζεται να ψαχνεσαι για προβλήματα. Κάτσε και απόλαυσε το κινητό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να απολαύσω απολύτως τίποτα όσο βγάζει αυτό το πράμα έχοντας διαβάσει αυτά που λέει στο παραπάνω λινκ ότι έπαθε η άλλη. Αν είναι δηλαδή κάτι που δουλεύει στα μουλωχτά από πίσω, να κάτσω να το κοιτάω επειδή τι;... είναι false positive; ποιο είναι το επιχείρημα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να απολαύσω απολύτως τίποτα όσο βγάζει αυτό το πράμα έχοντας διαβάσει αυτά που λέει στο παραπάνω λινκ ότι έπαθε η άλλη. Αν είναι δηλαδή κάτι που δουλεύει στα μουλωχτά από πίσω, να κάτσω να το κοιτάω επειδή τι;... είναι false positive; ποιο είναι το επιχείρημα...

Εφόσον έχεις το επίσημο firmware της Leagoo δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Πέτα το avast και μην ξαναβάλεις antivirus στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

γμτ επανήλθαν οι διαφημίσεις! 42ab5e88087a9ef23f83215bb4ff2bb6.jpg

μάλλον φταίει ο μανισιος launcher αλλά από ότι κατάλαβα μόνο με φλασαρισμα πάλι της ρομ θα φύγουν, ε; τώρα έχω nova launcher όπως πάντα.

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις τον launcher,δοκίμασε με το no root firewall https://play.google.com/store/apps/details?id=app.greyshirts.firewall&hl=el&rdid=app.greyshirts.firewall να του κόψεις την πρόσβαση στο ιντερνετ.Σε αυτόν και ότι άλλο σου φαίνεται περίεργο και δοκίμασε να δεις αν συνεχίζει να σου πετάει τις διαφημίσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...